Garden Blog

Uprawa w pionowych grządkach: różne metody, ich zalety i wady

Czy masz dużo miejsca na swojej działce? A chciałbyś mieć więcej? Och, to częsty problem... Ale uwierz mi, nawet dosłownie na kilku metrach kwadratowych można stworzyć pełnowartościowy ogród warzywny. A pomogą nam w tym pionowe grządki! Jeśli do tej pory nie słyszałeś nic o tej metodzie organizacji przestrzeni pod uprawę roślin, to nasz artykuł jest tym, czego potrzebujesz! Szczegółowo przeanalizujemy, czym jest pionowe łóżko! Uwzględnimy opinie ogrodników, letników i hodowców warzyw. Na ich podstawie opracowaliśmy już listę zalet i wad grządek pionowych. Przejdźmy więc od razu do rzeczy!

Cechy grządek pionowych: zalety i wady

Sięgnijmy nieco głębiej do historii... A ta mówi nam, że początkowo, w nie tak odległej przeszłości, pionowe konstrukcje były wykorzystywane wyłącznie do uprawy roślin ozdobnych.

Ale potem sprytni ludzie pomyśleli: dlaczego nie zrobić pionowych łóżek dla truskawek, ogórków i innych roślin uprawianych w ogrodzie? Rzeczywiście, w ten sposób może rosnąć prawie wszystko: papryka, pomidory, ogórki! Pionowe grządki to uniwersalne rozwiązanie. Ale jak każdy wynalazek, ma swoje wady i zalety.

Zalety:

 1. Chwasty praktycznie nie rosną w pojemnikach o ograniczonej przestrzeni.

 2. Ponieważ grządka znajduje się na wysokości dogodnej dla człowieka (nie trzeba się schylać), pielęgnacja roślin jest łatwiejsza i wygodniejsza. Jest to szczególnie ważne dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

 3. Ponieważ nie ma 100% kontaktu z otwartym gruntem, ryzyko zanieczyszczenia gleby jest minimalne. Rośliny są chronione przed infekcjami grzybiczymi.

 4. Jeśli rośliny nie chorują, nie ma potrzeby traktowania ich chemikaliami, a przynajmniej koszty są znacznie niższe. Jest to bezpośrednia oszczędność pieniędzy.

 5. Łóżko jest kompaktowe. W razie potrzeby (np. mróz) można ją łatwo przykryć lub nawet przenieść.

 6. Na naprawdę małej działce pionowe łóżko pozwala zrobić miejsce dla roślin, które nie są w stanie rosnąć w tym formacie. Innymi słowy, teoretycznie właściciel może zasadzić znacznie więcej roślin i ostatecznie zebrać większe plony.

 7. Jeśli pionowa grządka jest używana do upraw ozdobnych, jest to świetne rozwiązanie do upiększania przestrzeni. Jest to luksusowa metoda dekoracji, a nawet alternatywa dla pionowego ogrodnictwa. Przy prawidłowym wykonaniu wygląda estetycznie.

Wady:

 1. Nawet jeśli używasz dużych pojemników, ilość gleby w nich będzie nadal stosunkowo niewielka. Prowadzi to do problemów z niedoborem składników odżywczych.

 2. Gdy w glebie brakuje przydatnych składników, konieczne jest stosowanie nawozów. W przypadku pionowych grządek, nawożenie jest częstsze niż na otwartym polu. A pieniądze zaoszczędzone na środkach ochrony roślin prawdopodobnie zostaną wydane na nawozy.

 3. W grządkach pionowych gleba wysycha znacznie szybciej niż na otwartym polu. Oznacza to konieczność częstszego podlewania. To także jest koszt - zarówno czasu, jak i pieniędzy. Czasami nie można obejść się bez systemu nawadniania lub nawadniania kropelkowego.

Jak widać, naliczyliśmy 2 razy więcej zalet niż wad. Oznacza to, że łóżka pionowe są zdecydowanie warte rozważenia. Projekt to już inna sprawa. Możemy zaoferować 3 najpopularniejsze opcje organizacji przestrzeni.

Uprawa w grządkach pionowych: opcje

Opcja 1: pojemniki

Jest to najbardziej wszechstronny, najłatwiejszy i najtańszy sposób. Aby go wdrożyć, możesz kupić specjalne pojemniki sklepowe lub wziąć dowolne pojemniki, które masz w domu.

W tym przypadku wszystko zależy od twoich możliwości i wyobraźni. Możesz zacząć od dużych plastikowych butelek, które można ciąć wzdłuż lub w poprzek, a skończyć na drewnianych pojemnikach wykonanych samodzielnie.

Pionowe łóżka wykonane z palet są bardzo popularne w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc, pionowe łóżko ogrodowe wykonane z drewna jest świetną opcją, ale będzie ciężkie i niezbyt mobilne. Z tego punktu widzenia lepsze jest pionowe łóżko z tworzywa sztucznego. Polega to na wzięciu plastikowych pojemników, umieszczeniu ich na wsporniku i zamocowaniu. Liczba rzędów i wysokość konstrukcji mogą być różne.

Ważne! Ponieważ nawadnianie kroplowe jest trudne do wdrożenia podczas uprawy roślin w pojemnikach wykonanych z tworzywa sztucznego lub innego podobnego materiału, zalecamy dodanie hydrożelu do gleby. Zapobiega on wysychaniu gleby, sprzyja komfortowemu rozwojowi roślin i upraszcza życie ogrodnika.

