Garden Blog

Jak pięknie! Zasady tworzenia żywopłotu z bluszczu: od wyboru odmian po pielęgnację

Kiedy ogrodnicy mówią o najlepszych roślinach na żywopłot, często, nie do końca zasłużenie, zapominają o bluszczu. I jest to, oprócz wszystkiego innego, bardzo dekoracyjne i interesujące z punktu widzenia projektowania krajobrazu. To zielony płot i dekoracja w jednej butelce. Po jednorazowym otwarciu możesz cieszyć się nim przez wiele lat. Przecież bluszcz na żywopłot, którego zdjęcie widzisz na naszej stronie internetowej, jest stylowy, oryginalny i zawsze aktualny.

Bluszcz może owinąć cały dom, tworząc efekt średniowiecznej baśni. Można go wykorzystać do dekoracji ogrodzenia, uzupełniając obraz projektu ogrodu. W rzeczywistości istnieje wiele opcji, ale najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni bluszcz do żywopłotu. Rozważymy zalety i wady różnych odmian, a także rodzaje ogrodzeń już teraz na blogu Garden Number One!

Który bluszcz najlepiej nadaje się na żywopłot?

Łatwo jest zagubić się we wszechświecie bluszczu, ponieważ różne gatunki różnią się od siebie wieloma cechami: tendencją do wzrostu, kształtem krzewu, kolorem liści itp. Wiele gatunków woli żyć tylko w ciepłym klimacie i w ogóle nie nadaje się na żywopłoty w Polsce. Ale jest wiele, które dobrze tolerują zimno i mogą z powodzeniem istnieć nawet na północnych szerokościach geograficznych. Dziś wybierzemy spośród nich.

W projektowaniu krajobrazu najpopularniejszym bluszczem na żywopłoty jest wiecznie zielony - ten, który zręcznie wspina się po płocie i ścianie, przylegając do najmniejszych nierówności i tworząc zieloną ścianę. Do tego typu dekoracji nadają się przede wszystkim odmiany aktywnie tworzące zieloną masę i wyróżniające się dużą dekoracyjnością.

Istnieją bardzo spektakularne opcje z błyszczącymi liśćmi i są takie, których liście są ozdobione plamami, paskami i innymi wzorami. Nie są to kolory całkowicie zielone, ale także z fioletowo-czerwonymi i różowymi akcentami, które pojawiają się w okresie jesiennym. Przyjrzyjmy się bliżej najlepszym gatunkom i sam możesz zdecydować, który bluszcz kupić na żywopłot.

Bluszcz zwyczajny lub angielski

Jeśli szukasz idealnego gatunku bluszczu na żywopłot, to bluszcz pospolity lub angielski jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Ten przystojny mężczyzna pojawi się przed tobą w postaci szybko rosnącej winorośli. Charakteryzuje się uroczymi liśćmi z 3 lub 5 blaszkami. Liście układa się jeden za drugim, tworząc drabinę.

Bluszcz pospolity może wspiąć się na prawie każde podparcie. Posiada specjalne mini przyssawki (korzenie powietrzne), dzięki którym możliwe jest mocowanie na powierzchniach pionowych.

Najpopularniejszym przedstawicielem bluszczu pospolitego jest odmiana Sagittifolia, która zachwyci wyrazistymi liśćmi i odpowiednio gęstą zieloną masą. Takie pnącze może osiągnąć 9-10 metrów długości i nadaje się do tworzenia wysokich żywopłotów.

Jeśli interesują Cię mniejsze odmiany, to warto zwrócić uwagę na odmianę Teardrop, która charakteryzuje się solidnymi liśćmi przypominającymi klon. Średnia statystyczna długość takiego pnącza wynosi 3-4 metry.

Miłośnikom różnorodnych roślin z pewnością przypadnie do gustu odmiana Goldheart, której liście cieszą oko żółto-zielonym połączeniem kwiatów.

Nie mniej interesująco wygląda odmiana Golden Kolibri, która może ozdobić każde podwórko lub ogród.

Zaletą bluszczu zwyczajnego lub angielskiego jest wysoka wytrzymałość. Negatywne czynniki pogodowe w większości mu nie straszne.

Irlandzki, kanaryjski, perski i inne alternatywne rodzaje bluszczu

Właścicielem dużej popularności jest bluszcz irlandzki. Jest bardzo agresywny we wzroście - liana może osiągać rekordowe wysokości 10, 20, a czasem 30 metrów, praktycznie nie zauważając przeszkód w swoim rozwoju. Odporność bluszczu irlandzkiego na zimno nie jest zła, ale wymaga częstej pielęgnacji. Kontrola wzrostu jest koniecznością, w przeciwnym razie roślina nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.

