Garden Blog

Rumianek ogrodowy to zawsze nowoczesny, przytulny, klasyczny i delikatny styl rustykalny w projektowaniu ogrodów

Rumianki ogrodowe to jedne z najbardziej popularnych i uroczych kwiatów wieloletnich. Łączą w sobie bezpretensjonalność i łatwość pielęgnacji z prawdziwą elegancją i wszechstronnością stylu.

Te kwiaty ogrodowe to wspaniałe rośliny, które wymagają niewielkiej lub żadnej pielęgnacji. Kwitną nawet przez półtora miesiąca, nie są wymagające pod względem warunków uprawy i zachwycają różnorodnością odmian.

Warto zauważyć, że w życiu codziennym wiele kwiatów nazywa się rumiankami. Najczęściej należą one do tej samej rodziny Aster, co stokrotki. Wszystkie są piękne, ale nadal warto znać ich prawidłowe nazwy, aby sadzić dokładnie takie kwiaty, jakie zaplanowałeś w ogrodzie. Zastanówmy się nad tym razem:

Żółty rumianek

Prawidłowa nazwa to Omieg (łac. Doronicum). Ta wieloletnia roślina naprawdę wygląda jak żółty rumianek. Kwitnie wcześnie, od maja do początku czerwca. Nawet nagietek o pełnych i prostych kwiatach nazywany jest żółtym rumiankiem. U nas można kupić nasiona żółtego rumianku jednorocznego.

Niebieski rumianek

Najczęściej jest to nazwa wieloletnich astrów. Kwitną w drugiej połowie lata. Niektóre gatunki zdobią ogród do późnej jesieni. Można kupić kłącza astrów wieloletnich lub wyhodować takie astry z nasion.

Wielobarwne rumianki

Początkujący ogrodnicy często zaliczają do tej grupy roczną wielobarwną jasną gazanię, która jest uprawiana z nasion, chińskie astry, bezpretensjonalną dimorfotekę, a nawet ażurową kosmeę.

Wśród kwiatów wieloletnich echinacea nazywana jest kolorowymi stokrotkami, które można kupić zarówno przez kłącza, jak i wyhodować z nasion. A nawet chryzantemy i gaillardię.

A teraz powiemy ci sekret - wieloletni rumianek ogrodowy, który zostanie omówiony dalej, należy do rodzaju Nivyanik, tej samej rodziny Astrów.

Ściśle mówiąc, bezpośrednio do rodzaju rumianku - obejmuje Matricaria, krwawnik pospolity (lub Achillea), i, oczywiście, rumianek leczniczy.

Tak zabawna jest botanika! Rumianek pospolity (łac. Leucanthemum) - wieloletnie rośliny zielne. Wysokość rozety liści może wahać się od 15 cm do 50 cm. Wysokość mocnych, prostych łodyg kwiatowych może osiągnąć od 120 cm do 150 cm, w zależności od odmiany i warunków uprawy. Rumianek można odróżnić od innych roślin po lekko fasetowanej łodydze.

Rozeta liści jest zakorzeniona na długich ogonkach. A na szypułce pod pąkiem znajdują się 2 małe liście - to również odróżnia roślinę od innych kwiatów podobnych do rumianku.

Kwiaty rumianku to wypukłe półkuliste koszyczki, które składają się z jasnożółtych kwiatów, bardzo małych, z ciasno upakowanym środkiem. Otaczają go znacznie większe białe, rzadziej żółte płatki. Kwiaty doskonale nadają się do cięcia, są często uprawiane na bukiety.

W sklepie internetowym Garden Number One można kupić kłącza rumianku ogrodowego różnych odmian w najlepszej cenie od producenta.

Nowoczesne odmiany rumianku są reprezentowane przez karłowate i duże rośliny, proste i pełne kwiaty, a nawet zupełnie nietypowe odmiany:

Nanus Dwarf Snow Lady

Najważniejszą rzeczą w opisie tej odmiany będzie jej miniaturyzacja. Wysokość rośliny wynosi do 35 cm. Rośnie bardzo szybko i zaczyna kwitnąć w czerwcu. Nadal cieszy kwiatami do 50 dni.

Odmiana Old Court

Tę odmianę rumianku można określić jako bardzo oryginalną i dziwaczną. Płatki są ułożone w dwóch rzędach, są skręcone wokół własnej osi, zakrzywione i skrzyżowane z innymi, tworząc bujny kwiat o średnicy do 12 cm.

Alaska

Tę odmianę można nazwać klasyczną. Roślina jest duża, do 90 cm wysokości, a kwiaty mają do 12 cm średnicy. Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Sunny Side Up

Tę odmianę również można nazwać klasyczną. Ma jednak wyjątkowo bujny środek kwiatu. Dwa rzędy białych płatków, lekko wygiętych ku dołowi, podkreślają jasnożółty, pełny środek kwiatu.

Fiona Goghill

Najbardziej niezwykła odmiana w naszej kolekcji - gęsto szczotkowana. W półkwitnieniu rozeta płaska, a w pełni - staje się pomponowa, wypukła, o średnicy do 10 cm. Łodygi kwiatowe są mocne, wysokie do 90 cm.

Kłącza wieloletnich rumianków profesjonalnie pakujemy i dostarczamy pocztą do każdego zakątka w Polsce. Na nasz materiał do sadzenia dajemy pełną gwarancję jakości.

