Garden Blog

Hibiskus ogrodowy w doniczce: instrukcje sadzenia i najlepsze odmiany

Lubisz duże, wyraziste i obficie kwitnące rośliny? W takim razie pokochasz hibiskus! Odmiany do uprawy w doniczce, zarówno w domu, jak i w ogrodzie, różnią się przede wszystkim kolorem. Naprawdę jest śród czego wybierać, ponieważ katalog hibiskusów jest pełen jaskrawych kolorów i zaprasza do odrębnego kwiatowego świata. Specjaliści Garden Number One pomogą Ci zrozumieć, jak uprawiać hibiskus w doniczce i na które odmiany tej niesamowitej rośliny zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli chcesz uzyskać luksusowy hibiskus w doniczce w domu, ten artykuł będzie bardzo przydatny.

Sadzenie i pielęgnacja hibiskusa doniczkowego: odpowiedzi na podstawowe pytania

Czy można sadzić hibiskus w doniczce?

Istnieją różne rodzaje tej rośliny. Na przykład hibiskus pokojowy jest przeznaczony do uprawy wyłącznie w pomieszczeniach - należy odpowiednio dbać o roślinę. Popularny jest również hibiskus ogrodowy, który można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, wykorzystując go do celów dekoracyjnych. Podczas uprawy w doniczkach należy wziąć pod uwagę szybkie zużycie wilgoci i możliwe spowolnienie wzrostu hibiskusa, dlatego bardzo ważne jest terminowe podlewanie.

Jak posadzić hibiskusa w doniczce?

Przede wszystkim należy przygotować odpowiedni skład gleby dla rośliny. Powinna być ona żyzna, umiarkowanie odżywcza i stosunkowo lekka. Jako podstawę należy wziąć ziemię liściową i darniową, dodać próchnicę, piasek i torf w mniej więcej tej samej objętości. Ważną rolę odgrywa obecność drenażu, a także obfite początkowe podlewanie, aby gleba była równomiernie nawilżona. Przed sadzeniem sadzonkę można potraktować stymulatorem wzrostu korzeni, który sprzyja bardziej efektywnemu ukorzenianiu.

W jakich warunkach hibiskus w doniczce będzie dobrze rósł?

Rozmiar doniczki jest niemal najważniejszym czynnikiem wpływającym na dobry wzrost hibiskusa. Doniczka nie powinna być zbyt przestronna, ale raczej ciasna, aby nie tylko korzenie rosły, ale także część nadziemna w większym stopniu: rozgałęzianie, ulistnienie, kwitnienie itp. Oznacza to, że hibiskus rośnie normalnie. Jaki rodzaj doniczki jest potrzebny podczas przesadzania? Projekt może być różny - wybierz według własnego gustu. A jeśli chodzi o rozmiar, około 5 cm więcej średnicy niż poprzednia.

Jak przesadzić hibiskusa do doniczki?

Hibiskus w doniczce - w tym przypadku sadzenie zasadniczo nie różni się od przesadzania. Wszystko jest takie samo: przygotowanie nowego podłoża i pojemnika, ostrożne wyjęcie rośliny ze starej doniczki i nie mniej delikatne przenoszenie jej, bez uszkadzania korzeni. Przed przesadzeniem hibiskusa do innej doniczki warto użyć nawozu mineralnego, aby wzbogacić skład gleby, a tym samym zapewnić dobrą dekoracyjność w przyszłości. Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania dużej ilości świeżej materii organicznej podczas przesadzania. Lepiej jest stosować uniwersalne preparaty.

Dlaczego hibiskus nie kwitnie w doniczce?

Najczęściej korzenie tego problemu tkwią w pierwotnej lokalizacji doniczki. Roślina lubi oddychać, czyli potrzebuje stałego dopływu świeżego powietrza, a także uwielbia światło słoneczne i ciepło. Jeśli przynajmniej jeden z tych trzech czynników nie jest brany pod uwagę, kwitnienie może być utrudnione. Jeśli występuje niedobór światła ultrafioletowego (stałe zacienienie) lub pod wpływem częstych przeciągów, hibiskus jest w stanie tworzyć pąki, ale istnieje ryzyko, że po prostu odpadną. Dlatego zapewnij swojej roślinie słońce, ciepło i przytulność - wtedy dekoracyjność będzie najlepsza.

Jakiej podstawowej pielęgnacji potrzebuje hibiskus?

Niewątpliwie jest to podlewanie. Jednak ważny niuans - należy podlewać ciepłą wodą (ogrzaną na słońcu lub hartowaną w pomieszczeniu). W okresie letnim częstotliwość podlewania jest najwyższa. Zwykle po stanie gleby i samej rośliny widać, że należy ją nieco ożywić. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również dokarmianie (wiosną, latem - koniecznie) oraz przycinanie - profilaktyczne, stymulujące lub formujące. Nie wyklucza się możliwości wystąpienia chorób rośliny. Infekcje grzybicze lub zgnilizna korzeni. W takim przypadku należy w porę zareagować, stosując odpowiednie środki ochrony.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One