Garden Blog

Cis - wiecznie zielony i bezpretensjonalny: kolumnowe i kompaktowe odmiany do ogrodu

Cis to wiecznie zielona roślina iglasta o wysokiej wartości ozdobnej. W przeciwieństwie do większości drzew iglastych, jego igły są miękkie, płaskie, nietypowe, błyszczące. Różnorodność gatunków i odmian w katalogu pozwala na wybór zarówno zwartych niskich bujnych krzewów, jak i smukłych kolumnowych drzew.

Sama korona cisa jest harmonijnie formowana w miarę wzrostu sadzonek. Istnieją odmiany o szerokiej i rozłożystej koronie, można kupić wysokie odmiany wąskopiramidalne, są też stosunkowo duże krzewy cisa. Wysokość dorosłych krzewów rzadko przekracza 350-400 cm, drzewa mogą dorastać do 4 m. Roczny przyrost cisa jest stosunkowo niewielki.

Igły sadzonek cisa są wyjątkowe, ciemne, gęsto zielone, umieszczone na pędach spiralnie. Długość igieł wynosi 25-30 mm. Niektóre gatunki cisa dają czerwone, niejadalne jagody, które na tle ciemnych igieł wyglądają jak jasne akcenty aż do połowy zimy.

Odporny i bezpretensjonalny cis - może rosnąć w silnym cieniu, pod koronami dużych drzew.

Mrozoodporny cis - trwała roślina, niezawodna, stabilna w kompozycjach ogrodowych

Cis rośnie praktycznie na wszystkich stanowiskach z każdym rodzajem gleby, z wyjątkiem tych zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Dlatego nie warto sadzić sadzonek na parkingach, w zanieczyszczonym środowisku miejskim.

Ważne: wszystkie części rośliny zawierają substancje trujące dla ludzi i zwierząt. Chociaż niektóre ptaki skubią miąższ jagód.

Odmiany i gatunki cisów - formy krzewiaste i drzewiaste do ogrodu

Cisy występują we wszystkich profesjonalnych ogrodach. Rośliny te są tradycyjne w projektowaniu krajobrazu. Trudno wyobrazić sobie zwykłe ogrody francuskie, starożytne ogrody włoskie, krajobrazowe ogrody angielskie bez cisa. Korona cisa jest bardzo plastyczna i doskonale znosi przycinanie, można jej nadawać różne kształty. Igły cisa pozostają zimozielone, o bogatej barwie przez cały rok, zimą praktycznie nie zmieniają odcienia. Odporny na mróz do -25°C, dobrze znosi spadki temperatury nawet do -30°C.

Cis (Taxus) to duża grupa, która obejmuje 8 gatunków. W kulturze ogrodowej najczęściej używane są:

Cis spiczasty, dalekowschodni, japoński

Taxus cuspidata to smukłe drzewo o gęsto rozgałęzionej, wydłużonej, jajowatej koronie, zadbanej i bujnej. Pędy są bardziej rozgałęzione i gęste niż u cisa jagodowego. Dorosłe drzewo osiąga wysokość 2 m i szerokość do 3 m. Rośnie stosunkowo wolno. Igły są lekko zakrzywione, sierpowate, ostro zakończone. Gatunek bardzo ozdobny i mrozoodporny.

Rustique to bardzo ozdobna odmiana ogrodowa. Wysokość korony dochodzi do 2 m, szerokość rozłożystości do 3 m. Igły odmiany Rustique są błyszczące, wydłużone. Jesienią igły nabierają brązowego odcienia. Pędy są długie, końcówki lekko uniesione. Kształt korony rozłożysty, malowniczy. Dobrze rośnie w cieniu, półcieniu i na słońcu. Dobrze znosi przycinanie. Rośnie na każdej glebie, z wyjątkiem nadmiernie podlewanych, podmokłych. Przycinanie pędów rosnących w górę - stymuluje wzrost gałęzi bocznych na szerokość. Toleruje środowisko miejskie i zanieczyszczone powietrze. Druga nazwa to Bonte Hoek.

