Garden Blog

Drugie życie zwiędłych kwiatów: co zrobić z aksamitkami po kwitnieniu (nawóz, ściółka, napary)?

Wśród wielu roślin ozdobnych w Polsce, aksamitki zajmują szczególne miejsce. Sadzi się je na dziedzińcach, zdobią parki i aleje, są nawet wykorzystywane do tworzenia patriotycznych kwietników. Co powiedzieć o działkach prywatnych i przydomowych, gdzie aksamitki rosną na stałe. Łatwo je wyhodować z nasion (można wybrać różne odmiany), a aby uzyskać bujny rozkwit, wystarczy wykonać tylko 5 prostych kroków.

Jednak co dzieje się po zakończeniu okresu dekoracyjnego? Co zrobić z aksamitkami jesienią po kwitnieniu? To bardzo interesujące pytanie, na które istnieją nie mniej interesujące odpowiedzi. Najlepsze z nich przygotowaliśmy dla czytelników bloga Garden Number One.

Czy muszę przycinać aksamitki po kwitnieniu?

Ponieważ wielu ogrodników pyta o potrzebę przycinania aksamitek po zakończeniu okresu kwitnienia, zacznijmy od praktycznych niuansów, częściowo dotyczących agrotechniki uprawy.

Przycinanie nie jest obowiązkowe. Tak, w razie potrzeby można usunąć zwiędłe kwiatostany, przedłużając ogólny okres kwitnienia, ale nie jest to niezbędne.

Istnieje pilna potrzeba przycinania tylko w 2 przypadkach. Pierwszy dotyczy wysokich okazów o długich łodygach (głównie gatunki afrykańskie). Mogą one osiągać wysokość ponad 1 metra, tworząc kwiatostany o średnicy ponad 15 cm. Są to giganty, które naprawdę wymagają przycinania.

Drugi przypadek ma miejsce, gdy ogrodnik chce wykorzystać zwiędłe kwiatostany do dalszego przetwarzania lub użytku domowego. Prawdopodobnie słyszałeś o antyseptycznych właściwościach tych roślin i fakcie, że są one wykorzystywane nie tylko do przygotowywania środków ludowych, ale także w kosmetologii. Ale oprócz tego istnieją również inne obszary, w których można stosować aksamitki jesienią po kwitnieniu, w tym ogrodnictwo.

Aksamitki po kwitnieniu: jak zbierać nasiona?

Przed użyciem aksamitek należy zebrać nasiona. Procedura ta jest prosta i dostępna do wykonania nawet dla początkujących. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę, że konieczna jest sucha pogoda, więc jeśli są jesienne deszcze - lepiej wstrzymać się i poczekać na słoneczny dzień.

Do zbioru nadają się tylko naturalnie wysuszone koszyczki kwiatostanowe z nasionami. Aby uzyskać dobre potomstwo, pożądane jest, aby wziąć najpiękniejsze i największe kwiaty.

Jeśli pogoda nie jest odpowiednia, można odciąć łodygi z mokrymi, zwiędłymi kwiatostanami i wysuszyć je gdzieś pod baldachimem lub w innym suchym miejscu. Najważniejsze, aby było ono dobrze wentylowane. Aby uzyskać nasiona z już suchych kwiatostanów, należy ostrożnie oderwać płatki. Natychmiast przygotuj pojemnik na nasiona. Może to być plastikowy pojemnik lub papierowa torba.

Aby nasiona nie straciły swojej jakości, należy przechowywać je w ciemnym miejscu, z dala od światła słonecznego i nadmiernej wilgoci. Po zebraniu nasion resztę rośliny można bezpiecznie wykorzystać do celów domowych.

Zwiędłe aksamity przeciwko szkodnikom roślin

Aksamitki mają bardzo mocny zapach. Niektórzy go lubią, inni znajdują w nim mało przyjemne momenty, ale nikt nie będzie się spierał, że jest to silny i intensywny zapach. W tym niektóre szkodniki roślin, które boją się zapachu aksamitu i przestają łowić na działce, nie będą się kłócić. Wśród najczęstszych szkodników można wyróżnić muchę cebulową i mączlika kapustnego. Z tego powodu wielu ogrodników specjalnie sadzi aksamitki w środku ogrodu warzywnego w rzędach.

A co z jesienią, kiedy ogrody warzywne są puste? Można użyć rozdrobnionych koszyczków kwiatostanowych, a nawet łodyg z liśćmi, zakopując je bezpośrednio w ziemi. W ten sposób będzie można odstraszyć nicienie i ryjkowce, które są uważane za jedne z najgroźniejszych szkodników truskawek.

