Garden Blog

Laurowiśnia - sadzenie i pielęgnacja: jak uprawiać zimozielone krzewy ozdobne w kompozycjach ogrodowych i żywopłotach

Laurowiśnia jest bezpretensjonalnym i łatwym w pielęgnacji krzewem ozdobnym. Nic dziwnego, że sadzonki laurowiśni są tak poszukiwane do projektowania ogrodów, parków krajobrazowych i tworzenia kompozycji krajobrazowych. Jaką rośliną jest laurowiśnia? Początkujący ogrodnicy często mylą go z laurem, pytają, gdzie i jak szybko rośnie, czy jagody są jadalne i jaka jest mrozoodporność rośliny. Zajmiemy się tym teraz.

Niestety, istnieje tak wiele niedokładnych informacji na temat właściwości laurowiśni, że recenzje na forach ogrodniczych i w błyszczących czasopismach są często bardzo sprzeczne i mogą wprowadzać w błąd. Omówmy zatem pokrótce najważniejsze cechy tych sadzonek.

Laurowiśnia lekarska - opis rośliny

Dlaczego roślina otrzymała tę nazwę? Co ma wspólnego z laurem i wiśnią? Jaka jest różnica między laurowiśnią a liściem laurowym?

Laurowiśnia to roślina z rodzaju śliwa (Prunus), podrodzaj wiśnia (Cerasus), jej nazwa botaniczna to Prunus Laurocerasus. Po co ci ta łacina? Aby dokładnie zrozumieć, co ta roślina ma wspólnego z rodziną Laurowych. Jedynym podobieństwem, które nadało jej nazwę, są liście drzewa laurowego. Są gęste, błyszczące i przypominają kształtem liść laurowy - z wydłużonym i spiczastym końcem. I to by było na tyle. Co więcej, liście drzewa laurowiśni są trujące.

Czy czytałeś już gdzieś, że jagody laurowiśni są jadalne? Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że jest to roślina czysto ozdobna. Nie ufaj źródłom, które opisują zalety tej rośliny lub piszą o tym, jak zrobić dżem. Diabeł tkwi w szczegółach. Nasiona są zdecydowanie trujące, zawierają kwas cyjanowodorowy. Teraz o miąższu. Jest uważany za warunkowo jadalny, ale zawiera również niebezpieczne substancje, które częściowo rozpadają się podczas obróbki cieplnej. Lepiej jednak nie eksperymentować. Ostrzegaliśmy cię. Ptaki mogą jednak chętnie dziobać owoce.

Wróćmy do opisu rośliny. Tutaj również znajduje się wiele niejednoznacznych i kontrowersyjnych informacji, które niestety są szeroko rozpowszechniane w Internecie.

Ozdobne odmiany laurowe, których sadzonki prezentujemy w naszym katalogu, to bezpretensjonalne krzewy ozdobne o rozgałęzionej harmonijnej koronie, które są doskonale przycięte. Z powodzeniem może je uprawiać nawet początkujący ogrodnik. Mają jeszcze jedną niezwykłą właściwość - przy odpowiednim przycinaniu cały krzew w ogrodzie jest pokryty małymi gałęziami i liśćmi od ziemi do czubków pędów. Korony są bujne i gęste, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie ozdobnym, od nasadzeń pojedynczych i grupowych po przycinane żywopłoty, które rosną swobodnie.

Laurowiśnia może być formowana nie tylko jako krzew, ale także jako małe drzewko, do 3 m wysokości. W tym celu należy odciąć nadmiar gałęzi, usunąć niektóre gałęzie boczne i ukształtować koronę tak, aby poniżej znajdował się jeden otwarty pień, a korona była podniesiona, tworząc w ten sposób akcenty w ogrodzie.

Główną ozdobą rośliny jest piękny, duży liść o długości 10-15 cm i szerokości 5-7 cm. Jego powierzchnia jest gęsta, skórzasta, półmatowa lub błyszcząca. Kształt jest wydłużony, owalny, z wydłużonym, spiczastym końcem, który może lekko zginać się w dół. Nadaje to koronie szczególny wdzięk i efekt dekoracyjny. Kolor młodych liści jest intensywnie ciemnozielony, młode liście są jasne, szmaragdowe.

Laurowiśnia kwitnie wiosną w kwietniu-maju. Jego kwiatostany przypominają czeremchę, ale są większe. Małe, bardzo pachnące białe kwiaty zebrane są w wyprostowane kwiatostany o długości 15 cm, które przyciągają do ogrodu pszczoły i inne pożyteczne owady. Kiście owoców również przypominają czeremchę, a same jagody są większe i wyglądają jak owoce wiśni. W miarę dojrzewania ich kolor zmienia się z jasnoczerwonego na bordowy i czarny.

Czy laurowiśnia jest wiecznie zielona, półzimozielony czy liściasta?

Wszystkie odmiany w naszym katalogu są odporne na mróz i zimują w Polsce bez schronienia. Liście pozostają na krzewach, gdy temperatura spada do -10°C przez krótki czas. Jeśli silne mrozy utrzymują się przez kilka tygodni, liście mogą brązowieć i opadać. Jeśli żywopłot jest pokryty śniegiem, liście są zwykle zachowane i wyglądają w rozmrożonych obszarach.