Cis jagodowy, cis europejski, cis pospolity

Taxus baccata to kolejna drzewiasta forma cisa. Korona jest piramidalna lub kolumnowa, rozgałęziająca się od dołu do góry. Wysokość drzew wynosi do 5 metrów, stare drzewa osiągają 10 metrów. Tempo wzrostu - niewielkie 10-20 cm na sezon. Cecha charakterystyczna - czerwone jagody. Są trujące dla ludzi i zwierząt domowych, ale niektóre dzikie zwierzęta i ptaki mogą je jeść. Wysoka zdolność pędów do rozgałęziania się pozwala na formowanie korony przez przycinanie, tworzenie topiary.

Słabo toleruje zarówno suszę, jak i podmokłe gleby. Jeden z najbardziej odpornych na cień i bezpretensjonalny, ma największą liczbę form ogrodowych. Sadzonki cisa jagodowego należą do najbardziej poszukiwanych.

David to odmiana kolumnowa, osiągająca do 200 cm wysokości. Rośnie powoli. Wyróżnia się bardzo dekoracyjnymi igłami, zielonymi z żółtą obwódką. Nie tworzy owoców. Doskonała do strzyżenia, nadaje się na topiary. Dobrze rośnie na żyznych glebach o dużej wilgotności. Sadzonki należy sadzić w miejscach słonecznych lub w łagodnym półcieniu. Ważne: żółte zabarwienie igieł pojawia się po posadzeniu w słonecznym miejscu, w półcieniu igły stają się zielone.

Fastigiata Robusta to kolumnowa forma cisa. Rośnie pionowo, wysokość 4-5 m, średnica do 250 cm. W wieku 10 lat - wysokość 3 m. Przyrost sezonowy wynosi 15 cm. Jesienią krzew jest ozdobiony czerwonymi jagodami. Igły są szerokie, umieszczone na pędach promieniście, zakrzywione w dół. Fastigiata Robusta jest jedną z najbardziej odpornych na cień odmian. Nie toleruje gleb silnie kwaśnych. Doskonała na żywopłoty, łatwa do formowania.

Summergold to kompaktowa odmiana. Dorosła roślina ma 100 cm wysokości i do 150 cm szerokości. Kolor igieł zmienia się w zależności od pory roku, złotożółty wiosną i latem oraz zielono-brązowy zimą. Krzew jest gęsto rozgałęziony, jakby był poduszką. Roczny wzrost do 10 cm. Sadzonki Summergold dobrze rozwijają się zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, zachowują kolor. Bezpretensjonalny, dobrze rośnie na każdej nawet ubogiej glebie, w tym wapiennej, z wyjątkiem silnie kwaśnej. Doskonale znosi przycinanie i formowanie korony. Nadaje się na obwódki, niskie żywopłoty, alpinarium.

Repandens to bardzo dekoracyjna forma pochodząca z USA. Bardzo popularna w projektowaniu krajobrazu. Korona Repandens jest bardzo gęsta, szeroka, w kształcie poduszki, wysokość do 60 cm, szerokość - 200-300 cm. Igły przypominające igły są ciemnozielone. Krzewy ozdobione są czerwonymi jagodami. Odmiana charakteryzuje się niezwykłą tolerancją na zacienienie, choć może rosnąć również w słońcu. Dobrze rośnie na glebach obojętnych i kwaśnych, nie toleruje gleb wapiennych.

Średniej wielkości cis

Najczęściej rośnie jako bujny, gęsty krzew. Rośnie powoli i w ciągu wielu lat osiąga wysokość 4-5 metrów szerokości i wysokości. Istnieją jednak bardziej zwarte odmiany. Taxus media to hybrydowa forma cisa jagodowego i spiczastego. Igły charakteryzują się nietypową strukturą, na dorosłych gałęziach są zakrzywione jak sierp, spiralnie ułożone i skierowane do góry, na młodych przyrostach są proste. Długość płaskich igieł wynosi do 2,5 cm. Sadzonki tego gatunku są bardziej odporne na suszę niż poprzednie gatunki. Doskonałe ścinanie, gęsto rozgałęzione.

