Garden Blog

Och i pięknie! Zasady tworzenia żywopłotu z bluszczu: od wyboru odmian po pielęgnację

Kiedy ogrodnicy mówią o najlepszych roślinach na żywopłoty, często zapominają o bluszczu, niezupełnie zasłużenie. A jest on również bardzo dekoracyjny i bardzo interesujący z punktu widzenia projektowania krajobrazu. To zielone ogrodzenie i dekoracja w jednej butelce. Po odkryciu go raz, można się nim cieszyć przez wiele lat. W końcu bluszcz na żywopłoty, którego zdjęcie można znaleźć na naszej stronie, jest stylowy, oryginalny i zawsze aktualny.

Bluszcz może owinąć cały dom, tworząc efekt średniowiecznej bajki. Można nim ozdobić ogrodzenie, dopełniając obraz projektu w ogrodzie. W rzeczywistości istnieje wiele opcji, a najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni bluszcz na żywopłot. Plusy i minusy różnych odmian, a także odmiany żywopłotów rozważymy teraz na blogu Garden Number One!

Który bluszcz na żywopłot jest najlepszy?

Łatwo jest zgubić się we wszechświecie bluszczu, ponieważ różne gatunki różnią się od siebie pod wieloma względami: predyspozycjami do wzrostu, kształtem krzewu, kolorem liści itp. Wiele gatunków woli żyć tylko w ciepłym klimacie, a na żywopłoty w Polsce w ogóle się nie nadają. Istnieje jednak wiele gatunków, które dobrze tolerują zimno i mogą z powodzeniem istnieć nawet w północnych szerokościach geograficznych. Tutaj wśród nich dzisiaj i będziemy wybierać. 

W projektowaniu krajobrazu, najbardziej popularny bluszcz na żywopłoty zimozielony - ten, który sprytnie wznosi się na ogrodzeniu i ścianie, przylegając do najmniejszych nierówności i tworząc zieloną ścianę. Do tego typu dekoracji nadają się przede wszystkim te odmiany, które aktywnie tworzą zieloną masę i wyróżniają się wysokimi wskaźnikami dekoracyjności.

Istnieją bardzo spektakularne opcje z błyszczącymi liśćmi, a także te, których liście są ozdobione plamami, paskami i innymi wzorami. Nie są całkowicie zielone, ale także z fioletowo-czerwonymi i różowymi niuansami, które pojawiają się w okresie jesiennym. Przyjrzyjmy się bliżej najlepszym rodzajom, a sam zdecydujesz, który bluszcz kupić na żywopłot.

Bluszcz pospolity lub angielski

Jeśli szukasz idealnego gatunku bluszczu na żywopłot, bluszcz pospolity lub angielski jest najlepszym wyborem. Ta piękna roślina pojawi się jako szybko rosnące pnącze. Charakteryzuje się ładnymi liśćmi z 3 lub 5 klapami. Są one ułożone pojedynczo, tworząc drabinę.

Bluszcz pospolity lub angielski może wspinać się po prawie każdej podporze. Posiada specjalne mini przyssawki (korzenie powietrzne), które umożliwiają przymocowanie się do pionowych powierzchni.

Zaletą bluszczu angielskiego jest jego wysoka wytrzymałość. W większości przypadków nie boi się on negatywnych czynników pogodowych.

Bluszcz irlandzki, kanaryjski, perski i inne alternatywne gatunki bluszczu

Zdobywcą dużej popularności jest bluszcz irlandzki. Jest bardzo agresywny pod względem wzrostu - liana może osiągać rekordowe wartości 10, 20, a czasem 30 metrów, prawie nie zauważając przeszkód w swoim rozwoju. Tolerancja na zimno bluszczu irlandzkiego nie jest zła, ale wymaga on dużo troski i częstej uwagi. Kontrola wzrostu jest koniecznością, w przeciwnym razie roślina nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.    

Bluszcz kanaryjski zachwyca wspaniałymi liśćmi, które mienią się różnymi odcieniami zieleni i mogą nabierać ciepłych tonów. Kształt i wielkość liści są wyjątkowe. Średnica może wynosić do 15-20 cm. Taki bluszcz pod względem dekoracyjności i cech potrzebnych do stworzenia żywopłotu absolutnie nie ustępuje zwykłemu, angielskiemu, irlandzkiemu bluszczowi, ale potrzebuje dość łagodnego klimatu. W związku z tym jego uprawa w Polsce nie jest całkiem uzasadniona.

Jeśli chodzi o inny popularny gatunek - perski, lepiej jest z wytrzymałością. Można kupić miniaturowe odmiany i uprawiać je wyłącznie do dekoracji, a można znaleźć prawdziwe giganty, które nadają się na potężny zielony żywopłot lub do pionowego ogrodnictwa. Liście bluszczu perskiego mają zdalnie kształt serca i są źródłem bardzo atrakcyjnego aromatu z nutami gałki muszkatołowej.

Bluszcz na żywopłoty: jak sadzić?

