Garden Blog

Pyszny kaki: uprawa owocujących egzotycznych drzew w Polsce

Sadzenie i uprawa hurmy na otwartym polu jest teraz rzeczywistością dla polskich ogrodników. Pyszne i wyjątkowo zdrowe owoce hurmy dojrzewają bezpośrednio w ogrodzie.

Wraz z pojawieniem się nowych mrozoodpornych odmian kaki, nawet ogrodnik-amator może uzyskać dobre zbiory. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami, aby prawidłowo wykonać sadzenie i zapewnić roślinie dobrą opiekę.

Mrozoodporna hurma: sadzenie i pielęgnacja w polskim klimacie

Profesjonalne sadzonki są dobre. Początkowo należy wybierać najlepsze odmiany kaki i sadzonki tylko z profesjonalnych centrów ogrodniczych i szkółek. Nowoczesne odmiany są szczepione na specjalnej mrozoodpornej podkładce. W przypadkowych miejscach istnieje ryzyko, że pojawi się problem - dzika zwierzyna, sadzonka, która nie jest w stanie samodzielnie owocować itp. Sadzonki 1-2 letnie są najlepsze do sadzenia, mają najwyższy wskaźnik przeżywalności. Markowe sadzonki hurmy zaczynają owocować 3-4 lata po posadzeniu. Oznacza to, że jeśli posadzisz 2-letnią sadzonkę jesienią, zakwitnie i wyda owoce następnej wiosny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo sadzić kaki i upewnić się, że jajnik nie odpadnie.

Miejsce sadzenia powinno być ciepłe i ocieplające od południowej strony ogrodu. Najlepiej, aby było chronione przed wiatrem od strony północno-zachodniej przez budynki, ogrodzenie lub gęsty żywopłot. Hurma uwielbia ciepło, a jej pędy są stosunkowo kruche i mogą łamać się przy silnym wietrze. Korona powinna być dobrze oświetlona, aby owoce dojrzewały równomiernie.

Gleba powinna pochłaniać wilgoć i być dobrze przepuszczalna. Odpowiednie są gliny uprawne i gliny piaszczyste. Należy wykluczyć obszary o wysokich wodach gruntowych i stojącej wodzie.

Przygotowanie miejsca do sadzenia hurmy. Sadzonki sadzi się w odległości 3 m od siebie oraz od dużych drzew i krzewów. Otwory do sadzenia wykopuje się dość duże, około 60x60x80 cm. Wlać drenaż na gleby gliniaste do dna. Dodać kompost, dobrą świeżą ziemię, wiosną - pełny kompleks nawozów mineralnych, jesienią - bez potrzeby. Dobrze podlać i pozostawić na co najmniej kilka tygodni, aby gleba się uspokoiła.

Przygotowanie sadzonek. Pomimo egzotyki kaki, sadzonki są przygotowywane jak zwykle. Jeśli korzenie są zapakowane w folię, usuń ją. Rozłóż i przytnij końcówki sekatorem. Zanurz korzenie w roztworze stymulatora, kaki w pojemnikach - podlej kilka godzin przed sadzeniem.

Prawidłowe sadzenie i pielęgnacja hurmy

Na glinach kołnierz korzeniowy umieszcza się na poziomie gruntu; na glinach piaszczystych można go nieznacznie pogłębić o 3-5 cm. Podczas sadzenia kaki jesienią, nawóz nie jest dodawany do dołu, sadzonka jest wysadzana wysoko. Gleba wokół niej jest grubo ściółkowana kompostem lub torfem warstwą 15-20 cm.

Korona musi być pokryta agrofibrą lub innym oddychającym materiałem. Nie używaj folii, aby uniknąć kondensacji. W przeciwnym razie korona i kora po prostu zgniją. Podczas sadzenia wiosną należy dodać garść nawozu. Wiosną należy dobrze podlać nowo posadzone młode sadzonki. Unikaj zarówno wysychania, jak i stagnacji wody.

