Garden Blog

Uprawa jarmużu: minimum kłopotów - maksimum korzyści

Podczas gdy biała kapusta, kalafior, a nawet kapusta pekińska są dobrze znane w Polsce, jarmuż, którego zdjęcie można zobaczyć na tej stronie, nie jest tak popularny wśród ogółu społeczeństwa. Jednocześnie jednak wielu profesjonalistów i entuzjastów ogrodnictwa od dawna docenia jego zalety, zarówno smakowe, jak i estetyczne.

Dziś porozmawiamy o tym, czym jest jarmuż: opowiemy o jego właściwościach i subtelnościach uprawy. Jeśli nigdy wcześniej o nim nie słyszałeś, ten artykuł będzie bardzo pouczający. A jeśli wiesz coś o tej roślinie, będziesz mógł uzupełnić swój zasób cennych informacji. Podsumowując, będzie ciekawie, więc przejdźmy do rzeczy.

Czym jest jarmuż: korzyści i główne różnice

W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów kapusty, jarmuż (lub kapusta bezgłowa, jak można przeczytać w niektórych źródłach) nie tworzy główki kapusty. W związku z tym jego wizerunek nie jest tak charakterystyczny, jak na przykład kapusty białej. Jej główną różnicą są faliste liście: skrzyżowanie klasycznej kędzierzawej sałaty z brokułami. Kolor liści jest różny i zależy od odmiany: jarmuż czarny, czerwony, zielony. Odmiana Scarlet jest bardzo popularna w Europie i charakteryzuje się oryginalnymi bordowo-fioletowymi liśćmi. Odmiany Vitesa i Dwarf Green Curled są równie popularne, a ich liście są odpowiednio jasnozielone i ciemnozielone.

Właściwości smakowe również różnią się nieznacznie, w zależności od odmiany, ale nie tak bardzo. Z punktu widzenia gotowania ten rodzaj kapusty jest prawdziwym odkryciem. Po pierwsze, jest soczysta i smaczna. Jest ulubieńcem wielu wegetarian i wegan. Po drugie, jest bardzo zdrowa. Zawiera całą listę mikroelementów ważnych dla ludzkiego organizmu. Na przykład zawiera nawet więcej wapnia niż produkty mleczne, a także potas, magnez, fosfor, cenne aminokwasy i witaminy. Jarmuż jest bogaty w błonnik i stanowi źródło białka roślinnego. Produkt ten jest niezwykle ważny w codziennej diecie współczesnego aktywnego człowieka.

Kapusta jarmuż: uprawa sadzonek

Możesz wybrać dowolną odmianę jarmużu dostępną na rynku. Najważniejsze jest, aby kupować nasiona tylko od odpowiedzialnego sprzedawcy, aby mieć pewność co do jakości produktu. Przed sadzeniem należy przeprowadzić prostą procedurę przygotowawczą: moczyć materiał do sadzenia w zwykłej ciepłej wodzie przez 20-30 minut, a następnie w zimnej wodzie przez zaledwie 5-10 minut. Następnie owinąć go w szmatkę (powinna być lekko wilgotna) i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu. Za kilka dni powinny pojawić się pierwsze kiełki. Eksperci Garden Number One zalecają również moczenie nasion w jednoprocentowym roztworze nadmanganianu potasu, który zapewnia efekt dezynfekujący.

Podczas wykluwania się materiału do sadzenia konieczne jest przygotowanie pojemnika do sadzenia (doniczki, skrzynki itp.), a także podłoża. Możesz kupić gotową mieszankę gleby dla sadzonek lub przygotować ją samodzielnie. W drugim przypadku bierzemy zwykłą ziemię z ogrodu, rozcieńczamy ją piaskiem w stosunku 1 do 10, dodajemy trochę próchnicy i torfu. Zaletą zakupionego podłoża jest to, że jest całkowicie bezpieczne dla materiału do sadzenia, podczas gdy to przygotowane w domu musi być dodatkowo utwardzone w piekarniku, aby zabić szkodliwe bakterie. Nasiona sadzi się na głębokość 1-2 cm. Ważne jest zachowanie odległości 5-7 cm między sadzonkami. Gleba powinna być równomiernie nawilżona. Po posadzeniu wierzchnią warstwę należy lekko zagęścić. Przykryj pojemniki czymś przezroczystym: może to być szkło lub folia.

Przygotowanie do sadzenia sadzonek jarmużu

Po posadzeniu nasion kapusty do rozsady należy je codziennie wietrzyć, tj. zdjąć pokrywę z pojemnika. Dosłownie na godzinę lub dwie, w przeciwnym razie gleba będzie kwaśna. Ważne jest również utrzymanie równomiernej wilgotności. Temperatura w pomieszczeniu powinna być pokojowa lub nieco wyższa. Nie powinno być przeciągów ani gwałtownych skoków temperatury na początkowym etapie uprawy. Jeśli nasiona są natychmiast sadzone w pojedynczych pojemnikach, to po wykiełkowaniu i rozwoju sadzonek nie trzeba ich zanurzać. A jeśli użyto wspólnego pudełka lub szerokich doniczek, wymagana jest procedura zbierania, która jest wykonywana po utworzeniu co najmniej 2-3 pełnych liści. Sadzonki sadzi się na zewnątrz w Polsce późną wiosną, w maju. Za około półtora tygodnia należy rozpocząć hartowanie jarmużu, wystawiając go na krótko na ulicę lub otwarty balkon. Czas spędzony na świeżym powietrzu wydłuża się z każdym dniem.

