Garden Blog

Dereń - jak wyhodować piękny owocujący krzew, cechy pielęgnacyjne

Dereń to jedno z najstarszych i najczęściej spotykanych drzew owocowych w naszych ogrodach. Ze względu na ciągłe pojawianie się nowych odmian, sadzonki derenia stają się coraz bardziej popularne. I to nie tylko dlatego, że jagody derenia są pyszne i mają wiele właściwości leczniczych, doceniają je nawet najbardziej wymagający smakosze.

Krzewy i drzewa derenia są bezpretensjonalne i bardzo dekoracyjne, jako pierwsze kwitną w ogrodzie, czasem nawet przed przebiśniegami i najwcześniejszymi irysami cebulowymi. Uprawa derenia jest stosunkowo łatwa. Nowoczesne odmiany derenia rosną szybciej niż ich poprzednicy, ale od posadzenia sadzonek do oczekiwania na owocowanie w wiaderkach mija kilka sezonów. Jednak smak jagód i piękno krzewów wynagrodzą ogrodnikom ich trud. Większość odmian tworzy dość duże krzewy, do 250 cm wysokości, można wyhodować sadzonkę w postaci małego drzewka do 300-350 cm, zależy to od przycinania. Szerokość korony wynosi do 2,5 m. Dereń jest również bardzo trwały, można posadzić kilka różnych odmian, a wnuki będą wdzięczne za ich zbieranie.

Stuletnie drzewo derenia nie jest rzadkością. Drzewo ma piękne liście, ze spiczastym końcem, bardzo zdrowe, lekko wełniste. Dereń dobrze znosi przycinanie i nadaje się nawet do tworzenia żywopłotów. Młode przyrosty mają czerwonawą korę. Wiosną, na długo przed pojawieniem się liści, otwierają się pąki kwiatowe. Często małe żółte kwiaty do 30 mm gęsto pokrywają gałęzie derenia kwiatostanami, gdy w ogrodzie są jeszcze resztki zasp śnieżnych. Kwitnienie trwa długo, prawie do maja, ale w tym czasie gęste liście już ukrywają kwiaty. U wczesnych odmian wydłużone owalne jagody dojrzewają w sierpniu, a u późniejszych odmian - we wrześniu. Istnieją odmiany o niezwykłych owocach w kształcie gruszki. Można sadzić derenie z żółtymi, różowymi lub czerwonymi jagodami. W pełni dojrzałe owoce są bardzo słodkie, z cierpką nutą, ciemne, prawie czarne.

Derenie mogą być uprawiane nawet w regionach o bardzo mroźnych zimach, z łatwością wytrzymują mrozy do -30°C, chociaż takie zimowe temperatury są rzadkością w naszym kraju. Smak jagód jest wyjątkowy, trudny do opisania słowami i nie można go pomylić z żadnymi innymi jagodami. Miąższ jest gęsty, a po przejrzeniu staje się bardziej delikatny, słodki i pachnący. Wewnątrz jagody znajduje się wydłużona kość. Dorosłe krzewy, nawet przy najbardziej prymitywnej pielęgnacji, mogą produkować 20-30 kg. Rocznie z krzewu można zebrać 2-3 wiadra. Posadź derenie i przygotuj pyszne dżemy, zamroź jagody na kompoty, doskonałe likiery, nalewki i wino. Nawet jeśli nie potrzebujesz tak wielu jagód, możesz posadzić derenie nawet tylko w celach dekoracyjnych. Jasne jagody gęsto pokrywają gałęzie aż do późnej jesieni, dobrze się trzymają i nie opadają przez długi czas.

Cechy odmian derenia, charakterystyka - jak dokonać wyboru do sadzenia w ogrodzie

Możesz zbierać wczesne odmiany, które dojrzewają już w sierpniu. Te jagody są soczyste, delikatne, ale nie tak bogate w smak, jak późniejsze odmiany. Średnio późne i późne jagody derenia mają bardzo bogaty smak, z cierpkim słodkim miąższem, pochłaniają całe sierpniowe i wrześniowe słońce. Późniejsze odmiany mają również większe jagody. Zalecamy sadzenie nowej odmiany o żółtych owocach, która ma łagodniejszy smak.

