Garden Blog

Maliny czarne: cechy, główne właściwości i różnice - sadzenie i pielęgnacja

Czarne maliny to grupa ekskluzywnych odmian o niezwykle kolorowych jagodach. Nawet doświadczony ogrodnik, a co dopiero początkujący, może się pogubić wśród takiej różnorodności nowoczesnych sadzonek malin różnych odmian. Katalogi są aktualizowane co sezon, a czarne maliny są zawsze w cenie i cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego? Jest to roślina odporna na warunki wzrostu, produktywna, silna, a jej jagody mają oryginalny jasny smak. Nic dziwnego, że gdy tylko dowiedzą się o czarnych malinach, większość ogrodników i rolników planuje kupić sadzonki i posadzić je w swoim ogrodzie jagodowym.

Opis czarnych malin i tego, czym różnią się od innych owoców jagodowych

Jaka jest prawidłowa nazwa maliny czarnej? Ogrodowe odmiany malin czarnych są oparte na gatunku Rubus occidentalis. Mają one szereg różnic w porównaniu z większością odmian powtarzających się i jednoowocowych (letnich) malin czerwonych oraz sadzonek z żółtymi jagodami, które są bliższe gatunkowi Rubus idaeus. Dlatego czarne maliny mają nie tylko inny kolor, ale także szereg innych cech i zalet.

 • Niezwykły kolor owoców jest oczywiście główną cechą wyróżniającą tę grupę odmian. W zależności od odmiany, jagody mogą być fioletowo-czarne, mieć gęsty jagodowy odcień lub być dosłownie czarne z lekkim woskowym nalotem.

 • Kształt jagód jest typowy dla malin. Dojrzała jagoda jest łatwo usuwana z szypułki, a rdzeń pozostaje na krzaku.

 • Wielkość czarnych malin jest nieco mniejsza niż malin zwykłych i wynosi średnio 2,5-3,5 g.

 • Smak czarnych malin jest słodki, bogaty, a jagody są aromatyczne.

 • Krzewy są wysokie, silne, energiczne, mocniejsze i większe niż zwykłe maliny, o wysokości 150-200 cm.

 • Ciernie są zwykle twarde, wyraźne i mogą być lekko zakrzywione.

 • Liście są duże, matowe. Liść jest twardszy niż u zwykłych malin, ciemnozielony.

 • Okres dojrzewania czarnych malin jest taki sam jak innych odmian malin, bliższy odmianom średnio późnym i późnym, zwykle w lipcu.

 • Która malina jest zdrowsza: czarna czy czerwona? Zalety czarnych malin - zawierają witaminy, minerały i olejki eteryczne. Uważa się je za zdrowsze niż wielkoowocowe odmiany czerwone i żółte ze względu na wysoką zawartość antocyjanów, które nadają jagodom bogaty czarny kolor.

Jaka jest różnica między czarnymi malinami a jeżymalinami?

Aby nie zgubić się wśród różnorodności odmian, należy pamiętać, że większość odmian czarnych malin opiera się na gatunku Rubus occidentalis, jeżynach - Rubus fruticosus lub jeżynomaliny - Rubus loganobaccus lub Logan's berry. Warto jednak zauważyć, że większość nowoczesnych odmian, zwłaszcza tych o ciemnych jagodach, to złożone hybrydy międzygatunkowe. Dlatego przy wyborze i zakupie sadzonek należy zwrócić uwagę na opisy, zdjęcia i recenzje. Jakie są główne różnice między tymi krzewami?

 • Owoce malin czarnych są często mniejsze niż malin wielkoowocowych, sadzonek  jeżynomaliny i  jeżyn. Jagody są gęstsze niż zwykłe maliny, bliższe jeżynom, ale nie tak mięsiste jak jeżyny.

 • Smak i aromat czarnych malin są bliższe malinom, podczas gdy  sadzonki jeżyny i jeżynomaliny produkują mniej słodkie, choć większe jagody.

 • Krzewy są większe i silniejsze niż maliny, bardziej odporne na choroby i szkodniki. Rodzaj wzrostu i kształt krzewów, a także podstawowa pielęgnacja, różnią się od jeżyn uprawianych na kratach.

Przeczytaj o szczegółach pielęgnacji jeżyn na naszym blogu.

