Garden Blog

Klasyfikacja róż ogrodowych: jak nie zgubić się w ich różnorodności

Pod koniec XVIII wieku z południowo-wschodnich krajów Azji przywieziono do Anglii wiecznie zielone i ciepłolubne sadzonki róż. Wkrótce dotarły do ​​Francji i tak zaczęło się rozprzestrzenianie Królowej Kwiatów w całej Europie. Charakterystycznymi cechami tych odmian były błyszczące skórzaste liście, szczególna szlachetna forma pąków i kwiatów, a także - powtarzalność, unikalna właściwość – wielokrotne kwitnienie przez długi czas. Przez długi czas hodowcy próbowali tworzyć odmiany róż na bazie tego materiału, łącząc azjatycką i europejską mrozoodporność. Udane próby przeprawy pojawiły się dopiero na początku XIX wieku.

Róże ogrodowe to byliny, krzewy liściaste różnej wielkości, o pędach wzniesionych lub pnących. Wysokość tego samego, a nawet większej liczby różnych gatunków może wahać się w szerokim zakresie - od 15-25 cm do 8-10 m, w zależności zarówno od odmiany, jak i warunków uprawy.

Różnorodność form krzewów róż

Róże ogrodowe mają dość zróżnicowany kształt krzewu - zwarty pionowy, rozłożysty, opadający, wąski piramidalny itp. Długość łodyg kwiatowych róż ogrodowych waha się od 10 do 1 m.

Wielkość i kształt kwiatów róży

Rozmiary kwiatów róż wahają się od 1,5 cm do 18 cm, liczba płatków od 5 do 200. Róża ma unikalny kształt kwiatu, którego nie można pomylić z innymi kwiatami, istnieje około dziesięciu różnych rodzajów. Większość odmian róż ma pojedyncze kwiaty, niektóre tworzą kwiatostany, od małych, w trzech do pięciu kwiatach, po liczne, liczące w dziesiątkach - w różach poliantach.

Pod względem kolorystycznym - najszersza odmiana, jednokolorowa, dwukolorowa, w pociągnięciach, z obwódką, a nawet nakrapiana. Niektóre odmiany róż mogą znacznie zmieniać kolor podczas kwitnienia. Z najszerszej gamy kolorów w naturalnych różach nie znaleziono tylko czystego niebieskiego koloru płatków.

Aromat róż

Aromat jest ważną cechą róży. Oprócz zwykłego zapachu róży damasceńskiej istnieją róże o zapachu owocowym, cytrusowym, korzennym, piżmowym i innych. 

Hodowla róż

Róże rozmnaża się najczęściej przez szczepienie na specjalnych odmianach dzikiej róży (podkładce). Jest to metoda hodowlana stosowana przez większość profesjonalnych szkółek. Rzadziej - dzieląc krzew, wyrostkami korzeniowymi - dla róż ukorzenionych samodzielnie. Możesz rozmnażać róże, ukorzeniając sadzonki - ta metoda wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia. Rozmnażanie przez nasiona jest najczęściej stosowane tylko przez hodowców.

Zanim zapoznasz się z klasyfikacją róż, na początek zapoznajmy się z ogólnym pojęciem, jakie rodzaje i typy róż są używane w projektowaniu ogrodów. Zgodnie z właściwościami, charakterystyką wzrostu i warunkami uprawy w ogrodzie, sprzedawcy sadzonek róż najczęściej łączą róże w katalogach w następujące grupy:

Hybrydowe róża herbaciana

Główną różnicą tych róż jest wysoka jakość kwiatu i kwitnienie w kilku falach. Na jednej szypułce pojawia się jeden duży pączek, którego kształt i gracja są głównym kryterium oceny hybrydowych herbacianych róż. Róże te są stosunkowo niskie od 60 cm do 100 cm, krzewy są zwarte. Kwitnienie zaczyna się od końca maja, w kilku kwiatach i trwa do początku zimnej pogody. Kwiaty tych róż są duże - 10-14 cm, mogą być podwójne - 25-35 płatków i gęsto podwójne - 50-60 płatków. Kolor i faktura płatków tych róż może być bardzo różnorodna. Hybrydowe róże herbaciane najlepiej nadają się do uprawy na kwiat cięty, czyli na bukiety.

