Garden Blog

Wysokie grządki krok po kroku: jak zrobić - zalety i funkcje

Wysokie grządki łóżka lub cieple grządki, jak są często nazywane, są od dawna używane przez fanów rolnictwa ekologicznego. Są one praktyczne, wygodne i żyzne. Takie łóżko będzie służyć przez wiele lat. Ale jego aranżacja zajmie trochę czasu i zasobów. Ale można go łatwo wykonać ze złomu. I takie łóżko działa jako poduszka grzewcza na wiosnę i można uprawiać wczesne warzywa, a także jako fabryka nawozów organicznych w strefie korzeniowej. Dzięki temu mniej wysiłku i pieniędzy trzeba zainwestować w karmienie zawsze głodnych roślin ogrodowych.

Co to jest ciepła grządka - jak zrobić je samemu?

Ciepła grządka to pewna objętość ogrodu, która jest wypełniona resztkami organicznymi - gałęziami, liśćmi, trawą, kompostem i ziemią. Po rozłożeniu wydzielają one ciepło, które pomaga roślinom lepiej rosnąć, szybciej się rozwijać, zapewnia organiczne odżywianie, pomaga im łatwiej dostosować się do zmian temperatury i wilgotności oraz wygładza je.

Kiedy mogę rozpocząć tworzenie ciepłych grządek?

Kiedykolwiek jest to dla Ciebie wygodne, wiosną, latem lub jesienią. Jedyna różnica polega na tym, że masz więcej czasu i więcej resztek roślinnych pod ręką. Dlatego większość ludzi zaczyna zakładać ciepłe grządki jesienią.

Jak ustawić ją względem punktów kardynalnych i gdzie ją umieścić?

Wybierz dobrze oświetlone miejsce, bez silnych wiatrów i przeciągów. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie grządki od wschodu do zachodu, aby rośliny otrzymywały równomiernie ciepło i światło słoneczne.

Przewaga wysokiej grządki nad zwykłą - co sadzić i uprawiać

 • Wykonanie takiej grządki jest łatwe i stosunkowo proste. Nie trzeba przekopywać ani odchwaszczać dziewiczego lub opuszczonego terenu, aby stworzyć nowe miejsce do uprawy.

Wykorzystujesz wszystkie organiczne pozostałości w ogrodzie wydajnie i z maksymalnym efektem. Nie musisz zastanawiać się, co z nimi zrobić. Zostaną one wykorzystane do wypełnienia ciepłych grządek.

Możliwość wczesnego sadzenia roślin ogrodowych. Materia organiczna jest podstawą takiego łóżka - generuje dużo ciepła, ziemia nagrzewa się wcześnie i głęboko. A w szklarni można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nieogrzewaną szklarnię można uruchomić wiosną znacznie wcześniej niż zwykle. Podczas wiosennych przymrozków ciepło będzie również znacznie lepiej zatrzymywane w szklarni, a Ty nie będziesz musiał martwić się o dodatkowe schronienie.

 • Możliwość uzyskania wczesnych zbiorów, zebrania ich i posadzenia drugiej fali roślin ogrodowych. A dodatkowo ciepło grządki wydłuży jesienny sezon wegetacyjny.

 • Ciepła grządka jest wykonywana raz na 4-5 lat i zachowuje swoją wydajność i żyzność przez cały okres użytkowania. Nie trzeba dodawać materii organicznej do ogrodu każdej wiosny i jesieni. W ten sposób oszczędzasz wysiłek, czas i pieniądze. A zbiory będą znacznie większe niż w przypadku tradycyjnych grządek.

Dodatkową zaletą jest to, że sama struktura grządki reguluje płodozmian.

 • W wieku 1 roku, gdy gleba jest świeża w dosłownym znaczeniu, u jej podstawy zachodzą aktywne procesy rozkładu materii organicznej - dobrze rosną ogórki, dynie, cukinia, rzodkiewka, sałatki i zioła. Dla pomidorów i roślin okopowych jest za dużo azotu.

