Garden Blog

Uprawa bakłażana: proste zasady dla dużych zbiorów

Wielu ogrodników uważa, że ​​​​uprawa bakłażanów jest bardzo trudnym i czasochłonnym zajęciem, a kultura ogrodowa jest bardzo kapryśna. Bakłażan jest najbardziej podatny na choroby i szkodniki. Roślina ta charakteryzuje się długim okresem wzrostu sadzonek, a także na samym początku sezonu wegetacyjnego, czyli po posadzeniu w gruncie lub szklarni (do czasu kwitnienia). Jest to kultura ogrodowa o długim okresie wzrostu. Na przykład odmiany wcześnie dojrzewające dojrzewają w ciągu 87-100 dni, w odmianach średnio dojrzałych - 125-140 dni, a pełne dojrzewanie następuje dopiero po miesiącu. Tak długi okres kiełkowania jest powodem uprawy bakłażanów przez sadzonki.

Przygotowanie podłoża do siewu nasion

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią glebę. Powinna być wilgotna, luźna, pożywna, lekko kwaśna, a także wolna od grzybów, infekcji i pasożytów. Ziemia ogrodowa może być używana jako gleba. Najlepszą opcją jest zbieranie ziemi po kapuście lub ogórkach. Nie jest konieczne dodawanie świeżego obornika. Przechowuje nasiona chwastów. Aby zapobiec czarnej nodze, warto odparować glebę jeszcze przed wysiewem nasion. W tym celu należy wlać 0,75 litra wody do dużego pojemnika (około 10 litrów), położyć na wierzchu drobną siatkę, załadować podłoże, przykryć pokrywką i postawić na kuchence. Po 35-40 minutach zdejmij to wszystko z ognia, ostudź glebę i włóż do szklanek. Istnieje prostszy sposób gotowania na parze. Gorący płyn można wlewać bezpośrednio do kubków (roztwór nadmanganianu potasu o różowym zabarwieniu). Surowo zabrania się pieczenia ziemi w piekarniku.

Jak sadzić bakłażan

Warunki siewu nasion w szklarni i na otwartym terenie są różne. Do uprawy w szklarni nasiona bakłażana wysiewa się pod koniec zimy - na początku wiosny. Sadzonki są przenoszone do szklarni w dniach 15-20 maja. Do uprawy w glebie pod folią nasiona wysiewa się w środkowej dekadzie marca. Sadzonki sadzimy po przymrozkach, zaczynając od 25 maja do 10 czerwca.

Przygotowanie materiału siewnego do siewu

Przed wysianiem nasion bakłażana w podłożu należy je przygotować:

  • Traktuj jednoprocentowym roztworem nadmanganianu potasu (nasycony fioletowy odcień). Zanurz torebkę z gazy z nasionami w tym roztworze na pół godziny.

  • Opłucz pod bieżącą wodą. Lepiej jest siać kiełkujące nasiona (z małymi korzeniami). Aby to zrobić, musisz umieścić je w mokrej szmatce i umieścić w torbie. Temperatura przechowywania nie jest wyższa niż 25 stopni. Po 4-5 dniach z nasion wyrosną małe kiełki.

Siew nasion bakłażana

Nasiona wysiewa się w kilku szklankach lub doniczkach, po 2-3 sztuki na pojemnik w odległości kilku centymetrów od siebie. W przyszłości możesz zostawić tylko najsilniejszy kiełek, a resztę odciąć. Głębokość siewu - kilka centymetrów. 2-4 godziny przed wysiewem nasion ziemię podlewa się lekko różowym roztworem nadmanganianu potasu. Po tych wszystkich manipulacjach ziarna są przykryte przesianą ziemią i lekko dociśnięte. Szklanki są umieszczane w szklarni - pojemniku objętościowym chronionym od góry polietylenem lub szkłem. Temperatura przechowywania - 20-25 stopni. Sadzonki są widoczne po 4-8 dniach. Następnie szklanki należy stopniowo otwierać i przenosić w chłodne i jasne miejsce.

Podlewanie, karmienie i utwardzanie

Podlewaj sadzonki osiadłą (do 11 godzin) ciepłą wodą. Zabiegi te należy wykonywać co 5 dni, a przy wysokiej temperaturze powietrza nawet co 3-4 dni. Możesz poluzować ziemię, ale ważne jest, aby pamiętać o powierzchniowym wzroście korzeni. W przypadku stwierdzenia słabego wzrostu roślin nawożenie należy przeprowadzić nawozem mineralnym. Ważne jest również stwardnienie bakłażanów. Aby to zrobić, możesz zabrać je na izolowany balkon lub umieścić w szklarni. W nocy lepiej przenieść rośliny do cieplejszego pomieszczenia. Sadzonki przed sadzeniem powinny mieć wysokość 20 cm, gęstą łodygę z liśćmi (6-8 sztuk) i dobry system korzeniowy.

Trzymanie pod folią i w szklarni

Do uprawy bakłażanów należy wybrać miejsca dobrze oświetlone, osłonięte od chłodnych wiatrów i z wystarczającym dostępem do słońca. Najlepszymi poprzednikami są kapusta, ogórki lub rośliny strączkowe.

Rośliny należy nakarmić przed pąkowaniem. Pierwsze karmienie przeprowadza się 10-15 dni po posadzeniu w glebie. Optymalna temperatura do uprawy bakłażana mieści się w przedziale 15-32 stopni. Ta kultura jest dość wymagająca pod względem wilgotności gleby. Brak wilgoci prowadzi do opadania kwiatów, pąków i zalążni w okresie tworzenia i owocowania owoców. Tę samą reakcję można zaobserwować przy nadmiarze wilgoci. Wzrost roślin znacznie spowalnia przy ciężkiej, gęstej glebie i niewystarczającym spulchnieniu.

Czy masz jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami sklepu internetowego Garden Number One. Pomożemy w doborze nasion i podpowiemy jak dbać o roślinę. Dostępnych jest bardzo dużo materiału siewnego. Dostawa realizowana jest na terenie całej Polski.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One