Garden Blog

Rumianek apteczny: 11 różnic w porównaniu z rumiankiem ogrodowym i innymi gatunkami

Rumianek apteczny - jest poszukiwany zarówno w medycynie naukowej, jak i domowej. Jak odróżnić rumianek leczniczy od innych gatunków? A może bardziej gwarantowana jest jego uprawa w ogrodzie? Rumianek leczniczy to roślina, która rośnie w naturze i może rosnąć na naszych działkach ogrodowych. Bez względu na to, gdzie rośnie rumianek leczniczy, najważniejsze jest, aby podczas jego zbierania odróżnić ten gatunek od jego wielu krewnych. Jak to zrobić? Nauczymy Cię!

Główne różnice między rumiankiem aptecznym (leczniczym) a innymi gatunkami rumianku i stokrotek

Zanim przejdziemy do opisu różnic, zauważamy, że systematyka rodziny Astrowatych, do której należy rumianek apteczny, nie została jeszcze ostatecznie ukształtowana. Specjaliści nadal aktywnie dyskutują na ten temat. Można spotkać różne nazwy botaniczne rumianku leczniczego, na przykład Matricaria lub Chamomīlla i inne. Podamy współczesne nazwy gatunków, ale najbardziej praktyczne jest kierowanie się różnicami w liściach, kwiatach, łodygach.

Rumianek apteczny (leczniczy) / Rumianek pospolity - Matricaria recutita aka Matricaria chamomilla - ma właściwości lecznicze. Inne gatunki są albo bezużyteczne z punktu widzenia medycyny, albo nawet szkodliwe. Należy zwrócić uwagę na szereg różnic między rumiankiem aptecznym a innymi gatunkami.

Pierwsza różnica: struktura kwiatów.

Kwiaty rumianku pospolitego mają bardzo wypukły, żółty lub zielonkawy środek. U innych gatunków, takich jak rumianek ogrodowy, środek jest płaski lub nawet lekko wklęsły.

Różnica druga: liście.

U roślin nadających się do celów leczniczych liście są bardzo rozcięte, ażurowe, przypominające liście kopru lub kosmei. U innych mogą być lancetowate lub bardziej zaokrąglone, z naciętymi krawędziami, ale nie przypominają tych z kopru.

Różnica trzecia: struktura łodyg.

Łodygi rumianku leczniczego są bardzo rozgałęzione. U większości innych gatunków - łodyg może być wiele, ale każda z nich wychodzi prosto z korzenia i nie rozgałęzia się do góry.

Różnica czwarta: kwiatostany.

Rumianek apteczny tworzy kwiatostany składające się z wielu kwiatów na każdym końcu łodygi. Inne gatunki mają jeden lub więcej kwiatów na każdej łodydze, ale nie wiele.

Różnica piąta: płatki.

Ogólnie rzecz biorąc, rumianek apteczny w ogóle nie ma płatków, ale kwiaty brzeżne. Jednak dla nas ważne jest, aby roślina, której potrzebujemy - były wyraźnie wygięte w dół. A na krawędzi płatka znajdują się małe, ale zauważalne ząbki. Płatki mają tylko biały kolor. Kolorowe płatki mogą być tylko u innych gatunków - dimorfoteka, gazania i inne. Czasami rumianek z drogerii może w ogóle nie mieć płatków, więc nie zniechęcaj się.

Różnica szósta: miejsca wzrostu.

Rumianek leczniczy rośnie wszędzie w Polsce, ale na dużych plantacjach w naturze nie występuje, nie tworzą się duże kępy.

Różnica siódma: roślina jednoroczna czy wieloletnia?

Rumianek apteczny jest rośliną jednoroczną. Inne gatunki mogą być wieloletnie.

Różnica ósma: zapach.

Rumianek leczniczy, jeśli rozetrzeć kwiaty w palcach, ma intensywny zapach miodu i jabłka. Wybierając się na polowanie na surowce lecznicze - powąchaj torebkę apteczną. Wtedy nie pomylisz się i z łatwością rozpoznasz potrzebną roślinę po zapachu.

Różnica dziewiąta: bliźniak 1 - Rumian rzymski.

Rumian rzymski (łac. Chamaemelum nobile) - bardzo podobna do rumianku aptecznego. W naturze dość trudno je od siebie odróżnić. Rumian ma również białe wygięte płatki i mocno rozcięte liście. Co robić? Dokładnie obejrzeć kwiaty. Weź kwiat, który już kwitnie. Ostrożnie podnieś żółty środek paznokciem (środki kwiatów, naukowo mówiąc), oddziel go od podstawy (szypułki). Podstawa prawdziwego rumianku będzie gładka, jak u mniszka lekarskiego. Ale w rumianu - w łuskach.

Różnica dziesiąta: bliźniak 2 - Matricaria inodora

Matricaria inodora jest również bardzo podobna do rumianku. Najczęściej sprzedawana jest w pęczkach na targowiskach jako roślina lecznicza. Płatki są większe i wyginają się na zewnątrz dopiero pod koniec kwitnienia. I oczywiście zapach jest inny. Pachnie po prostu trawą, bliźniak nie ma specyficznego zapachu.

Różnica jedenasta: bliźniak 3 - Przydatna.

Jest to również lecznicza forma rumianku, ale w przeciwieństwie do rumianku aptecznego nie zawiera olejku eterycznego azulenu. Dlatego w medycynie opartej na dowodach jest stosowana wyłącznie jako środek zewnętrzny. Rumianek pachnący / bez języka / lepidote (łac. Matricaria discoidea) często rośnie wzdłuż ścieżek i torów. W tych samych miejscach, w których można znaleźć zarodniki. Kwiaty nie mają płatków, a jedynie wypukłe środki. 

Rumianek apteczny ma kilka innych podobnych form i nie wszystkie z nich są nieszkodliwe. Na przykład niektóre gatunki peretrum mogą powodować alergie. Nie można ich nazwać trującymi, ale zdecydowanie nie warto używać ich do celów kosmetycznych, a tym bardziej pić z nich herbaty. Dlatego znacznie łatwiej jest wyhodować rumianek apteczny w ogrodzie, po prostu kupując nasiona. Pięknie kiełkuje, szybko rośnie. A jesienią można po prostu zostawić kilka kwiatów w ogrodzie i, pocierając je palcami, zasiać je pod zimą. Kiełkowanie rośliny jest doskonałe. Rumianek dobrze rośnie zarówno po wysiewie wiosennym, jak i jesiennym. Ze wszystkich ziół leczniczych jest najbardziej bezpretensjonalny.

Rumianek apteczny - łatwa w uprawie roślina, pomoże w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom. Wywary są również wykorzystywane do celów kosmetycznych. Małe dzieci są tradycyjnie kąpane w wywarze z rumianku. Herbata rumiankowa jest nie tylko przydatna, ale także smaczna, lekka i pachnąca. Cennym składnikiem rośliny jest specjalny olejek eteryczny - azulen (hamazulen). Jest ekstrahowany z surowców roślinnych i jest stosowany w farmakologii, produktach kosmetycznych (szampony, kremy, balsamy). Olejek ma działanie przeciwzapalne, łagodzące, lekko przeciwbólowe.

Posadź tę cudowną roślinę w swoim ogrodzie, a nie będziesz musiał uczyć się na pamięć 11 różnic między rumiankiem aptecznym a stokrotką i innymi gatunkami.

 

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023