Garden Blog

Prawidłowa uprawa astrów z nasion: odkrywanie tajemnic

Jaki ozdobny kwiat szybko rośnie, długo kwitnie, a w zamian wymaga od ogrodnika tylko odrobiny uwagi? Nie pomylisz się, jeśli powiesz, że to aster. Wysiew nasion do sadzonek to w 100% wdzięczny biznes i pozwala osiągnąć imponujące wyniki pod względem dekoracyjności. Dodatkową zachętą do uprawy tej konkretnej rośliny jest luksusowy wybór odmian: od astra iglastego po alpejski. Musisz tylko wybrać odmianę, którą lubisz najbardziej i wyhodować astry z nasion w domu. Jest to bardzo łatwe, jeśli znasz podstawowe zasady: jak siać nasiona kwiatów, jak o nie dbać i jak rozwiązywać najczęstsze problemy. Porozmawiajmy o tym, jak uprawiać astry w doniczkach i nie tylko!

Kiedy i jak sadzić astry z nasion?

Wysiew astrów do gruntu wymaga odpowiedniej wiedzy. Istnieją dwa sposoby sadzenia: astry z nasionami na otwartym terenie i w domu na sadzonki kwiatów. W pierwszym przypadku trzeba czekać na niezmiennie ciepłą pogodę, kiedy temperatura na pewno nie spadnie poniżej +10°C. Czyli w okolicach początku/połowy maja. W drugim – sadzenie astrów na sadzonki odbywa się miesiąc / półtora wcześniej. Dlatego kwitnienie można również osiągnąć wcześniej. Ale nawet jeśli planujesz najpierw wyhodować sadzonki w domu na balkonie lub parapecie, nadal nie powinieneś spieszyć się z sadzeniem. Faktem jest, że sadzonki mogą osiągnąć stan odpowiedni do sadzenia w otwartym terenie, zanim sama gleba będzie gotowa. W takim przypadku rośliny okażą się nadmiernie szklarniowe, a proces adaptacji do nowych warunków może być dla nich bolesny. Jest jeszcze jedna opcja z dosiewem przed zimą, ale nawet doświadczeni ogrodnicy często to wykluczają, bo prawdopodobieństwo śmierci roślin jest zbyt duże, co możemy powiedzieć o początkujących.

Jak prawidłowo siać nasiona astrów?

Przed sadzeniem nasion astry konieczne jest przygotowanie mieszanki gleby. Jako podstawę możesz wziąć zwykłą ziemię ogrodową, dodać trochę darni i torfu (w przybliżeniu w równych proporcjach). Jeśli jest przemyty piasek, to też pójdzie (około 1/5 lub 1/6 całkowitej masy mieszanki gleby). Dodatek niewielkiej ilości popiołu drzewnego i perlitu będzie odgrywał dobrą rolę. Pierwszy nawozi i dezynfekuje. Drugi – tworzy efekt oddychania ziemią i pomaga nasycić korzenie przyszłej rośliny wilgocią. Nie chcesz tracić czasu na przygotowywanie podłoża? Możesz kupić gotowe. Sadzonki astrów z nasion w domu będą miały większe szanse na sukces, jeśli materiał do sadzenia zostanie wstępnie potraktowany specjalnymi środkami grzybobójczymi. Na przykład możesz wziąć Fundazol. Następnie przychodzi moment, w którym przygotowane nasiona są ostrożnie zanurzane w równomiernie zwilżonej mieszance gleby. Głębokość nie powinna przekraczać 1 cm. Optymalna – gdzieś około 5-8 mm. Z góry należy posypać cienką warstwą tego samego umytego piasku. Nie zapomnij podpisać odmian.

 

Czy muszę kiełkować nasiona astrów?

Wcześniej wspomnieliśmy, że nasiona można zaprawiać roztworem stymulującym i dezynfekującym. Niemniej jednak lepiej jest sadzić na otwartym terenie lub w szklarni bez wstępnego namaczania. Nasiona muszą być suche. Procedura kiełkowania jest bardziej odpowiednia, jeśli sadzisz sadzonki w domu. Doświadczeni ogrodnicy mówią: kiełkuj tylko wtedy, gdy masz pewność, że natychmiast po zakończeniu tego procesu będziesz mógł sadzić nasiona i nic (zła pogoda, nieprzygotowana gleba itd.) Cię nie powstrzyma. Do kiełkowania zwykle biorą najprostszą gazę lub inną miękką, oddychającą tkaninę. Materiał do sadzenia nasącza się nadmanganianem potasu i faktycznie zawija we wspomnianą już gazę. Nawilżaj, aby zapobiec wysychaniu. Jak długo kiełkują nasiona astru? W tym stanie nasiona powinny wytrzymać około 6-7 dni. Następnie są lekko wilgotne, owinięte gazą, zanurzone w zwykłej przezroczystej torbie. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wysoka, za kilka dni wyklują się pierwsze kiełki. To najłatwiejszy sposób na szybkie kiełkowanie nasion astru.

