Garden Blog

Kwiaty wiosny: wszystko, co musisz wiedzieć o piwoniach

Piwonie to kwiaty wiosny, kwiaty świętowania. Ich bujne kwiaty są kolorową ozdobą każdego szanującego się ogrodu. Jak można nie zakochać się w tych oszałamiających, ogromnych kwiatach o średnicy do 20 cm? Nowoczesny sklep ogrodniczy online może zaoferować szeroki wybór sadzonek piwonii, w którym można kupić od piwonii zielnych i drzewiastych po nowe hybrydy ITOH. Pomożemy Ci odnaleźć się w tej różnorodności i wybrać rośliny, które upiększą Twój ogród i będą łatwe w pielęgnacji.

Popularne piwonie drzewiaste i zielne kwitną od początku maja do czerwca. Spektakularne kwiaty, jasne, zdrowe liście, a u niektórych gatunków ozdobne owoce, są wysoko cenione przez architektów krajobrazu i florystów. Piwonie, jako rodzaj, obejmują około czterdziestu gatunków, które w naturze rosną na obszarach o klimacie umiarkowanym. W kulturze ogrodowej uprawia się zarówno kilka naturalnych gatunków, jak i odmian piwonii ogrodowych.

Naturalne odmiany piwonii zielnych

To właśnie te naturalne odmiany piwonii stały się założycielami całej gamy nowych odmian i hybryd piwonii ogrodowych. Naturalne formy dzielą się na piwonie leśne i te rośliny, które są powszechne na preriach i łąkach.

  • Leśne odmiany piwonii. Piwonie te mają właściwości nie tylko dekoracyjne, ale także lecznicze. Najbardziej znana ze swoich właściwości jest piwonia płożąca (Paeonia anomala). Piwonie leśne są zwykle wysokie, dorastają do 100 cm. Tworzą bujne, rozłożyste krzewy o trójklapowych liściach. Mają proste i duże kwiaty o średnicy do 12 cm.
  • Piwonie łąkowe i preriowe. Piwonie te są nisko rosnące. Najbardziej znane to piwonia krymska (Paeonia daurica), piwonia cienkolistna (Paeonia tenuifolia) i piwonia mleczna (Paeonia lactiflora).

Wysokie i niskie piwonie ogrodowe zielne

Piwonie ogrodowe mają wiele pięknych odmian i gatunków. Różnią się one znacznie wysokością i strukturą krzewu, a także kształtem kwiatów, kolorem i oczywiście czasem kwitnienia.

Piwonie drzewiaste

Kwiaty te zachwycają swoim pięknem, zapachem, ogromnymi kwiatami o średnicy do 25 - 30 cm i spektakularnym dekoracyjnym wyglądem owoców. Ich główną osobliwością są jednopienne pędy, które nie zamierają na zimę. Pewne trudności w rozmnażaniu i raczej powolny wzrost pędów wpływają na znaczną cenę sadzonek. Nie sposób jednak oprzeć się zakupowi piwonii drzewiastych. Są bardzo piękne i modne.

Żaden inny krzew nie może się z nimi równać pod względem piękna kwiatów, ich liczby, bujności kwitnienia i oczywiście żywotności krzewu. Im starsza roślina, tym więcej kwiatów na krzewie. Ich liczba rośnie z roku na rok, a na krzewie może zakwitnąć do 100 pąków. Wysokość tych bujnie kwitnących roślin może osiągnąć nawet dwa metry, a średnica do 4 metrów. Przy odpowiedniej pielęgnacji piwonie drzewiaste mogą żyć do 100, a nawet 150 lat w tym samym miejscu. Istnieją rośliny, które mogą mieć kilka wieków, a znane są rośliny, które żyją nawet 500 lat!

Nasz sklep internetowy posiada bogatą kolekcję odmian piwonii drzewiastych: fioletową Kokulryunishiki, jasnoróżową Yin Hong Liao Dui, czerwoną Full Meikouhou, białą Feng Dan Bai.

Hybrydy ITOH to najnowocześniejsze piwonie

ITOH hybrydy to hybryda piwonii zielnych i drzewiastych. Najnowocześniejsze hybrydy piwonii o doskonałych właściwościach wzrostu i kwitnienia. Są to tak zwane hybrydy międzysekcyjne, które zostały po raz pierwszy wyhodowane w połowie XX wieku przez biologa Toichi Itoh. Po wielu latach bezowocnych prób, Toichi Itoh z powodzeniem skrzyżował piwonie drzewiaste z naturalnym gatunkiem zielnej piwonii mlecznej i uzyskał roślinę, która łączy w sobie najlepsze cechy obojga rodziców. To właśnie wśród mieszańców piwonii ITOH znajdują się odmiany o najrzadszym dla piwonii żółtym zabarwieniu. Ich czas kwitnienia i warunki uprawy są podobne do piwonii zielnych.