 • W roku 2 powstają najlepsze warunki dla pomidorów, kapusty, papryki, bakłażanów itp.

 • Rok 3 - będzie idealny dla odmian ziemniaków, fasoli, marchwi, sadzenia cebuli, odmian czosnku, buraków itp.

 • Rok 4 - odpowiedni dla grochu, wszystkich rodzajów zieleni. A przy odrobinie dodatkowego nawożenia - większość roślin okopowych. Nie należy zapominać o płodozmianie.

Następnie ciepłe grządki są odnawiane i cykl się powtarza.

Podstawowe zasady tworzenia wysokiej grządki

Istnieją różne rodzaje ciepłych grządek - podniesione, zakopane i na wzgórzu. Mają one swoje zalety i cechy. Aby określić, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie, porozmawiajmy najpierw o tym, jak takie łóżko jest ułożone. A potem możesz wybrać lub zmieniać i improwizować, stworzyć własny połączony typ dla warunków swojego ogrodu.

Podstawowa zasada tworzenia jest taka sama, ważne jest, aby ją zrozumieć. Ciepłe podłoże to rodzaj warstwowego ciasta z różnych resztek roślinnych, które poprzez stopniowy rozkład ogrzewają i odżywiają glebę. Ogólnie rzecz biorąc, jest to pryzma kompostowa ułożona w łóżkach, która jest wykonana zgodnie z pewnymi zasadami, proces kompostowania i rozkładu w niej przebiega prawidłowo bez pleśni, niepotrzebnych zapachów, szkodników i patogenów, a także ma dobrą wilgotność i wymianę powietrza. Więcej o tym, jak prawidłowo wykonać kompost ogrodowy i jakie procesy zachodzą podczas jego rozkładu przeczytasz na naszym blogu.

Podstawowe zasady:

 1. Cały tort może zająć nawet 120-150 cm. Zależy to od tego, ile i jakiego rodzaju resztek ogrodowych posiadasz. Nie, nie oznacza to, że trzeba dużo kopać. Istnieją różne opcje. Zależy to od rodzaju ciepłego łóżka, lokalizacji i preferencji.
 2. Fundament kładzie się czymś, co będzie gnić przez długi czas - pniaki, kłody, duże gałęzie. Następnie łodygi kukurydzy i słonecznika, średniej wielkości gałęzie itp. Świeże lub suche. Posłużą one również jako drenaż, zapewnią ruch powietrza niezbędny do normalnego gnicia. Grubość warstwy wynosi około 40-45 cm. Dobrze ubić i podlać.
 3. Średnie i małe gałęzie umieszcza się wyżej, z warstwą do 20-30 cm.
 4. Rozdrobnione resztki drewna - warstwa do 20 cm.
 5. Liście, łodygi bylin zielnych itp. - 20-35 cm.
 6. Kompost ogrodowy - 20 cm.
 7. Ziemia - 20 cm.

Pomiędzy 4-5 lub 5-6 warstwami zalecamy ułożenie drobnej siatki ochronnej przeciwko gryzoniom. Wszystkie warstwy należy dobrze podlać. Będą one osiadać i zagęszczać się. To dobra rzecz. Jeśli placek powstał jesienią, przykryj go czarną folią, aby utrzymać ciepło i wydłużyć proces przegrzewania przed mrozem. Jeśli planujesz użyć darni, ułóż ją w środkowych warstwach trawą do dołu.

Ważne: upewnij się, że warstwy nie sklejają się i nie blokują przepływu powietrza. Świeże i wilgotne, soczyste resztki roślinne - ułóż warstwę z gałęziami. Wszystko, co wkładasz, powinno być wolne od pleśni i zgnilizny, pozostałości zdrowych roślin.

