Garden Blog

Irys reticulata: wybór odmian, sadzenie i pielęgnacja

Iris reticulata to najwcześniejszy i najbardziej uroczy pierwiosnek. Jego kwiaty przypominają jaskrawo ubarwione motyle, które przyleciały na pierwszy śnieg. Są to najbardziej zwarte, najwcześniejsze, najbardziej wdzięczne i niezwykłe irysy cebulowe. Są również bardzo łatwe w uprawie zarówno w ogrodzie, jak i w domu w wazonach.

Niesamowite irysy przebiśniegowe! Jest to często nazwa nadawana bulwiastym irysom reticulata, które kwitną razem z krokusami i przebiśniegami. Są one nie tylko piękne, ale także cudownie pachną, a kształtem przypominają storczyki. Wystarczy wyobrazić sobie, że wczesną wiosną, podczas pierwszej odwilży, kwitną jasne, duże kwiaty, niczym tropikalne motyle. Jednocześnie w formie - są to prawdziwe irysy, spektakularne, wykwintne, urocze.

Cebulki irysów reticulata do niedawna były bardzo trudne do kupienia, były wielką rzadkością. Teraz jednak ogrodnicy mają dostęp do doskonałych cebulek irysów holenderskich (iridodictum). Kwiaty mają silny, przyjemny zapach. Irys siatkowy potrafi zaskoczyć - wśród mroźnej wiosennej świeżości wypełni ogród długo wyczekiwanym po zimie zapachem wiosny, nadziei, ciepła i słońca.

Irys Reticulata - opis i charakterystyka

Iris reticulata to irys bulwiasty, który kwitnie bardzo wcześnie od końca marca, wczesną wiosną, a zwykle w pierwszej połowie kwietnia. W krajach europejskich Iridodictum (Iris reticulata) jest uprawiany równie często, jak krokusy i przebiśniegi. Wzrost rozpoczyna się, gdy pojawia się łodyga kwiatowa nie wyższa niż 15 cm. Jak na tak małe rośliny, kwiaty są ogromne - 5-7 cm. Już w okresie kwitnienia zaczynają rosnąć liniowe, długie liście o wysokości do 20-25 cm. Liście są gęste, sztywne i czworościenne. Prawie do końca kwitnienia pozostają poniżej pąków i dopiero wtedy przyspieszają wzrost. Podobnie jak wszystkie wczesne rośliny cebulowe, irys siatkowy jest niezwykle odporny na mróz, doskonale zimuje do -40°С.

Kolor kwiatów irysa jest tradycyjny dla irysów, od delikatnego niebieskiego do ciemnoniebieskiego, czerwonego, fioletowego, z żółtą smugą na zewnętrznych płatkach. Jednak irysy siatkowe mają coś, co może zaskoczyć, na przykład odmiana o błękitnym zabarwieniu - Joyce. Oryginalny kształt kwiatu, z wąskimi, wydłużonymi płatkami, Purple Gem, przyciąga uwagę każdego. Irysy cebulowe nie ustępują im pod względem dekoracyjności i mogą śmiało konkurować ze zwykłymi irysami kłączowymi (patrz zdjęcia i opisy).

Kwitnienie trwa od 1,5 do 2 tygodni. Liście pozostają zielone do około połowy czerwca. Gdy przy wietrznej, deszczowej pogodzie wszystkie one opadną i już się nie podniosą, roślina rozpoczyna okres spoczynku. Należy wziąć tę cechę pod uwagę podczas tworzenia rabat kwiatowych. Irysy cebulowe są całkowicie bezpretensjonalne, a ich uprawa jest przyjemnością. Mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat bez konieczności przesadzania.

Cechy agrotechniki irysów reticulata

Sadzenie odbywa się jesienią, nie jest zalecane wiosną. Cebulki Irysów są łatwe w pielęgnacji i są bardzo podobne do uprawy innych wiosennych cebulek, tulipanów lub hiacyntów. Jeśli masz lekką, dobrze przepuszczalną i dość pożywną glebę, wszystko, co musisz zrobić, to posadzić cebulki w słonecznym miejscu i po prostu cieszyć się ich kwitnieniem. Jeśli masz inną strukturę gleby, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania działki do sadzenia cebulek irysów siatkowych. Uwaga, cebulki można łatwo uprawiać w domu, aby uzyskać wczesne kwitnienie, można rozpocząć sadzenie już w lutym. Ze względu na doskonałą odporność na mróz, można spróbować ozdobić skrzynki balkonowe lub pojemniki zewnętrzne iridodictum.