Wieloletnie rumianki ogrodowe - rośliny są dość łatwe w pielęgnacji, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Specyfika uprawy rumianku ogrodowego

Termin sadzenia w otwartym terenie

Kłącza rumianku można sadzić wiosną i jesienią, w zwykłym czasie dla większości roślin.

Przygotowanie kłączy do sadzenia

Nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie. Mamy doskonały materiał do sadzenia. Jeśli jednak zdarzy ci się trzymać rośliny w domu zbyt długo przed sadzeniem lub jeśli chcesz zwiększyć tempo wzrostu i ukorzeniania, zanurz kłącza na 2-3 godziny w roztworze biostymulatora, stymulant ukorzeniania, przed sadzeniem.

Sadzenie stokrotek wieloletnich

Należy przygotować bardzo małe dołki o wymiarach 30 cm na 30 cm i głębokości do 25 cm. Lekko zakop szyjkę korzeniową na głębokość od 3 cm do 4 cm. Obficie podlać. Oczywiście przed sadzeniem należy rozłożyć korzenie, a w dołku starać się umieścić je równomiernie. Odległość między roślinami wynosi od 25 cm do 40 cm, w zależności od odmiany.

Uprawa rumianku z nasion

Rumianek można wysiewać z nasion w marcu, na sadzonki lub bezpośrednio do otwartego gruntu w kwietniu-maju. Wysiew rumianku - prosta sprawa, nasiona umieszczamy w bruzdach o głębokości około 1 cm, posypujemy ziemią i podlewamy. Wysiew można przykryć ciemną folią, stokrotki lepiej kiełkują w miejscach chronionych przed jasnym światłem. Sadzonki rumianku można uszczypnąć powyżej 3-4 prawdziwych liści, aby uzyskać lepsze krzewienie. Nasiona rumianku można kupić u nas. Należy jednak pamiętać, że większość odmian zakwitnie w drugim roku po wysiewie, z wyjątkiem odmian jednorocznych.

Najkorzystniejsze warunki: gleby, wymagania świetlne

  • Rośliny rumianku wymagają dobrze nawożonej, uprawnej gleby, umiarkowanie wilgotnej, ale nie stagnującej.

  • Wybierz słoneczne stanowisko, ale unikaj gorących i suchych obszarów.

Pielęgnacja rumianku wieloletniego

Byliny rumianku są łatwe w pielęgnacji. Są to rośliny niewymagające. Młode rośliny i rośliny niedawno przesadzone wymagają dość częstego podlewania. Natomiast dojrzałe rośliny wymagają podlewania tylko w okresach suszy.

Krzewy wyhodowane z kłącza rosną szybko i mogą wydać do kilkudziesięciu szypułek w okresie kwitnienia od lipca do sierpnia.

Po 2-3 latach można bezpiecznie dzielić i sadzić duże krzewy. Jest to nawet konieczne, ponieważ roślina będzie gorzej kwitnąć z powodu zgrubienia. Można to zrobić pod koniec września - na początku października. Jeśli stokrotki zostały posadzone we właściwym miejscu, nie chorują i prawie nie są atakowane przez szkodniki, z wyjątkiem mszyc. W zimne, nadmiernie wilgotne lata mogą być dotknięte mączniakiem prawdziwym. Aby tego uniknąć, wystarczy potraktować je raz lub dwa razy w sezonie Fundazolem lub chlorkiem miedzi. Po zakończeniu kwitnienia należy odciąć łodygi kwiatowe.

Nawożenie rumianku

Roślina ta dobrze reaguje na nawożenie. Wiosną należy stosować nawóz o wysokiej zawartości azotu. W okresie tworzenia pąków i kwitnienia należy zasilać ją złożonym nawozem. Nagrodą za terminowe nawożenie będą bardzo duże kwiaty i wysokie łodygi.

Przygotowanie rumianku wieloletniego do zimy

Rośliny rumianku są odporne na zimę i nie potrzebują zimowego schronienia. Jesienią można usunąć pozostałe łodygi rumianku, a rozeta liści trafi pod śnieg. Naziemna część zielna obumiera. Wiosną roślina ponownie rozpocznie szybki wzrost.

Cechy wykorzystania wieloletnich rumianków w projektowaniu ogrodów

Trudno jest znaleźć roślinę, która tak harmonijnie wpisuje się w projekt ogrodu w różnych stylach i łączy się z innymi roślinami. Stokrotki świetnie wyglądają sadzone w grupach. Dobrze łączą się z innymi bylinami i roślinami jednorocznymi, takimi jak: gailardia, wszystkie rodzaje wieloletnich astrów, petunia, coleus, pelargonie ogrodowe, różne odmiany krwawnika. Karłowe stokrotki nanus są idealne na rabaty, obwódki, zjeżdżalnie alpejskie. Wysokie odmiany będą służyć jako drugi i trzeci plan w nasadzeniach grupowych. Rośliny te stworzą przytulność i piękno, gdy zostaną posadzone w pobliżu domu, altany, terenów rekreacyjnych, placów zabaw. Bardzo stylowo będą wyglądać posadzone z modnymi obecnie roślinami zbożowymi, np. miskantem, trawą pampasową.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023