Garden Blog

10 najlepszych kwiatów dwuletnich i wieloletnich do wysiewu latem

Zadbaj o sadzenie wieloletnich kwiatów, które zachwycą Cię kwitnieniem w przyszłym roku. Zalecamy siać kwiaty w lipcu. Jest to optymalny czas do siewu. To właśnie w tym okresie nasiona wielu roślin dwuletnich i bylin w przyrodzie wysiewa się w ziemi. Do jesieni młode rośliny będą miały czas na nabranie siły.

W przypadku większości kwiatów i bylin ważne jest, aby po siewie w lipcu zimowały pod śniegiem na otwartym terenie. Wtedy na pewno zakwitną w przyszłym sezonie. Wiosenne sadzonki i nasiona roślin dwuletnich i bylin nie zawsze kwitną. Dlatego wysiewanie kwiatów w lipcu jest skutecznym rozwiązaniem. A wiosną zaoszczędzisz dużo czasu bez zawracania sobie głowy sadzonkami. Będziesz mieć młode rośliny gotowe do kwitnienia w swoim ogrodzie. Kwitnące byliny - twórz stabilne kompozycje ogrodowe, które wystarczy raz zasiać i posadzić. A przez resztę czasu będziesz je tylko podziwiać.

W czerwcu-lipcu można siać orliki, stokrotki wieloletnie, różne rodzaje dzwonków, ostróżki, floksy, astry wieloletnie, naparstnicę, goździki tureckie i inne rodzaje goździków ogrodowych itp. Załóżmy dowiedzieć się, które kwiaty najlepiej siać w lipcu, jak siać, jak bezproblemowo hodować młode rośliny.

Kwiaty wieloletnie i kwiaty dwuletnie: co siać w czerwcu-lipcu? 

Wysiew kwiatów latem, które zachwycają swoim kwitnieniem przez kilka lat, to sprawa godna uwagi hodowcy. Latem w ogrodzie jest dużo do zrobienia, ale wśród zmartwień znajdź czas na sadzenie kwiatów w ogrodzie. I już tej jesieni lub przyszłej wiosny – będzie można zaplanować nowe klomby, harmonijnie uzupełnić istniejące kompozycje – z bylinami kwitnącymi. Jak mówią projektanci krajobrazu, byliny to podstawa każdego ogrodu! Wieloletnie kwiaty rosną w ogrodzie przez wiele lat z rzędu. Nie trzeba ich stale corocznie wysiewać ani kupować w sadzonkach. Stanowią podstawę kompozycji ogrodowych. 

Najlepsze kwiaty i byliny do siewu w lipcu:

1. Ostróżka. Ta roślina jest w stanie wytworzyć łodygi kwiatowe o wysokości do 150 cm, które mają eleganckie duże kwiatostany o długości do 30 cm, a ponadto piękne szmaragdowe liście, które pozostają dekoracyjne nawet wtedy, gdy roślina nie kwitnie. Zasiane latem - kwitnienie nastąpi w następnym sezonie. Wiosną - rok później. Odmiany hybrydowe nie rozmnażają się przez nasiona - należy zakupić kłącza delphinium ze szkółki.

2. Naparstnica (Digitalis). Roślina o wysokiej szypułce do 150 cm, której kwiatostan składa się z kilkudziesięciu niezwykłych kwiatów w kształcie lejka. Siew odbywa się bardzo powierzchownie, lekko wciskając nasiona w ziemię, przykrywając folią, agrofibrą, aby sadzonki nie wysychały. Digitalis rośnie na otwartych, nasłonecznionych miejscach, bez stojącej wody. Rośliny przezimowane zakwitną wczesnym latem. A przy wiosennym siewie, zaledwie rok później, w tym przypadku wygodniej jest kupić hybrydowe kłącza naparstnicy w centrum ogrodniczym.

3. Łubin. To piękna roślina, która poprawia również glebę. Ogromne kwiatostany do 40 cm wznoszą się nad ogrodem na szypułkach do 120 cm wysokości. Krzewy mogą osiągnąć średnicę do 40 cm. Łubin dobrze rośnie zarówno na otwartych, nasłonecznionych miejscach, jak i w półcieniu. Najlepiej prezentują się w kompozycjach ogrodowych w grupach.

4. Trytoma (Knifofia) to niezwykle piękna roślina. Z rozety długich wąskich liści, w środku lata, pojawia się wysoka szypułka do 140 cm z oryginalnym jasnym kwiatostanem. Knifofia potrzebuje otwartego, nasłonecznionego miejsca, dobrze nagrzanego słońcem. Wysiew nasion w lipcu pozwoli cieszyć się kwitnieniem latem. A jeśli zasiejesz wiosną, młode rośliny dadzą łodygi kwiatowe dopiero po roku.

5. Wielkokwiatowe stokrotki ogrodowe. Rośliny te od dawna i zasłużenie stały się klasykami ogrodu. Bezpretensjonalne i bardzo piękne rośliny. Średnica kwiatów nowoczesnych odmian może osiągnąć średnicę 15 cm. A wysokość szypułek wynosi do 150 cm, zwykle kwitnienie młodych roślin rozpoczyna się w drugim roku. Jednak kiedy zasiane w lipcu - już następnej wiosny.