 • Czarne maliny mają większe liście niż zwykłe maliny, ale mniejsze niż jeżyny i matowe, a nie półbłyszczące.

 • Okres dojrzewania odmian jednoowocowych jest średni. Nie są one tak wczesne jak w przypadku wczesnych odmian malin, ale nie tak późne jak w przypadku jeżyn.

 • Dojrzewanie jest wczesne, a owoce są zbierane w ciągu 10-14 dni, w przeciwieństwie do jeżyn imalinojeżyn, które mają późniejszy i bardziej wydłużony okres owocowania. W przypadku malin i jeżynomalin dojrzałe jagody można łatwo oddzielić od owocu (białej kolumny, która pozostaje na szypułce). Jagody jeżyny odrywają się od szypułki wraz z pojemnikiem, pozostawiając na krzewie tylko jeden ogonek.

 • Krzewy czarnych malin są bardzo piękne, kwiaty są większe niż zwykłe maliny - są zebrane w kwiatostany po 10-15 pąków, pachnące, z różowawym odcieniem płatków.

Ogólnie rzecz biorąc, technologia uprawy czarnych malin jest taka sama jak w przypadku innych grup malin, więc postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami dotyczącymi uprawy, artykułami ekspertów na blogu. Należy pamiętać, że czarne maliny nie wytwarzają pędów korzeniowych i są bardziej trwałe niż zwykłe maliny.

 

Czarne maliny - najlepsze odmiany

Czarne maliny są reprezentowane w naszym katalogu przez sadzonki najlepszych mrozoodpornych odmian, które nasi eksperci wybrali dla Ciebie, biorąc pod uwagę cechy klimatyczne w Polsce, z których każda ma swoje unikalne cechy i zalety. Istnieją odmiany powtarzające owocowanie  ale większość z nich owocuje tylko raz. Niektóre potrzebują dodatkowego zapylacza. W tym celu zalecamy sadzenie sadzonek różnych odmian obok siebie.

Czarne maliny: sadzenie i pielęgnacja, cechy uprawy

Uprawa czarnych malin jest zasadniczo taka sama jak uprawa zwykłych czerwonych lub żółtych malin. Istnieje jednak szereg istotnych różnic, które należy wziąć pod uwagę. Czarne maliny są bezpretensjonalne i pod wieloma względami nawet bardziej odporne niż tradycyjne maliny. Jeśli jednak chcesz uzyskać maksymalną wydajność i najlepszą jakość jagód, postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami.

Kiedy sadzić sadzonki czarnych malin?

Wiosenne sadzenie jest uważane za najbardziej niezawodne. Wtedy sadzonki niezawodnie się zakorzenią i będą żyły przez cały sezon. Jesienią należy sadzić rośliny nie później niż miesiąc przed mrozem, aby sadzonki miały czas na zakorzenienie się i dobre przezimowanie. Należy pamiętać o ściółkowaniu takich nasadzeń warstwą kompostu lub torfu.

Gdzie sadzić czarne maliny, wybór miejsca. Wybierz miejsce do sadzenia, które jest otwarte, ale chronione przed silnymi północnymi wiatrami i przeciągami. Najsmaczniejsze i najsłodsze jagody będą rosły w pełnym słońcu przy dobrym oświetleniu, ale można również uzyskać dobre plony przy niewielkim zacienieniu. Należy pamiętać, że niepożądane jest sadzenie sadzonek malin czarnych obok i po innych nasadzeniach malin. Należy również unikać sadzenia po roślinach psiankowatych, pomidorach, bakłażanach itp. Dlaczego? Rośliny te mają wspólne choroby, w tym wirusy.

Gleby. Sadzonki będą się dobrze rozwijać na bogatych w substancje organiczne, pochłaniających wilgoć glebach gliniastych i piaszczystych. Idealną opcją jest wybór dobrze oświetlonego, słonecznego miejsca, ponieważ roślina nie toleruje nawet niewielkiego zaciemnienia. Sadzić czarne maliny jak najdalej od zwykłych czerwonych malin, w przeciwnym razie rośliny mogą zostać zapylone i zamiast czarnych jagód otrzymamy czerwone lub fioletowe owoce. Obszary o wysokim poziomie wód gruntowych i podmokłe nie są odpowiednie.