Podlewanie kaki

Oprócz zwykłego pielenia i delikatnego rozluźniania pnia, należy pamiętać o podlewaniu. Ważne jest, aby kaki nie cierpiały zarówno z powodu suszy, jak i nadmiernego podlewania. To nie tylko osłabia drzewo, ale także prowadzi do zrzucania owoców. Gdy nadejdą upały, należy ściółkować koło pnia, aby zatrzymać wilgoć. Jeśli jesień nie jest sucha, podlewanie zatrzymuje się na miesiąc przed pierwszymi przymrozkami.

Cechy przycinania hurmy

Jak prawidłowo przycinać kaki podczas uprawy, aby uzyskać maksymalną wydajność? Poniżej omówimy zasady formowania korony.

Roczne sadzonki są cięte wiosną na wysokości 50-60 cm od miejsca szczepienia. Gdy pojawią się boczne gałęzie, należy pozostawić 4-5 najbardziej rozwiniętych, które w ciągu roku skraca się do 35-40 cm. Kolejny poziom gałęzi jest również skracany o 40-50 cm po sezonie. Tworzy to koronę z gałęziami szkieletowymi i półszkieletowymi. Ważne: kaki produkują plony na młodych przyrostach. Dlatego głównym celem dalszego przycinania jest stymulowanie ich wzrostu. Jednocześnie nadmierny wzrost korony jest szkodliwy dla owocowania. U dorosłych drzew hurmy przeprowadza się również przycinanie przeciwstarzeniowe. Biorąc pod uwagę fakt, że pędy, które już przyniosły owoce, nie przynoszą więcej owoców, gałęzie starsze niż 3 lata są stopniowo usuwane, pozostawiając młodsze. Przycinanie sanitarne przeprowadza się w razie potrzeby, usuwa się zamarznięte, suche, uszkodzone gałęzie.

Nawożenie hurmy, stosowanie mieszanek mineralnych w zależności od pory roku

Kluczem do dobrych zbiorów i bezpiecznej zimy jest prawidłowe regularne karmienie. Wiosną - zbilansowane mieszanki kompleksowe, jesienią - tylko potasowo-fosforowe.

Schronienie hurmy na zimę

Kaki są przykrywane na zimę tylko w pierwszych latach w ogrodzie. Konieczne jest zaizolowanie sadzonek po jesiennym sadzeniu. W przyszłości dorosłe drzewa odmian odpornych na mróz zimują bez schronienia.

Choroby i szkodniki hurmy

Chociaż kaki są rzadko i nieznacznie atakowane przez szkodniki, w niekorzystnych latach należy o nie dbać. Hurmy może być dotknięta parchem, szarą zgnilizną itp. W celu zapobiegania są traktowane co najmniej dwa razy w sezonie - wczesną wiosną i po kwitnieniu. Wiosną lepiej jest stosować ogólnoustrojowe fungicydy. W przypadku uszkodzenia przez szkodniki należy stosować środki owadobójcze.

Problemy w uprawie hurmy. Dlaczego owoce kaki kruszą się?

Jeśli nie przestrzegasz zasad techniki rolniczej, kaki mogą zrzucić część jajnika. Czasami jajnik kruszy się nawet wtedy, gdy nie myślisz. Ta hurma jest wystarczająco zadbana. Jakie są tego przyczyny?

  • Młode drzewa mogą zrzucać jajniki, ponieważ nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte do masowego owocowania. Pierwsze owoce pojawiają się na 3-4-letnich drzewach.

  • Brak zapylacza w przypadku odmian niesamopłodnych doprowadzi do tego, że uformowany jajnik zacznie się kruszyć. Wówczas należy posadzić w pobliżu dodatkową odmianę zapylającą. Przeczytaj opisy odmian w naszym katalogu, większość naszych sadzonek jest samopłodna, owocuje samodzielnie. Jednak, zdaniem ekspertów, odmiany samopłodne zwiększają ilość i jakość owoców podczas sadzenia kaki innych odmian w pobliżu.

  • Brak składników odżywczych, regularne karmienie - prowadzi do wypadania jajników.

  • Niewystarczające podlewanie, szczególnie w okresie tworzenia jajników, może prowadzić do ogromnych strat w uprawach.

W naszych warunkach, przy odpowiednim wyborze miejsca sadzenia, kaki dobrze rosną i regularnie owocują. Smaczne i obfite zbiory hurmy w polskich ogrodach nie są już fantazją, ale czymś powszechnym.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023