Garden Blog

Róże piżmowe: nowoczesne hybrydy - stale kwitnące, bezpretensjonalne spartańskie róże ogrodowe

Róże piżmowe to jedna z grup tak zwanych róż parkowych. Hybrydy róż piżmowych należą do najbardziej odpornych. A najlepsze odmiany są tak łatwe w pielęgnacji i kwitną tak bujnie, że nawet niedoświadczeni ogrodnicy mogą stworzyć harmonijny ogród różany i mixborder.

Pochodzenie róż piżmowych

Czym jest róża piżmowa? Jest to grupa róż ogrodowych, która obejmuje zarówno gatunki naturalne, jak i formy hybrydowe. Gatunki naturalne uważane są za jedne z najstarszych róż uprawianych przez człowieka. W Azji były one znane i opisane w X wieku. Sadzonki róży piżmowej pojawiły się w europejskich ogrodach na początku XVI wieku i stały się popularne. Aktywna hodowla rozpoczęła się w XIX wieku. Od tego czasu pojawiło się wiele hybryd ogrodowych. Róże piżmowe to liczne hybrydy oparte na róży piżmowej (Rosa moschata) i wielu innych.

Jaka jest różnica między różami piżmowymi?

Hybrydowe róże piżmowe (HMsk) lub nowoczesne róże piżmowe to niezwykle interesująca grupa. Są tak piękne i bezpretensjonalne, że można się tylko zastanawiać, dlaczego ta grupa róż nie jest najpopularniejsza w projektowaniu krajobrazu.

 • Róże piżmowe są odporne, bezpretensjonalne, prawie nigdy nie chorują i kwitną niezwykle obficie bez przerwy. Grupa ta nazywana jest różami stale kwitnącymi.

 • Z jednej strony róże te są dość wysokie, do 2 m, z drugiej strony ich długie pędy delikatnie opadają, a krzew rośnie raczej na szerokość niż na wysokość. Wśród odmian tych róż znajdują się odmiany kompaktowe, nadające się nawet do niewielkiego ogrodu.

 • Róże piżmowe różnią się od innych róż niektórymi cechami wzrostu. Wiosną krzew wytwarza nowe pędy od podstawy, z których każdy kończy się kwiatostanem, ale po pierwszej fali kwitnienia na tych młodych pędach pojawia się wiele bocznych gałęzi, z których każda kończy się kwiatostanem.

 • Ze względu na tę cechę róże kwitną silniej w drugiej połowie lata. Inne rodzaje róż, wręcz przeciwnie, są obfite wiosną i latem, a jesienią mogą rozpieszczać tylko pojedynczymi kwiatostanami. Są to więc róże, których szuka wiele osób, warto wybierać spośród róż piżmowych.

 • Kwiaty są dość małe, proste lub półpełne. Ale!!! W każdym z licznych gigantycznych kwiatostanów znajduje się ponad 100 kwiatów, pod którymi nie widać żadnych liści!

 • Silny aromat tych róż zupełnie nie przypomina zwykłego zapachu olejku różanego,.

Zalety i cechy róż piżmowych

Eksperci nazywają Trier autorstwa hodowcy Petera Lamberta pierwszą odmianą róży piżmowej opartej na odmianę Multiflora. Jest to róża o zaskakująco obfitym kwitnieniu, półpełnych kremowych kwiatach i niesamowitym słodkim aromacie. Następnie cała linia nowych odmian została opracowana na jej podstawie przez hodowców w Wielkiej Brytanii (Pemberton, Bentall / Hybrid Musk), USA (J.K. Thomas), Belgii (Louis Lens, Lens Rosen) itp.

Bujnie rozgałęzione krzewy o średnich i małych rozmiarach - można wybrać odmiany do dużych obszarów, a także do kompaktowych ogrodów i uprawy w pojemnikach.

Kształt krzewu przypomina fontannę. Pędy są plastyczne, lekko opadające. Cierni jest niewiele.

Liście są gęste, gładkie, zdrowe.

 • Kwitnienie jest bardzo obfite i prawie ciągłe.

 • Kwiaty większości odmian są półpełne lub proste. Występują bardzo spektakularne dwukolorowe kwiaty z kontrastującymi kolorowymi pasami środkowymi. Paleta kolorów jest delikatna, pastelowa, ale występują również jaskrawe barwy.

 • Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec maja i trwa do przymrozków. W tym czasie otwiera się wiele pąków, a kwitnący krzew jest dosłownie pokryty nimi od dołu do góry.

 • Pąki są zebrane w duże wielokwiatowe kwiatostany.

 • Aromat róż piżmowych jest magiczny. Zawiera miód i nuty owocowe. Odmiany drobnokwiatowe, proste i półpełne mają silniejszy aromat, podczas gdy odmiany podwójne i wielkokwiatowe mają słabszy aromat.

 • Mrozoodporność - strefy 5 i 6. W klimacie w Polsce dobrze rosną i zimują nawet w pojemnikach.

