Garden Blog

Majestatyczna gladiola: wszystko, co musisz wiedzieć o mieczykach

Mieczyk to majestatyczna roślina, niezastąpiona ozdoba ogrodu w drugiej połowie lata i wczesną jesienią. Duże, oryginalne, kolczaste kwiatostany mieczyków są prawdziwą nagrodą dla troskliwego florysty. Czy oglądałeś już zdjęcia mieczyków, wypróbowałeś je w swoim ogrodzie i zastanawiałeś się, ile cebulek mieczyków kupić? W takim razie - witamy w klubie entuzjastów mieczyków! Dowiedzmy się, jak wybrać odpowiednie gatunki i odmiany mieczyków oraz zapoznajmy się ze specyfiką ich agrotechniki. Według ekspertów na świecie istnieje ponad 10 tysięcy odmian i mieszańców, a hodowla mieczyków nie stoi w miejscu. Każdego roku pojawiają się dziesiątki nowych odmian mieczyków.

Mieczyki (łac. Gladiolus) to wieloletnia roślina bulwiasta z rodziny kosaćcowatych. Nazwa ‘ pochodzi od łacińskiego gladius - miecz, ponieważ gęste, jasne liście mieczyka przypominają kształtem ostrze miecza lub szabli. Wysokość łodyg mieczyków waha się od 40 - 50 cm do 120 - 150 cm. Szypułka do 100 cm wysokości ma duże kwiatostany lejkowatych kwiatów. Kolory kwiatów mają najszerszą gamę odcieni od czystej bieli do prawie czarnej, ciemnofioletowej.

Mieczyki dzielą się na grupy według czasu kwitnienia, w dniach od sadzenia do początku kwitnienia:

 • Bardzo wcześnie: 70 - 80 dni.
 • Wczesny: 75 - 80 dni.
 • Średnio wczesny: 80 - 85 dni.
 • Średni: 85 - 90 dni.
 • Średnio późny: 90 - 95 dni.
 • Późny: 95 - 100 dni.
 • Bardzo późny: ponad 100 dni.

Kształt krawędzi płatków mieczyków jest: gładki, karbowany, pofałdowany, strzępiasty.

W zależności od wielkości kwiatów mieczyki dzielą się na grupy:

 • karłowy - kwiat mniejszy niż 6,5 cm;
 • drobnokwiatowe - 6,5 cm - 9 cm;
 • średnio kwitnące - 9 cm - 11,5 cm;
 • wielkokwiatowe - 11,5 cm - 14 cm;
 • gigant - ponad 14 cm.

Uwaga: zazwyczaj im większe kwiaty, tym większe i wyższe są same mieczyki.

W naszym sklepie internetowym oferujemy zakup mieczyków najlepszych odmian następujących gatunków:

Mieczyki wielkokwiatowe (Gladiolus x hybridus)

Wysokie, do 150 cm, potężne rośliny, z dużymi efektownymi kwiatostanami. O kwiatach mierzących 12 - 14 cm. Mieczyki wielkokwiatowe kwitną od lipca do września. W naszej kolekcji oferujemy cebule mieczyków wielkokwiatowych: Bangladesh, Dynamite, Helvetia, Evergreen, Green Star, Jaster, Orlando, Traderhorn, Stereo, Praha, Peter Pears, Wine and Roses, Violet Moon, Velvet Eyes, White Prosperity.

Mieczyk karbowany

Są to bardzo spektakularne odmiany w różnych kolorach: Crispy Frizzle, Fire Frizzle, Frizzled Coral Lace, Snowy Frizzle, Shady Frizzle.

Gladiolus karłowy (mieczyk nanus)

Są to mieczyki niskie, bardzo eleganckie, ich wysokość ok. 60 cm. Kwiaty do 10 cm. Nanus mieczyki mają najdelikatniejsze kolory, ale nie ma jeszcze ciemnych odmian. Tutaj kupisz cebulki mieczyków najlepszych odmian: Charm, Cindy, Ice Cream, Atom.

