Garden Blog

Aquilegia lub Orlik: ogrodowe formy hybrydowe

Aquilegia, czyli orlik, lilia wodna, to jedna z ulubionych roślin w naszych ogrodach. Jasne, pełne wdzięku kwiaty orlików są przyjemne dla oka. A bujne, aksamitne, niebiesko-zielone, szmaragdowe liście zdobią rabaty kwiatowe i mixborders nawet po kwitnieniu.

Aquilegia (łac. Aquilegia) - należy do rodzaju wieloletnich roślin zielnych z rodziny Ranunculaceae. Aquilegia to bardzo bezpretensjonalna roślina. Jest szeroko stosowana w ogrodach od XVII wieku. Popularność orlików jest łatwa do wytłumaczenia - ta piękna roślina może rosnąć w niemal każdym miejscu, zarówno w słońcu, jak i w półcieniu pod koronami drzew, lubi każdą glebę, jest mało wymagająca w pielęgnacji i może rosnąć w jednym miejscu przez kilka lat. 

Kształt kwiatów orlików jest bardzo wyrazisty i niezwykły. Kwiaty mogą mieć kształt dzwonu z ostrogą lub podwójne kwiaty o najbardziej niesamowitych kolorach. Aquilegia kwitnie na samym początku lata w czerwcu, kwitnienie jest długie, około miesiąca. Kwiaty zebrane są w bujne kwiatostany. Poranna rosa zbiera się na aksamitnych liściach orlików w idealnie okrągłe krople, które błyszczą jasno w słońcu. Nowoczesne odmiany i hybrydy orlików są bardzo zróżnicowane, z różnymi kształtami kwiatów, szeroką gamą kolorów i kontrastowymi kombinacjami kolorów, dzięki czemu roślina ta jest niezbędna do tworzenia rabat kwiatowych i mixborderów. Niektóre nowe gatunki mogą być również uprawiane w domu jako rośliny doniczkowe. Dostępne są formy wysokie do 1,2 m oraz formy miniaturowe o wysokości 20-30 cm.

Tradycyjne odmiany orlików wyróżniają się zwykle niebieskimi, różowymi, białymi kwiatami z ostrogami, o wysokości od 70 cm do 90 cm. Nowoczesne formy hybrydowe, najbardziej popularne, mogą być pełne i półpełne. Wysokość orlika hybrydowego może się różnić od niewymiarowych form, które można stosować w ogrodach skalnych, ich wysokość jest do 120 cm. Tradycyjne odmiany orlików mają białe, różowe lub niebieskie kwiaty z falbankami, na szypułkach o wysokości 60-90 cm. Nowoczesne odmiany są bardziej zróżnicowane pod względem wysokości, koloru i kształtu kwiatów, w tym odmiany półpełne i pełne. Hodowcy opracowali również niewymiarowe odmiany orlików, które ozdobią każdy ogród skalny.

Większość hybrydowych akwilegii pochodzi ze skrzyżowania akwilegii pospolitej i akwilegii amerykańskiej.

Bardzo interesujące są hybrydy Aquilegia z serii Spring Magic. Rośliny te tworzą bardzo bujny krzew o średnicy do 100 cm i wysokości do 60 cm, pokryty kwiatami. Te orliki dobrze rosną nie tylko w ogrodzie, ale także w doniczkach. Kwiaty tych orlików nie patrzą w dół, jak zwykłe rzeżuchy, ale na boki, co nadaje krzewowi szczególny efekt dekoracyjny.

Inną popularną serią akwilegii hybrydowych jest Winky. Ich cechą charakterystyczną jest niska, zwarta rozeta liści, ponad którą na długich szypułkach wznoszą się jasne, wdzięczne kwiatostany w kontrastowych kolorach. Te orliki mogą być uprawiane do cięcia. Te kwiaty nie patrzą w dół, jak zwykłe kwiaty, ale w górę, a kwitnący krzew wygląda bardzo elegancko. Te orliki wyróżniają się szczególnie długim i bujnym kwitnieniem.

Hybrydy Mckhana wyróżniają się szeroką gamą kształtów, wysokości i kolorów krzewów. Roślina ta ma silną szypułkę do 130 cm, co pozwala na uprawę Mckhana do cięcia. Ich kwiaty nigdy nie opadają, a każdy pączek ma wdzięczny kształt z długą ostrogą. Kwiaty są podwójne w różnych kolorach: liliowym, niebieskim, białym, czerwonym, żółtym, bordowym.

Hybrydowa aquilegia Biedermeier jest niesamowicie piękna. Roślina ma około 50 cm wysokości. Kolor gęsto podwójnych kwiatów łączy w sobie kilka kolorów z miękkimi przejściami, są kolory dwukolorowe. Kwiaty są lekko opadające. Roślina jest odporna na różne warunki uprawy i niezmiennie kwitnie bujnie.

