Garden Blog

Czarujące aksamitki: 5 prostych sekretów bujnego kwitnienia

Aksamitki to jedne z najbardziej uroczych kwiatów, które na stałe zagościły w naszych ogrodach. Specjalna seria do uprawy w doniczkach do kompozycji doniczkowych, balkonów, parapetów - gigantyczne kwiaty i kompaktowe rozmiary roślin.

Aksamitki (łac. Tagetes) to duża grupa (rodzaj) roślin z rodziny astrowatych. Rodzina takich znanych aksamitek to Ameryka Środkowa i Południowa. Suszone płatki kwiatów aksamitek są znane na całym świecie jako przyprawa szafran imeretyński. Roślina ma również właściwości lecznicze.

Jednak w naszym artykule porozmawiamy o pięknie tych kwiatów i tajemnicach ich uprawy. Hodowla dała nam piękne odmiany i mieszańce, o różnych kształtach kwiatów, rozmiarach roślin i szerokiej palecie odcieni kolorów. Aksamitki są popularne we wszystkich krajach świata.

Łodygi aksamitek mogą mieć od 20 cm do 120 cm wysokości:

 • aksamitka wąskolistna;
 • aksamitka rozpierzchła;

Kształt korony może być:

 • kulisty;
 • kompaktowy;
 • odwrócona piramida.

Liście zielone, czasem z szarym nalotem, dekoracyjność zachowują od wiosny do bardzo zimnych, dobrze znoszą mrozy. Liście mają przyjemny korzenny aromat. Jeśli dotkniesz roślin, zapach wyraźnie się zwiększy.

Aksamitki kwitną bujnie i harmonijnie od maja (przy wysiewie w gruncie) aż do samych mrozów.

Aksamitka – odmiany

Różne gatunki i odmiany różnią się znacznie wielkością krzewu, wyróżnia się kilka grup:

 • aksamitka wysoka;
 • aksamitka średnia;
 • aksamitka drobna;

Kwiaty aksamitek są zarówno proste, jak i podwójne, a zgodnie ze strukturą kwiatu:

 • zwykłe;
 • goździkowe;
 • przypominające chryzantemy.

Kolor aksamitek różni się w zależności od schematu kolorów:

 • od mlecznobiałego do złotego;
 • od jasnożółtego do cytrynowego;
 • od kremowego do głębokiej pomarańczy;
 • od czerwonawych po nasycone odcienie burgunda i brązu.

Aksamitki w domu

Aksamitka różowa i aksamitka czerwona są jednymi z najładniejszych. Szeroka paleta, różne kształty i rozmiary roślin pozwalają tworzyć stale kwitnące klomby i kompozycje kwiatów doniczkowych tylko z aksamitek.

Sklep internetowy Garden Number One prezentuje najlepsze nasiona aksamitki z selekcji holenderskiej. Możesz kupić nasiona w niskich cenach, sami importujemy i pakujemy nasiona w naszych zakładach w Polsce.

Ta grupa aksamitek z serii Antigua wykazuje doskonałe właściwości dekoracyjne:

 • należą do grupy roślin nisko rosnących, wysokość roślin wynosi około 25 cm;
 • kształt krzewu jest zaokrąglony, zwarty;
 • łodygi – rozgałęzione, do 10 łodyg na jednej roślinie;
 • kwiaty – gigantyczne, gęste i pełne, podobne do chryzantem, kuliste, do 10 cm - 15 cm średnicy;
 • gama kolorystyczna – żółto-pomarańczowa;
 • rośliny są odporne na przesadzanie nawet podczas kwitnienia.

Hybrydy:

 • Nisko rosnące aksamitki Antigua Orange F1 – kwiaty o gęstej pomarańczowej barwie, z lekko stonowanym odcieniem, liście – szare.
 • Nisko rosnące aksamitki Antigua Yellow F1 – ultra żółte kwiaty koloru skórki cytryny, liście szmaragdowe.
 • Nisko rosnące aksamitki Antigua Gold F1 – kolor kwiatów jest złoty, pomarańczowo-żółty z ciepłym odcieniem.

Jak sadzić aksamitki z nasion

Uprawa aksamitek z nasion to prawdziwa przyjemność, jest prosta i łatwa! Nasiona nie są małe, wygodnie jest z nimi pracować podczas siewu. Nasiona kiełkują szybko i polubownie. Młode pędy nabierają siły, stają się bujne i wkrótce kwitną. Aksamitki są jedną z najbardziej odpowiednich roślin do uprawy w domu i w pojemnikach!

Możesz uprawiać aksamitki z nasion zarówno przez sadzonki na wczesne kwitnienie, jak i przez siew bezpośredni na otwartym terenie. Uprawiając w szklarniach, pamiętaj: młode sadzonki są dość odporne na zimno, ale gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, mogą obumrzeć, otóż aksamitki zimą nie będą rosnąć.

