Garden Blog

Uprawa białej kapusty: sekrety uzyskiwania dobrych zbiorów

Biała kapusta zasłużenie dzierży tytuł królowej ogrodu i kuchni. Tradycyjny barszcz i gołąbki, a także egzotyczny magret z piersi kaczki i francuskie gratin nie mogą się bez niej obejść. Kapusta jest gotowana, gotowana na parze, smażona, pieczona, fermentowana, kiszona i podawana na surowo. Praktycznie nie ma sobie równych pod względem zawartości witamin, minerałów, błonnika i innych składników odżywczych. To warzywo jest uznanym uzdrowicielem, łagodzącym problemy ze skórą, przełykiem, układem sercowo-naczyniowym i innymi układami. Technika uprawy białej kapusty jest dość prosta, ale aby uzyskać gęste główki, należy przestrzegać pewnych zasad, które omówimy dalej.

Charakterystyka biologiczna uprawy

Kapusta biała wytwarza ścisłą główkę kapusty w pierwszym roku uprawy, a szypułkę w drugim roku. Istnieją odmiany o różnych okresach dojrzewania, z których większość jest dostępna w sklepie internetowym Garden Number One:

  • wczesne (na użytek letni): Ditmarska, Dita, Golden itp.;
  • w połowie sezonu (do marynowania i spożycia latem i jesienią);
  • późno dojrzewające (do przechowywania): Langedijker Dauer, Vertus, Sława z Gołebiewa, Amager, Kamienna Głowa itp.

Główki kapusty różnych odmian różnią się kształtem i gęstością, smakiem, możliwością transportu i jakością przechowywania. Na przykład odmiany Kamienna Głowa, Amager i Langedijker mają bardzo gęste i twarde liście. Takie główki można bezpiecznie przechowywać, ale soczyste i delikatne odmiany są bardziej odpowiednie do marynowania i świeżych sałatek. I chociaż gotowy produkt kosztuje grosze, każdy ogrodnik nadal stara się uprawiać rośliny na swojej działce. Nie chodzi tu o oszczędzanie pieniędzy, ale o uzyskanie przyjaznego dla środowiska i bezpiecznego produktu.

Metody uprawy rozsady

Technika rolnicza uprawy kapusty białej obejmuje dwie metody uzyskiwania sadzonek - z rozsady i bez rozsady. W warunkach klimatycznych Polski metoda rozsady jest stosowana do uprawy wczesnych odmian, podczas gdy obie są odpowiednie dla odmian średnio i późno dojrzewających. W celu uzyskania rocznych zbiorów nasiona wysiewa się od 1 marca do 25-28 marca, dla średniego okresu dojrzewania - od 25 marca do 25 kwietnia, a dla późnego okresu dojrzewania - od 20 kwietnia. Siew odbywa się w szklarniach, siedliskach, skrzynkach, plastikowych lub specjalnych doniczkach torfowych do sadzonek. Przygotuj pożywną, luźną i lekką glebę lub kup gotową glebę, której skład jest zrównoważony przez specjalistów. W zależności od tego, czy planujesz nurkować sadzonki, określa się gęstość upraw. Ale z reguły większość ogrodników pomija ten etap. Wygodne jest wysiewanie wczesnych odmian w kubkach po 1 roślinie, a następnie przesadzanie ich do ziemi bez ich uszkadzania. Przy uprawie sadzonek na zbiory jesienne i zimowe stosuje się 3-5 g nasion na 1 m2.

Przygotowanie gleby i nawożenie, sadzenie sadzonek

Ta kochająca wilgoć roślina jest wymagająca pod względem struktury i składu gleby - preferuje żyzne gliny. Nie toleruje nawet lekkiego zacienienia, dlatego miejsca do uprawy kapusty białej powinny być dobrze oświetlone. Istnieje kilka sposobów nawożenia gleby:

  • jesienią: jeśli miejsce ma kwaśną glebę, warto dodać dodatki, aby znormalizować odczyn;
  • wiosną: należy dodać dobrze zgniłą próchnicę, popiół drzewny lub nawozy mineralne zgodnie z dawkami określonymi przez producenta;
  • w dołku: dobry sposób na zaoszczędzenie nawozu, ponieważ jest on stosowany bezpośrednio pod każdym krzewem i mieszany z glebą.

Aby uzyskać duże i gęste główki kapusty, lepiej jest sadzić sadzonki nie na grządkach, ale w długich rzędach w szachownicę. Rośliny otrzymają więcej wilgoci i będą dobrze nasycone powietrzem.

Pielęgnacja nasadzeń kapusty

Technika rolnicza uprawy kapusty białej obejmuje regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie główkowania. Pielenie i spulchnianie gleby jest konieczne tylko na początkowym etapie rozwoju, a następnie szerokie dolne liście pokrywają ziemię i zapobiegają rozwojowi chwastów. Większość ogrodników preferuje materię organiczną jako nawóz. Jeśli wystarczająca ilość składników odżywczych została dodana do gleby podczas sadzenia, nawożenie nie jest konieczne.

Do najczęstszych szkodników tej rośliny należą bielinek kapustnik, larwy chrząszcza majowego i mszyce. Do ochrony stosuje się odpowiednie środki owadobójcze. Czas zbiorów zależy od gatunku i odmiany i trwa od początku czerwca (odmiany letnie) do połowy lub końca listopada. Jak widać, technologia uprawy kapusty białej jest dość prosta. Pozwala to zapewnić rodzinie zdrowe warzywo na całą zimę i cieszyć się procesem uprawy.

Kupić Nasiona Kapusty
  • Jakość nasion kapusty jest chroniona Gwarancją.
  • Zarejestruj się na stronie i otrzymuj specjalne warunki i kumulatywne rabaty.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One