Garden Blog

Nektarynka - słodkie owoce nasączone słońcem: sadzenie i pielęgnacja

Nektaryna to odmiana brzoskwini, nazywana również nagą brzoskwinią, ze względu na gładk skórkę, podobną do śliwki. Ogrodnicy zauważają, że drzewa nektarynowe są często bardziej odporne na choroby niż brzoskwinie, a owoce mają gęstszy miąższ i lepiej się przechowują. Nazwa owocu, pochodząca od słowa nektar, mówi nam o jego smaku.

Nie ma jednomyślnej opinii na temat pochodzenia nektaryny. Botanicy uważają nektarynę za złożoną hybrydę międzygatunkową i nadal istnieją naukowe spory dotyczące tego, które rośliny były jej przodkami. Wiadomo, że jest uprawiana w Chinach od ponad 2000 lat.

W ciągu kilku lat sadzonka nektaryny staje się zwartym drzewem o wysokości około 4 m, z koroną o średnicy do 3 m. Nowoczesne odmiany nektaryny mogą wytrzymać zimy do -32°C. Aby jednak pąki owocowe mogły jak najlepiej przezimować, roślinę należy posadzić w przytulnym miejscu chronionym przed zimnymi wiatrami.

Owoce są duże jak brzoskwinie, ważą około 200 g lub więcej. Miąższ jest soczysty, bardzo słodki, żółto-pomarańczowy o wysokich walorach smakowych. Uprawa sadzonki nektaryny jest prawie podobna do pielęgnacji brzoskwini. Istnieją jednak pewne osobliwości, o których powiemy.

Cechy uprawy nektaryny

Nektaryna jest bardzo dekoracyjnym drzewem, w pełnym rozkwicie może rywalizować z pięknem słynnej sakury. Dlatego można wybrać miejsce dla sadzonki w ogrodzie, nawet w ogrodzie kwiatowym, jeśli jest odpowiednie dla ekspozycji.

Daty sadzenia w otwartym terenie

Sadzonki można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. Rośliny rosnące w pojemnikach można sadzić nawet latem.

Przygotowanie sadzonki do sadzenia

Sadzenie sadzonki nektaryny nie różni się od sadzenia innych drzew owocowych. Aby przyspieszyć ukorzenianie, zaleca się trzymanie korzeni w roztworze biostymulatora tworzenia korzeni, przez kilka godzin.

Sadzenie sadzonek

Przed sadzeniem przygotowuje się dołek pod sadzonkę, z około dwutygodniowym wyprzedzeniem, o wymiarach około 70 cm na 70 cm i głębokości 70 cm. Usuń górną warstwę żyznej gleby, odłóż ziemię z dolnych warstw w przeciwnym kierunku i zastąp ją kilkoma wiadrami dobrego kompostu lub gotowego podłoża. Dodaj szklankę superfosfatu lub popiołu. Wiosną można dodać nitroammofoskę, jesienią - nie.

Podczas sadzenia należy wziąć pod uwagę, że odległość między drzewami nektarynowymi musi wynosić od 3 m. I jeszcze jedna ważna kwestia: miejsce szczepienia nektaryny nie powinno być zakopane, powinno znajdować się od 3 cm do 4 cm nad poziomem gruntu. Po posadzeniu jesienią - po podlaniu, należy wykonać obsypkę ziemią, 20 cm - 30 cm. Wiosną nie jest to konieczne.

Najkorzystniejsze warunki uprawy: gleby, wymagania świetlne

  • Gleby, na których sadzonki nektarynek będą rosły z największym powodzeniem, to gliny uprawne i gliny piaszczyste. Ciężkie, gęste gleby nie nadają się do sadzenia. Należy wykluczyć wysokie wody gruntowe i obszary ze stojącą wodą.

  • Miejsce sadzenia należy wybrać, biorąc pod uwagę fakt, że nektaryny nie powinny być zacienione dłużej niż 2 godziny dziennie. Do sadzenia preferowana jest ekspozycja południowa. Od strony północnej nektaryna powinna być chroniona przed zimnymi wiatrami.

Pielęgnacja nektarynki

Nektaryny pielęgnuje się w taki sam sposób, jak inne drzewa owocowe:

  • pielenie okręgu pnia;

  • lekkie spulchnianie w razie potrzeby;

  • podlewanie i nawożenie.

Wygodne jest utrzymywanie pnia pod ściółką, co ogranicza pielenie i zatrzymuje wilgoć w glebie. Latem upewnij się, że sadzonka nie cierpi z powodu braku wody - podlewaj ją.

Nawożenie sadzonek nektarynek

W pierwszych 2-3 latach po posadzeniu - odpoczynek, młoda sadzonka będzie miała wystarczającą ilość składników odżywczych z dobrze przygotowanego dołka. W przyszłości, wiosną i latem, należy zasilać nektarynę materią organiczną (dodawać kompost i próchnicę) oraz kompletnym kompleksem mineralnym, wiosną (z dominacją azotu) i potasowo-fosforowy późnym latem i jesienią.

Przycinanie nektaryny

Drzewo nektarynowe tworzy otwartą koronę w kształcie kielicha. Każdego roku wiosną należy pozostawić gałęzie szkieletowe, które wystają z pnia pod szerokim kątem. Nadmiar gałęzi należy odciąć. Zaokrąglona, szeroka korona dobrze utrzymuje plon, owoce są wystarczająco oświetlone, a zbieranie owoców będzie wygodne.

Opryskiwanie sadzonek nektarynek

Nektaryny, podobnie jak brzoskwinie, mogą być podatne na choroby. Aby utrzymać pąki owocowe w zdrowiu, wiosną należy opryskać drzewa wzdłuż zielonego stożka (gdy liście lekko się wyklują) środkiem grzybobójczym i owadobójczym przeciwko chorobom i szkodnikom. Zaleca się powtórzenie zabiegu po kwitnieniu. Jesienią, po opadnięciu liści, rośliny należy opryskać preparatami miedziowymi.

Przygotowanie nektaryn do zimy

Przykryj okrąg pnia grubą warstwą ściółki, szczególnie w pobliżu młodych sadzonek. Dobrze podlać drzewa przed nadejściem mrozów. Wskazane jest wybielenie pni i gałęzi szkieletowych przed zimą.

Cechy i właściwości nektaryn, przechowywanie i zastosowanie w projektowaniu ogrodów

Owoce nektaryny są spożywane na świeżo, wytwarza się z nich dżem i są konserwowane. W lodówce owoce mogą być przechowywane do 2 tygodni bez utraty jakości. Co ciekawe, suszone plastry nektaryny w pełni zachowują wszystkie swoje użyteczne właściwości. Uprawa drzew owocowych w dekoracyjnej części ogrodu to modny trend w projektowaniu krajobrazu.

Drzewa nektarynkowe są bardzo dekoracyjne, pięknie prezentują się podczas kwitnienia, a obwieszone owocami wyglądają magicznie.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One