Garden Blog

Hiacynt: uprawa, pielęgnacja i przesadzanie

Hiacynt to dość uniwersalny kwiat, można go uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w domu na parapecie, najważniejsze jest stworzenie mu odpowiednich warunków. I choć wszyscy wiemy, że roślina ta kwitnie wiosną, należy zakupić cebulki hiacynta i zadbać o wczesne kwitnienie jesienią.

Luty to ciężki i ponury miesiąc. Jednak to właśnie w tym miesiącu kwitnie jeden z najbardziej kolorowych kwiatów domowych, hiacynt. Bordowy, różowy, niebieski, biały, liliowy - te kwiaty pomogą Ci doczekać wiosny!

Sadzenie hiacyntów

Od końca września do listopada to najlepszy czas na sadzenie cebulek hiacyntów, aby móc cieszyć się pierwszymi kwiatami wczesną wiosną, gdy tylko stopnieje śnieg. Jeśli posadzisz cebulki wcześniej, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło, prawdopodobnie zaczną aktywnie rosnąć i łatwo umrą podczas pierwszych mrozów, a jeśli posadzisz hiacynty pod koniec listopada, roślina nie będzie miała czasu na zakorzenienie się i może również umrzeć. Przed sadzeniem należy potraktować cebulki fungicydami, aby zapobiec chorobom. Polecamy preparat o działaniu grzybobójczym. Preparat zawiera pierwiastki śladowe, aminokwasy i fitohormony, które pomogą cebulce zakorzenić się w odpowiednim czasie. Cebulki hiacyntów sadzi się na głębokości 10-15 cm w odległości 15-20 cm. Temperatura gleby podczas sadzenia powinna wynosić 3-10°C.

Pielęgnacja hiacyntów

Hiacynty lubią słoneczne, osłonięte miejsca. Gleba powinna być obojętna, głęboko uprawiona, dobrze nawożona i wolna od stojącej wody. Hiacynty nie lubią również gleb kwaśnych. W glebach gliniastych należy dodawać piasek i zbutwiałe liście oraz lekki i pożywny, dobrze dojrzały kompost, ponieważ słabo zgniły obornik może spalić cebulki hiacyntów. Główną pielęgnacją roślin jest odchwaszczanie, terminowe podlewanie i karmienie. Hiacyntów nie trzeba wykopywać co roku. Stare cebulki są po prostu zastępowane nowymi. Jeśli hiacynty w gruncie zaczęły słabiej kwitnąć, a łodygi kwiatowe są zbyt krótkie, należy wykopać cebulki po żółknięciu liści, pod koniec maja. Oczyść je z ziemi, nadmiaru narośli i korzeni, a następnie odetnij liście. Oddziel dobrze uformowane młode cebulki. Umieść cebulki hiacyntów w papierowej lub płóciennej torbie i przechowuj w dobrze wentylowanym miejscu w temperaturze 20-25°C do czasu sadzenia. Okresowo spryskuj je wodą, aby zapobiec ich wysychaniu, w przeciwnym razie możesz być niezadowolony z rezultatu. Miesiąc przed sadzeniem temperatura powinna zostać obniżona do 17 stopni, jest to ważny warunek dla rozwoju pąka kwiatowego i pięknego kwiatu hiacyntu. W przeciwnym razie cebulka hiacynta może w ogóle nie zakwitnąć na wiosnę. Głównymi przyczynami ewentualnych problemów jest nieprzestrzeganie praktyk rolniczych lub niska jakość materiału do sadzenia.

Hiacynty wymagają podlewania. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna przez cały czas, ale w żadnym wypadku woda nie powinna stagnować.

Kupić Cebulki Hiacyntów
  • Sprzedaż cebulek hiacyntów do hodowli i kompozycji ogrodowych z dostawą w Polsce.
  • Dostawa w optymalnym czasie dla sadzenia.
  • Przystępna cena na doskonały materiał do sadzenia.