Jak sadzić dereń - uprawa krzewów owocowych, technika rolnicza

Gdzie sadzić derenie? Sadzonki derenia są dość odporne na suszę, więc dobrze rosną na otwartych przestrzeniach. Jednak najlepsze miejsca do sadzenia znajdują się w delikatnym półcieniu, gdzie można uzyskać dobre zbiory i piękne krzewy. Jednak przy znacznym zacienieniu rośliny będą dobrze wyglądać, ale plon znacznie się zmniejszy. Pomimo wystarczającej odporności po posadzeniu, młode sadzonki wymagają opieki, należy je regularnie podlewać. Dorosłe krzewy podlewa się tylko w okresach suszy.

Jak sadzić dereń? Wszystkie nasze sadzonki są starannie pakowane przed ich zamocowaniem. Dlatego przed sadzeniem należy ostrożnie usunąć wszystkie materiały opakowaniowe. Usuń etykiety, odśwież nacięcia na końcach gałęzi, jeśli takie istnieją. Usuń folię z korzeni. Ważne: przed zapakowaniem korzenie są zwinięte i należy je wyprostować przed sadzeniem. Przytnij końcówki i usuń poważnie uszkodzone korzenie. Używaj tylko czystych, ostrych sekatorów. Dereń budzi się bardzo wcześnie na wiosnę. Jak wiadomo, sadzonki z otwartymi pąkami to zły wybór. Dlatego zalecamy kupowanie sadzonek od profesjonalnych sprzedawców, którzy przechowują rośliny w chłodnym magazynie przed wysyłką i wysyłają je do ogrodników, gdy jeszcze śpią. Wiosną sadzonki można sadzić, gdy tylko ziemia będzie łatwa do wykopania. Aby przyspieszyć ukorzenianie i jako środek antystresowy, należy stosować stymulanty. Dołek powinien być mały, 2 razy większy niż korzenie sadzonki. Zwykle wystarczająca jest średnica 40-50 cm i głębokość 50 cm. Krzewy rosną duże, więc należy pozostawić co najmniej 2,5 m do innych krzewów i drzew. Sadzenie jesienne przeprowadza się po opadnięciu liści.

Pielęgnacja derenia. Podobnie jak inne rośliny ogrodowe, derenie wymagają pielęgnacji. Należy pamiętać o podlewaniu krzewów w czasie upałów. Przycinanie można wykonywać wiosną i jesienią. Derenie dobrze znoszą przycinanie i można je formować. Aby uzyskać dobre zbiory, a owoce były słodkie i duże, należy je regularnie nawozić. Wiosną i latem należy stosować złożone mieszanki. Pod koniec lata i jesienią należy stosować nawozy potasowo-fosforowe, które są niezbędne do pomyślnego zawiązania pąków kwiatowych w przyszłym sezonie. Jesienią mulczuj krąg pnia kompostem, jest to zarówno nawożenie, jak i zatrzymywanie wilgoci w glebie. Dereń rzadko choruje, ale jeśli pojawią się oznaki uszkodzenia przez szkodniki lub choroby, należy użyć środków owadobójczych lub grzybobójczych.

Krzewy derenia w ogrodzie

Korona derenia jest dość gęsta. Jeśli uprawiasz derenie jako krzew i nie usuwasz dolnych gałęzi, szybko utworzy on gęstą półkulistą koronę. Jeśli potrzebujesz drzewa do projektu ogrodu, możesz łatwo uformować derenie z półrozłożystą lub piramidalną koroną. W cieniu korony derenia można posadzić wczesne rośliny cebulowe, które zdążą zakwitnąć przed całkowitym otwarciem korony. Krzewy dobrze wyglądają w dekoracyjnej części ogrodu.

Uprawa derenia jest łatwa, a jego owoce są prawdziwą przyjemnością dla smakoszy.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023