Garden Blog

Byliny ozdobne: jak sadzić jesienią, terminy i cechy

Bujne klomby na wiosnę, nieprzerwanie kwitnące klomby przez całe lato to marzenie każdego ogrodnika. Aby tak się stało, jesienią należy posadzić byliny do ogrodu. Przygotowujemy się od jesieni – do kwitnącej wiosny!

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczyna się okres sadzenia, przesadzania, przekształcania klombów i rabatów. Jeśli chcesz mieć piękne ogrody kwiatowe w następnym sezonie, to musisz posadzić ozdobne byliny jesienią, czyli wykonać nasadzenia zimowe. Kilka tygodni przed nadejściem mrozu zapuszczą korzenie, a wiosną zaczną ozdabiać Twoje klomby znacznie wcześniej niż rośliny sadzone wiosną. Większość kwitnących bylin posadzonych jesienią zakwitnie następnej wiosny, a wiosenne mogą zakwitnąć sezon później. Byliny kwitnące wiosną, sadzone wiosną, nie mają czasu na ukorzenienie się na długo przed kwitnieniem, dlatego często nie wytwarzają pąków, gdy są sadzone w ten sposób. Podczas sadzenia jesienią szanse na bujne kwitnienie znacznie rosną, dlatego warto zająć się ogrodami kwiatowymi na czas. Kwiaty do ogrodu – wieloletnie rośliny będą cieszyć wzrok przez długi czas.

 

Zalety jesiennego sadzenia bylin

 • Większość sadzonek i kłączy zakwitnie w pierwszym sezonie.
 • Piękne kwiaty wieloletnie sadzone od jesieni tworzą główny wzór klombów i rabat mieszanych. Wiosną nie będą wymagały wiele czasu. I będziesz mógł sobie poradzić z innymi kwiatami, sadzeniem jednorocznych, sadzonkami.
 • Byliny, które przezimowały, przechodzą twardnienie, wiosną otrzymują maksymalną ilość stopionej wody, światła słonecznego i aktywnie rosną.
 • Byliny sadzone jesienią łatwo tolerują wiosenne przymrozki i są znacznie mniej podatne na choroby.

 

Byliny kłączowe do sadzenia jesienią

Tradycyjnie większość cebulowych roślin kwitnących wiosną sadzi się jesienią. Aby uzyskać wspaniałe kwitnienie tulipanów, irysów cebulowych, żonkili, lilii itd. musisz je sadzić jesienią.

Kiedy najlepiej sadzić byliny wieloletnie? To łatwo można zrobić jesienią. Pielęgnacja klombów jesienią jest optymalna i nieuciążliwa. Rośliny już zasypiają, liście można ścinać przed sadzeniem, a jeśli sadzonki stracą kilka liści podczas przesadzania, nie zaszkodzi im to. Przyjrzyj się swoim klombom, podziel je i posadź byliny, które są zarośnięte. Wybierz i kup rośliny, które uzupełnią kompozycje Twoich rabat. Jesienią dobrze jest sadzić ozdobne rośliny liściaste, takie jak hosty, żurawki, zboża ozdobne (miskant), pelargonie itd. Zastanów się, czy kompozycje półcieniste i cieniste warto rozcieńczać różnobarwnymi hostami, na przykład Patriot z białą obwódką lub Frances Williams z oliwkową obwódką.

Kwitnące byliny do sadzenia jesienią

Podstawą naszych ulubionych klombów są oczywiście rośliny kwitnące. Dlatego zwróć szczególną uwagę na wybór bylin, które będą Cię zachwycać bujnym kwitnieniem przez wiele lat. Do sadzenia jesienią odpowiednie są liliowce, które mają wiele różnych kolorów, są bezpretensjonalne, odporne na zimę, a także szybko rosną. Od września do października można bezpiecznie sadzić wszystkie rodzaje irysów kłączowych. A następnej wiosny zakwitną. Astry wieloletnie nie tylko kwitną do jesieni, ale warto je sadzić również jesienią. Z pojedynczych astrów można stworzyć piękną kompozycję, są wysokie i niskie, o różnej kolorystyce, są też bardzo łatwe w pielęgnacji. Ulubieńcem hodowców kwiatów jest hortensja, która również lubi sadzenie jesienią. Sadzonki hortensji dobrze ukorzeniają się chłodną jesienią, kiedy jest dużo wilgoci i umiarkowane temperatury.

 

Byliny jesienne – sadzenie

Czy byliny można sadzić jesienią? Tak! Po podjęciu decyzji o doborze roślin wymyśl piękne kompozycje z sadzonek, kup dodatkowe i nowe kłącza – musisz przygotować miejsce do sadzenia. Jesienne kwiaty wieloletnie wcale nie są słabeuszami, ale nadal wymagają opieki, jak wszystkie uprawiane rośliny ogrodowe. Uprawa roślin wieloletnich wymaga przestrzegania następujących reguł:

 1. Usuń wszystkie chwasty, śmieci i resztki roślin.
 2. Głęboko podlewaj miejsca sadzenia, a podczas łamania nowych klombów wykop miejsce. Zerwij korzenie chwastów, w przeciwnym razie wiosną wykiełkują i utrudnią wzrost kwiatom.
 3. Sadząc jesienią, warto stosować nawozy bez azotu. Dlatego odpowiednie są bardzo dojrzałe nawozy kompostowe lub próchniczne i mineralne potasowo-fosforowe.
 4. Jeśli sadzisz i przesadzasz byliny, przygotuj dołki do sadzenia tak, aby były 2 razy większe niż bryła korzeniowa.
 5. Jeśli sadzisz byliny z pojemników, jest to bardzo wygodne i pewne rozwiązanie - zakop rośliny w taki sam sposób, w jaki rosły w doniczce.
 6.  Podlewaj rośliny obficie, nawet jeśli pada deszcz. Ważne jest, aby gleba szczelnie otaczała korzenie.
 7. Bardzo przydatne jest dobre ściółkowanie nasadzeń na zimę luźnym kompostem, liśćmi, resztkami roślin. Pozwoli to zachować wilgoć i ochroni rośliny przed zamarznięciem gleby, dając im więcej czasu na zakorzenienie się.

Sadzenie jesienią jest zarówno wygodne, jak i celowe. Sadzonki, kłącza i cebulki kwiatowe warto kupować jesienią, ponieważ wszystkie są świeże, niedawno wykopane i gotowe do zapuszczenia korzeni. Dobrze się zakorzeniają i odwdzięczą się za opiekę obfitym kwitnieniem na wiosnę. Hurtownia ogrodnicza Garden Number One oferuje szeroki wybór bylin do sadzenia.

.

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023