Cebulki mieczyków z naszej kolekcji są uprawiane w najlepszych szkółkach, są duże i doskonałej jakości. Profesjonalnie pakujemy mieczyki i dostarczamy je do Ciebie pocztą.

Uwaga: cebule jasnych odmian mieczyków - będą również jasne, kolorowe i ciemne - będą od żółtego i różowo-fioletowego do ciemnego.

Cechy pielęgnacji mieczyków: sadzenie i uprawa mieczyków

Najkorzystniejsze warunki do uprawy mieczyków

Rośliny mieczyków są bardzo wrażliwe na odpowiednią pielęgnację. Nie szczędź wysiłków, a zobaczysz, jak kwitnące mieczyki będą ci wdzięczne. Mieczyki uwielbiają dużo światła słonecznego. W cieniu słabo kwitną. Miejsce jest odpowiednie otwarte, osłonięte od silnych wiatrów. Najlepsze gleby to gleby żyzne, neutralnie uprawiane, przepuszczalne dla powietrza i wilgoci, bez zastojów wody. Unikaj wilgotnych, zimnych nizin. Po posadzeniu ziemię wokół mieczyków należy ściółkować - trociny (najlepiej nieiglaste), kompost, torf neutralny.

Warunki sadzenia mieczyków w otwartym terenie

Cebule mieczyków sadzi się w otwartym terenie wiosną w pierwszej dekadzie maja. Skoncentruj się na pogodzie: jeśli gleba rozgrzała się do +10 ° C i nie będzie już mrozów, możesz zacząć sadzić mieczyki. ponieważ. Cebulki mieczyków nie zimują w otwartym terenie.

Sadzenie cebul mieczyków

Przygotuj miejsce. Zastosuj dobrze przegniły humus, kompost ogrodowy, dodaj trochę kompletnego nawozu mineralnego. Jeśli masz ciężką glebę i aby zapobiec gniciu cebul przez zalanie wodą, dodaj warstwę piasku lub wermikulitu na dnie dołka do sadzenia.

Głębokość sadzenia cebul mieczyków zależy od ich wielkości i właściwości gleby. Zwykle cebule o średnicy 5 cm - 7 cm sadzimy je na głębokość około 10 cm - 12 cm, na gęstych glinach i czarnoziemach - 7 cm - 9 cm.

Przygotowanie cebul mieczyków do sadzenia

Jeśli kupiłeś cebule mieczyków z dobrej szkółki, to przygotowanie cebul nie jest konieczne. Jeśli cebule były przechowywane w chłodnym pomieszczeniu, przenieś je na kilka dni w ciepłe, dobrze oświetlone miejsce. Tylko pamiętaj, aby usunąć suche górne łuski z żarówki. W przypadku błędów w przechowywaniu cebul dokładnie obejrzyj cebule i odetnij drobne uszkodzenia ostrym nożem, ranę potraktuj kruszonym węglem, odpowiedni jest również aktywowany. Pozostaw ranę do wyschnięcia na kilka dni przed sadzeniem. Jeśli cebule są pomarszczone i wyraźnie przesuszone - włóż je do skrzynki i obficie zwilż cebule, pozwól im leżeć przez jeden dzień i możesz je sadzić.

Kiełkowanie cebul mieczyków

Aby uzyskać wcześniejsze kwitnienie, cebulki mieczyków są kiełkowane. Na dwadzieścia dni przed planowanym sadzeniem cebule mieczyków należy odłożyć w zacienione i ciepłe miejsce, aby się nagrzały i zaczęły rosnąć jeszcze przed sadzeniem. Ta procedura jest opcjonalna. Aby zapobiec chorobom, warto leczyć cebule mieczyków środkami grzybobójczymi.