 • Róże te są bardzo odporne i bezpretensjonalne. Praktycznie nie chorują i tolerują różne warunki uprawy.

 • Sadzonki mogą być uprawiane na podporze jako mała róża pnąca lub jako krzew. Istnieją kompaktowe odmiany do małych ogrodów i pojemników.

 • Sadzonki rosną szybko, dobrze rozwijają się w miejscach nasłonecznionych i są odporne na półcień.

 • Po kwitnieniu krzewy tworzą piękne owoce.

 • Osobliwością róż piżmowych jest to, że nie kwitną tak obficie jak inne gatunki w pierwszej fali. Zamiast tego kolejne fale są coraz bardziej bujne. Oznacza to, że ich kwitnienie nie zanika w drugiej połowie lata, ale raczej rozkwita.

 • Sadzonki rosną szybko, a krzewy są trwałe i mogą rosnąć w ogrodzie przez dziesięciolecia.

Cechy wzrostu krzewów

W przeciwieństwie do innych sadzonek róż, róże piżmowe zaczynają wytwarzać pędy podstawowe (u podstawy) wiosną. To na nich pojawiają się pierwsze kwiaty, a następnie rozpoczyna się drugie kwitnienie na zeszłorocznych i starszych pędach. Młode pędy rozwijają również wiele pędów bocznych z pąkami. I zarówno młode, jak i starsze pędy będą nadal kwitnąć. To właśnie dzięki tej właściwości róże piżmowe kwitną tak wspaniale przez całe lato i jesień. Dlatego ich drugie kwitnienie jest lepsze niż pierwsze. Inne róże nie mogą się z nimi równać ze względu na ciągłość kwitnienia. Krzewy te praktycznie nie pozostają bez kwiatów przez cały sezon, nie ma przerw w tworzeniu pąków.

Pielęgnacja róż piżmowych

Podstawowe zasady sadzenia i pielęgnacji tej grupy róż są takie same, jak w przypadku sadzonek innych grup. Tutaj omówimy cechy sadzonek Hybrid Musk.

 • Miejsce sadzenia. Wiele odmian dobrze rośnie w półcieniu, choć z pewnością będą wdzięczne za sadzenie w słońcu. Róże piżmowe są dobrze sadzonkami. Ukorzenione rośliny dobrze rosną i zimują. Pędy, które spadły na ziemię, mogą się ukorzenić. Jeśli nie chcesz, aby krzewy rosły zbyt szeroko, odetnij takie gałęzie lub zwiąż je.

 • Cechy przycinania. Krzewy wypuszczają pędy podstawowe i aby nie hamować ich wyglądu, krzewy przycina się bardzo ostrożnie, skromnie i niezbyt mocno. Ta grupa róż w ogóle nie lubi silnego przycinania. Dlatego przy wyborze sadzonek należy zwrócić uwagę na wielkość dorosłego krzewu. Nie zalecamy dostosowywania ich poprzez silne przycinanie. Jeśli chcesz mieć mały krzew, wybierz odmianę o zwartej koronie. Maksymalna siła przycinania to nie więcej niż jedna trzecia krzewu na sezon. Jeśli naprawdę tego potrzebujesz, możesz raz przyciąć stary krzew, aby go odmłodzić. Jeśli jednak robi się to regularnie, róże z tej grupy mogą nawet obumrzeć. Są jednak stabilne, odporne i żyją długo i szczęśliwie przy odpowiedniej pielęgnacji.

 • Po kwitnieniu należy usunąć wyblakłe kwiatostany. Stymuluje to pąki w kątach liści do przebudzenia i wytworzenia nowych pąków. Jesienią można pozostawić kwiaty do zawiązania owoców. Nie przycinaj ich, gdy sezon już się skończył. Dlaczego: ponieważ jesienne przycinanie może stymulować wzrost nowych pędów, co nie jest konieczne. Owoce i tak nie dojrzeją, a zimą przemarzną, co dodatkowo uszczupli krzew. Pozwólmy mu spokojnie przygotować się do zimy. Zimą podziwiaj czerwone owoce, a te, które pozostaną, usuń wiosną podczas cięcia sanitarnego.

Róże piżmowe w projektowaniu ogrodów

Zalecamy sadzenie tych róż w grupach, wzdłuż granic, w tle rabat kwiatowych i mixborderów. Nie są one tak wielkokwiatowe i efektowne, jak na przykład hybrydowe róże herbaciane lub róże angielskie. Głównymi zaletami tych róż są ich niewyczerpana witalność, urzekający aromat i ciągłe kwitnienie. Według opinii nie są one uważane za najlepsze do tradycyjnego klasycznego ogrodu różanego. Świetnie sprawdzą się za to w kompozycjach w ogrodach krajobrazowych i naturalnych. Dobrze komponują się z gipsówką, powojnikiem i lawendą. Sadzonki róż można sadzić w pojemnikach, szybko przystosowują się do ogrodu i od razu zaczynają kwitnąć.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023