Garden Blog

Trawa trawnikowa w ogrodzie: rozstaw rzędów, darń między drzewami owocowymi - jak sprawić, by ogród był piękny i funkcjonalny

Zadbany szmaragdowy trawnik w dekoracyjnej części ogrodu czyni go kompletnym. Gęsta, piękna trawa może nie tylko ozdobić trawniki i tereny rekreacyjne, ale także znacznie uprościć pielęgnację ogrodu i sadu, czyniąc je piękniejszymi, praktyczniejszymi i bardziej produktywnymi. Czy wszystkie te zalety stosowania trawy w ogrodzie nadal nie mieszczą Ci się w głowie? Zastanówmy się wspólnie, jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Początkujący ogrodnicy często pytają naszych konsultantów: Jaki rodzaj trawnika powinienem zasiać, aby zabić chwasty? Czy mogę siać trawę pod drzewami owocowymi? Jaka trawa jest najlepsza na taki trawnik?

Chcesz obsiać alejki tak, aby trawa była piękna, a nie tylko różnorodnym zestawem chwastów? Aby to zrobić, musisz kupić markowe nasiona trawy. Nie chcesz przecież być zmuszony do ciągłego odnawiania trawy ani widzieć luk i łysych miejsc wypełnionych chwastami, prawda? Dlatego warto wybrać odpowiednie mieszanki traw dla każdego obszaru ogrodu. A będą one rosły w alejkach i pod drzewami przez lata, pozostając piękne i gęste. W efekcie będą tańsze i znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i kosztach pracy. Przeczytaj więcej o wyborze konkretnej trawy - które trawy są odpowiednie dla różnych obszarów - dla ścieżek, po których często się chodzi, czyli obszarów z ruchem tranzytowym, do rekreacji, zacienionych obszarów pod gęstymi koronami, otwartych obszarów, gdzie panuje upał i susza, oczywiście spójrz na zalecenia dotyczące podstawowych obszarów trawników i darni. I powiedzmy od razu - nie, to nie jest trudne. I tak - możesz zrobić trawnik w ogrodzie pod drzewami i w ogrodzie własnymi rękami, nawet jeśli dopiero uczysz się ogrodnictwa.

Piękny ogród warzywny plus trawnik: trawa w przejściach

Każdy chce, aby jego letni domek i podwórko wyglądały pięknie. Niektórzy nawet rezygnują z ogrodu warzywnego, aby uniknąć widoku często nieatrakcyjnych grządek warzywnych z okien swoich domów, altan, tarasów i terenów rekreacyjnych. Niekończące się pielenie, zarośnięte chwastami alejki, mokra i śliska ziemia w sadzie - to nie są szczęśliwe emocje dla ogrodnika. Zastosowanie trawy pomoże rozwiązać większość z tych problemów.

Ważne: w ogrodzie warzywnym i sadzie główna ścieżka, po której stale się chodzi, przenosi sprzęt ogrodniczy, taczki z ziemią itp. powinna być wybrukowana lub starannie ubita i pokryta ściółką, lub żwirem. Żadna trawa nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia. Wszystkie inne alejki i ścieżki będą wyglądać świetnie z trawą.

Wielu ogrodników nadal próbuje pozbyć się trawy w mieście wszelkimi możliwymi sposobami, aby nie było ani jednej drobinki kurzu czy roztoczy. Odejdź od przestarzałych sposobów organizacji ogrodu - posiej trawę trawnikową w przejściach i między różnymi grządkami.

Jak trawa może pomóc w ogrodzie?

  • System korzeniowy traw jest płytki i praktycznie nie konkuruje z roślinami ogrodowymi.

  • Gleba pokryta trawą aktywnie rośnie. Zachodzą w niej odpowiednie procesy glebowe. Martwe liście trawy szybko gniją i wzbogacają glebę.

  • Gęsta pokrywa trawy - zatrzymuje wilgoć, zapobiega nadmiernemu wysychaniu rozstawu rzędów i wyciąganiu wilgoci z gleby pod roślinami ogrodowymi, zapobiega tworzeniu się gęstej skorupy na powierzchni ziemi i głębokich pęknięć, do których spływa woda po podlaniu. Poprawia to bilans wilgotności powietrza i łagodzi suszę powietrzną. Na przykład ogórki nie tolerują suchego powietrza, chorują i zmniejszają plony - podlewać czy nie podlewać. Trawa między rzędami poprawi sytuację nawet w południowych regionach.

  • Trawa utrzymuje glebę i zapobiega jej rozprzestrzenianiu się po deszczu. Stopy nie będą się rozjeżdżać. Jest to szczególnie prawdziwe na glebach gliniastych i ilastych, kiedy po deszczach i wczesną wiosną ludzie mówią nie można wyjść do ogrodu tak mokrego.

  • Piękno w ogrodzie. Trawnik jest prawie wiecznie zielony. W łagodne zimy zachowuje kolor liści, a wiosną jako pierwszy przebija się przez śnieg.