Róże polianty i róże floribunda

Cechą róż poliantów jest bujny kwiatostan składający się z kilku kwiatów na jednej łodydze. Te róże są niskie, jak hybrydowa róża herbaciana. Kwitną prawie nieprzerwanie i bardzo obficie. Często nazywane są różami rabatowymi. Róże Polianty zostały wyhodowane przez skrzyżowanie karłowatych róż wielokwiatowych z ponownie kwitnącymi hybrydowymi odmianami herbaciana. Krzewy są gęste, rozgałęzione, zwarte - około 30-40 cm. Kwiaty są małe - 3-4 cm średnicy, zebrane w kwiatostany, często podwójne.

Floribundy są hodowane przez krzyżowanie róż polyantów i hybrydowych róż herbacianych. Floribundy są bardziej odporne niż róże polianty, ich krzewy i pąki są większe, do 8 cm średnicy. Wśród floribund występują odmiany niskie - do 40 cm, średnie - 60-80 cm i wysokie - od 100 cm. Róże floribunda mają najszerszą gamę kolorów płatków. Według liczby płatków kwiaty mogą być proste, półpełne i silnie podwójne.

Róże drobnokwiatowe

To popularna grupa róż, która należy do poliantów. Ich charakterystyczną cechą jest to, że każdy pęd wygląda jak cała wiązka. Krzewy tych róż są średniej wysokości od 60 cm do 100 cm, zwarte. Ich pędzle kwiatowe są silnie rozgałęzione i usiane małymi kwiatami - 4-7 cm. Pąki są bardzo wdzięczne. Róże drobnokwiatowe można uprawiać na rabatach, w nasadzeń grupowych oraz jako rośliny doniczkowe, komercyjnie uprawiane na cięcie.

Róże Miniaturowe / Róże Patio / Mini Flora 

Grupa całkiem niedawno uzyskała status w międzynarodowej klasyfikacji. Są to odmiany niewymiarowe. Róże miniaturowe - 20-25 cm, tarasowe - 45-55 cm. Krzewy - zwarte, rozgałęzione, gęste. W różach z tej grupy kwiaty są małe - do 2 cm, w patio - do 3-4 cm. Pąki mogą pojawiać się zarówno pojedynczo, jak i w kwiatostanach, w kolorze - odmiany tych róż są reprezentowane przez wiele odcieni. Kwitnienie jest obfite, ciągłe. Rośliny są dość odporne na zimę.

Miniaturowe róże dobrze przystosowują się do warunków klimatycznych. Mogą rosnąć na alpejskich zjeżdżalniach, w pojemnikach, jako roślina rabatowa, doskonała do nasadzeń grupowych, stosowana jako roślina doniczkowa. To moda na ozdabianie patio i tarasów miniróżami posadzonymi w doniczkach lub pojemnikach dała nazwę tej grupie.

Krzewiasta / Parkowa / Krzaczaste / Półpnące / Okrywowe 

Róże stojące lub półpnące mają swoją własną klasę w klasyfikacji ogrodów - krzaczaste. Są to silnie rosnące krzewy. Kiedy mówią róże parkowe, mają na myśli te krzaczaste, które niezawodnie zimują bez żadnego schronienia. Róże z tej grupy można stosować zarówno w ogrodnictwie poziomym, jak i pionowym. Ich pędy są potężne do 2 m lub więcej. Mają obfite, bujne i długie kwitnienie, czasem jednokrotne.

Większość krzaczastycj róż można uprawiać jako podpory lub krzewy, w zależności od sposobu cięcia krzewu. W katalogach róże te są często określane jako róże półpnące, ponieważ niektóre odmiany raz podparte, wytwarzają długie pędy i mogą być uprawiane jako niskie róże pnące. Bez podpór - takie róże utworzą prosto rosnący krzew. Nie należy mylić tej grupy róż z gatunkami róż piżmowych.

