Garden Blog

Orzesznik jadalny: jak uprawiać mrozoodporne odmiany orzecha pekan - sadzenie i pielęgnacja

Sadzonki orzechów pekan - nowoczesne odmiany strefowe dobrze rosną w naszym klimacie. Jest to jeden z najsmaczniejszych, bogatych w witaminy i zdrowych orzechów. Kiedyś uważano, że rośnie tylko w ciepłym klimacie. Hodowcy wykonali dobrą robotę, tworząc i dostosowując odporne na mróz orzeszniki.

Orzeszniki są przez wielu uważane za nowe drzewa owocowe w Polsce. Ale tak nie jest. Polacy botanicy zaczęli sadzić Carya illinoinensis lub orzech amerykański - w 1824 roku w Nikitskim Ogrodzie Botanicznym. Wprowadzanie kontynuowano w latach 60-tych XX wieku. Obecnie dojrzałe drzewa owocują we wszystkich regionach - prawie wszędzie. W naszym katalogu znajdują się najlepsze mrozoodporne odmiany orzechów pekan, głównie selekcji amerykańskiej. Rolnicy i agrariusze zakładają obecnie duże plantacje orzeszników, są to drogie i popularne orzechy o wysokiej wartości. Odporność na mróz i fakt, że pekan w Polsce można uprawiać wszędzie - posortowane.

Czym jest to drzewo i jaką wartość mają jego owoce?

Najbliższy w uprawie i strukturze owoców jest orzech włoski, choć z botanicznego punktu widzenia są one dość odległymi krewnymi. Podobnie jest z sadzonkami, które uzyskuje się z siewek i szczepi na zrazie. Na podkładce - orzechy wchodzą w owocowanie wcześniej, już w 4 roku po posadzeniu. Jest to duże drzewo liściaste o harmonijnej szerokiej koronie, dużych złożonych liściach, do 15 metrów wysokości. Wiosną budzi się stosunkowo późno, pod koniec maja. Dlatego nie należy się martwić, jeśli sadzonki w zimnej, przedłużającej się wiośnie obudzą się dopiero w czerwcu. Jest to normalne dla roślin ciepłolubnych.

Jaki jest smak orzechów pekan? W przeciwieństwie do orzechów włoskich, orzechy pekan są słodsze i delikatniejsze, z wysoką zawartością oleju. Ich łupiny są cienkie, gładkie, gęste i bez "szwu". Owoce dojrzewają jesienią, we wrześniu-październiku.

Co jest lepsze od orzechów pekan czy włoskich? Drzewa pekan są bardziej wytrzymałe niż drzewa orzecha włoskiego i nadal produkują owoce nawet w wieku 40-60 lat, a nawet w wieku 100 lat. Kolejną zaletą jest to, że drzewa pekan są praktycznie wolne od chorób i szkodników, oczywiście pod warunkiem, że są prawidłowo posadzone i odpowiednio pielęgnowane. Wydajność drzewa wzrasta stopniowo. Jeśli pierwsze orzechy zaszczepiona sadzonka wyda już w wieku 4 lat, to w wieku 7-8 lat i w przyszłości - plon może wynosić kilkadziesiąt kilogramów na drzewo, a dojrzałe drzewa mogą dać plon 100 kg. W ciągu pierwszych kilku lat wzrost młodych drzew jest niewielki, a następnie drzewo wydaje się przyspieszać i daje metrowy wzrost. Podsumowując, możemy powiedzieć, że orzesznik rośnie szybko i jest idealny do uprawy w Polsce.

Pekan może być przechowywany przez ponad pół roku w suchym, ciepłym pomieszczeniu, a w lodówce - do roku. Dla orzechów o tak wysokiej zawartości oleju jest to doskonały okres przechowywania.

Pielęgnacja sadzonek orzesznika jadalnego - jak sadzić i uprawiać produktywne drzewo orzeszników

Jeśli potrafisz uprawiać orzechy włoskie, z pewnością poradzisz sobie z pielęgnacją orzechów pekan. Samo drzewo jest bezpretensjonalne i odporne, ale jeśli chcesz uzyskać nie tylko piękną koronę, ale także doskonałe orzechy delikatesowe, zaleca się przestrzeganie podstawowych zaleceń. Nie jest to wcale trudne. Trzeba je tylko znać.  

