Garden Blog

Malinojeżyna: czym różni się od malin i jeżyn - sadzenie i pielęgnacja

Sadzonki malinojeżyn są szczególnie popularne wśród ogrodników. I nic dziwnego, ponieważ ten krzew owocowy składa się wyłącznie z zalet. Nowoczesna hodowla tworzy dla nas takie rośliny jagodowe, które są zarówno wydajne, jak i łatwe w pielęgnacji. Wspaniałe odmiany malin i powtarzających się, i czarnych, i fioletowych, a nawet żółtych - łatwo pomylić z bułeczką, a nawet z sadzonkami jeżyn.

Zrozummy razem, co to jest malinojeżyna? Jaka jest różnica między malinami, jeżynami i malinojeżynami, czym się różnią?

Malinojeżyna: cechy, zalety, różnice

Hybrydyzacja malin i jeżyn rozpoczęła się w ubiegłym wieku. Amerykański sędzia Logan otrzymał przez skrzyżowanie malin i jeżyn hybrydowe sadzonki, które wykazały doskonałe właściwości. Powstała odmiana malinojeżyn o dużych czerwonych jagodach, silnych krzewach i dobrych plonach. Otrzymała nazwę Loganberry, jagoda Logana lub Logan's berry. Takie nazwy można spotkać w internetowych sklepach z sadzonkami, w opisach odmian, zdjęciach i recenzjach. Później pojawiły się inne hybrydy - angielska Tayberry lub jagoda Taya, jeżyna Boysena itp.

Nowoczesne odmiany malin i jeżyn to złożone hybrydy. Prace hodowlane mają na celu poprawę smaku, wydajności i wielkości jagód. Zdradzimy tajemnicę, że większość najlepszych współczesnych odmian malin, zwłaszcza wielkoowocowych, ma w genach jeżynę, która sprawia, że jagody są większe, a szczotki owocowe bardziej wydajne.

Jaka jest różnica między malinojeżyną a malinami?

  • O ile kolor malin może być jasnoczerwony, różowawy, to jagody malinojeżyn są zawsze intensywnie ciemnoczerwone, bordowe lub czarne, podobnie jak jeżyny.

  • Smak malin jest łagodny, słodki. W porze deszczowej jest wodnisty i ostry. Jagody malinojeżyn są znacznie bardziej gęste, można je bezpiecznie myć, nie spływają, nie tracą kształtu. Smak jest intensywny, z wyraźną nutą karmelu i delikatną kwasowością.

  • Krzewy malinojeżyn są znacznie trwalsze niż maliny. Mogą rosnąć w jednym miejscu przez 10 lat i dłużej. Są potężne, osiągają do 3,5-4 metrów wysokości i mogą być uprawiane na kratach.

  • Główna łodyga nie jest usuwana co roku. Wręcz przeciwnie, to na niej wyrastają boczne gałęzie ze szczotkami owocowymi.

  • Jagody są duże, do 3 cm średnicy i do 5 cm długości, ważą około 10 g.

  • Plonowanie jest również znacznie wyższe. Dojrzałe krzewy dają stabilnie od 3 kg jagód i więcej.

  • Po malinach odziedziczyły wysoką mrozoodporność. Wszystkie odmiany zimują dobrze.

  • Od hybryd jeżyny otrzymały zdolność do wzrostu i owocowania w półcieniu.

  • Większość mieszańców jest albo bezkolcowe, albo ma niewielką liczbę kolców.

  • Kwiaty malinojeżyn są znacznie większe i piękniejsze niż malin, a w gronach znajduje się więcej jagód. Liście są duże, ciemnozielone, półbłyszczące. Krzewy są bardzo dekoracyjne, więc można sadzić sadzonki malinojeżyn w dowolnym miejscu w ogrodzie, dekorować kraty - będą wyglądać świetnie nawet w otoczeniu rabat kwiatowych.

Malinojeżyna - sadzenie i pielęgnacja

Należy pamiętać, że do dobrego owocowania wiele odmian potrzebuje dodatkowego zapylacza. Dlatego zaleca się natychmiastowe posadzenie kilku sadzonek różnych odmian obok siebie.

Kiedy sadzić?