Róże angielskie / Stare odmianny róż / Romantyczne / Nostalgiczne

Nazwę Stare róże można znaleźć w nowoczesnych katalogach sprzedawców sadzonek róż. Nazwą tą nazywane są nowoczesne róże o specjalnym kształcie kwiatu. Jednak prawdziwe Stare Róże są zupełnie inne! Stare, w klasyfikacji ogrodowej, nazywane są odmianami róż, które były znane przed pojawieniem się hybrydowych róż herbacianych (1867) i które pozostały niezmienione od tego czasu. Jest to grupa róż, które mają pochodzenie hybrydowe i straciły wygląd dzikich róż. Te róże są pełne wyrafinowania i uroku, ale straciły popularność na rzecz nowoczesnych róż.

Nowoczesne róże drobnokwiatowe o starym kształcie kwiatu zyskały w ostatnich latach mega popularność. Nazywają się one angielskimi, romantycznymi, nostalgicznymi różami. Większość tych róż ma duże podwójne kwiaty w kształcie miseczki, które w pełnym rozpuszczeniu stają się ćwiartowane, tj. tworzą cztery rozety płatków obramowanych skrajnymi. Są to zrównoważone, nowoczesne odmiany róż od różnych pomysłodawców. Wiele odmian, gdy są podtrzymywane, ma właściwość dawania długich pędów, co pozwala na ich uprawę jako małej róży pnącej.

Najpopularniejszym hodowcą róż tego typu był David Austin. Angielskie róże są zasłużenie kochane w świecie ogrodników. Te róże mają silny przyjemny aromat. W naszej szkółce profesjonalnie zajmujemy się hodowlą róż i można u nas tanio kupić sadzonki róż z pierwszej ręki.

Róża pnąca

Róże pnące obejmują kilka gatunków, ale w odrębnej grupie w Klasyfikacji – róże te nie są wyróżnione, bo oplatanie to tylko jeden kryterium - cecha wzrostu pędów. Zwykle są to róże silnie rosnące, o twardych pędach. Długość pędów takich róż może osiągnąć 5 m lub więcej. Mogą być pojedyncze i ponownie kwitnąć. Pod względem koloru i kształtu kwiatów nowoczesne róże pnące mają najszerszy wybór odmian.

Róże pnące to jedna z najbardziej wyrazistych roślin do ogrodnictwa wertykalnego. Staną się harmonijną dekoracją – podcienia, altany, pergole, trejaże itp. są nieodzowne przy dekorowaniu ścian budynków i ogrodzeń. Nazwa róża pnąca często pojawia się w katalogach firm różanych. W naszej szkółce można kupić niedrogie sadzonki róż pnących, czyli po cenach producenta.

Róża okrywowa

Róże okrywowe obejmują odmiany, które mają właściwość wzrostu bardziej na boki, a nie na wysokość. Pędy pokryte są błyszczącymi, gęstymi, małymi liśćmi. Są odporne na zimno i choroby róż. Kwitnienie jest bardzo obfite i długie. Kwiatostany róż okrywowych - zebrane w gęste pędzle o kwiatach prostych, półpełnych lub pełnych. Długość pędów może wahać się od 50 cm do 2 m. Zarośnięte dorosłe rośliny mogą zajmować powierzchnię od 0,5 do 3 m2. W zależności od odmiany na krzaku może zakwitnąć do 500 kwiatów. W Międzynarodowej Klasyfikacji róż okrywowych nie ma, także pnących. Wynika to z faktu, że właściwością pędów tych róż jest pełzanie, tylko jedna z wielu oznak róż. Róże okrywowe - szeroko stosowane w projektowaniu krajobrazu i ogrodów. Świetnie prezentują się na murkach oporowych, skarpach, terenach otwartych, mogą stanowić alternatywę dla zielonego monotonnego trawnika.