W pierwszych latach po posadzeniu sadzonki orzesznika rosną 20-30 cm na sezon. Następnie dojrzałe drzewa zaczynają rosnąć znacznie aktywniej, 50-70 cm, a potężne odmiany nawet do 100 cm rocznie. 10-letnie - dają już ponad 10-12 kg orzechów.

Dojrzałe drzewa - mogą wytrzymać mróz, odporne na suszę i bezpretensjonalne. Jednak młode drzewa powinny być kompetentnie pielęgnowane, monitorować podlewanie, regularnie nawozić i kształtować koronę, jeśli chcesz uzyskać stosunkowo zwartą koronę.

Miejsce sadzenia

Wybierz natychmiast jako stałe. System korzeniowy orzesznika jest taki, że nie lubi on zbytnio przesadzania. Posadź sadzonkę w słonecznym, ciepłym i ogrzewanym miejscu. Niektóre odmiany orzesznika mogą bezpiecznie rosnąć w półcieniu. Unikaj obszarów ze stojącą wodą i wysokimi wodami gruntowymi.

Gleba

Drzewo pekan potrzebuje żyznej, utrzymującej wodę i oddychającej gleby. Samo drzewo poradzi sobie z ubogą glebą. Aby jednak uzyskać dobre plony, roślina potrzebuje żyznej gleby i zrównoważonego odżywiania.

Jak sadzić sadzonki orzesznika?

Przygotuj wcześniej dołek do sadzenia, wypełnij żyzną glebą, kompostem, wiosną - dodaj uniwersalny kompleksowy nawóz, jesienią - zalecamy tylko nawóz potasowo-fosforowy. Aby system korzeniowy sadzonki łatwiej zakorzenił się w nowym miejscu - użyj stymulantów do wstępnej obróbki.

Pielęgnacja sadzonek

W ciągu pierwszych kilku lat sadzonki rosną umiarkowanie, tworzą system korzeniowy, część nadziemna daje wzrost około 25 cm. Na tym etapie ważne jest monitorowanie podlewania, aby gleba była umiarkowanie wilgotna i nie wysychała. Na ciężkich glebach, na dnie dołu do sadzenia - należy wykonać drenaż, połamane cegły, piasek, żwir. Nie zapomniałeś? Pierwszej zimy dobrze ściółkuj graniczący krąg kompostem i owiń koronę agrofibrą. U młodych drzew w silnych mrozach może zamarznąć końcówki pędów. Aby zapobiec ogólnemu spowolnieniu wzrostu drzewa pekan, należy to zrobić w ciągu pierwszych kilku lat. Dorosłe i dojrzałe drzewa nie będą już tego potrzebować.

Nawozy

Nawozy są potrzebne drzewu do uzyskania wysokich plonów i jakości owoców. Dlatego wiosną i latem - przygotuj mieszanki z azotem. Jesienią - tylko fosforan potasu.

Przycinanie orzesznika

Wiosną lub późną jesienią po opadnięciu liści należy usunąć suche i uszkodzone gałęzie. Koronę można kształtować i przerzedzać, aby była bardziej zwarta.

Choroby i szkodniki 

Przy prawidłowej uprawie choroby prawie nigdy nie dokuczają pekanowi. Skorupa orzecha pekan nie ma szwu między połówkami skorupy, jak w przypadku orzechów włoskich. Dlatego owadom trudno jest uszkodzić owoc. Liście również rzadko są przez nie uszkadzane. Należy jednak sprawdzać koronę i pnie, aby nikt ich nie zaatakował. Jeśli to konieczne - użyj środków owadobójczych. Zbiór owoców odbywa się - już jesienią, więc wiosenne i letnie zabiegi odbywają się po cichu, podczas gdy orzechy dojrzewają, nowoczesne preparaty już dawno całkowicie się rozpadły. Z chorób w niekorzystnych porach roku może czasami pojawić się mączniak. I tutaj również lepiej jest zapobiegawczo traktować koronę fungicydami, zwłaszcza gdy drzewa są młode. A od tego, jak szybko i dobrze się rozwiną, zależy, jak szybko wejdą w owocowanie.

Pekan w ogrodzie

Korony tego drzewa są piękne, harmonijne i rozłożyste. Liście otwierają się stosunkowo późno, więc można bezpiecznie sadzić obok niego - wiosenne cebulki, tulipany, krokusy, żonkile itp. Uzupełnij kompozycję bylinami zielnymi do półcienia i cienia - hostami, tawułkami, brunnerami itp.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023