Garden Blog

Jak sprawić, by kwitły jasne bratki: ważne zasady uprawy fiołków

Bratek słynie z długiego, wczesnego kwitnienia i różnorodności kolorów. Niezależnie od tego, czy kwiaty są czysto białe, czy wielobarwne (wszystkie zdjęcia w katalogu), można się zastanawiać, jaka jest różnica między fiołkiem a bratkiem. Są to nazwy tego samego gatunku. Kwiat ten, zwany również fiołkiem ogrodowym, jest popularny od setek lat. Roślina jest łatwa w uprawie, byliny dobrze zimują w Polsce, mogą kwitnąć niemal przez całe lato, a różnorodne odmiany łatwo zamówić w formie nasion. A jak osiągnąć najbardziej obfite kwitnienie przez długi czas, przyjrzymy się w artykule.

Jak uprawiać fioletowe kwiaty wieloletnie - 5 podstawowych zasad:
  1. Czas. Kiedy i jak sadzić bratki lub fiołki? Odmiany wieloletnie wysiewa się zimą, a odmiany letnie uprawia się jako sadzonki, wysiewając od lutego do marca.

  2. Oświetlenie. Kultura lubi jasne światło, na etapie sadzonek zaleca się jego rozproszenie.

  3. Gleba. Przygotuj bogatą i dobrze przepuszczalną glebę. Najlepszą opcją jest mieszanka próchnicy, ziemi, torfu i piasku (proporcje 2:2:2:1).

  4. Podlewanie i nawożenie. Podlewaj oszczędnie przy suchej pogodzie - ale jak należy karmić bratki? Nawozić minerałami raz w miesiącu. Słabe podłoże nawozić co dwa tygodnie.

  5. Zimowanie. Pod warstwą pomarszczonych liści rośliny mogą wytrzymać nawet spadek temperatury do -30 °C. Warstwę usuwa się pod koniec sezonu.

Ważne: Najlepiej kiełkują świeże nasiona zakupione od renomowanego dostawcy i przechowywane w optymalnych warunkach. Powinny być w całym worku, czyste, bez plam i obcych zapachów.

 

Bratek: sadzenie jesienią lub wiosną i pielęgnacja w doniczce

Bratki należy sadzić na zewnątrz wiosną, latem i jesienią. Nasiona zaczynają się aktywnie rozwijać wraz z nadejściem ciepła i wydłużeniem godzin dziennych. Czy bratki można uprawiać w mieszkaniu? Metoda sadzonkowa jest uważana za najskuteczniejszy sposób uprawy fiołków. Aby nie martwić się o to, dlaczego bratki się rozciągają, nasiona należy wysiewać w lutym i marcu. Wtedy będzie wystarczająco dużo światła dziennego dla sadzonek i nie będą się one rozciągać.

Pojemniki z drenażem powinny być wypełnione luźnym i pożywnym podłożem. Łatwiej jest kupić gotową mieszankę doniczkową do fiołków. Namocz nasiona w roztworze odkażającym przez noc i namocz je w stymulatorze wzrostu przez godzinę rano. Rozsyp nasiona w bruzdach w glebie. Posypać przesianą ziemią, podlać i przykryć przezroczystą folią. Optymalna temperatura do kiełkowania wynosi +15°C.

Wskazówka! Dzięki obserwacjom hodowców kwiatów udało się obliczyć najlepsze dni do pracy z kwiatami. Nasiona fiołka lepiej wysiewać zgodnie z kalendarzem księżycowym w lutym (12-19, 22-25) i marcu (2-9, 14-17, 30-31). Sadzonki kwiatów należy sadzić w maju (1-2, 5-7, 12-25, 28-29).

Jak uprawiać bratek z nasion w domu?

Osłonę należy zdejmować codziennie, wietrząc sadzonkę i upewniać się, że ziemia w doniczce jest wystarczająco wilgotna. Sadzonki pojawią się po 6-10 dniach, po czym można stopniowo usunąć folię i umieścić doniczki w pomieszczeniu o temperaturze +10°C lub na chłodnym parapecie. Sadzonki należy trzymać w jasnym, rozproszonym świetle, regularnie podlewać i nawozić.

Kolejnym krokiem w procesie pielęgnacji jest pikowanie. Istnieją dwie metody. Pierwsza polega na jednorazowym zerwaniu - gdy pojawi się kilka liści. Sadzonki zostaną następnie posadzone w otwartej glebie. Nawet podczas kwitnienia bardzo dobrze się zakorzenią.

Druga metoda obejmuje dwie operacje przycinania: z utworzeniem liści i ponownie po 15-20 dniach w układzie 6 na 6. Możesz sam zdecydować, jak przycinać ten kwiat.

Jak prawidłowo sadzić bratki

Sadzenie można przeprowadzić od kwietnia do maja, w zależności od pogody. Gleba powinna nagrzać się do +15°C. Otwory powinny być płytkie, w odstępach 10-15 cm. Roślinę sadzi się, przykrywa podłożem, zagęszcza i podlewa - nie ma żadnych sztuczek przy sadzeniu.

Roślina ma płytki system korzeniowy, który sięga zaledwie 15-20 cm w dół, więc regularne, umiarkowane podlewanie jest niezbędne dla pięknego wyglądu. W sezonach z częstymi opadami deszczu dodatkowe podlewanie nie będzie konieczne. Viola pozytywnie reaguje na ściółkowanie po podlewaniu, terminowe usuwanie chwastów i zwiędłych kwiatostanów. Strąki nasion można porzucić tylko w celu zebrania nasion.

Ważne: Usuń nasiona z pociętych torebek nasiennych, wysusz je i przechowuj w lodówce.

Jak pięknie posadzić fiołka

Odmiany bratków są używane do dekoracji ogrodów wiosną (odmiany wieloletnie) i latem (kwiaty jedno- i dwuletnie). Uprawa jest elastyczna i bezpretensjonalna. Jak długo trwa kwitnienie bratków? Wiosenne kwitnienie często trwa około dwóch miesięcy. Technika uprawy pozwala cieszyć się kwiatami latem i jesienią.

Roślina zachowa obfitość kwitnienia, jeśli będzie przesadzana co trzy lata. Krzew należy podzielić i przesadzić w nowe miejsce.

Wskazówka! Udane sadzenie wygląda dobrze, gdy proste odmiany są sadzone blisko, a rzadkie okazy w zalecanej odległości. Taka kombinacja pozwoli zaprojektować miejsce bez zmniejszania średnicy krzewów.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One