Bluszcz kanaryjski cieszy się eleganckimi liśćmi, które mienią się różnymi odcieniami zieleni i mogą nabrać ciepłych tonów. Kształt i wielkość liści są dobre. Mogą mieć średnicę do 15-20 cm. Z punktu widzenia dekoracyjności i cech niezbędnych do stworzenia żywopłotu taki bluszcz nie jest wcale gorszy od zwykłego bluszczu angielskiego, irlandzkiego, ale potrzebuje dość łagodnego klimatu. Dlatego uprawa w Polsce nie jest całkowicie wskazana.

Jeśli chodzi o inny popularny gatunek - perski, ma on lepszą wytrzymałość. Możesz kupić miniaturowe odmiany i hodować je wyłącznie do celów dekoracyjnych, lub możesz znaleźć prawdziwych gigantów, które nadają się do potężnego zielonego ogrodzenia lub pionowego krajobrazu. Liście bluszczu perskiego mają kształt serca i są źródłem bardzo atrakcyjnego aromatu z nutami gałki muszkatołowej.

Cechy sadzenia i pielęgnacji bluszczu na żywopłot

Aby uzyskać gęsty żywopłot, należy zachować odległość między poszczególnymi okazami około 40-60 cm, a głębokość dołu powinna odpowiadać objętości systemu korzeniowego sadzonki. Podczas sadzenia korzenie powinny swobodnie przylegać, bez załamań. Jeśli gleba w Twojej okolicy nie jest wystarczająco żyzna, warto przed posadzeniem bluszczu wzbogacić ją w składniki odżywcze. Najłatwiej jest dodać trochę kompostu lub użyć biohumusu. Materia organiczna łączy się z ziemią usuniętą podczas kopania dołu.

Już na początku uprawy należy zwrócić uwagę na kontrolę wzrostu bluszczu. Młode pędy przywiązuje się do podpory. Dzięki temu możliwe jest ustalenie pożądanego wektora rozwoju. Profesjonalni ogrodnicy zajmują się szczypaniem szczytów, ale początkujący mogą obejść się bez tej procedury. To samo dotyczy nawozów. Większość odmian przystosowanych do uprawy w Polsce nie ma dużego zapotrzebowania na dodatkowy ładunek składników odżywczych, ale okresowe dokarmianie może przyczynić się do bardziej aktywnego zawiązywania zielonej masy i ogólnej atrakcyjności pnącza. Dwa karmienia w sezonie wystarczą. Za pierwszym razem (początek sezonu) skupiamy się na azocie, za drugim razem (bliżej końca sezonu) – na związkach potasowo-fosforowych.

Ochrona żywopłotu bluszczowego przed chorobami, szkodnikami i mrozem

Ponieważ bluszcz nie może rosnąć w oderwaniu od środowiska, ale występuje w pobliżu innych roślin, choroby i szkodniki innych upraw mają tendencję do migracji na lianę. Najczęstszymi nieproszonymi gośćmi są mszyce, łuski i przędziorki. W takim przypadku należy przystąpić do stosowania specjalistycznych środków ochrony roślin, wybierając niezbędny lek przeciwko szkodnikowi. To samo tyczy się chorób. Pomimo tego, że bluszcz jest dość odporny, zawsze istnieje możliwość infekcji wirusowej. Pomocne są środki grzybobójcze o szerokim spektrum działania. Wszystko jest tak standardowe, jak to możliwe, jak w przypadku każdej innej rośliny ozdobnej.

Jeśli chodzi o ochronę przed zimnem, nie będziesz musiał o tym myśleć, sadząc tradycyjny bluszcz pospolity. Taki bluszcz dobrze znosi nawet silne mrozy. W sytuacjach krytycznych zrzuca liście, ale z dużym prawdopodobieństwem zostaną później przywrócone.

Jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo, możesz owinąć szyjki korzeni roślin na zimę. Ale w przypadku gatunków ciepłolubnych trzeba będzie trochę uważać. Muszą zapewniać ochronę podobną do tej, jaką ogrodnicy zapewniają powojnikom lub różom pnącym. Dlatego sam zdecyduj, który zimozielony bluszcz żywopłotowy będzie bardziej praktyczny na przyszłość.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023