Pielęgnacja mieczyków

Mieczyki wymagają pielęgnacji: regularnego pielenia, podlewania i rozluźniania. Im lepsza pielęgnacja, tym wspanialsze będzie kwitnienie. Zwiąż mieczyki, bez podwiązki zostaną spalone przez wiatr i ulewny deszcz. Ściółkuj ziemię wokół roślin.

Kwitnienie zależy od podlewania. Z nadmiarem - roślina może zachorować, z brakiem - szypułka będzie słaba, a kwiaty staną się małe. Ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Unikaj podlewania powierzchniowego, tj. gdy tylko wierzchnia warstwa jest wilgotna, a na głębokości wzrostu korzeni jest sucha. Jeśli ziemia jest jeszcze bardzo sucha, podlewaj mieczyki w ilości 10 litrów wody na 1 m2. Podlewaj tylko pod korzeniem.

Nawożenie mieczyków

Nawożenie mieczyków jest obowiązkową procedurą. Powinny być regularne - raz na dwa tygodnie. Tydzień po posadzeniu - karmić mieczyki kompletnym nawozem mineralnym z przewagą azotu.

W okresie pączkowania i kwitnienia potrzebne będą opatrunki wierzchnie o wysokiej zawartości potasu i fosforu.

Przygotowanie mieczyków do zimowania

Wykop cebulki mieczyków, najlepiej 30 do 40 dni po zakończeniu kwitnienia. Jednak możesz też spojrzeć na kalendarz. Cebule najlepiej kopać od połowy września do początku października. Kieruj się pogodą, jeśli nadchodzi zimna i deszczowa pogoda, wykop. Najlepiej robić to przy suchej pogodzie. Lepiej kopać łopatą niż widłami, bo na dnie cebul wyrastają tzw. niemowlęta - małe pąki cebuli.

Odetnij łodygę, pozostawiając około 1 cm, opłucz cebule pod bieżącą wodą. Osusz. Oddziel starą cebulkę, korzenie i młode. Uporządkuj to od razu. Jeśli stara cebula się nie rozdzieli - po suszeniu cebul przez kilka dni łatwo się rozdzieli. Zaleca się dezynfekcję cebul środkiem grzybobójczym lub roztworem nadmanganianu potasu. Moczyć przez dwadzieścia minut w roztworze i ponownie wysuszyć. Następnie cebule umieszczamy w pudełkach lub torebkach, najlepiej w nylonowej pończosze lub małym opakowaniu z siatki i trzymamy cebulki mieczyków w temperaturze +25 - 27°C w przewiewnym pomieszczeniu przez około 25 - 30 dni. Cebule powinny dobrze wyschnąć. W przyszłości idealnym miejscem do przechowywania są pokoje +4 - 7 ° C, wilgotność 60 - 80% w którym nie przechowuje się warzyw i roślin okopowych.

Nie masz piwnicy - to nie ma znaczenia! Cebule mieczyków można przechowywać w mieszkaniu, w zwykłej lodówce. Cebule złożone w worki papierowe lub lniane - połóż na półce lodówki przeznaczonej do przechowywania warzyw. Jeśli przechowujesz cebule mieczyków w grubych kartonowych pudłach, wykonaj w nich kilka małych otworów, aby rośliny mogły oddychać. Zobacz, to całkiem proste!

Cechy wykorzystania mieczyków w projektowaniu krajobrazu, przydatne i interesujące informacje

Mieczyki to bardzo wyraziste rośliny. Dobrze prezentują się w nasadzeniach w grupach po 10 - 15 cebul, w mixborderach oraz jako obwódki. Kwitną od połowy lata, więc mieczyki można łatwo łączyć z żonkilami, tulipanami i innymi roślinami cebulowymi. Z bylin, piwonii i irysów odpowiednie są ażurowe niskie krzewy. Na pierwszy plan mixborderów idealnie nadają się niskie mieczyki. Bezpośrednio w pobliżu mieczyków wygodnie jest siać i sadzić rośliny jednoroczne, ponieważ jesienią wykopiesz mieczyki, a byliny mogą ci przeszkadzać.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023