 

Przygotowanie hiacynta do zimy

Gdy tylko kwiat hiacynta wyblaknie, należy odciąć wierzchołek rośliny tak wysoko, jak to możliwe i pozwolić liściom naturalnie zżółknąć i obumrzeć, aby składniki odżywcze mogły powrócić do cebulki, a roślina zakwitnie ponownie w następnym roku.

Uprawa hiacynta w domu, pędzenie hiacynta

Najważniejszym warunkiem uzyskania kwiatu hiacyntu w domu jest stworzenie odpowiednich warunków do dojrzewania cebulek, a także terminowe sadzenie. Jeśli chcesz uzyskać kwiat na Nowy Rok, cebulkę należy posadzić do połowy września, a jeśli chcesz uzyskać kwiat na początku marca, to w październiku. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, hiacynt nie toleruje stojącej wilgoci, zimą kwiat należy przechowywać w chłodnym, wilgotnym miejscu. Po posadzeniu pojemniki z cebulkami należy przechowywać w ciemnym (!), chłodnym pomieszczeniu w temperaturze od 5 do 10°C przez 2 miesiące.

Dzięki temu cebulki dobrze się ukorzenią i zaczną rosnąć. Gdy wysokość kiełków osiągnie 5 cm, hiacynty można wynieść do ciepłego i oświetlonego pomieszczenia w celu dalszego wzrostu i kwitnienia. Jeśli ta technologia nie będzie przestrzegana, łodygi kwiatowe hiacyntów będą bardzo krótkie, a kwiaty małe. W warunkach domowych lepiej jest uprawiać hiacynty z większym rozmiarem cebulki. Minimalny rozmiar cebulki hiacynta do pędzenia w domu wynosi 5-6 cm średnicy (odpowiada normom europejskim 16/17).

Kupić Nawozy do kwiatów
  • Nawozy pod kwiaty cebulowe.
  • Stymuluje wzrost roślin, zapewnia obfite kwitnienie i jednolite wybarwienie. 
  • Regularne stosowanie nawozu zapewnia prawidłowy rozwój roślin.

 

Nawożenie hiacyntów

Gdy tylko pojawią się pierwsze pędy, rośliny należy zasilić nawozami mineralnymi o wystarczającej zawartości azotu. Drugie dokarmianie przeprowadza się po pojawieniu się pąków, a trzecie - po kwitnieniu.

Polecamy nawóz uniwersalny - rozpuszczalny w wodzie uniwersalny nawóz kompleksowy do roślin ogrodowych i warzywnych. Możesz uzupełnić odżywianie roślin mikroelementami za pomocą nawozu Planta do hortensji. Nawozy te zawierają wszystko, czego potrzeba do wzrostu i kwitnienia.

Uwaga: Mit! Czasami można usłyszeć opinię, że cebulki hiacyntów nie kwitną w następnym roku. Jak to rozumieć, dlaczego tak się dzieje?

Istnieje oddzielny obszar uprawy hiacyntów zwany pędzeniem. Polega to na tym, że ludzie oszukują naturę rośliny i sprawiają, że kwitnie ona z wyprzedzeniem, w sztucznie stworzonych warunkach. W tym celu cebulki hiacyntów sadzi się ciasno w doniczkach i kwitną one pod koniec lutego lub na początku marca. Nie ma nic złego w pędzeniu hiacyntów, ale oszukana cebulka jest wyczerpana. Takie cebulki hiacyntów tak naprawdę nie kwitną następnej wiosny.

Kupuj cebulki od renomowanych dostawców, a zostaniesz nagrodzony pięknymi kwiatami!

Wysokiej jakości cebulki hiacyntów można kupić niedrogo w naszym sklepie internetowym Garden Number One. Mamy duży wybór i jesteśmy bezpośrednim dostawcą cebulek hiacyntowych z Holandii od ponad 10 lat. Można u nas również kupić cebulki hiacyntów luzem.

Hiacynty nie są podatne na choroby i szkodniki w uprawie polowej. Dlatego jeśli zastosujesz się do naszych zaleceń dotyczących sadzenia i pielęgnacji, Twój wiosenny ogród przyniesie Ci prawdziwą przyjemność!

 

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023