Garden Blog

Arystokratyczna cynia w projektowaniu kwietników i ogrodów – kiedy i jak sadzić

Cynie to efektowne i łatwe w pielęgnacji kwiaty. Przywiezione z Ameryki Łacińskiej zdobiły arystokratyczne przyjęcia Starej Europy, a dziś są uprawiane na całym świecie. Kwiaty są często określane jako główne i są używane w kwietnikach i ogrodach w stylu wiejskim. Możesz zamówić dowolną z licznych odmian w katalogu, który oferuje nasza hurtownia ogrodnicza, a nasi eksperci zdradzą sekrety, jak hodować jednoroczną cynię w domu, gdzie lepiej wykorzystać popularne odmiany cynii. W naszym katalogu również zobaczysz jak wygląda cynia.

Co lubią cynie: gdzie lepiej sadzić

Uprawa cynii wcale nie jest trudną. Kultura słynie z bezpretensjonalności, ale do luksusowego i długiego kwitnienia potrzebuje minimalnych warunków. Lepiej jest wybrać miejsce i przygotować je jesienią, aby sadzić sadzonki wiosną.

Optymalne warunki dla kwiatów:

  • jasne rozproszone światło;
  • wilgotne podłoże;
  • ciepło w granicach + 22-24 ºC;
  • nawozy mineralne (minimum azotu) trzy razy sadzonki i dwa razy w lecie;
  • rozluźnienie po deszczu.

Kultura rozmnaża się przez nasiona. Do ich zbierania wybiera się najsilniejsze rośliny, po odczekaniu pierwszych koszyczków usuwa się pąki boczne. Po około 60 dniach kwiatostany brązowieją, są cięte i suszone. Nasiona kwiatów są oddzielane od resztek kwiatostanu, przechowywane w suchym miejscu bez zmian temperatury. Kiełkowanie nasion do 3-4 lat.

Kiedy sadzić cynie

Nasiona cynii kochające ciepło potrzebują dodatnich temperatur, dlatego sadzi się je w otwartym terenie tylko w maju-czerwcu.

Wczesne kwitnienie można uzyskać tylko przez sadzonki. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest kiełkowanie nasion. Zwija się je w gazę nasączoną wodą ze stymulatorem wzrostu. Świeży materiał wykluje się za kilka dni, a stare nasiona za tydzień. Sadzenie odbywa się od 20 marca do 7 kwietnia.

Jak sadzić cynie na sadzonki i czy można sadzić natychmiast do gleby

Uprawa sadzonek to ciekawy i łatwy proces. Wyklute nasiona układa się w dwóch lub trzech kawałkach w doniczkach z umiarkowanie wilgotną mieszanką ziemi. Głębokość osadzenia wynosi jeden centymetr. Kiełki uformują się w ciągu kilku dni, jeśli utrzymasz dobre oświetlenie i temperaturę + 22-24 ºC.

Jak długo rosną cynie w donicach? Kwiaty trzymane są w domu do maja. Zaczynają stopniowo twardnieć, wynosząc rośliny na zewnątrz lub na balkon w słoneczne, ciepłe dni. W celu przesadzania na miejsce glebę wykopuje się na głębokość 45 cm z dodatkiem kompostu. Cynie w ogrodzie mają być sadzone w odległości 30 cm.

Uwaga! Kwiat nie lubi pikowania, więc sadzonki początkowo mają być posadzone do pojedynczych doniczek.

Jak kwitnie i co oznacza kwiat – zastosowanie odmian cynii

Wysokość, podobnie jak kwitnienie, zależy od odmiany. Łodygi są wydłużone o 20-100 cm, a na szczycie tworzy się pojedynczy kosz o wielkości 3-14 cm. Kwiaty są ułożone w jednym lub wielu rzędach. Ich kolor jest bardzo zróżnicowany: pomarańczowy, fioletowy, różowy itd. Rurkowate kwiaty znajdujące się w centrum są zwykle żółte lub brązowoczerwone. Można kupić odmiany o różnych formach koszyczków na przykład: cynia daliowa, cynia wytworna, cynia chryzantemowa, cynia wąskolistna, cynia pomponowa, cynia anemonowa a inne. Kwitnienie rozpoczyna się na początku lipca i może trwać do pierwszych przymrozków.

Zwróć uwagę! W języku kwiatów cynia oznacza stałość i trwałe przywiązanie. Tym przyjemniej jest hodować je w ogrodzie.

Cynie w ogrodzie – kompozycje

Cynia wąskolistna. Roślina jednoroczna o prostych łodygach typu krzewiastego. Wysokość wynosi zwykle około 30 cm, liście są wydłużone, a kwiatostany to kosze o różnych ciepłych odcieniach. Gatunek może być używany jako roślina okrywowa.

Cynia kaktusowa. Krzew o wysokości 50-60 cm z cienkimi łodygami i małymi kwiatami do 3 cm średnicy, których zaletą jest purpurowy kolor trzcinowych kwiatów.

Uwaga! Uprawa kwiatu do cięcia zapewnia światło, podlewanie pod korzeniem. Aby uformować krzak, zaleca się uszczypnięcie sadzonek nad trzecią parą liści.

Cynia wytworna. Zielne jednoroczne, często o wysokości około 100 cm. Kwiatostany-koszyki o prostym / półpełnym / podwójnym kształcie, pomalowane na biało, pomarańczowo, różowo i inne odcienie. Liście są jajowate, długości 4-7 cm, zielone. Może zacząć kwitnąć w czerwcu. Idealny do ogrodów rustykalnych, w połączeniu z nagietkami, dzwonkami, stokrotkami.

Ciekawostka! Kultura rozciąga się w górę, nie tworzy cienia, dlatego może ozdobić nie tylko klomb, ale także ogród warzywny.

Cynia karłowa. Na szczególną uwagę zasługuje kwiat o wysokości 15–30 cm, często w postaci dobrze rozgałęzionego krzewu. Jest popularny w projektowaniu klombów, dobrze rośnie w skrzynkach balkonowych i domowych doniczkach.

Uwaga! Jeśli masz wątpliwości, czy cynia jest trująca, czy nie, śpieszymy z zapewnieniem, że roślina jest bezpieczna.

W Polsce wszystkie cynie są uprawiane jako roślina jednoroczna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo trzymać kwiat w doniczce, którą jesienią można wnieść do domu. Jest to szczególnie wygodne w przypadku nisko rosnących odmian, które zajmują minimum miejsca.

Zdjęcia: Depositphotos

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023