Odmiany laurowiśni mogą różnić się kształtem i kolorem liści, wielkością krzewu i kształtem korony. Jak szybko rośnie krzew? To również zależy od odmiany.

  • Herbergii. Wiecznie zielony krzew. Sadzonki te rosną stosunkowo wolno, z sezonowym przyrostem do 15-20 cm. Pozwala to zminimalizować przycinanie, dzięki czemu kompozycje ogrodowe są stabilne i łatwe w utrzymaniu. Kształt korony jest szerokostożkowy, wysokość krzewu wynosi do 3-3,5 m. Szerokość i wysokość można przycinać według potrzeb. Kwitnienie przypada na maj. Kształt owocu jest interesujący, nie jest zaokrąglony jak większość odmian, ale owalny i lekko spiczasty. Osobliwością odmiany jest to, że dobrze rośnie na słońcu, dorosłe krzewy mogą wytrzymać krótkie okresy suszy. Dobrze czuje się również w półcieniu.

  • Wschodnia Caucasica. Bardzo dekoracyjna odmiana o liściach wielkości do 20 cm. Bez przycinania laurowiśnia kaukaska tworzy koronę o wysokości do 3 m. Jest łatwy do przycinania i może być uprawiany nawet w donicach na balkonie, werandzie lub patio.

Sadzenie sadzonek laurowiśni - pielęgnacja

Ozdobne odmiany laurowe są bezpretensjonalne; sadzonki dobrze ukorzeniają się na większości rodzajów gleb ogrodowych. Są to bezpretensjonalne i łatwe w utrzymaniu krzewy. Jednocześnie różne gatunki i odmiany mają swoje własne cechy sadzenia, preferowane gleby itp. Warto więc zapoznać się z opisami w naszym katalogu.

  • Gleba

Najlepszą glebą do sadzenia sadzonek jest gleba zdrenowana, bez stagnującej wody. Dobrze, jeśli gleba jest żyzna, ale laurowiśnia będzie dobrze rosła na glebach średnio żyznych, a nawet ubogich. Odmiany lepiej rosną na glebach obojętnych i lekko zasadowych.

  • Miejsce sadzenia

Sadzonki rosną szybko w miejscach nasłonecznionych, ale będą również dobrze wyglądać w półcieniu.

  • Sadzenie

Przed sadzeniem należy potraktować sadzonki roztworem stymulantów, aby przyspieszyć ukorzenianie. Delikatnie rozprowadź korzenie sadzonek. Jeśli kupiłeś sadzonki w pojemnikach, ostrożnie wyjmij je z bryłą ziemi i przenieś do dołka. Nie zakopuj szyjki korzeniowej, powinna ona pozostać na poziomie gleby. Po posadzeniu dobrze podlać.

Sadzić sadzonki w żywopłocie w odległości 60-80 cm, w grupie - od 100 cm.

  • Pielęgnacja

Młode krzewy po jesiennym sadzeniu przykryć agrowłókniną na wypadek mroźnej, bezśnieżnej zimy. W pierwszym sezonie należy pilnować podlewania, aby młode rośliny laurowe dobrze się rozwijały. W przyszłości dobrze znosi krótkotrwałą suszę, krzewy mają silny system korzeniowy. Do karmienia należy używać wysokiej jakości mieszanek mineralnych. Główne przycinanie przeprowadza się wczesną wiosną; żywopłoty są korygowane i kształtowane pod koniec sierpnia. W sezonie można wykonywać przycinanie sanitarne w razie potrzeby.

Sadzonki rzadko chorują. Jednak w niekorzystnych latach na liście może wpływać mączniak prawdziwy. Dlatego należy stosować preparaty ogrodnicze na choroby w celu zapobiegania i leczenia. Szkodniki również rzadko pojawiają się, ale jeśli zauważysz uszkodzone liście, użyj środków owadobójczych.

Laurowiśnia w projektowaniu ogrodów

W projektowaniu krajobrazu laurowiśnia jest używana do tworzenia mixborderów, żywopłotów, jako tasiemca, do kształtowania brzegów zbiorników wodnych, a także do tworzenia nasadzeń w tle lub ekranu chroniącego inne rośliny przed wiatrem, na przykład w ogrodzie różanym.

  • Żywopłoty. Laurowiśnia jest idealnym materiałem do tworzenia grubych i gęstych żywopłotów. Można go wykorzystać do ogrodzenia działki, stworzenia przestrzeni strefowej lub udekorowania ogrodu.

  • Obrzeża. Nadaje się również do tworzenia obramowań. Można go wykorzystać do obramowania ścieżek, rabat kwiatowych lub innych elementów projektowania krajobrazu.

  • Nasadzenia grupowe. Laurowiśnia dobrze wygląda w nasadzeniach grupowych. Można go wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi roślinami, na przykład z drzewami iglastymi i innymi krzewami ozdobnymi, bylinami.

  • Tasiemce. Może być również stosowany jako tasiemiec. Wystarczy posadzić sadzonkę na środku trawnika, w pobliżu stawu lub fontanny.

Tło dla innych roślin. Sadzonki sadzi się gęsto w rzędzie, aby stworzyć gęste zielone tło dla innych roślin, ogrodów różanych, traw ozdobnych itp.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One