Jakość zbiorów zależy od miejsca, w którym rośnie jarmuż, dlatego zwykle zwraca się większą uwagę na położenie na stanowisku i jakość gleby. Zalecamy sadzenie w nasłonecznionym miejscu (regularna ekspozycja na światło ultrafioletowe daje bardziej soczyste i zdrowsze liście niż stały cień). Kwasowość gleby powinna być neutralna. Samo miejsce powinno znajdować się na lekkim wzniesieniu lub na płaskim terenie, ale zdecydowanie nie na nizinie. W marcu-kwietniu warto zastosować złożone nawozy mineralne.

Jak sadzić jarmuż w otwartym polu?

Od momentu wysiania nasion do momentu wysadzenia sadzonek w otwartym terenie powinno upłynąć około półtora miesiąca. Głównymi wyznacznikami gotowości sadzonki są obecność czwartego pełnego liścia i wysokość rośliny, która powinna wynosić około 8-12 cm. Aby zapobiec wcześniejszemu rozciągnięciu, należy przestrzegać ogólnych zasad. Do uprawy zwykle przygotowuje się osobne grządki, a jarmuż sadzi się w rzędach z odstępami 50 cm między nimi. Dodatkowo obszar można posypać popiołem drzewnym, który ma zarówno właściwości dezynfekujące, jak i odżywcze. Sadzonki umieszcza się w dołkach na głębokość odpowiadającą poziomowi pierwszych sadzonek. Ziemia jest obficie podlewana wodą.

Jarmuż uwielbia wilgoć, więc jeśli nie ma naturalnych opadów, należy go często podlewać, aby zapobiec wysychaniu gleby, ale w taki sposób, aby nie doszło do stagnacji wody. Gdy rośliny zaczną aktywnie nabierać zielonej masy, można dodać porcję dziewanny. Rozpuść ją w wodzie (w stosunku 1 do 10) i podlej kapustę (około 1 litra na krzak). Nie potrzeba dużo nawozu organicznego. Gdy kapusta osiągnie wysokość 20-25 cm, należy zdecydowanie przyciąć krzewy. Ważne jest systematyczne spulchnianie gleby i usuwanie chwastów na czas, aby nie przeszkadzały w rozwoju uprawy.

Szkodniki i choroby jarmużu

Jarmuż, który co roku chce kupować coraz więcej polskich ogrodników i letnich mieszkańców, nie różni się zbytnio od innych rodzajów kapusty pod względem technologii rolniczej. I ogólnie od upraw warzyw i sałatek... Podobnie jak inni ogrodnicy, jest podatny na choroby. Aby zapobiec powszechnym chorobom, można spryskać grządkę roztworem popiołu drzewnego (1 kg popiołu na wiadro wody). Jeśli objawy choroby są zauważalne, należy wybrać odpowiednie fungicydy i leczyć rośliny.

Jeśli chodzi o szkodniki, sytuacja jest standardowa, jak w przypadku wszystkich upraw krzyżowych: najczęściej rośliny są atakowane przez różne pchły. Mszyce i mączliki są często pasożytnicze, a do ich zwalczania należy wybrać specjalistyczne produkty. Istnieją również metody ludowe. Najpopularniejszą z nich jest stosowanie pyłu tytoniowego, którym obficie spryskuje się ogród. Roztwory przygotowuje się również na bazie mydła do prania (jedną kostkę rozpuszcza się w wiadrze z wodą, dobrze miesza i podlewa powstałym płynem kapustę).

Zbiór i przechowywanie jarmużu

Kiedy zbierać jarmuż z ogrodu? To najważniejsze pytanie, ponieważ chcesz jak najszybciej cieszyć się efektami swoich wysiłków. Termin zbiorów zależy od wybranej odmiany. Kupując nasiona jarmużu, należy zwrócić uwagę na ich właściwości. Jednak ogólnie rzecz biorąc, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ściąć liście wcześniej niż w określonym czasie, gdy są wystarczająco duże i soczyste. Jeśli uprawiasz jarmuż na sprzedaż, w twoim najlepszym interesie jest upewnienie się, że wygląda tak dobrze, jak to tylko możliwe. Poza tym, im bardziej dojrzałe liście, tym więcej ważą. Ciekawą cechą jarmużu jest to, że po ścięciu liści tworzy pędy boczne, więc teoretycznie można uzyskać 2 zbiory w sezonie.

Liście nadają się do spożycia przez półtora tygodnia po ścięciu, jeśli są przechowywane w lodówce lub w piwnicy. W temperaturze pokojowej szybko więdną i tracą zarówno atrakcyjny wygląd, jak i smak. W razie potrzeby jarmuż można przygotować na zimę: pokroić na małe kawałki i zamrozić w zamrażarce. Zimą jest używany do sałatek witaminowych, które są na wagę złota w zimnych porach roku.

Zdjęcia: Depositphotos, Nova Photo Graphik

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023