Garden Blog

Jeżówka – lecznicza, modna i elegancka: sadzenie i pielęgnacja

Echinacea to wspaniała i bezpretensjonalna wieloletnia roślina ogrodowa. Kwitnie dłużej niż większość kwiatów wieloletnich, do 60 dni: jak prawidłowo uprawiać, niuanse techniki rolniczej. Echinacea jest zarówno rośliną leczniczą, jak i bardzo ozdobną, która świetnie wygląda zarówno latem, jak i zimą. Echinacea charakteryzuje się dużymi kwiatami z bardzo wypukłym, igłowym środkiem. Nawet suche łodygi kwiatowe z zaokrąglonymi, wyblakłymi kwiatami są integralną częścią nowoczesnych ogrodów. Intensywna selekcja dała hodowcom kwiatów wiele różnych odmian, od wykwintnych dużych kwiatów o klasycznym kształcie po gęsto pełne i bujne oraz jasne.

Krzewy jeżówki dorastają do 100 – 150 cm wysokości, liście i łodygi pokryte są sztywnymi włoskami, szorstkimi, lekko srebrzystymi. Kwiaty w różnych kolorach: od białych i kremowych po fioletowe i bordowe. Istnieje w sumie 9 naturalnych gatunków echinacei. Echinacea purpurowa jest uprawiana na skalę przemysłową jako roślina lecznicza, czyli jest to jeżówka lekarska. I to ona stała się prababcią pięknych odmian i mieszańców do uprawy ozdobnej, dzięki czemu mamy dziś najpiękniejsze jeżówki. Uprawa jeżówki jest absolutnie prosta. Roślina wieloletnia jest odporna na upały i polskie mrozy, nie jest wymagająca dla gleby, dobrze komponuje się z innymi kwiatami ogrodowymi.

Cechy rosnącej echinacei

Najkorzystniejsze warunki do uprawy echinacei:

  • Gleby: Echinacea jest uprawiana na glebach średnio uprawnych i lekkich, pożywnych, bez nadmiaru wody. Najlepsze będą gleby neutralne lub lekko zasadowe. W przypadku gleb kwaśnych należy wapno lub co najmniej dodać 1-2 garści popiołu do dołków.
  • Oświetlenie: rośliny potrzebują co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Wiele odmian toleruje lekki półcień.

Termin sadzenia kłączy jeżówki w ogrodzie

Kiedy sadzić jeżówkę? Sprzedawane w pojemnikach kłącza echinacei można sadzić od wiosny do jesieni. Lepiej jest sadzić otwarte kłącza wiosną lub pod koniec lata.

Przygotowanie kłączy echinacei do sadzenia

Jeśli dzielisz i sadzisz krzewy w ogrodzie, kłącza sadzonek nie muszą być dodatkowo przetwarzane. A oto rośliny, które przetrwały podróż – lepiej trzymać je przez 1-2 dni w roztworze stymulatora ukorzeniania się, takiego jak Kornevin, Heteroauxin lub Aqua Rooting. Kłącza przywrócą utraconą wilgoć i szybciej zakorzenią się w ogrodzie.

Sadzenie kłączy echinacei

Sadząc kłącza echinacei z pojemników, pogłębiamy je tak samo, jak rosły w doniczce. Sadząc sadzonki z otwartym systemem korzeniowym, przygotuj dołki do sadzenia w odległości 40 cm, dodaj piasek i kilka garści kompostu na dno, a następnie posadź.

Pielęgnacja echinacei

Echinacea w ogrodzie to roślina całkowicie łatwa w pielęgnacji. Jednak trzeba ją regularnie podlewać. Potrzebne będą tylko dwa karmienia. Wiosną posyp kompost i dodaj kompletny nawóz mineralny. Po kwitnieniu nakarm ponownie złożonym nawozem mineralnym. Krzewy mogą rosnąć w jednym miejscu do 5-6 lat bez podziału. Im większy krzew, tym obficie kwitnie. Tylko określone odmiany mogą być rozmnażane przez nasiona. Nasiona hybrydowe, pełne, półpełne nie odzwierciedlają właściwości rośliny matecznej. Rozmnaża się je tylko przez podział buszu.

Schronienie echinacei na zimę

Rośliny zimują absolutnie niezawodnie w Polsce we wszystkich regionach. Równie dobrze znoszą mroźne i ciepłe zimy.

 

W kulturze ogrodowej stosuje się kilka popularnych gatunków i odmian:

Jeżówka purpurowa jest najbardziej elegancka i wyrafinowana. Jak wygląda jeżówka purpurowa? Odmiany jeżówki tego gatunku wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, szczególnym urokiem i elegancją. Większość odmian należy do kategorii gatunkowych, czyli są najbardziej naturalne, świetnie prezentują się w nasadzeniach grupowych w ogrodach w stylu naturalnym. Zwróć uwagę na odmiany:

 

Echinacea Magnus

Echinacea Magnus – charakteryzuje się dużymi kwiatami do 12 cm, bardzo nasyconymi różowo-malinowymi płatkami i wypukłym burgundowo-pomarańczowym środkiem. Jego płatki, w przeciwieństwie do większości innych odmian, nie wyginają się do tyłu i do dołu, ale są umieszczone poziomo przez cały okres kwitnienia. Dlatego ta odmiana jest często mylona z gerberami i stokrotkami.

Jeżówka White Swan

Jeżówka White Swan to odmiana o dużych jasnych kwiatach, których biel podkreśla wysoki wypukły brązowo-złoty środek. Ta odmiana nie rośnie szybko. Jednak idealnie nadaje się do sadzenia w grupie, w skalniaku w pobliżu zjeżdżalni alpejskiej - gdzie kompozycja zachowa piękny wygląd przez wiele lat i nie będzie trzeba jej często sadzić.

Jeżówka Harvest Moon

Harvest Moon – pastelowo żółte płatki, pięknie wyginają się podczas otwierania. Pod koniec kwitnienia płatki są całkowicie wywinięte, a kwiaty wyglądają jak komety. Krzewy są krótkie, do 70 cm.

Jeżówka Rubinstern

Rubinstern – wysokie krzewy do 90 cm, z dużymi kwiatami do 12 cm. Płatki są różowo-liliowe, a środek zielonkawo-pomarańczowy. Ta odmiana jest zwarta i ma dobrą siłę wzrostu.

Jeżówka Purpurea

Purpurea to klasyczne, duże kwiaty o różowo-fioletowym odcieniu i miedzianym, wysokim środku

Jeżówka Double Decker

Double Decker pełna to absolutnie wyjątkowa odmiana. Jej kwiaty są piętrowe. W górnej części wypukłego środka, jak pióropusz, otwiera się drugi kwiat.

Cechy wykorzystania echinacei w projektowaniu ogrodów, przydatne informacje

Lecznicze właściwości echinacei są znane na całym świecie. Kłącza Echinacei purpurea są nasycane alkoholem lub przetwarzane na wodne ekstrakty, które mają działanie immunomodulujące i przeciwwirusowe.

W kompozycjach ogrodowych są to idealne rośliny do nasadzeń grupowych. Równie dobrze nadają się do kompozycji w rozproszonym cieniu, jak i w otwartym słońcu. Dobrymi towarzyszami echinacei będą: krwawnik pospolity, miskant, kosaćce, stokrotki, juka. Więcej odmian oferuje nasz sklep ogrodniczy. 

Wszystkie rodzaje i odmiany echinacei są bardzo bezpretensjonalne, kwitną od lipca do września. Kwiaty doskonale znoszą zarówno upały, jak i deszcz.

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One