Czas kwitnienia piwonii hybrydowych jest dłuższy niż piwonii zielnych. Możliwe jest również wielokrotne kwitnienie. Na początku otwierają się pąki na łodygach w środku krzewu, a następnie otwierają się kwiaty na końcach zewnętrznych pędów. Pąki piwonii ITOH zasługują na szczególną uwagę - są wyrafinowane i piękne, o wydłużonym kształcie ze spiczastym wierzchołkiem. Same krzewy są bardzo dekoracyjne, z mocnymi łodygami, które nie wymagają podwiązek. Nawet w pełnym rozkwicie ich duże kwiaty nie opadają. Liście mieszańców ITOH, podobnie jak piwonii drzewiastych, są ozdobne i pozostają dekoracyjne aż do mrozów. Hybrydy szybko rosną, są odporne na poważne choroby i mróz. Hybrydy ITOH na pierwszy rzut oka wyglądają jak hybrydy drzew. Zazwyczaj ich nadziemna część obumiera każdej jesieni wraz z nadejściem chłodów, ale może również zimować. Jednak w przeciwieństwie do tych nadrzewnych, piwonie ITOH pięknie kwitną na pędach z bieżącego roku.

Nasza kolekcja obejmuje najlepsze hybrydy piwonii ITOH, takie jak jasnożółta Yellow Crown, delikatnie łososiowa Julia Rose i inne.

Klasyfikacja piwonii według kształtu kwiatu

To właśnie struktura koloru jest podstawą współczesnej klasyfikacji odmian i  hybryd piwonii. Zgodnie z tą cechą piwonie są podzielone na następujące grupy.

Piwonia niepełna

W prostych kwiatach płatki są ułożone w 1-2 rzędach, a pośrodku znajduje się wyraźna wiązka pręcików i słupków. Kwiaty tych piwonii są duże, płatki są szerokie, a istnieją odmiany z płatkamiz frędzlami. Kwiaty tej formy są niezwykle delikatne, często silnie pachnące, środek jest bujny i bardzo wyrazisty. W naszej kolekcji wdzięcznych piwonii prostych znajdują się właśnie takie gatunki i odmiany:

Piwonie półpełne

Kwiaty są duże, a płatki cienkie i lekkie. Masa pręcików znajduje się w środku kwiatu lub pomiędzy płatkami. Piwonie półpełne mają od trzech do siedmiu rzędów płatków okwiatu. W naszej kolekcji najpiękniejszych piwonii półpełnych reprezentowane są takie rodzaje i odmiany:

Piwonie japońskie

W centrum kwiatu piwonii japońskiej znajduje się zmodyfikowany pręcik; w wielu odmianach pręciki te zawijają się do środka kwiatu, tworząc oryginalną bujną czapeczkę. U piwonii japońskich płatki okwiatu mogą być ułożone w jednym lub kilku rzędach. Kolor płatków w tym typie piwonii jest taki sam jak dolna część pręcików, górna część ma żółto-złote zabarwienie. W naszej kolekcji japońskie piwonie są reprezentowane przez te gatunki i odmiany:

Piwonie anemonowe

Grupa ta jest tak zwaną formą przejściową od piwonii japońskich do grupy piwonii pełnych. Piwonie anemonowe charakteryzują się zaokrąglonymi płatkami, a dolne płatki są szerokie. Zazwyczaj są one ułożone w 1-2 rzędach. Płatki stają się krótsze i węższe w kierunku środka kwiatu i są zebrane w małą kulkę. W naszej kolekcji wykwintnych piwonii znajdują się te rodzaje  i odmiany:

Piwonie pełne

Jest to bujna i pompatyczna grupa piwonii. Ich kwiaty często opadają pod wpływem deszczu i wiatru. Kwiat ma około pięciu szerokich płatków zewnętrznych, które są ułożone wokół środka w jednym lub kilku rzędach. Pręciki i słupki w większości odmian piwonii pełnych zmieniają się w płatki, które są gęsto upakowane w środku kwiatu. Istnieją odmiany o zwykłym wyglądzie pręcików i słupków, ale są one całkowicie pokryte płatkami. Nawet w pełnym rozkwicie kwiatu - nie są one widoczne.

Piwonie pełne są podzielone na 4 podgrupy:

Koronowa - gęsto pełna. Dolne płatki okwiatu są często krótsze niż płatki środkowe. Sam kwiat jest wysoki, wypukły, zaokrąglony, a środek kwiatu jest uniesiony jak korona.

Kuliste (półkuliste) - dolna warstwa płatków jest szeroka, środkowa i górna warstwa płatków są zwarte i tworzą półkulę w środku kwiatu.

W kształcie róży - o szerokim kształcie płatków. Wszystkie są duże, miękko zaokrąglone, prawie tej samej długości. Nieco płytsze płatki w centrum kwiatu. Bardzo przypomina róże.

Te w kształcie pół róży mają widoczne pręciki w środku kwiatu, a płatki nie są tak gęsto ułożone.

W naszej kolekcji bujnych pełnych piwonii reprezentowane są właśnie takie gatunki i odmiany:

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik, Visions Pictures 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One