Kiedy siać aksamitki

 • W przypadku sadzonek i uprawy w pomieszczeniach nasiona wysiewa się od lutego do kwietnia.
 • W maju, gdy ziemia nagrzeje się do +10°C, można wysiewać bezpośrednio do gruntu.
 • Młode rośliny zaczną kwitnąć 40-50 dni po siewie. Na tej podstawie oblicz warunki.

Przygotowanie nasion aksamitki do siewu

 • Aby poprawić kiełkowanie i przyspieszyć wzrost, namocz nasiona w stymulatorze kilka godzin.

Kiedy siać aksamitki do gruntu

 • Nasiona wysiewa się na głębokość około 1 – 2 cm, w wilgotnym lekkim podłożu odżywczym i pozostawia w temperaturze +23°C - +25°C. Nie będziesz czekać kiełki!

Wysiew aksamitek na rozsadę

 • Kiełki pojawią się w ciągu 5-10 dni. Nasze nasiona są doskonałej jakości i bardzo dobrze kiełkują.

Najkorzystniejsze warunki do uprawy aksamitek: gleby, wymagania oświetleniowe

Aksamitki nie mają wymagań glebowych. Jednak jeśli chcesz uzyskać naprawdę doskonałe kwitnienie – wybierz pożywną, luźną glebę wzbogaconą pierwiastkami śladowymi i materią organiczną.

Do uprawy wybierz dobrze oświetlone obszary i południowo-wschodnie okna. Dla dobrego wzrostu i rozwoju rośliny potrzebują dobrego oświetlenia, optymalnej temperatury +18°С - +20°С i umiarkowanego regularnego podlewania.

Aksamitki tolerują półcień. W cieniu kwiaty stają się mniejsze, a rośliny mogą być dotknięte chorobami. W temperaturach poniżej +10°C wzrost i rozwój roślin ustaje.

Pielęgnacja aksamitek

Kiedy na młodych roślinkach pojawią się 2-4 prawdziwe liście, kiełki można sadzić w osobnych pojemnikach. Posadź je w osobnych doniczkach o średnicy 7– 9 cm. To wystarczy, aby roślina była posadzona w otwartym terenie lub w kompozycjach doniczkowych.

Odległość podczas sadzenia aksamitek z serii Antigua wynosi 15 – 20 cm.

Aksamitki w ogrodzie – nawożenie

Jeśli hodowałeś młode rośliny na pożywnym podłożu, nie będziesz potrzebować opatrunku pogłównego, dopóki rośliny nie zaczną kwitnąć. Nadmierne dokarmianie może nawet spowodować nadmierny rozrost zielonej masy ze szkodą dla kwitnienia. Jednak po pojawieniu się pąków możesz zacząć karmić.

Uprawa aksamitek – 5 sekretów:

 1. Aksamitki nie sadzi się zbyt gęsto, aby rośliny były dobrze wentylowane i nie chorowały. Pozostaw 15 cm między niskimi roślinami, 25 cm dla średnich roślin i 40 cm dla wysokich roślin;
 2. Należy pamiętać, że gdy aksamitki różnych odmian są sadzone blisko siebie, rośliny mogą być zapylane krzyżowo. Zebrane nasiona kwiatów nie powtórzą w pełni właściwości rośliny matecznej. Pożądane jest sadzenie różnych odmian w odległości większej niż 50 m od siebie, ale zwykle nikt tego nie robi, po prostu kupują świeże nasiona. Nasiona aksamitki nie zbiera się z mieszańców.
 3. Nie podlewaj roślin, wymagają stałego podlewania tylko przed rozpoczęciem kwitnienia i podczas silnej suszy.
 4. Aksamitki są odporne na choroby, ale zbyt gęsto posadzone mogą zgnić, zwłaszcza przy zbyt obfitych opadach deszczu. Zachowaj zalecane odległości podczas wysiadania.
 5. Nie daj się ponieść nawozom, przestań nawozić od początku kwitnienia.

Osobliwości aksamitek, przydatne i ciekawe informacje

Aksamitki to znalezisko dla miłośników tworzenia pięknych rabatów i kompozycji kwiatowych z roślin doniczkowych. Z czym łączyć aksamitki? Aksamitka świetnie czuje się zarówno w domu w doniczkach jak i w ogrodzie. Różnorodność kolorów kwiatów, kształtów krzewów, wysokości roślin, kwiatów – pozwala na tworzenie malowniczych klombów z samych aksamitek. Zarówno kwiaty, jak i liście pozostają ozdobne aż do samych mrozów.

Ponadto rośliny mają zdolność odstraszania szkodników z ogrodu swoim szczególnym aromatem. Dlatego wielu ogrodników sadzi te urocze kwiaty wśród roślin ogrodowych.

Możesz wysuszyć płatki kwiatów i użyć ich jako przyprawy – szafranu imeretyńskiego.Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik
 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023