Aby zdecydować o miejscu i metodzie sadzenia, należy najpierw określić powód, dla którego wybieramy bluszcz ogrodowy na żywopłoty. Tak, tak, są różne powody: dekoracja podwórka, dekoracja elewacji pomieszczenia, ochrona innych roślin ozdobnych przed ostrymi podmuchami wiatru - to najbardziej podstawowe. Jeśli wybierzesz odporne gatunki bluszczu, ich kapryśność będzie minimalna, co oznacza, że możesz polegać wyłącznie na elemencie praktycznym. Niemniej jednak znacznie lepiej jest sadzić roślinę w żyznej, lekko kwaśnej glebie niż w ubogiej i kwaśnej glebie. Należy wziąć to pod uwagę! Klasyczne odmiany zielonolistne preferują lekki cień, ale odmiany pstrokate dobrze czują się w słońcu.  

Wsparcie dla bluszczu jest koniecznością. Bez wsparcia, jakakolwiek wysoka wartość dekoracyjna nie wchodzi w rachubę. Jeśli chcesz stworzyć łuk, użyj pergoli ogrodowej. W przeciwnym razie powyższe rodzaje bluszczu będą doskonale pełzać wzdłuż ogrodzenia, kraty i ścian domu. Bez wsparcia roślina będzie wyglądać jak zaniedbana roślina okrywowa. Bluszcz na żywopłoty musi być czymś podparty.

Jak rozmnażać bluszcz? Po pierwsze, można kupić gotowe sadzonki bluszczu wysokiej jakości i posadzić je. Po drugie, istnieje bardziej skomplikowana opcja - pobranie nasion bluszczu na żywopłot i wyhodowanie go od podstaw. W rozmnażaniu bezpośrednim stosuje się sadzonki. Jeśli chodzi o czas sadzenia, w Polsce idealnym okresem jest połowa/późna wiosna.

Sadzenie i pielęgnacja bluszczu na żywopłoty

Aby uzyskać gęsty żywopłot, między poszczególnymi okazami należy zachować odległość około 40-60 cm. Głębokość dołka musi odpowiadać objętości systemu korzeniowego sadzonki. Podczas sadzenia korzenie powinny swobodnie się układać, nie łamiąc się. Jeśli gleba na działce nie jest wystarczająco żyzna, warto wzbogacić ją w składniki odżywcze przed posadzeniem bluszczu. Najprostszą opcją jest dodanie kompostu lub użycie biohumusu. Substancje organiczne miesza się z glebą usuniętą podczas kopania dołu. 

Na samym początku uprawy należy zwrócić uwagę na kontrolowanie wzrostu bluszczu. Młode pędy są przywiązywane do podpory. W ten sposób można ustawić pożądany wektor rozwoju. Profesjonalni ogrodnicy zajmują się zrywaniem wierzchołków, ale początkujący mogą obejść się bez tej procedury. To samo dotyczy nawozów. Większość odmian przystosowanych do uprawy w Polsce nie ma dużego zapotrzebowania na dodatkowy ładunek składników odżywczych, ale okresowe nawożenie może przyczynić się do bardziej aktywnego zestawu zielonej masy i ogólnej atrakcyjności liany. Dwa nawozy w sezonie w zupełności wystarczą. Za pierwszym razem (na początku sezonu) kładziemy nacisk na azot, a za drugim razem (pod koniec sezonu) - na kompozycje potasowo-fosforowe.

Ochrona żywopłotów z bluszczu przed chorobami, szkodnikami i mrozami

Ponieważ bluszcz nie może rosnąć samodzielnie, ale występuje w bliskim sąsiedztwie innych roślin, choroby i szkodniki innych upraw mają tendencję do przenoszenia się na lianę. Najczęstszymi nieproszonymi gośćmi są mszyce, tarczniki, przędziorki. W takim przypadku należy przejść do stosowania specjalistycznych środków ochrony roślin, dobierając odpowiedni preparat przeciwko występującemu szkodnikowi. To samo tyczy się chorób. Pomimo faktu, że bluszcz jest dość odporny, zawsze istnieje możliwość infekcji przez wirusy. Pomóż fungicydom o szerokim spektrum działania. Wszystko jest tak standardowe, jak to tylko możliwe, jak w przypadku każdej innej rośliny ozdobnej. 

Jeśli chodzi o ochronę przed zimnem, sadząc tradycyjny zwykły bluszcz, nie będziesz musiał o tym myśleć. Taki bluszcz odpowiednio znosi nawet silne polskie mrozy. W krytycznych sytuacjach zrzuca liście, ale jest bardzo prawdopodobne, że ponownie je zregeneruje.

Jeśli chcesz być ubezpieczony, możesz owinąć szyjki korzeniowe roślin na zimę. Ale w przypadku kanarków i innych bardziej ciepłolubnych gatunków, będziesz musiał wykonać trochę pracy. Należy je chronić tak, jak ogrodnicy robią to w przypadku powojników czy róż. Zdecyduj więc sam, który zimozielony bluszcz na żywopłot będzie bardziej praktyczny w przyszłości.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023