Sadzenie. Sadzonki nie wymagają specjalnego przygotowania. Sadzonki w pojemnikach należy wstępnie podlać preparatami do lepszego ukorzeniania. Następnie ostrożnie wyjmij bryłę korzeniową z pojemnika, lekko rozłóż korzenie i staraj się ich nie uszkodzić. Opuść roślinę do dołka, nie pogłębiaj go bardziej niż sadzonka rosła w pojemniku.

Krzewy czarnej maliny rosną większe niż zwykle. Dlatego należy pozostawić co najmniej 50-60 cm w rzędzie między sadzonkami, a odstęp między rzędami wynosi od 2 m, 150 cm to minimum.

Do dołków należy dodać kompost, popiół, kompletny nawóz mineralny. Po posadzeniu obficie podlać.

Podstawowa pielęgnacja. Uprawa jest pod wieloma względami podobna do technologii uprawy zwykłych malin. Należy zwrócić szczególną uwagę na terminowe podlewanie i nawożenie. Nasadzenia należy ściółkować kompostem, gnijącym obornikiem, neutralnym torfem. W okresie owocowania i dojrzewania plantacja nie powinna wysychać; smak i jakość jagód zależą od wystarczającego podlewania. W przypadku uprawy komercyjnej zalecamy zainstalowanie systemu nawadniania kropelkowego. Należy regularnie dokarmiać rośliny, ponieważ są to potężne rośliny i potrzebują dużo składników odżywczych do pełnego rozwoju.

Podwiązka. Można uprawiać krzewy bez podpór; w tym celu pędy, które osiągnęły 50 cm, skraca się o 10-20 cm, rozpoczyna się wzrost pędów bocznych i tworzy się na nich plon. Gdy tylko pędy boczne osiągną 80-100 cm, są one również skracane, pozostawiając 5-6 pąków od podstawy. To przycinanie nieznacznie zmniejsza ogólną wydajność, ale znacznie zwiększa jakość jagód. Najczęściej jednak czarne maliny uprawia się na podporach. Wytwarza potężne długie pędy, podobnie jak jeżyny, i są one mocowane na kratach.

Przycinanie czarnych malin

Ten etap pielęgnacji różni się od tego, do czego jesteś przyzwyczajony podczas pielęgnacji tradycyjnych odmian. Czarne maliny praktycznie nie wytwarzają pędów korzeniowych, które rozprzestrzeniają się po całym terenie. Nowe pędy zastępcze wyrastają w obszarze szyjki korzeniowej i z głównych kłączy. Dorosły krzew tworzy 8-11 lub więcej takich pędów.

W pierwszym roku po posadzeniu sadzonki będą wytwarzać roczne pędy. Gdy osiągną długość 1,5 m, około lipca, należy odciąć wierzchołek. Pod koniec sezonu rozwinie się kilka pędów bocznych. Gdy osiągną 70-80 cm, należy odciąć wszystkie wierzchołki. Pod koniec sezonu zdrewnieją, więc krzew wejdzie w zimę. W przyszłym roku otrzymasz pierwsze zbiory. Po owocowaniu usuń wszystkie pędy z jagodami. Do połowy lata dobrze rozwiną się nowe roczne pędy zastępcze. Na krzewie należy pozostawić nie więcej niż 5-6 najsilniejszych pędów. Gdy osiągną wysokość 150-180 cm, należy je skrócić.

Następnie w każdym sezonie wszystkie pędy owocujące są przycinane do korzeni, a na dorosłych krzewach pozostawia się do 8-10 najsilniejszych jednorocznych pędów.

Czarne maliny mogą wytwarzać pędy do 3 m wysokości. Istnieje metoda uprawy, w której są one przywiązane do wysokich łuków. Końcówka jest ściskana, aby stymulować pędy boczne. Takie krzewy wyglądają bardzo dekoracyjnie zarówno podczas kwitnienia, jak i owocowania.

Jeśli nie podwiążesz długich pędów, opadną one na ziemię i łatwo się rozrosną, zapuszczając korzenie. Powoduje to zagęszczenie nasadzenia, więc staraj się tego unikać.

Czarne maliny są bardzo piękną i wydajną rośliną. Będziesz cieszyć się nie tylko jagodami, ale także jej wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023