Garden Blog

Piwonie zielne, drzewiaste, hybrydy ITOH: cechy, różnice, warunki uprawy

Jak wybrać wymarzoną piwonię: hybrydowa piwonia ITOH, piwonia zielna czy drzewiasta? Różnice i cechy różnych odmian piwonii.

Rodzina piwonii jest jedną z największych i obejmuje ponad trzy tuziny różnych gatunków tych pięknych roślin. Najczęściej spotykane w ogrodnictwie:

Wszystkie z nich są wyjątkowo piękne, bujnie kwitnące ogromne kwiaty, z pięknymi liśćmi. Jako bliscy krewni mają oczywiście wspólne cechy rodzinne, ale są też różnice, osobliwości i różne niuanse uprawy. Przypomnijmy, że ITOH piwonia to wyjątkowa międzygatunkowa hybryda piwonii zielnych i drzewiastych. Dlatego otrzymał najlepsze właściwości obu gatunków - doskonałą mrozoodporność, proste, niezawodne łodygi, niski wzrost, plastyczność w uprawie.

Jakie są różnice w kwiatach: kształt, ubarwienie, pąki?

Kształt kwiatu. Tutaj jest więcej podobieństw niż różnic. Piwonie wszystkich gatunków mogą mieć duże do 20 cm i więcej - pełne, półpełne i proste kwiaty.

Zabarwienie kwiatu. I tutaj - różnice między różnymi grupami piwonii będą dość znaczące. Piwonia zielna wyróżnia się najszerszą gamą kolorów kwiatów. Są kremowe, białe, różowe, czerwone, bordowe, fioletowe, a nawet dwukolorowe, ale nie ma nasyconych żółtych kwiatów.

Piwonia drzewiasta również zachwyca różnorodnością kolorów, ale, podobnie jak jej zielni koledzy, nie ma jaskrawożółtych kolorów.

Piwonia ITOH jest wyjątkowa właśnie dlatego, że jej twórca - Toichi Itoh - stworzył bezkonkurencyjne hybrydy o jasnych, nasyconych żółtych barwach. Kolory takich piwonii mają genetyczną skłonność do zmienności. Oznacza to, że mogą pojawić się płatki i pociągnięcia o różnych odcieniach. Cechy: rozmiar i, często, pełne kwiaty - w pełni pokazują się w dorosłej roślinie. Z tego powodu lepiej jest usunąć pąki w pierwszym lub drugim roku młodych roślin, aby dać krzewowi szansę na dobry wzrost i nabranie siły. Większość odmian ITOH piwonii ma środkowe żebro kontrastujące z głównym kolorem płatków. Istnieją ekskluzywne rośliny, które mogą dać kolor-kameleon wszystkich kolorów tęczy.

Różnice w kształcie pąka. Piwonie zielne - mają zaokrąglone, prawie kuliste pąki. Na podstawie tej cechy można je łatwo odróżnić od innych gatunków. Piwonie drzewiaste i piwonie ITOH - wyróżniają się pięknym, wyrafinowanym kształtem pąka, w kształcie szklanki z wdzięcznym spiczastym końcem.

Cechy wzrostu i terminy kwitnienia

Wysokość krzewu i ulistnienie. Piwonie zielne są reprezentowane przez dwie duże grupy:

  • piwonie nisko rosnące (doniczkowe) - 50 cm - 80 cm;
  • piwonie wysokie - 90 cm - 120 cm.

Piwonia drzewiasta, choć rośnie stosunkowo wolno, jest w stanie tworzyć duże krzewy do 150 cm, a nawet do 250 cm. Korona może być dość szeroka do 1,5 metra lub więcej.

ITOH piwonia - wysokość krzewu jest bliższa zielnym - 80 cm - 100 cm, istnieją również niżej rosnące odmiany.

Liście drzewiastych i ITOH piwonii są bardzo piękne, silnie rozcięte, niebieskawe, ozdobne i pozostają dekoracyjne aż do mrozów. U piwonii ITOH jesienią stają się czerwonawe. Piwonie zielne różnią się tym, że już pod koniec lata ich liście są jaśniejsze i opadają.

Cechy wzrostu krzewu. U piwonii zielnych nadziemna część rośliny obumiera na zimę i odrasta każdej wiosny. Piwonie drzewiaste - mają pojedyncze pędy, które zimują, a wiosną pąki kwitną i dają młody wzrost, który jesienią również odrasta. Krzew stopniowo staje się wyższy i szerszy. Piwonie ITOH - rosną jako rośliny zielne, pędy są skracane jesienią. Czasami jednak dolna część pędów może zdrewnieć i zimować razem z pąkami.

Pędy piwonii zielnych często opadają pod ciężarem kwiatów, a krzewy należy podwiązywać. Piwonie drzewiaste mają mocne pędy. Krzew jest dobrze uformowany i nie wymaga przycinania formującego. Piwonie ITOH  - pomimo trawiastych pędów, różnią się tym, że doskonale utrzymują kwiaty, nawet największe gęsto-pełne i tworzą harmonijny krzew bez żadnych wysiłków ogrodnika.

Czas kwitnienia. Pierwszymi, którzy zadowolą ogrodników luksusowym kwitnieniem, są piwonie w kształcie drzewa. W zależności od wiosennej pogody kwitną od końca kwietnia do drugiej dekady maja. Piwonie zielne kwitną jako drugie. Większość odmian kwitnie nieprzerwanie od połowy maja do początku czerwca. Zamykające proces kwitnienia - piwonie ITOH. Kwitną od końca maja do czerwca. W przeciwieństwie do piwonii zielnych, ich okres kwitnienia jest znacznie dłuższy - do 3-4 tygodni.

Sekrety pielęgnacji i uprawy piwonii

Piwonie zielne i ITOH są podobne pod względem agrotechniki. Lubią lekkie, uprawne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub lepiej obojętnym. Część nadziemną przycina się jesienią. Jednak ITOH piwonie, jak pokazuje doświadczenie ogrodników na całym świecie - nie do zabicia, niezawodnie zimują bez tańca z tamburynem, budują bujne ogromne krzewy, kwitną dłużej niż inne i cieszą się najpiękniejszymi liśćmi aż do mrozów. Nie chorują, nie są atakowane przez szkodniki.

Piwonie drzewiaste - cięte tylko wiosną, po zimowaniu. Odmiany, które można dziś kupić w profesjonalnych sklepach internetowych i szkółkach - przeznaczone na nasze zimy. Jednak jeśli kupiłeś je dziesięć lat temu lub z rąk, to większość tych piwonii drzewiastych - potrzebuje schronienia na zimę. W przeciwnym razie ich roczny wzrost zamarznie do wysokości pokrywy śnieżnej i pozostaną miniaturowymi krzewami z pojedynczymi kwiatami. Większość miłośników piwonii drzewiastych zastąpiła już stare odmiany nowymi, które bardzo dobrze znoszą nasze zimy.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023