Garden Blog

Lobelia delikatna: uprawa i pielęgnacja w ogrodzie i w doniczce

Lobelia - nieprzerwane kwitnienie na rabatach. Niskie krzewy zielne są pokryte delikatnymi kwiatami przez cały sezon i pozwalają tworzyć różne kompozycje. Aby szybko udekorować jasny obszar, wystarczy kupić nasiona lobelii - sadzenie i pielęgnacja jest możliwa w doniczkach i w otwartej ziemi. Ten artykuł pomoże Ci z powodzeniem wyhodować silne sadzonki w domu, znaleźć najbardziej udane zastosowanie i rozwiązać problem zimowania. Pokochasz to delikatne piękno!

Piękno i zalety kwiatu lobelii - opis i odmiany

Kultura należy do bylin subtropikalnych, w naszym klimacie ta rośina jest częściej uprawiana jako kwiat letni. Lobelia do polskich ogrodów może być podzielona na dwie grupy: krzewy zielne o wysokości 10-20 cm i odmiany kaskadowe. Rośliny te mają delikatne łodygi i gęsto ułożone lancetowate, zielone liście. Na krótkich łodygach pojawiają się pachnące kwiaty o średnicy 2-3 cm. Kolor zależy od odmiany, a kwitnienie trwa od maja/czerwca do września.

Kolory lobelii:

 • biały;
 • czerwony;
 • purpurowy;
 • fioletowy;
 • niebieski.

Istnieje ogromna różnorodność zastosowań - to główna zaleta lobelii. Krzewy zielne można sadzić w grupach, tworząc sezonową obwódkę, układ, kwietnik lub balkon. Odmiana zwisająca efektownie wygląda w pojemnikach, które można zawiesić po słonecznej stronie tarasu, letniej kawiarni, pergoli. Kwiat ciekawie prezentuje się w dużym dzbanie lub beczce. Jego łodygi, nabite kwiatami, przypominają strumień wypływający z ozdobnego pojemnika. Dobrym partnerem na rabacie są fiołki, niezapominajki, stokrotki i groszek pachnąc.

Jak wyhodować kwiaty lobelii zwisającej z nasion - sekrety uprawy

Uzyskanie kwitnących kwiatów od maja umożliwi metoda rozsady. Sadzenie sadzonek lobelii z nasion rozpoczyna się w lutym-marcu od przygotowania podłoża. Do kaset lub kubków wsypujemy luźną gliniastą ziemię o średniej żyzności. Podłoże zwilżyć i wymieszać nasiona z piaskiem tak, aby nasiona nie były zbyt gęste.

Warunki do szybkiego kiełkowania nasion są następujące:

 • dobre rozproszone światło;
 • temperatura +20-22 °C;
 • wentylacja;
 • wilgotne podłoże bez zalegania wody.

Nasiona nie powinny być przykryte podłożem, a nawet piaskiem. Światło powinno je dobrze oświetlać. Warto przykryć przezroczystą folią/szkłem, aby utrzymać ciepło. Dzięki tym prostym wskazówkom już po 5-10 dniach będzie można zauważyć kiełkujące siewki. Następnie należy zdjąć osłonę i kontynuować pielęgnację. Kiełki lubią stale wilgotną ziemię, można wlać wodę do podstawki. Przez pierwszy tydzień rozwój jest powolny, ale nie należy się martwić, ponieważ przyspieszy. Nakłuwanie przeprowadza się po 8 tygodniach, gdy siewki osiągną wysokość 3-4 cm. Rośliny o wysokości 6-7 cm należy uszczypnąć, aby wzmocnić krzewienie. Sadzonki mogą zacząć kwitnąć - jest to normalne i świadczy o tym, że roślina jest gotowa do sadzenia.

Wskazówka! Kiedy sadzić, aby pędy lobelii zakwitły w maju? W ciągu 8-10 tygodni, czyli w połowie do końca marca (szczęśliwe daty według kalendarza księżycowego: 8-12, 15-17, 23-30.).

Pielęgnacja lobelii i czy kwiaty można trzymać w domu lub na balkonie

Przesadzać do ogrodu od połowy maja, wybierając jasne stanowisko i glebę piaszczysto-gliniastą. W otworze z drenażem przenosi się zawartość kubka zawierającego zwykle 3 do 4 kwiatów. Odległość między takimi nasadzeniami wynosi 10-15 cm. Najważniejsze jest regularne podlewanie bez zalewania wodą. W upalne lato wskazane jest podlewanie dwa razy dziennie.

Kwitnienie będzie trwało przez całe lato, jeśli zostanie przycięte po pierwszej fali. Pędy szybko odrosną, wyciągną się i rozpocznie się druga fala. Wystarczy skrócenie o 5 cm. Floryści zalecają dwa lub trzy karmienia złożoną kompozycją mineralną.

Gdzie lobelia lubi rosnąć i ile sztuk posadzić

Kulturę, zwłaszcza odmiany zwisające, można uprawiać od razu w doniczce, aby ozdobić balkon i taras. Nasiona można zamówić w postaci granulatu lub w standardowej postaci. Od tego zależy sposób wysiewu. Granulki zawierają zwykle po pięć do ośmiu nasion i powinny być sadzone w odległości 3 do 4 cm. Zwykłe nasiona sadzi się w tych samych grupach, ręcznie odliczając po pięć do ośmiu nasion w każdym otworze. Nasion nie przykrywa się, tylko spryskuje drobnym opryskiwaczem i przykrywa folią lub szkłem.

Lobelia wieloletnia po kwitnieniu i jak ją zabezpieczyć na zimę

Jesienią kończy się kwitnienie i najlepiej od razu usunąć tej rośliny wieloletniej, aby nie dopuścić do samosiewu na wiosnę. Zdarzają się odmiany, które nie zachowują wszystkich cech macierzystych. Istnieją dwa sprawdzone sposoby ich rozmnażania:

 1. Zachowanie rośliny do wiosny.
 2. Zakup dużej partii nasion (kiełkowanie trwa trzy lata).

Jakie mrozy toleruje lobelia? Nasiona i siewki są odporne na spadek do -2 ° C, dorosła uprawa może również zimować w temperaturze -5-7 ° C, ale nie toleruje zimowej wilgoci. Bylinę można jeszcze uratować. Przesadzić krzewy do doniczek, przyciąć je i zabrać do pomieszczenia wolnego od mrozu. Ponieważ roślina rozwija się szybko od wiosny i kwitnie przez całe lato, niektórzy hodowcy kwiatów wolą co roku wysiewać nowe nasiona. Dotyczy to zwłaszcza masywów, rabatek, kaskadów i granic. Zaletą lobelii jest to, że pozwala zdecydować, czy zachować kwiat, czy wysiewać go każdej wiosny. Tak czy inaczej, można cieszyć się pięknem delikatnych kwiatów od wiosny do jesieni.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023