6. Stokrotki. Są to kwiaty o wesołym charakterze, urocze, jasne, bezpretensjonalne. Świetnie prezentują się w grupach, w pojedynczych nasadzeniach, pięknie prezentują się na trawniku. Istnieją odmiany o kwiatach pełnych i prostych w różnych kolorach. Po letnim siewie młode rośliny zakwitną wczesną wiosną i będą ozdabiać ogród kwitnieniem przez całe lato.

7. Mak syberyjski. Splendor jej kwiatów jest hipnotyzujący. Mak kwitnie w maju-czerwcu ogromnymi kwiatami do 20 cm średnicy. Dorosła roślina może mieć 120 cm szerokości. A wysokość szypułek wynosi do 120 cm. Przy normalnym siewie kwitnienie rozpocznie się od drugiej wiosny po siewie. Jednak jeśli zasiejesz nasiona w lipcu, kwiaty pojawią się w następnym sezonie. Hybrydowe odmiany maku często nie przenoszą właściwości przez nasiona, dlatego lepiej kupować kłącza maku.

8. Tureckie lub wieloletnie goździki to prawdziwe znalezisko dla każdego ogrodu. Są bezpretensjonalne, mają prawie zimozielone srebrne liście. Goździki kwitną jasnymi bujnymi kwiatami, okres kwitnienia jest długi. Wygodnie jest siać nasiona goździków w lipcu i cieszyć się kwitnieniem wiosną.

9. Malwy to luksusowo kwitnące byliny, tradycyjne nie tylko dla polskich, ale i europejskich ogrodów. Wysokość szypułek może osiągnąć 2 m, a w kwiatostanie - setki kwiatów. Po wysianiu latem młode malwy dobrze zimują i zakwitną w maju-czerwcu następnego sezonu, staną się prawdziwą ozdobą ogrodu.

10. Fiołek lub bratki ogrodowe - kwitnące dwuletnie, bez których nie można sobie wyobrazić wiosennych klombów. Ich duże jasne kwiaty o aksamitnych płatkach fascynują zachwycającymi kolorami. Jest rośliną wytrzymałą i łatwą w pielęgnacji. Zasiej bratki w lipcu, a wiosną będziesz cieszyć się jej kwitnieniem. Ten rodzaj fiołka jest warunkowo uważany za roślinę dwuletnią. W trzecim roku roślina praktycznie nie kwitnie całkowicie, chociaż krzew może dalej rosnąć. Dlatego wysiewa się go w lipcu każdego lata, aby uzyskać jasne kwitnienie wiosną. 

Podstawowe zasady siewu nasion kwiatów wieloletnich i dwuletnich latem

Termin letniego siewu w otwartym terenie - czerwiec-lipiec. Nie odkładaj na później. Aby młode rośliny miały czas, aby dobrze się rozwinąć i wzmocnić przed nadejściem zimy. Przy późniejszym jesiennym siewie istnieje ryzyko, że niedostatecznie wyhodowane rośliny nie zimują. I mrozoodporność - może być za mała, by zakwitnąć wiosną, a nie rok później. Dlatego najlepszy okres do siewu - eksperci uważają lipiec.

Przygotowujemy łóżko ogrodowe, spulchniamy glebę, stosujemy kompost i kompleksowy nawóz mineralny. Nasiona można wysiewać bezpośrednio na klomby, ale pielęgnacja maleńkich sadzonek w klombach jest często niewygodna, łatwa do zgubienia, przypadkowego wyplenienia i uszkodzenia podczas pielęgnacji sąsiednich roślin.

Zasady wysiewu nasion - zwykle opisane na workach z nasionami. Przestrzegać zalecanej głębokości siewu dla każdej rośliny. Przed wysiewem zalecamy podlanie grządki fungicydami i zdezynfekowanie nasion tym samym roztworem lub środkiem dezynfekującym. To ochroni młode sadzonki przed poważnymi chorobami. Podczas siewu staraj się ułożyć nasiona tak, aby między pędami było 4-5 cm, a między rzędami - od 10-15 cm.

Pielęgnacja podstawowa. W razie potrzeby sadzonki przerzedź lub rozłóż tak, aby między nimi pozostało co najmniej 7-10 cm, dzięki czemu rośliny nie będą się stłoczyć i będą pięknie rosły aż do następnej wiosny. Ostrożnie chwastuj uprawy, karm nawozami. A jesienią będziesz miał dobrze rozwinięte młode rośliny z dobrymi korzeniami. Jesienią wyeliminuj nawozy azotowe. Użyj specjalnego jesiennego kompleksu.

Przygotowanie do zimy nie sprawi większych problemów. Możesz pokryć nasadzenie agrofibrą. Jeśli zima jest łagodna, po prostu przykryj szkołę opadłymi liśćmi. Większość kwiatów i bylin nadających się do siewu w lipcu jest mrozoodporna i dobrze zimuje.

Młode rośliny otwieramy wiosną, agrofibrę usuwamy w okresie, gdy nie ma już mocniejszych mrozów. Ziemia wokół młodych roślin dobrze się nagrzeje. Jak tylko uformują się gniazda, przeszczep krzaki na stałe miejsce.

Jak widać, wysiewanie kwiatów w lipcu to dobry sposób na uzyskanie nie tylko sadzonek na wiosnę, ale także młodych, wysokiej jakości roślin, które są gotowe do kwitnienia.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023