Chodzi o fitoncydy emitowane przez aksamitki. To właśnie one odstraszają owady. Aby zmaksymalizować efekt, należy dodać trochę liści lub kwiatostanów do każdego dołka podczas sadzenia truskawek. Jeśli nie planujesz sadzić truskawek, ale masz gotową działkę, możesz selektywnie przejść między rzędami. Dobra profilaktyka przeciwko nicieniom! Podobną procedurę można wykonać w przypadku nasadzeń jesiennych. Na przykład ten sam czosnek.

Nawóz i kompost z aksamitek

Proponujemy jeszcze jedną bardzo ciekawą opcję utylizacji aksamitek po jesiennym kwitnieniu - przygotowanie z nich nawozu dla innych roślin. Przede wszystkim aksamitki należy rozdrobnić i wysuszyć. Lub odwrotnie, najpierw wysuszyć, a następnie zmiażdżyć. Jak kto woli. W suchej postaci aksamitki powinny leżeć przez całą zimę, a dopiero następnej wiosny nadejdzie ich gwiezdna godzina. Suszone aksamity uszczelniają pnie drzew i krzewów.

Jeśli nie chcesz czekać na wiosnę, oto inny sposób na wykorzystanie aksamitek po kwitnieniu jesienią - zrób kompost. W tym przypadku potrzebne będą tylko łodygi i liście, które należy umieścić w specjalnym dole kompostowym (jeśli nie ma dołu - użyj zwykłej beczki lub innego pojemnika). Rośliny w formie rozdrobnionej (frakcja średnia) należy mocno ubić i zalać wodą. W takiej formie należy pozostawić na 15-20 dni. W tym czasie aksamitki będą dobrze fermentować. Teraz należy je dodatkowo rozpuścić w wodzie (w stosunku 1 do 10). Powstałym roztworem można podlewać rośliny jesienią przed zimowaniem. Taki kompost ma kilka korzystnych efektów jednocześnie: jako nawóz i jako środek zapobiegający szkodnikom.

Aksamitna ściółka

Niektórzy ogrodnicy uważają, że ściółka jest najlepszą opcją spośród tych, w których można stosować aksamitki jesienią po kwitnieniu. Mają ku temu wszelkie powody, ponieważ ściółkowanie działki aksamitkami pomaga zwiększyć stężenie azotu w glebie i dodatkowo nasyca ją składnikami odżywczymi.

Zabieg ściółkowania aksamitkami zalecamy wykonywać tylko jesienią, gdy rośliny są w pełnym rozkwicie. Chodzi o to, że jeśli ściółkujesz je wiosną, aksamitki po prostu nie zdążą rozłożyć się w glebie przed sadzeniem owoców i innych upraw.

Mały lifehack - jesienią nie można całkowicie wykorzenić roślin, ale pozostawić korzenie w ziemi. Będą one sprzyjać lepszej cyrkulacji tlenu w glebie i zminimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia patogenów grzybowych. Jeśli pozostawisz korzenie na zimę, wiosną w tym samym miejscu możesz posadzić inne kwiaty lub zrobić grządkę dla zieleni.

Nawiasem mówiąc, kukurydza dobrze rośnie po aksamitkach. Z kłączy podczas zimy zostanie uwolniony tiofen - substancja nieporównywalna z witalnością skrzypu i trawy pszenicznej. Rozumiesz, prawda? Istnieje również taka opinia, że w miejscach, w których pozostawiono kłącza aksamitek, w następnym roku w ogóle nie ma kretów.

Napary z aksamitek

Jeśli nie jesteś leniwy i suszysz dużo aksamitek, w następnym sezonie można je wykorzystać do przygotowania naparów z tych samych szkodników. Co więcej, przepisy są tak proste, jak to tylko możliwe.

Najbardziej popularny jest napar przeciwko mszycom. Aby go przygotować, suche aksamitki należy zalać wodą w stosunku 1 do 10 (objętościowo) i pozostawić w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu na 2-3 dni. Po upływie tego okresu należy odcedzić napar, tak aby pozostał tylko klarowny płyn i dodać trochę mydła do prania. Dosłownie 40-50 g. Następnie dobrze wymieszaj, aby mydło całkowicie się rozpuściło i może być stosowane przeciwko mszycom jako środek zapobiegawczy, a także bezpośrednio w walce ze szkodnikami.

Aby taki napar dał zauważalny wynik, konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji leczenia przez miesiąc. Tak, być może efekt nie będzie taki sam jak w przypadku profesjonalnych środków od mszyc, ale nadal....

Jeśli znasz inne przepisy ludowe i inne sposoby używania aksamitek po kwitnieniu - napisz w komentarzach i podziel się z innymi ogrodnikami na stronie Garden Number One.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023