  • Na miejscu uzyskuje się również ściółkę i doskonały nawóz organiczny do ogrodu. Po skoszeniu trawy wystarczy wysypać ją na grządki. Upewnij się tylko, że nie dotyka ona pni roślin. Trawa w przejściach zapewni Twojemu ogrodowi darmową ściółkę, której nie będziesz musiał przenosić z końca na koniec ogrodu.

  • Darń trawnikowa na ścieżkach i dróżkach - rozluźnia glebę, czyni ją bardziej porowatą, dobrze przepuszcza i zatrzymuje wilgoć, pozwala glebie oddychać, usprawnia wszystkie procesy i zwiększa żyzność.

Wybierając mieszankę traw do rozstawu rzędów, należy zwrócić uwagę na charakterystykę terenu. Jeśli nie wiesz jeszcze, która trawa jest lepsza, użyj nasion uniwersalnych. W przypadku bardziej zacienionych miejsc użyj trawy która rośnie w cieniu, a w przypadku ścieżek i odstępów między rzędami o znacznym obciążeniu użyj trawy, która jest bardziej odporna na deptanie. Zwróć uwagę na opis każdej mieszanki traw - te, które są bardziej odporne na suszę i te, które można kosić rzadziej.

Koszenie alejek jest koniecznością. Jednak nie tak często, jak zwykły trawnik ogrodowy. Co najmniej 2-4 razy w sezonie. Gdy utworzy się gęsta darń, trawa całkowicie zabije chwasty na ścieżkach. A te, które przetrwają, nie będą tolerować koszenia.

Ważne: kłącza trawy rosną i mogą rozprzestrzeniać się na teren ogrodu. Aby tego uniknąć, należy ogrodzić ścieżki dowolnymi dostępnymi materiałami. Od prostej deski wzdłuż łóżka ogrodowego po agrofibrę, którą można wykorzystać do zamknięcia boku łóżka ogrodowego. Wygodne jest użycie specjalnej taśmy brzegowej. Pozwoli to oddzielić trawę od roślin ogrodowych.

Przeczytaj więcej o tym, jak upiększyć ogród, wybrać kostkę brukową, płytki, zrobić wysokie rabaty i stworzyć ogród francuski na blogu Ogród dekoracyjny: mit i rzeczywistość.

Jak siać trawę w przejściach?

Jak zwykle należy przygotować alejki - przekopać, odchwaszczać, zagęścić glebę i wysiać nasiona na wiosnę. Można również wcześniej zastosować herbicydy, aby przygotować teren pod trawę. Przeczytaj nasz specjalny artykuł o tym, jak pozbyć się chwastów na trawniku. W pierwszym sezonie trawa na ścieżkach w ogrodzie będzie wymagała pielęgnacji, podlewania i przynajmniej częściowego nawożenia.

Aby ogród wyglądał pięknie, może być konieczne oddzielenie ścieżek i obszarów z trawą od ogrodu. W tym celu można wykorzystać inne rośliny. Niskie obwódki w miejscach nasłonecznionych można tworzyć z nisko rosnących karłowatych astrów wieloletnich. Wystarczy posadzić je tak, aby znajdowały się między trawą a samą rabatą. Trawa prawie nigdy nie przedostaje się przez taką granicę. Pomiędzy trawą a rabatą można również wysiać pas białej koniczyny. Prawie się nie rozprzestrzenia, a wystarczą 1-2 koszenia w sezonie.

Sad: obsianie trawą

Należy pamiętać, że w nowoczesnych ogrodach przemysłowych gleba jest zawsze zadarniona, pokryta trawą, a nie goła i otwarta. Zalety siania trawy pod drzewami owocowymi są takie same jak w przypadku ogrodu warzywnego. Powierzchowny system korzeniowy traw praktycznie nie konkuruje z drzewami owocowymi. Pod sadem z jabłoniami, gruszami, morelami i innymi dużymi drzewami można zasiać trawnik z traw. Jeśli dolne gałęzie drzew są wystarczająco wysokie, wówczas dorosłe trawy i powstałą darń można kosić stosunkowo rzadko, zaledwie kilka razy w sezonie.

W ogrodzie z młodymi, karłowatymi drzewami kolumnowymi, krzewami owocowymi, należy wykonać co najmniej 3-4 koszenia w sezonie. Wysoka trawa nie powinna zacieniać i powodować wysokiej wilgotności w pobliżu pnia i dolnych gałęzi. Okrąg pnia jest również pozostawiony bez trawy. Ściółkuje się je korą i czarnymi palikami z agrofibry oraz innymi materiałami. Ścinki trawy są również używane jako ściółka.

Wygodne jest natychmiastowe wysiewanie nisko rosnących mieszanek. W szerokich odstępach między rzędami w pobliżu krzewów jagodowych lepiej jest zasiać uniwersalny trawnik, a w rozproszonym cieniu wysokich koron drzew - trawnik cienisty.

Zadarnianie ścieżek w ogrodzie i sadzie ma wiele zalet. W praktyce wygląda to tak, że w jednym sezonie kładziemy trawnik w ogrodzie i obsiewamy ścieżki odpowiednimi mieszankami traw, a od następnego sezonu wystarczy go tylko pielęgnować i okresowo przycinać. I koniec z pieleniem między rzędami.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One