Jak i przez jaki czas nasiona astru kiełkują po posadzeniu?

Pojemniki ze świeżo posadzonymi (niekiełkującymi) nasionami należy przykryć i pozostawić w cichym, dobrze oświetlonym, normalnie wentylowanym miejscu, w którym temperatura powietrza jest nieco niższa od średniej temperatury pokojowej. Optymalnie - + 16 ... + 20 ° С. Twoim zadaniem na pierwszym etapie jest upewnienie się, że wierzchnia warstwa piasku jest wystarczająco wilgotna. Jeśli jest sucho, należy lekko zwilżyć, ale nie wlewać wody strumieniem, ale używać najpopularniejszych dysz natryskowych. Właściwa uprawa astrów z nasion pozwala bezpiecznie spodziewać się debiutanckich pędów po 5-7 dniach, gdy skończy się siew astrów. Natychmiast po tym schronienie należy usunąć, co pozwoli wyklutym roślinom w pełni oddychać. Minął tydzień. Potem drugi. Czy rozumiesz: nasiona astru nie wykiełkowały? Najczęstszym powodem jest niska jakość materiału do sadzenia, dlatego należy go kupować tylko na zaufanej stronie. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na, to kiedy opakowanie zostało wykonane (informacje są podane na opakowaniu). Im starsze nasiona astru, tym słabsze kiełkowanie i tym gorzej rozsada astrów.

 

Jak wyhodować astry z nasion mocne i zdrowe?

Pielęgnacja sadzonek określa, jaki będzie aster. Uprawa z nasion z każdym etapem staje się coraz ciekawsza, bo jeśli na samym początku myślałeś tylko o tym, jak prawidłowo sadzić nasiona astrów na sadzonki, teraz masz do dyspozycji maleńkie, ale pełnowartościowe rośliny. Przede wszystkim potrzebują stabilnej, ale umiarkowanej wilgotności gleby. Wilgoć jest dla nich wszystkim! Podlewaj regularnie, ale nie przelewaj, aby nie wywołać gnicia korzeni. Sadzonki astrów nie lubią wysokich temperatur. Idealnie, gdy w pomieszczeniu jest +15…+16°C. Może nawet trochę chłodniej. Jeśli wyższa temperatura jest stabilna, rośliny będą aktywnie rosnąć, sięgać. W rezultacie mogą okazać się wprawdzie wysokie, ale słabe i niewystarczająco odporne na czynniki atmosferyczne. Przy uprawie na zewnątrz nie ma takich problemów. Jeśli sadzonki są w pomieszczeniu, konieczne jest ich utwardzenie: wynieś je na balkon lub na ulicę, stopniowo przygotowując do sadzenia w klombie. Jeśli chodzi o górny opatrunek, na wczesnym etapie nie są one zbyt potrzebne, jeśli używasz pożywnej gleby. Pierwszy górny opatrunek przeprowadza się po pełnym ukorzenieniu, aby uzyskać piękne kwitnienie.

 

Jakie problemy pojawiają się podczas uprawy astry z nasion?

Omówiliśmy już możliwe trudności z sadzonkami. Wspomniano również o nadmiernym rozciąganiu sadzonek. Ponadto należy powiedzieć, że brak światła słonecznego jest kolejnym powodem przerostu i osłabienia młodych astrów, które przy całej swojej wytrzymałości są nadal podatne na choroby. Najczęstszym problemem jest czarna noga. Dzieje się tak w wyniku niewłaściwego podlewania (gdy jest za dużo wody). Konieczne jest monitorowanie stanu młodych pędów i w razie potrzeby usuwanie roślin i zmiana podłoża. Podczas przesadzania sadzonek na otwarty teren możesz napotkać zwiększoną kwasowość gleby. Wstępna procedura wapnowania pomoże go zmniejszyć. Możesz również dodać trochę popiołu drzewnego, który służy również jako zapobieganie czarnej nodze. Weź pod uwagę, że te kwiaty dekoracyjne nie można sadzić w tym samym miejscu, w którym były rośliny z fusarium w poprzednim sezonie, ponieważ grzyb ten może żyć w ziemi przez kilka lat. Niewskazana jest również uprawa astry w miejscu, gdzie wcześniej rosły mieczyki ze względu na taką samą podatność na choroby. Zobacz katalog oferowany przez nasz sklep ogrodniczy. Tutaj znajdziesz odmiany astrów: aster krzaczasty, astry igiełkowe, a inne.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023