  • Optymalne właściwości gleby dla irysów i stanowisk uprawy to gleby lekkie i stanowiska słoneczne. Kwasowość - obojętna lub lekko kwaśna. Na ciężkich glebach gliniastych - zastosować piasek lub drobny żwir, kompost i kompletny nawóz mineralny, aby gleba była lekka i dobrze przepuszczalna. Bagniste, zimne miejsca - nie nadają się dla irysów reticulata. W przeciwnym razie każda uprawna gleba ogrodowa jest w porządku.

  • Termin sadzenia cebulek irysów. Tradycyjnym terminem sadzenia cebulek irysów jest jesień, od września do momentu, gdy ziemia zacznie zamarzać. Sadzenie kończy się 2 tygodnie przed mrozem.

  • Przygotowanie cebulek irysa do sadzenia jest tradycyjne. Należy stosować fungicydy, aby chronić cebulki przed chorobami glebowymi.

  • Sadzenie cebulek Irysu reticulata. Cebulki irysów należy sadzić na głębokości około 7-10 cm, w zależności od wielkości cebulek. Sadzenie można wykonać dość gęsto na 7-8 cm, cienkie liście iridodictum - nie będą się wzajemnie zacieniać. Można sadzić na trawnikach, graniczących z kręgami, gdzie korony nie są zbyt gęste. Podczas uprawy irysa  w doniczce wystarczy zakopać cebulki na 5 cm i odległość 5 cm, najważniejsze jest to, że się nie dotykają.

Podstawowe elementy pielęgnacji Irysów Reticulata

Wiosenna pielęgnacja. Wiosną wczesne irysy cebulowe rosną i kwitną bardzo szybko, więc potrzebują dużej ilości składników odżywczych. Gdy śnieg już topnieje, można zastosować pełne nawozy mineralne przy pierwszej odwilży. Jeśli wiosna jest zbyt gorąca i sucha, należy pamiętać o podlewaniu nasadzeń, można połączyć podlewanie i nawożenie rozpuszczalnymi w wodzie preparatami z serii Aqua.

Ważne: do nawożenia nie należy stosować świeżej materii organicznej.

Podstawowa pielęgnacja. Najczęstsze zabiegi ogrodowe, pielenie i spulchnianie. Nie należy obcinać liści, dopóki nie uschną i nie wyschną. Jest to ważne, aby wszystkie składniki odżywcze trafiły do cebulek. W 3-6 roku z każdej cebulki wyrosną całe gniazda. Jeśli chcesz je podzielić, można je wykopać po wyschnięciu liści, cebulki należy wysuszyć i ponownie posadzić we wrześniu. Aby ułatwić sadzenie i szybko wykopać gniazda, a także, aby cebulki nie zgubiły się w ziemi - użyj specjalnych koszy. Zimowanie cebulek irysów jest zawsze udane i nie wymaga żadnych dodatkowych środków.

Irysy reticulata w projektowaniu ogrodów

Iridodictum - nadaje się do skrzynek balkonowych i uprawy w domu w wazonach. Doskonałe rośliny do kwitnienia na bukiety. W otwartym terenie - irysy bulwiaste można uznać za uniwersalne. Jeśli myślisz o stworzeniu spektakularnego ogrodu irysowego - iridarium, przeczytaj o tym, jak prawidłowo wybrać i sadzić irysy w naszym artykule. Wiosenne alpinarium i skalniaki z irysami wyglądają uroczo i spektakularnie. Planując rabaty i mixbordery, trzymaj się zwykłych zasad, pamiętaj - irysy cebulowe kończą wzrost w czerwcu i powinny być pokryte liśćmi przez inne byliny.

Irysy reticulata - śmiało wkraczają w ogrodową modę. Ich uprawa jest bardzo łatwa, a wdzięczne kwiaty zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta. Bardzo wygodnie jest od razu posadzić kilkadziesiąt cebulek, a następnie przez wiele lat podziwiać motyle - irysy na ostatnim wiosennym śniegu.

Kupić Cebulki Irysów Reticulata
  • Garden Number One prezentuje jesienną kolekcję cebulek w przystępnych cenach.
  • Cebule można tanio zamówić z dostawą.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023