Garden Blog

Lilie odwdzięczą się troskliwym ogrodnikom bajecznym kwitnieniem: cechy uprawy lilii

Najkorzystniejsze warunki do uprawy lilii: gleby, wymagania dotyczące warunków oświetleniowych

Lilie dobrze rosną na glebach luźnych, głęboko uprawianych, żyznych. Bez stagnacji wody. Gleby neutralne są uważane za uniwersalne dla lilii, niektóre rodzaje lilii mogą rosnąć na glebach słabo zasadowych lub słabo kwaśnych.

Różne odmiany lilii mają nieco inne wymagania. W przypadku lilii trąbkowych gleba powinna być lekko zasadowa, a w przypadku lilii orientalnych azjatyckich – lekko kwaśna. Nie można stosować świeżego obornika. Gleby silnie zakwaszone lub zasadowe nie nadają się do uprawy lilii. Nie zaleca się dodawania torfu przed sadzeniem ze względu na jego kwaśny odczyn. Lepiej jest używać kompostu ogrodowego z dodatkiem popiołu drzewnego.

Lilie mogą rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat, więc całkiem dobrze będzie przygotować miejsca do sadzenia, dodać kompost ogrodowy, popiół drzewny, na glebach kwaśnych – wapno lub mąkę dolomitową w ilości 200-500 g na 1 m2.

Lilie w ogrodzie – czas sadzenia cebul na otwartym terenie

Sadzenie cebulek lilii nie jest trudne. Kiedy sadzić lilie? Cebulki lilii sadzi się w otwartym terenie zarówno jesienią, jak i wiosną. Sadzenie jesienią – od września do listopada. Wiosenne terminy sadzenia zależą od pogody, z reguły cebule sadzi się w otwartym terenie w kwietniu  na początku maja. Przy sadzeniu jesienią cebulki sadzi się w wilgotnej glebie, nie należy ich dodatkowo podlewać, aby uniknąć nieplanowanego rozrostu części nadziemnej rośliny.

Przygotowanie cebul lilii do sadzenia

Cebule nie wymagają specjalnego przygotowania, ale w celu zapobiegania chorobom zalecamy traktowanie cebul fungicydami. Ponadto tym samym preparatem można potraktować dziury i brody do sadzenia. Polecamy preparat o działaniu grzybobójczym.

Przed sadzeniem zalecamy namoczenie cebul na kilka godzin w wodzie z dodatkiem środka ukorzeniającego. Skład leku obejmuje fitohormony, pierwiastki śladowe i aminokwasy, które pomogą cebulce dobrze się zakorzenić.

Sadzenie cebul lilii

Cebule sadzi się na głębokość 15-20 cm, przestrzegając uniwersalnej zasady sadzenia cebul: głębokość sadzenia powinna być w przybliżeniu trzykrotnością wysokości cebulki. Optymalna odległość między roślinami to 25-30 cm, ale łatwiej jest przestrzegać uniwersalnej zasady sadzenia cebul: głębokość sadzenia powinna być trzykrotnością wysokości cebulki. Optymalna odległość między roślinami wynosi 25-30 cm.

Kiedy wykopać lilie? Jednym z warunków udanej uprawy lilii jest okresowe przesadzanie na nowe miejsce, jednak nie częściej niż raz na kilka lat. Z reguły co trzy do czterech lat wykopuje się gniazda przerośniętych cebul, oddziela się je i sadzi. Na glebach gliniastych i czarnoziemach cebule należy sadzić na poduszce z piasku i posypać piaskiem z góry – garść piasku na dnie dołka i garść piasku na górze, a następnie przykryć ziemią ogrodową.

 

Pielęgnacja lilii

Lilie to dość bezpretensjonalne rośliny. Wymagają regularnej pielęgnacji - pielenia, spulchniania i podlewania w miarę wysychania gleby. Aby zmniejszyć zachorowalność pod koniec sezonu, po zżółknięciu liści, odetnij nadziemną część rośliny i usuń ją z grządki, lepiej ją spalić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób i szkodników. Zalecamy cięcie strąków nasiennych, aby nie wyczerpały cebulki.

Im lepsze warunki do wzrostu lilii, tym są zdrowsze, wolniej się starzeją i dłużej zachwycają wspaniałymi kwiatami. W razie potrzeby lilie można przesadzać w dowolnym momencie w okresie wiosenno-jesiennym. Podczas przesadzania ważne jest, aby zachować system korzeniowy bryłą ziemi.

Lilie nie tolerują stojącej wody. Preferują umiarkowane podlewanie w miarę potrzeb, glebę należy lekko zwilżyć.

Okrywanie lilii na zimę

W pierwszym roku sadzenia jesienią cebulki należy przykryć suchymi liśćmi lub materiałem okrywowym, aby zimą przy małej ilości śniegu nie przemarzły. W kolejnych latach lilia azjatycka może w ogóle nie być przykryta. Hybrydy orientalne, lilie trąbkowe, OA, OT – jesienią warto ocieplić warstwą torfu, agrofibry lub ściółki liściastej.

Podczas długotrwałych jesiennych deszczy, na słabo osuszonych glebach, lilie należy przykryć np. folią, aby zabezpieczyć je przed ewentualnym zatykaniem. Nie ma potrzeby specjalnie wykopywać lilii na zimę.

 

Uprawa lilii nie jest trudna, jeśli zna się ich cechy i przestrzega wymagań agrotechnicznych.

Jak hodować lilie?

Lilie dobrze reagują na nawożenie. Lilie są karmione trzy razy w sezonie wegetacyjnym:

  • Pierwszy – po wzejściu sadzonek: nawozy azotowe, fosforowe i potasowe, z przewagą azotu. Polecamy nawóz dla roślin w fazie kwitnienia.
  • Drugi - podczas pojawienia się szypułki. Dla niego te same nawozy są mieszane w stosunku 1:2:1.
  • Trzecia - po kwitnieniu – potasowo-porcelana: 1:1

Wygodne będzie użycie nawozu do kwitnienia i owocowania przy drugim i trzecim karmieniu. Najbardziej dostępnym nawozem potasowym jest popiół drzewny.

Nigdy nie umieszczaj pod roślinami cebulowymi świeżego lub nieprzetrawionego obornika ani kurzych odchodów – stracisz rośliny!

 

Cechy wykorzystania lilii w projektowaniu krajobrazu, przydatne i interesujące informacje

Lilia to wspaniała roślina do projektowania krajobrazu. Różnorodność kolorów, jej wielkość, różne okresy kwitnienia – pozwalają tworzyć wspaniałe, jasne i długo kwitnące mieszane rabaty, nasadzenia grupowe. Przestrzegając wszystkich reguł, będziesz mieć najpiękniejsze lilie!

Od czasów starożytnych różnorodność lilii w ogrodach była oznaką wyrafinowanego gustu ogrodnika. O liliach krąży wiele legend. Na przykład starożytni Niemcy wierzyli, że w każdym kwiecie lilii mieszka mały elf.

Dla Rzymian lilia była symbolem nadziei i cnoty. Podczas ceremonii zaślubin suknie młodej pary zdobiły wianki z lilii i kłosy pszenicy – ​​symbole niewinności i pełni życia.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023