Jedną z najbardziej dekoracyjnych form orlików jest odmiana pełna. Są to dość wysokie rośliny do 100 cm. Kwitnienie przypada na połowę czerwca. Średnica ażurowych, pełnych kwiatów może osiągać 5 cm. Kwiaty są opadające. Najpopularniejsze odmiany orlików pełnych: Nora Barlow, Black Barlow, Ruby Port.

Decydując się na uprawę orlików z nasion na sadzonki, należy pamiętać o niektórych osobliwościach siewu orlików. Jej nasiona wymagają stratyfikacji - utrzymywania nasion w niskich temperaturach przez długi czas. Przed siewem należy umieścić nasiona w piwnicy lub lodówce w temperaturze +5-7°C na 30 dni. Wysiew nasion orlików odbywa się poprzez umieszczenie nasion na powierzchni gleby, lekko je dociskając, bez posypywania ich ziemią. Następnie rośliny zwilża się butelką z rozpylaczem i przykrywa folią. W temperaturze +20°C sadzonki pojawią się w ciągu 2-3 tygodni. Po wysianiu orlików w domu kwitnienie następuje po 30-40 tygodniach. Po wysianiu zimą na zewnątrz, orlik zakwitnie w ciągu jednego sezonu.

Orliki dobrze rosną, tworząc kłącza, które dobrze znoszą przesadzanie, więc zakup orlików to najprostszy sposób na udekorowanie nimi ogrodu. W naszym sklepie internetowym można kupić kłącza orlików w cenie od producenta. Dobrze znoszą transport i dobrze zakorzeniają się w ogrodzie. Dobrze zapakujemy rośliny i wyślemy je pocztą w Polsce.

Nasza kolekcja obejmuje najlepsze odmiany i hybrydy orlików:

  • pełna odmiana Ruby Port;
  • biało-niebieska hybryda McKhana;
  • czerwona z białym środkiem orlik Crimson Star;
  • delikatna pastelowa aquilegia z serii Biedermeier;
  • wyrazista i szlachetna William Guiness;
  • olśniewająco biała White Barlow.

Cechy uprawy orlików: sadzenie i pielęgnacja

Najkorzystniejsze warunki do uprawy orlików

Roślina nie jest wymagająca pod względem gleby. Najkorzystniejsze dla wzrostu i kwitnienia są uprawne powietrze i przepuszczalne gleby. Należy unikać palącego słońca - orlik najokazalej kwitnie w półcieniu.

Daty sadzenia kłączy orlików w otwartym terenie

Kłącza orlików można sadzić wiosną po rozmarznięciu gleby oraz jesienią na miesiąc przed nadejściem chłodów - mniej więcej do końca października.

Przygotowanie kłączy orlików do sadzenia

Kłącza orlików nie wymagają specjalnego przygotowania.

Sadzenie kłączy orlików w otwartym terenie lub doniczkach

Przygotuj miejsce do sadzenia - 20x20x30 cm, zastosuj uniwersalną mieszankę gleby. Na dnie dołka uformuj kopiec ziemi, opuść na niego kłącze, rozłóż korzenie i przykryj je ziemią. Po posadzeniu dobrze podlać orlik. Gleba w pobliżu sadzonki powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna. Krzewy orlików sadzi się w odległości od 30 cm do 50 cm, w zależności od rodzaju orlika. Nie należy pogłębiać szyjki korzeniowej o więcej niż 2,5 cm.

Pielęgnacja orlików

Orlik jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Wystarczy odchwaszczanie i podlewanie. W okresie tworzenia pąków należy upewnić się, że gleba wokół rośliny jest zawsze umiarkowanie wilgotna, aby kwitnienie było obfite i długie. Pod koniec kwitnienia należy odciąć szypułkę, co pomoże roślinie lepiej rosnąć i nie marnować energii na dojrzewanie nasion. Aquilegia może rosnąć w jednym miejscu przez 5-6 lat: po kwitnieniu kłącza rośliny należy podzielić.
Aquilegia nie jest podatna na choroby i prawie nie jest uszkadzana przez owady.

Zabezpieczanie orlików na zimę

Aquilegia jest rośliną odporną na zimę i dobrze zimuje w naszej strefie klimatycznej bez schronienia.

Nawożenie orlików

Aby uzyskać bujne kwitnienie i dobry wzrost orlików, można je nawozić.

Wiosną i latem należy karmić orliki złożonym nawozem mineralnym. Wygodne będzie użycie złożonego preparatu.

Jesienią należy stosować nawóz potasowo-fosforowy.

Cechy zastosowania orlików, przydatne i interesujące informacje

Aquilegia jest szeroko stosowana w projektowaniu krajobrazu do klombów, rabat i mixborderów. Nisko rosnące odmiany są idealne do kompozycji ogrodowych, rosnących w doniczkach i na alpejskich wzgórzach. Wysokie akwilegie dobrze komponują się z bylinami: makami, tawułkami i ageratum. Orliki dobrze wyglądają na brzegach sztucznych stawów, w nasadzeniach grupowych na trawnikach, na trawnikach pod koronami drzew.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023