Garden Blog

Bergenia to stylowa i łatwa w pielęgnacji bylina: odpowiednie sadzenie i pielęgnacja

Bergenia to dekoracyjna bylina liściasta, która z powodzeniem łączy bezpretensjonalność, piękno i wszechstronność w projektowaniu ogrodów. Jak prawidłowo sadzićten kwiat, aby pielęgnacja była minimalna, a dekoracyjność maksymalna?

Kłącza bergenii, sadzenie, pielęgnacja, zdjęcia odmian

Bylina bergenia - wiecznie zielona roślina zielna, która szybko wkracza w modę ogrodniczą. Przez długi czas bergenia (nazwa botaniczna badan) nie była w modzie i częściej była wykorzystywana w projektowaniu ogrodów przez profesjonalistów, podczas gdy amatorzy podziwiali różne egzotyki. W nowoczesnym krajobrazie, w naturalnym stylu, gdzie odpowiednie są rośliny łączące w sobie wysoką całoroczną dekoracyjność i prostą pielęgnację, bergenia jest rośliną niezastąpioną. W ostatnich latach pojawiły się prawdziwe cuda selekcji - formy hybrydowe łączące w sobie długotrwałe (ponad miesiąc) kwitnienie i ozdobne liście, które jesienią zmieniają barwę z zielonej na brązowo-czerwoną. Katalog sadzonek bergenii zawiera opis i zdjęcie odmian, zwróć uwagę na piękno bergenia Abendglut, Bressingham White, Baby Doll, bergenia Rotblum itp. 

Jak wygląda bergenia

Jeśli jeszcze nie znasz ten kwiat, są to rośliny, które tworzą niskie (wielkość dorosłej rośliny to 20-30 cm) rozety niesamowitych półmatowych skórzastych liści, zaokrąglonych lub sercowatych, o średnicy około 20 cm. Wiosną pojawiają się szypułki kwiatowe na wysokości od 40 do 90-100 cm, z luźnymi kwiatostanami składającymi się z kilkudziesięciu lejkowatych kwiatów. Kolor kwiatostanów jest od białego do fioletowego. Przy odpowiednim sadzeniu rosną, rozety stają się szersze i tworzą gęste zasłony. Liście zamykają się i chwastom trudno jest się przez nie przebić. Dzięki temu konserwacja jest łatwiejsza i szybsza. Liście w środku rozety (młodsze) pozostają zielone nawet zimą pod śniegiem, rabaty wyglądają równie elegancko jak latem. Najbardziej zewnętrzne liście jesienią stają się czerwonawo-brązowe, a wiosną wysychają i brązowieją. W tym czasie zbiera się je na uzdrawiającą i pyszną herbatę. Liście bergenii są odcinane dokładnie razem z ogonkami, a nie cięte.

Podsumujmy więc - jakie są zalety sadzenia kłączy bergenii w ogrodzie (bergenia grubolistna/bergenia sercolistna/hybrydowe):

  • Dobry kształt krzewu, szybki wzrost przy odpowiedniej uprawie.
  • Liście są wiecznie zielone, zmieniają kolor sezonowo i stanowią ozdobę ogrodu nie tylko w okresie wegetacji, ale także zimą.
  • Kwitnienie jest wczesne (kwiecień-maj) i bardzo długie (do 40 dni).
  • Prosta pielęgnacja w warunkach właściwego sadzenia i pielęgnacji młodych kłączy bergonii.
  • Absolutna mrozoodporność bez schronienia na zimę (po wcześniejszym prawidłowym wybraniu miejsca do uprawy kłączy).
  • Szerokie zastosowanie w projektowaniu ogrodów: jako bylina pierwszego planu rabat mieszanych, sadzona w grupie pod koronami drzew oraz na stanowiskach półcienistych.
  • Takie rośliny wieloletnie dobre łącze się z różnymi rodzajami irysów, zwłaszcza syberyjskich, werbenami, paprociami, gejzerami, brunnerami, miodunkami itp.
  • Lecznicze kłącza i liście nadają się do stworzenia modnego ogrodu aptecznego. Kłącza - niech rosną. A z ubiegłorocznych liści powstała delikatna herbatka witaminowa, bardzo lekka o wybornym aromacie.

Prawidłowe sadzenie sadzonki bergenii na otwartym terenie

Sadzenie kłączy. Aby pielęgnacja była prosta, uprawa łatwa, a dekoracyjność maksymalna, należy od samego początku wybrać dobre miejsce i optymalne warunki oświetleniowe przed sadzeniem sadzonek. Postaraj się od razu wybrać optymalne miejsce, badan nie lubi przeszczepu. Kłącza można kupować i sadzić jesienią i wiosną. Podzielić i posadzić dorosłego krzewu - po kwitnieniu w lipcu-sierpniu.

Gleba. Słaba, średnio żyzna, lekka gleba jest bardziej odpowiednia niż czarnoziem. Nadaje się nawet kamienista i piaszczysta gleba z dodatkiem 1/3 dojrzałego kompostu (ogródek skalny, skalniak). Glebę gliniastą należy rozjaśnić - dodać piasek, kompost, drobny żwir. Na ubogich glebach kolor liści będzie jaśniejszy, a na bogatych glebach kwitnienie będzie trwało dłużej. Warunkiem wstępnym jest wysokiej jakości drenaż. Najmniejsza stagnacja wody doprowadzi do chorób kłączy, a zimą do tworzenia się skorupy lodowej - nawet do śmierci rośliny.

Światło. Kłącza sadzi się w cieniu, półcieniu lub na obszarach o rozproszonym świetle, od północnego wschodu i północnego zachodu, a nawet północnej części alpejskich wzgórz, klombów, obszarów ogrodu w cieniu budynków, altan, łuki, pergole i trejaże.

Podstawowa uprawa bergenii

Karmienie bergenii ma unikalną cechę wzrostu. Nowe liście zaczynają rosnąć niewczesną wiosną, wraz z nadejściem ciepła, ale po kwitnieniu w ciągu 2-3 tygodni. Dlatego nawozy mineralne należy stosować nie tylko po rozmrożeniu gleby, ale także bezpośrednio po kwitnieniu (mniej więcej w czerwcu). Użyj uniwersalnego nawozu firmy Planta.

Nawadnianie. Bergenia nie toleruje ani stagnacji wody, ani wysychania. Dlatego najlepszym miejscem do sadzenia jest półcień, aby kłącza nie przegrzewały się i nie wysychały. Chociaż pod grubą warstwą ściółki i przy ciągłym podlewaniu, bergenia może rosnąć na słońcu, ale to komplikuje opiekę. Utrzymuj stałą umiarkowaną wilgotność gleby, a bergenia będzie szybko rósła i tworzyła gęste zasłony.

Szkodniki i choroby omijają roślinę przy odpowiednim sadzeniu i pielęgnacji. Jeśli występuje stagnacja wody, kłącza mogą być dotknięte gniciem i konieczne będzie użycie fungicydów. Roślina rzadko jest uszkadzana przez owady.

Zimowanie bergenii. Dorosłe rośliny nie potrzebują schronienia na zimę. W pierwszą zimę po jesiennym sadzeniu kłączy -  można przykryć warstwą torfu lub ściółki kompostowej. Nigdy nie usuwaj starych liści jesienią - roślina izoluje się nimi na zimę. Dopiero wiosną ostrożnie oderwij brązowe liście, które zimowały z ogonkiem.


Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 
Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023