Garden Blog

Łubin wspaniały: sadzenie i pielęgnacja, uprawa z nasion

Łubin (łac. Lupinus) to roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae). W naturze występują jednoroczne rodzaje łubinu i jedna bylina. Łubin to kłączowa roślina, która wyrasta na potężny krzew. Wysokość roślin: od 80 cm do 1,5 m. Na wysokich łodygach kwiatowych dumnie unoszą się kwiatostany, które mogą mieć najróżniejsze kolory: od odcieni niebiesko-fioletowych i niebieskich po delikatne kremowe, białe, głębokie czerwienie i fiolety, od monochromatycznych po kontrastowe. Liście są bardzo dekoracyjne na długich ogonkach, palczaste, mogą być lekko owłosione.

Łubin jest lubiany przez wielu hodowców kwiatów ze względu na bujne, jasne piękno i wyjątkową bezpretensjonalność. „Łubin” oznacza po łacinie „wilk”, dlatego roślina jest nazywana wysoką zdolnością adaptacyjną oraz zdolnością do wzrostu i kwitnienia w najskromniejszych warunkach. Kwitnienie trwa do 30 dni, ale jeśli ścina się szypułkę po kwitnieniu, łubin zakwitnie ponownie w sierpniu. W jednym miejscu roślina może rosnąć przez 5-6 lat, później krzew należy podzielić i posadzić. Kłącze łubinu jest potężne, zdolne do penetracji na głębokość do 2 m.

 

Rodzaje i odmiany łubinu

Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

Najpopularniejsze gatunki w naszym ogrodnictwie ozdobnym. Łubin trwały – szczególnie bezpretensjonalny, odporny na zimę łubin ogrodowy. Wysokość roślin do 150 cm. Łodygi ma proste, liście w kształcie palców, kwiatostany duże, do 40 cm. Kwitnie w czerwcu. Kolor kwiatostanów jest jednokolorowy lub dwukolorowy: biały, różowy, czerwony, żółty, pomarańczowy.

Russell Lupin (Hybrydy Russella / Russell Lupin)

W 1911 roku brytyjski hodowca George Russell stworzył nową wspaniałą grupę łubinów o wysokich walorach dekoracyjnych, które dziś stanowią podstawę najlepszych odmian. Łubin Russella – podobnie jak inne rodzaje łubinu, bezpretensjonalne byliny, które szybko rosną zarówno na słońcu, jak i w półcieniu. Najlepsze odmiany łubinu Russella: Governor, The Chatelaine, Noble Maiden, My Castle, Chandelier.

Nasz sklep ogrodniczy oferuje wszystkim możliwość kupić najpopularniejsze odmiany łubinu wieloletniego Russell (Russell Hybrids) z serii West Country o kontrastowych i jasnych kolorach i otrzymać je pocztą na terenie całej Polski:

  • Governor Lupin (gubernator). Kontrastujące niebiesko-białe kwiatostany do 90 cm wysokości.
  • Łubin Chatelaine. Krzew jest zwarty, do 90 cm wysokości, kwiatostan jest dwukolorowy - różowo-biały, gęsty. Kwitnienie: czerwiec-sierpień.
  • Łubin Noble Maiden. Krzew jest bujny. Wysokość 70 cm - 90 cm. Kwiatostany są śnieżnobiałe z zielonym odcieniem. Dobrze rośnie w półcieniu.
  • Łubin My Castle. Krzew jest bujny. Wysokość do 100 cm. Kwiatostany są bardzo duże do 35 cm, rzadki efektowny – kolor czerwonej cegły.
  • Łubin Chandelier. Kwiatostan jest jasnożółty do 30 cm, spektakularny. Wysokość rośliny: 90 cm. Dobrze rośnie w półcieniu.

Oprócz tego bardzo popularny dziś jest łubin wąskolistny.

Uprawa łubinu

Najkorzystniejsze warunki do uprawy łubinu

Łubiny są bardzo bezpretensjonalne i mało wymagające dla gleby. Łubin ozdobny może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Najlepsza gleba dla łubinu to gleba lekko zasadowa lub lekko kwaśna, gliniasta lub piaszczysto-gliniasta. Najlepsze stanowisko – nasłonecznione.

Sadzenie łubinu na otwartym terenie

Jak sadzić łubin ogrodowy? Sadzonki łubinu można sadzić w otwartym terenie od końca kwietnia do początku maja. Dorosłe krzewy łubinu można dzielić i sadzić po zakończeniu kwitnienia we wrześniu – na początku października.

Przygotowanie kłączy łubinu do sadzenia

Kłącza łubinu nie wymagają dodatkowego przygotowania. Aby poprawić ukorzenianie się, możesz trzymać korzenie łubinu w roztworze środka ukorzeniającego. Po posadzeniu – podlej rośliny wieloletnie pozostałym roztworem.

Sadzenie kłączy na otwartym terenie

Otwór do sadzenia jest przygotowany o wymiarach 30 cm na 30 cm. Opuść roślinę do dołka, nie pogłębiaj szyjki korzeniowej. Po posadzeniu obficie podlewamy roślinę.

Uprawa łubinu z nasion

Ważne: nie wszystkie łubiny są w stanie odtworzyć właściwości rośliny matecznej za pomocą nasion. Uprawa łubinu z nasion jest dość prosta. Nasiona łubinu, które zachowują właściwości odmianowe, można natychmiast wysiewać w otwartym terenie, a łubin można uprawiać jako sadzonki.

Wysiew nasion w otwartym terenie odbywa się od maja do października na głębokość 1,5 cm - 2 cm. Dorosłe sadzonki łubinu w stadium 2 - 3 liści właściwych sadzi się w odległości 35 cm - 40 cm. Jeśli siew zostanie przeprowadzony latem, rośliny zakwitną w przyszłym roku. Aby uzyskać kwitnienie łubinu w roku siewu, warto wysiać sadzonki z nasion w okresie marzec-kwiecień.

 

 

Karmienie rośliny

Dla bujnego kwitnienia i zdrowego wzrostu łubin powinien być nawożony. Wiosną, począwszy od drugiego roku życia, łubin jest dokarmiany kompleksowym bezazotowym nawozem mineralnym o wysokiej zawartości potasu i fosforu.

Przygotowanie do zimy

Łubin jest rośliną mrozoodporną i nie potrzebuje schronienia na zimę. Jesienią łodygi i liście łubinu przycina się do wysokości 20 cm, szyjkę korzenia podwija ​​się i przykrywa opadłymi liśćmi w przypadku ostrej zimy z małą ilością śniegu.

 

Funkcje korzystania z łubinu, przydatne i interesujące informacje

Łubiny to wspaniałe rośliny. Są wszechstronne i świetnie prezentują się w ogrodach o najróżniejszych stylach: od ogrodów naturalnych w stylu Pete Udolpha po kompozycje ogrodowo-parkowe o regularnym planowaniu. Łubiny sadzi się zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i pojedynczych. Łubin doskonale komponuje się z ostróżkami, irysami, stokrotkami ogrodowymi, żurawką i roślinami zbożowymi. Rabaty wykonane z łubinu wyglądają niemal monumentalnie.

 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023