A teraz poznajmy róże naprawdę. Taksonomia odmian róż jest być może trochę skomplikowana dla początkujących hodowców róż. Jednak warto opanować podstawowe pojęcia. A przy zakupie z powodzeniem będziesz mógł wybrać róże, harmonijnie je ułożyć w ogrodzie i zapewnić im odpowiednie warunki do zimowania. A Twój ogród różany będzie zarówno piękny, jak i łatwy w pielęgnacji. Pomożemy Ci to rozgryźć, a staniesz się prawdziwym różanym guru!

Międzynarodowa klasyfikacja róż 

Róże dzieli się w Klasyfikacji na grupy według kilku kryteriów: według ich właściwości dekoracyjnych, cech wzrostu i rozwoju oraz według ich rodowodu, tj. według pochodzenia. Wybierając róże według kryteriów klasyfikacji ogrodów, dokonasz obiektywnego wyboru, będziesz mógł ocenić i wybrać róże według ich walorów, praktyk rolniczych i zastosowań, a nie tylko na podstawie zdjęcia w katalogu. Klasyfikacja róż - opracowana przez American Rose Society (ARS) i przyjęta przez Światową Federację Towarzystw Różanych (WFRS). Róże dzielą się przede wszystkim na trzy główne grupy:

  1. Dzikie róże.
  2. Stare róże.
  3. Nowoczesne róże ogrodowe.

Ponadto każda z grup obejmuje szereg podgrup.

I. Dzikie lub gatunkowe róże - WildRoses, czyli Odmiany

Ta grupa obejmuje różne rodzaje dzikich róż i ich odmiany. Większość z nich ma naturalny wygląd krzewu, ich kwitnienie jest pojedyncze, ale bardzo obfite.

II. Stare Róże Ogrodowe – Old Garden Roses

Ta grupa obejmuje odmiany róż, które były w kulturze jeszcze przed pojawieniem się hybrydowych róż herbacianych, w 1867 roku, i pozostały niezmienione do dziś. Te róże mają złożone pochodzenie hybrydowe i straciły wygląd dzikiej róży. Stare róże ogrodowe - zwykle kwitną obficie, raz na sezon i mają przyjemny aromat. Mogą zimować bez schronienia, chociaż zależy to od cech odmiany. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się stare róże, a koneserzy zawsze doceniali ich wyrafinowaną, powściągliwą urodę. Nadają się do nasadzeń pojedynczych i grupowych, w żywopłotach.

III. Nowoczesne róże ogrodowe – Modern Roses

Współczesne róże obejmują te grupy, które weszły do ​​​​kultury po otrzymaniu pierwszej odmiany herbaciano-hybrydowej róży, nazwanej La France. Dlaczego to wydarzenie jest uważane za punkt zwrotny w światowej selekcji róż? Widzieliśmy już, że Stare Róże, prekursorki nowoczesnych, były dalekie od doskonałości. W większości róże te kwitły tylko raz w sezonie, były podatne na choroby i miały niską mrozoodporność, co ograniczało ich szerokie rozpowszechnienie.

 W przededniu pojawienia się róży La France we Francji w wyniku złożonej hybrydyzacji, otrzymano róże Remontant – ponownie kwitnące. Wykazały się zarówno wysoką jakością kwiatów, jak i dobrą zimotrwałością, co pozwoliło im rosnąć w Europie. Wysokość krzewów tych róż wynosiła od 1,5 m i więcej. Kwiaty tych róż były duże 8-10 cm, pachnące, pełne. Kwiaty zbiera się w kwiatostanach po 2-5 kwiatów. To właśnie te róże dominowały na światowym rynku przez ponad siedem dekad i miały wiele odmian. Ale ich kolorystyka była ograniczona, tylko różowy i czerwony. A drugie kwitnienie było znacznie skromniejsze niż pierwsze.

Hodowla odmiany La France od pomysłodawcy Guyota stała się rewolucją w hodowli róż. Ta róża ma bujne ponowne kwitnienie, a dalsze krzyżowanie jej z innymi różami dało oszałamiającą liczbę odmian o bogatej gamie kolorów i różnych kształtach kwiatów, które stanowiły podstawę większości współczesnych róż. Współczesne róże dzielą się na kilka grup, do których zalicza się ich formy pnące.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023