Opcja 2: pionowe rury

Pionowe łóżka, których zdjęcia można zobaczyć, wyglądają naprawdę imponująco. Konstrukcje rurowe są bardziej skomplikowane niż te wykonane z pojemników, więc przyjrzyjmy się, jak je stworzyć punkt po punkcie:

 1. Musisz znaleźć 2 rury (plastikowe) o różnych średnicach. Jedna z nich powinna być tak szeroka, jak to tylko możliwe. Druga powinna być jak najcieńsza. Pierwszej używamy bezpośrednio do uprawy. Druga służy do nawadniania kropelkowego.

 2. Bierzemy cienką rurkę i robimy w niej otwory na całej długości. Można użyć najcieńszego wiertła. Otwory te są niezbędne do przepływu wody podczas nawadniania. Oznacza to, że im bardziej równomiernie je rozprowadzisz, tym bardziej równomierne będzie podlewanie. Około 10-15 cm rury od dołu powinno pozostać nienaruszone.

 3. Weź szeroką rurę i spróbuj wykonać równe otwory o średnicy 5-7 cm. Pozostaw dolną część (te same 10-15 cm) nietkniętą. W tylnej części rury wywierć otwory na przyszłe elementy mocujące.

 4. Przymocuj szeroką rurę do ogrodzenia lub specjalnie skonstruowanego wspornika za pomocą śrub, tak aby rura była prostopadła do podłoża. Zamknij dno za pomocą pokrywy lub innego urządzenia, aby utworzyć korek.

 5. Wypełnij przestrzeń (do 10-15 cm) w szerokiej rurze warstwą drenażową i ostrożnie wepchnij cienką rurę do szerokiej. Najpierw jednak należy owinąć ją czymś, aby ochronić ją przed ziemią i pamiętać o zamknięciu dna.

 6. Rurę wypełniamy specjalnie przygotowanym podłożem z dodatkiem hydrożelu i składników odżywczych, a następnie możemy bezpiecznie przystąpić do sadzenia naszych roślin. Na koniec wlewamy wodę do cienkiej rury irygacyjnej.

Plastikowe rury tworzą wspaniałe pionowe grządki dla truskawek. Opinie są najlepsze, więc możesz spróbować i Ty. Jeśli widziałeś zdjęcia pionowych łóżek truskawkowych w Internecie, wiesz, czego szukać.

Ważne! Niedoświadczeni ogrodnicy czasami mają trudności z sadzeniem sadzonek w pionowych rurach. Zalecamy, aby najpierw zanurzyć glinianą bryłę w glinie z humusem. Wtedy lepiej zatrzyma wilgoć, a sadzonki łatwiej zakorzenią się w pionowej strukturze.

Opcja 3: kieszenie

Fasola, zioła, ogórki - to nie jest pełna lista roślin, które można uprawiać w kieszonkowym ogrodzie. I nie nazywa się go kieszonkowym ogrodem, ponieważ jest mały... Tak naprawdę składa się z kieszeni.

Można wziąć kawałki materiału, zrobić na nich dużą liczbę kieszeni i zasadzić w nich rośliny. Można użyć toreb, worków itp. Oferujemy standardową technologię tworzenia pionowych grządek kieszeniowych z izolacji:

 1. Weź wysokiej jakości izolację. Jej długość powinna być 2 razy większa niż planowana wysokość grządki. Na przykład, jeśli łóżko będzie miało 3 metry wysokości, bierzemy 6 metrów izolacji.

 2. Na złożonej izolacji rysujemy poziomą linię - około 5-10 cm od góry. Następnie zszywamy ją. Spód izolacji jest również uszczelniony, aby był solidny.

 3. Na całej powierzchni materiału rysujemy wzór dla przyszłych kieszeni - kółka lub prostokąty o szerokości około 25-30 cm. Oznacza to, że na 1 metr będą przypadać około 3 kieszenie o objętości wystarczającej do normalnej uprawy roślin.

 4. Zszywamy wzdłuż narysowanych linii. Następnie wycinamy otwory w górnej warstwie izolacji. Otrzymujemy pełnowartościowe kieszenie.

 5. Teraz bierzemy metalową rurkę (lub inny wytrzymały materiał) i wkładamy ją do kulis, które wykonaliśmy poprzez poziome przeszycie na górze (punkt 2). Przymocowujemy rurę do wspornika, w wyniku czego izolacja zostanie ustawiona pionowo. Będzie ona w stanie wytrzymać solidne obciążenie.

 6. Wypełniamy kieszenie gotową ziemią. Dodatkowo nawilżamy i sadzimy rośliny.

Ważne! Jeśli wykonasz otwory w kieszeniach w półkolu, otrzymasz rodzaj zaworu, dzięki któremu woda deszczowa podczas naturalnych opadów spadnie bezpośrednio do kieszeni. Wówczas nie trzeba będzie nawet podlewać pionowego podłoża kieszeniowego.

Które pionowe grządki lubisz bardziej: dla kwiatów czy warzyw? Przy odpowiednim podejściu można uzyskać wyniki w obu przypadkach. Miłego eksperymentowania!

 

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023