Hicksii to odmiana o koronie w kształcie szerokiej kolumny. Pędy są sztywne, wzniesione. Igły podobne do igieł, gęste, miękkie, gęsto zielone z wyraźną podłużną żyłką. W miarę wzrostu korona staje się bardziej rozłożysta, otwarta do góry - jak szklanka. Dorosły krzew ma wysokość 3-5, średnica do 3 m. Jesienią roślina jest ozdobiona jaskrawoczerwonymi jagodami. Przy odpowiedniej pielęgnacji i przycinaniu - korona jest gęsta od dołu do góry, pień nie jest widoczny. Rośnie powoli, roczny przyrost na wysokość do 20 cm, na szerokość - do 10 cm.

Groenland - forma drzewiasta, wysokość 3,5-5 m, średnica do 150-200 cm. Dobrze nadaje się do przycinania i formowania żywopłotów. Tempo wzrostu - do 25 cm na sezon. Groenland - jedna z najbardziej odpornych na cień odmian, bezpretensjonalna i bardzo odporna na mróz.

Hillii to szeroko piramidalny krzew, który lepiej niż poprzedni zachowuje swój kształt w żywopłocie. Gałęzie szkieletowe rosną ściśle pionowo, pędy boczne są krótkie. Krzew jest zwarty, gęsty, bardzo malowniczy. Rośnie powoli. Igły są błyszczące, ciemnozielone, z wyraźną żyłką centralną. Jeden z najodpowiedniejszych nie tylko do mieszanek, ale także na żywopłoty, bardzo niezawodny i odporny na mróz.

Sadzenie sadzonek cisa - zalecenia dotyczące uprawy i pielęgnacji

Sadzonki są bezpretensjonalne i dobrze rosną na glebach odpowiednich dla odmiany (patrz opis w katalogu), tolerują cień. Są jednak wymagające pod względem wilgotności gleby, potrzebują regularnego podlewania, a silna susza jest niedopuszczalna.

Wszystkie gatunki i odmiany cisa bardzo dobrze znoszą strzyżenie i wytwarzają wiele pędów bocznych. Cis wykazuje niesamowitą zdolność przetrwania. Nawet poważnie uszkodzona, połamana roślina odbuduje koronę z resztek pnia i uśpionych podziemnych pąków. Według opinii, nawet pień może dać bujny wzrost pędów i przywrócić koronę. Płynne formy, z opadającymi pędami, mogą nawet zakorzenić się z gałęziami dotykającymi ziemi.

Dzięki zamiłowaniu do mokrej i wilgotnej gleby sadzonki cisa nie będą rosły na podmokłych obszarach, gdzie występuje ciągła stagnacja wody. Dlatego podczas sadzenia sadzonek konieczne jest zapewnienie roślinie dobrego drenażu.

System korzeniowy cisa jest dość rozwinięty, głęboki. Dlatego dołek do sadzenia przygotowuje się na głębokości do 70 cm i średnicy 60-80 cm.

W przypadku gęstego sadzenia w żywopłotach odległość między sadzonkami powinna wynosić 60 cm.

Przed sadzeniem należy potraktować sadzonki lub po prostu zanurzyć korzenie w roztworze specjalnego stymulatora.

Podczas przygotowywania dołka do sadzenia należy zastosować zbilansowany nawóz dla drzew iglastych. Od późnego lata i jesieni zalecamy stosowanie sezonowych jesiennych mieszanek mineralnych.

Podczas sadzenia nie należy pogłębiać szyjki korzeniowej sadzonki. Pozostaw ją na poziomie gruntu. Podstawowa pielęgnacja jest taka sama jak w przypadku innych drzew iglastych. Cis jest odporny na mróz, dorosłe rośliny nie potrzebują schronienia.

Zwróć uwagę na podlewanie młodych roślin, ziemia nie powinna wysychać, ściółkuj pędy, aby zatrzymać wilgoć.

Cis w projektowaniu ogrodów

Sadzonki cisa są odporne na cień, więc można je stosować nie tylko w żywopłotach, grupach i mixborderach, ale także sadzić na zboczach, wzdłuż ścian oporowych. Rośliny te nadają się do cięcia formującego, tworzenia topiary. Ponadto cisy dobrze znoszą silne i niskie przycinanie, jeśli jest to konieczne. Nisko rosnące odmiany nadają się do sadzenia w skalniakach i alpinariach. Wysoko rosnące formy kolumnowe świetnie wyglądają jako akcenty w kompozycjach ogrodowych.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One