Sadzenie sadzonek odbywa się zarówno wiosną, jak i jesienią. Zaleca się przykrycie młodych roślin podczas pierwszej zimy.

Gleba

Sadzonki malinojeżyn potrzebują lekkiej żyznej gleby, wilgotnej i oddychającej. Podczas sadzenia wiosną należy dodać kompost i dojrzałą próchnicę do miejsc sadzenia. Na ciężkich, gęstych glebach dodaj torf i piasek.

Ważne: należy pamiętać, że podczas sadzenia jesienią lepiej nie wprowadzać materii organicznej do studni, a jedynie nawozy mineralne potasowo-fosforowe. Pobudzi to ukorzenianie sadzonek, przygotuje je do zimnej pogody. Nadmiar azotu sprzyja wzrostowi zielonej części nadziemnej, a na progu zimy - jest wysoce niepożądany. I świeża materia organiczna nie powinna być wprowadzana nawet wiosną, pamiętaj o tym.

Miejsce sadzenia

Niezależnie od tego, gdzie w ogrodzie zdecydujemy się posadzić jeżynomalinę, idealnym miejscem jest obszar nasłoneczniony od rana do południa lub od pory obiadowej do wieczora. Jednak w południowe upały rośliny należy trzymać w rozproszonym cieniu. Nie lubią one długotrwałego nasłonecznienia. Jednak także pełne półcienia krzewy nie będą dobrze owocować, a jagody nie uzyskają wystarczającej ilości cukrów. Unikaj również miejsc z silnymi wiatrami, ze stojącą wodą lub zbyt suchych.

Jak sadzić?

Podczas sadzenia pozostaw odległość między krzewami od 1 m do 2 m. Nie przejmuj się tym, że na początku sadzonki są małe. Te potężne, gęsto porośnięte krzewy dosłownie przez kilka sezonów zajmą całą przeznaczoną dla nich przestrzeń. Ich długie, elastyczne pędy wymagają podwiązywania. Dlatego natychmiast zapewnij im wsparcie, kraty, ogrodzenia, które chcesz ozdobić. Malinojeżyna jest bardzo piękna i w okresie kwitnienia, a także w jagodach.

Ważne: krzewy nie powinny być ciasne, w przeciwnym razie nie dadzą pełnych zbiorów. Regulować objętość - przez przycinanie. Jeśli posadziłeś sadzonki zbyt blisko siebie - przeszczep niektóre na inną działkę.

Przycinanie malinojeżyn

Najczęstsze pytania zadawane przez ogrodników naszym konsultantom. Wiosną należy wyciąć z krzewu wszystkie stare, przemarznięte i chore pędy. Wierzchołki pozostałych należy uszczypnąć. Stymuluje to wzrost pędów bocznych, na których uformuje się plon. Pędy boczne są również ściskane, gdy osiągną długość około 30 cm. Pozwoli im to uformować więcej gron owocowych. Pędy, które zakończyły owocowanie - jesienią należy usunąć i przerzedzić, pozostawiając kilka najsilniejszych i największych młodych pędów.

Uprawa malinojeżyny

Cały zestaw środków pielęgnacyjnych, dość typowy, podobny do sadzenia jeżyn lub uprawy malin. Należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie i nawożenie. Sadzonki malinojeżyn i dorosłe krzewy są obficie podlewane przez całe lato. Aby utrzymać wilgoć w glebie, zalecamy ściółkowanie kompostem, neutralnym torfem lub agrowłókniną.

Nawożenie malinojeżyn

Wiosną nawożenie zrównoważonym uniwersalnym złożonym nawozem - pozwoli krzewom aktywnie rozpocząć po zimie i zbudować pędy i frędzle kwiatowe. W okresie aktywnego owocowania mieszanki, w składzie których dominują potas i fosfor. Jesienią należy stosować wyłącznie nawozy potasowo-fosforowe. Pomogą one sadzonkom i dorosłym krzewom przygotować się do zimy.

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

Tak samo jak w przypadku malin. Przeczytaj więcej o głównych chorobach malin w artykule.

Uprawa malinojeżyn nie jest tak trudna, jak wydaje się początkującym ogrodnikom. Postępuj zgodnie z naszymi zaleceniami i kup dobrej jakości sadzonki malinojeżyny. Sukces jest gwarantowany!

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One