Garden Blog

Kosaciec bródkowy w miksborderach, rabatach

Irys bródkowy (germanica lub germański, łac. Iris germanica) to jeden z najbardziej ulubionych kwiatów w naszych ogrodach. Różnorodność kolorów tego rodzaju irysów jest podobna do tęczy. Nie bez powodu starożytni Grecy nazywali irysy "tęczówką". Katalogi kolekcjonerów irysów bródkowych mogą liczyć setki odmian.

Irysy bródkowe można kupić wybierając odmiany o różnych kolorach i kształtach płatków w naszym sklepie internetowym. Brodate irysy niemieckie są jednymi z największych wśród różnych gatunków z rodziny Iris. Jest to wieloletnia roślina korzeniowa, o liściach w kształcie mieczy, potężnych mocnych łodygach kwiatowych i dużych kwiatach - osiąga wysokość do 120 cm. To bardzo wdzięczne kwiaty.
Uprawa irysów

W naszym klimacie irysy dobrze zimują i rosnąc tworzą całe zarośla. Irysy brodate mają unikalną budowę kwiatową, nie posiadają działek kielicha. Ozdobą kwiatu jest sześć liści okwiatu, które dla wygody na co dzień nazywamy płatkami. Płatki kwiatu irysa są ułożone w dwóch warstwach. Wewnętrzne płatki są złożone jak kopuła, a zewnętrzne są opuszczone, ich krawędzie są wdzięcznie wygięte. Żółte lub pomarańczowe "brody” znajdują się na dolnych płatkach. Dają irysom szczególny urok i nadali nazwę temu rodzajowi tęczówki - brodaty.

Kwitnące irysy

Kwitnienie irysów Germanica trwa od maja do czerwca. Kwitnienie jest bujne, jasne. Kwiaty rozwijają się na mocnej szypułce, która czasami może pękać. Na jednej szypułce znajduje się 3-5 dużych kwiatów. Kwitnienie jednego kwiatu trwa do pięciu dni, ale kwiaty kwitną po kolei, więc kwitnienie irysów trwa zwykle około dwudziestu dni. Wieloletnie kłącze kosaćców brodatych składa się z wyraźnie widocznych przyrostów rocznych. Osobliwością irysów jest to, że "tył” kłącza rośnie bez wnikania w glebę i musi pozostać odsłonięty. Jest to naturalna cecha wzrostu irysów brodatych.

W naszej kolekcji wybraliśmy dla Ciebie najbardziej wykwintne odmiany irysów brodatych:

 

Najkorzystniejsze warunki do uprawy irysów brodatych

W przypadku irysów brodatych preferowane są gleby bogate w wilgoć i przepuszczalne. Oznacza to, że podłoże powinno być pożywne, ale bez stagnacji wody. Irysy dobrze rosną na lekkich glebach gliniastych. Jeśli gleba jest ciężka, dodaj piasek lub inny środek spulchniający, ale nie torf. Podczas sadzenia posyp piasek pod kłączem w warstwie 3-4 cm, pomoże to odprowadzić nadmiar wody z rośliny i zapobiegnie gniciu. Nie można stosować świeżego obornika.

Przygotowanie kłączy irysów bródkowych do sadzenia

Kłącza irysa zakupione w profesjonalnych firmach były przechowywane w optymalnych warunkach i nie wymagają specjalnego przygotowania. Możesz je sadzić od razu. Przed sadzeniem sprawdź kłącza, jeśli są małe uszkodzenia - pokrój je ostrym nożem i potraktuj nacięcia węglem aktywnym.

Jeśli po kwitnieniu zdecydujesz się na przeszczep lub podzielenie krzewu irysa, najlepiej zrobić to w czerwcu. Kłącze wykopuje się i dzieli na części o długości około 10 cm. Uszkodzone części kłącza są odcinane, cięcie jest traktowane węglem aktywnym i można je sadzić.

Gdzie sadzić irysy

Podczas sadzenia irysów brodatych ważne jest, aby znać kilka drobnych niuansów. Płytki otwór wykonuje się w dole do sadzenia, uprzednio wypełnionym podłożem odżywczym. Ma kłącze ułożone poziomo. Naciskają i lekko posypują kłącze ziemią. Ważne jest, aby "tył” tęczówki wystawał z ziemi. Podczas procesu ukorzeniania woda obficie wznosi się, ale unikaj stojącej wody. Odległość między roślinami wynosi 50 cm.

Pielęgnacja irysów brodatych

Irysy to dość bezpretensjonalne rośliny. Zwykłe pielenie, podlewanie i nawożenie - to cała opieka nad nimi. Irysy sadzi się raz na 3-4 lata. Kłącza irysów brodatych rosną szybko. Jednak kłącze rośnie w jednym kierunku i z czasem wydaje się "uciekać” z klombu. Po kwitnieniu liście irysów są skracane, kłącze jest wykopywane i dzielone na części o długości do 10 cm, cięcie jest traktowane węglem aktywnym lub popiołem i sadzone w nowym miejscu.

Nawożenie irysów

Irysy brodate są karmione trzy razy w sezonie. Pierwsze karmienie odbywa się wiosną na początku wzrostu roślin. Odbywa się to za pomocą nawozu z przewagą azotu.

Drugie karmienie odbywa się po zakończeniu kwitnienia w czerwcu, trzecie - do końca sierpnia. Stosuje się nawozy z przewagą potasu i fosforu.

Przygotowanie irysów na zimę

Zimą irysy mogą zamarzać ze względu na specyfikę wzrostu kłącza w pobliżu powierzchni gleby. Pomimo tego, że irysy są dość mrozoodporne, rośliny należy przykryć dobrze przegniłym kompostem, opadłymi liśćmi lub przykryć agrofibrą. Wiosną schronienie będzie musiało zostać usunięte. Niuans: przykryj irysy na zimę na krótko przed początkiem uporczywego przeziębienia. Kłącze irysów ma tendencję do obnażania się, jeśli zakryjesz je przed terminem, mogą się same "otworzyć”, ale nie będą w stanie się ukryć.

Kiedy sadzić irysy germanica w otwartym terenie

Sadzenie irysów w otwartym terenie odbywa się wiosną, gdy ziemia jest wystarczająco rozmrożona, w kwietniu-maju. Po zakończeniu kwitnienia, w czerwcu, rośliny można przesadzać i sadzić, a bulwy podzielić. Ponieważ mamy długą i ciepłą jesień, irysy można przesadzać do połowy października. Irysy sadzi się raz na 3-4 lata.

Osobliwości wykorzystania irysów bródkowych w projektowaniu rajobrazu

Iridarium lub irysowy ogród to modny trend w projektowaniu krajobrazu. W przypadku iridarii wybiera się różne rodzaje irysów, a kompozycje kwiatowe dobiera się zgodnie z wysokością roślin, kolorystyką i terminem kwitnienia. Możesz łączyć irysy brodate Germanica, irysy Reticulata i irysy Hollandica. Irysy brodate świetnie prezentują się nad brzegami naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych, dobrze radzą sobie na rabatach, rabatach mieszanych i nasadzeń grupowych.


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023