Garden Blog

Uprawa kalafiora: jak uzyskać gęste kwiatostany

Kalafior to jedna z odmian kapusty ogrodowej, przedstawiciela rodziny kapustowatych. W przeciwieństwie do swojego krewniaka białogłowego jest rośliną jednoroczną, która produkuje nasiona w pierwszym roku rozwoju. Warzywo to zawdzięcza swoją nazwę gęstym kwiatostanom, dla których jest uprawiane. Ceniona jest za zawartość witamin C, PP, A, B, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, fosforu i innych składników odżywczych. Błonnik i białko roślinne sprawiają, że kalafior jest niezbędnym produktem dietetycznym, którego stosowanie służy jako doskonała profilaktyka raka. Są używane świeże, gotowane na parze, smażone, marynowane, konserwowane i mrożone. Technika rolnicza uprawy kalafiora wydaje się prosta, ale istnieją pewne subtelności, biorąc pod uwagę, że zawsze uzyskasz dobre zbiory.

Jak sadzić kalafior w ogródku i przygotowanie nasiona kalafior 

W przypadku kalafiora najważniejsza jest jakość nasion. Aby uzyskać dobre zbiory, lepiej kupować hybrydy i odmiany selekcji europejskiej. Reprezentują je odmiany wczesne i późno dojrzewające, które zapewnią Państwu świeże produkty przez cały sezon. Przed wysiewem suche nasiona moczy się najpierw w gorącej wodzie (przez 15 minut w temperaturze 50 C), następnie - przez 1 minutę - w zimnej wodzie. Dla szybkiego rozwoju kiełków zaleca się trzymanie nasion w roztworze stymulantów przez 24 godziny przed siewem. Bezpośrednio przed siewem nasiona są suszone, aby nie przyklejały się do palców. Jeśli nasiona mają kolorową skorupę od producenta, wysiewa się je bez namaczania.

Sadzenie i uprawa kalafiora

W warunkach klimatycznych naszego regionu kalafior uprawia się głównie metodą rozsadową. Można to zrobić na różne sposoby:

  • wysiew nasion w doniczkach: biorą zarówno plastikowe lub papierowe pojemniki, jak i prasowane ekologiczne. Możesz użyć specjalnych tabletek torfowych. Rośliny pozostają w kubkach do czasu sadzenia w glebie. Ta metoda jest idealna do uprawy wczesnych odmian (od 5-10 marca), aby nie martwić się o schronienie na działkach;
  • siew w szklarni: stosowany do odmian o dowolnym okresie dojrzewania, przeprowadzany w dniach 20-25 marca;
  • wysiew do gruntu: możliwy od połowy kwietnia, gdzie kalafior pozostaje do przesadzania na grządkę.

Do kiełkowania sadzonek wybiera się podłoże z ziemi ogrodowej, próchnicy liściastej z dodatkiem torfu i piasku w celu uzyskania gleby lekkiej, dobrze przepuszczającej wodę. Nadmierna wilgoć i zastój płynu doprowadzą do pojawienia się czarnej nogi i śmierci kiełków.

Nawóz do sadzonek kalafiora

Należy zauważyć, że roślina jest wymagająca pod względem jakości gleby, ponieważ musi wytworzyć dość znaczną masę wegetatywną (główki późno dojrzewających odmian mogą osiągnąć 5-6 kg lub więcej). W tym celu działkę zaczyna się przygotowywać w październiku-listopadzie, kopiąc i wapnując glebę. Wiosną humus i superfosfat stosuje się zgodnie z zaleceniami producentów nawozów, a następnie wszystko dokładnie miesza się w otworze. Pierwsze dokarmianie dolistne przeprowadza się w fazie 2 liści, a następne na krótko przed sadzeniem. W glebie kalafior jest nawożony, gdy pojawiają się pierwsze kwiatostany i zapewniają odpowiednie podlewanie.

Jaka jest najlepsza odmiana kalafiora i jak o nich dbać

Aby kalafior czuł się komfortowo na łóżku, musisz przestrzegać następujących zasad:

  • prekursorami powinny być marchew, ziemniaki, cebula, rośliny strączkowe, ogórki, różne zboża i cydry;
  • nie należy sadzić sadzonek po kapuście innych odmian i krewnych krzyżowych (rzodkiewka, rzepa);
  • między roślinami powinno być wystarczająco dużo miejsca na wentylację (50-70 cm). Warto również wziąć pod uwagę, że odmiany wcześnie dojrzewające są bardziej zwarte, a późno dojrzewające wymagają więcej miejsca;
  • pielęgnacja polega na niszczeniu chwastów i zapewnieniu oddychania korzeni poprzez spulchnienie gleby. Kiedy pojawiają się kwiatostany, kapusta powinna być nieco podwinięta, aby dawała dodatkowe korzenie, co zapewnia stabilność rozecie;
  • kalafior wymaga wilgoci, ale nie można pozwolić, aby woda dostała się i stagnowała na kwiatostanach;
  • należy upewnić się, że bezpośrednie światło słoneczne nie pada na gniazda, co prowadzi do pojawienia się zażółcenia i twardości.

Zwalczanie szkodników i ochrona roślin

Kalafior, podobnie jak inni jego krewni, jest dość wrażliwy na takie choroby, jak czarna noga, mączniak prawdziwy, bakterioza śluzowa, przepuklina. Ślimaki, różne gąsienice, muszki kapuściane, mączliki, mszyce pędzą, by ucztować na soczystych liściach i delikatnych owocach. Stosowanie insektycydów i innych chemikaliów w celu ochrony przed chorobami jest już środkiem ekstremalnym. Możesz spróbować metod ludowych w postaci leczenia roztworami soli, nalewką tytoniową, walerianą, mydłem i innymi środkami.Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik
 
Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023