W szklarni lub cieplarni można zrobić kompaktową wersję tego tortu: drenaż z gałęzi, lub agroperlitu (5 cm), liście (5 cm), kompost i resztki roślinne (15 cm), liście (5 cm), ziemia z kompostem (20 cm), łuki i folia lub agrofibra na wierzchu.

Rodzaje ciepłych grządek: podniesione, zakopane, grządka kopcowa

 • Podniesione lub wysokie łóżko. Najbardziej powszechne. Do jego budowy umieszcza się boki i ogrodzenia, mogą one mieć wysokość od 30-40 cm do 1 m. Jest to dobre rozwiązanie dla obszarów z wiosennymi powodziami, stojącą wodą, ciężkimi glebami i wysokimi wodami gruntowymi. Wiele osób urządza również wysokie grządki na dobrych działkach. Są one łatwe w utrzymaniu i nie ma potrzeby schylania się. W zależności od wysokości ogrodzenia placek resztek roślinnych wylewa się bezpośrednio na powierzchnię ziemi, bezpośrednio na rosnące chwasty lub częściowo zakopuje w ziemi. W tym przypadku boki są również częściowo lub całkowicie zakopane na głębokość placka. Cechy: takie łóżko musi być regularnie podlewane, najlepiej za pomocą nawadniania kropelkowego.

 • Zagłębione łóżko lub rów. W tym przypadku w ziemi wykopuje się zagłębienie do rozmiaru grządki i wypełnia je zgodnie z powyższym schematem. Następnie górna warstwa ziemi jest umieszczana na poziomie gleby lub poniżej. W przypadku wysokich, suchych i gorących obszarów będzie to zaletą. Rowy są łatwiejsze do podlewania, ponieważ woda nie rozprzestrzenia się w nich, ale wnika głęboko w glebę do korzeni. Na słabych glebach zalecamy wykonanie boków o głębokości 35-45 cm w głąb ziemi, aby korzenie chwastów nie przedostawały się z korytarzy do roślin ogrodowych, do odżywczego i wilgotnego środowiska. Boki można przykryć czarną folią. I nie trzeba się zastanawiać, z czego zrobić boki. Oczywiście rowy nie nadają się do obszarów podmokłych, miejsc ze stojącą wodą.

 • Grządka kopcowa jest zbudowana w formie długiego poziomego wzgórza. Wygląda jak wydłużona pryzma kompostu. Boki wzgórza są łagodne, a oba końce są również zaokrąglone. Rezultatem jest duży kawałek drewna w środku, pokryty warstwami zgodnie z zasadą ciasta. Ze względu na nachylenie, całkowita powierzchnia ciepłego łóżka jest większa niż w przypadku konwencjonalnego łóżka poziomego, co oznacza, że powierzchnia użytkowa wzrasta. W ten sposób można uprawiać więcej warzyw i innych roślin ogrodowych. Lepiej jest zorganizować nawadnianie kropelkowe lub wykonać lekkie tarasy, aby woda nie spływała.

Na zakończenie kilka słów o cechach i wadach.

Aranżacja wymaga czasu, wysiłku i materiałów, chociaż w kolejnych latach nie trzeba będzie przygotowywać grządek do sadzenia warzyw przez kilka lat. Podniesione grządki i grządki na wzgórzach mogą znacznie zamarzać zimą, więc są bardziej odpowiednie do uprawy roślin w cyklu rocznym. Ponadto muszą być dobrze nawodnione, w upale są podatne na wysychanie bardziej niż zwykle. Chociaż nawadnianie kropelkowe jest łatwe do zorganizowania, warto przyjrzeć się produktom do nawadniania. Rowy muszą być dobrze osuszone, aby zapobiec stagnacji w nich wody roztopowej i deszczowej, i świetnie nadają się do lekkich gleb, piaszczystych i piaszczysto-gliniastych. Jednak wszystkie te wady przeważa tylko jedna z wielu zalet - ciepłe rabaty praktycznie nie wymagają dodatkowego nawożenia nawozami mineralnymi przez kilka lat.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023