Garden Blog

Technologia rolnicza uprawy papryki

Ojczyzną papryki jest Ameryka Środkowa, część FGwatemali i Meksyku. Wydawałoby się, że ta kultura wymaga specjalnych wskaźników temperatury, ale można ją z powodzeniem uprawiać w każdych warunkach klimatycznych. Sadzonki papryki mają długi cykl wegetacyjny: od kiełkowania do kwitnienia mija około 100 dni. Aby uzyskać wczesne zbiory, zasiej ją na początku lutego. Dojrzały owoc, zwłaszcza czerwony, zawiera maksimum witamin.

Przygotowanie podłoża i prawidłowy siew

Wybierz glebę dla sadzonek o neutralnej kwasowości. Weź luźne podłoże do siewu, idealna opcja - z humusem. Dodaj popiół drzewny do gleby. Zasiej nasiona w bruzdach, ale wcześniej podlej zagłębienia ciepłym roztworem nawozów. Idealna odległość między rowkami wynosi 5 cm, a głębokość nie większa niż 1-1,5 cm. Siew powinien być lekko zagęszczony. Pojemnik należy przykryć folią polietylenową i umieścić w miejscu, w którym temperatura nie spada poniżej 24 i nie przekracza 26 stopni.

Pielęgnacja sadzonek papryki

Po pojawieniu się sadzonek przenieś pojemnik na parapet w najbardziej nasłonecznione miejsce. Temperatura przechowywania sadzonek w tym czasie wynosi 14-16 stopni. Ta procedura jest ważna dla wzmocnienia korzeni i powinna trwać około 7 dni. Po upływie tego czasu stopniowo zwiększaj temperaturę. Do nawadniania używaj osiadłej wody o temperaturze pokojowej. Paprykę należy podlewać raz na 7 dni. Upewnij się, że światło pada równomiernie na sadzonkę. Aby to zrobić, obracaj garnek co 2-3 dni. Kiedy rozwijają się liścienie, pieprz należy zanurkować.

Pikowanie papryki

Przed pikowaniem (kilka godzin) podlej sadzonki. Każdą roślinę należy umieścić w osobnej doniczce. Przygotowany pojemnik (co najmniej 0,5 litra) napełnić podłożem. Jako glebę wybierz rozłożony torf, kompost, glebę próchniczną. Po posadzeniu wlać ciepłą pożywkę. Pierwsze karmienie będzie potrzebne po 6 dniach. Powinny to być płynne witaminy na bazie kwasów huminowych. Wykonaj drugą procedurę 10 dni po pierwszej. Dokarmianie dolistne (opryski) należy zastąpić dokarmianiem korzeniowym. Następnie użyj złożonych nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Poluzuj glebę, gdy roślina rośnie, aby tlen dotarł do korzeni. Przed sadzeniem sadzonek (około dwóch tygodni) należy zacząć je utwardzać. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • połóż sadzonki na parapecie i otwórz okno (jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 15 stopni);
  • przenieś rośliny na balkon, ale nie dopuszczaj do przeciągów;
  • zanieś pojemniki do szklarni.

Dzień przed sadzeniem spryskaj sadzonki środkiem antystresowym. Nie zapominaj: papryka w okresie rozsady jest wrażliwa na zmiany temperatury i może przestać rosnąć. Możesz przesadzać, gdy rośliny mają 8-12 liści i dobry system korzeniowy.

Uprawa papryki w ogrodzie

Prekursorami pieprzu mogą być rośliny strączkowe, cebula, byliny, kapusta, ogórki. Przeszczep kulturę dopiero po zakończeniu wiosennych przymrozków. Z reguły okres ten przypada między 10 a 20 czerwca. Krok między rzędami na łóżku powinien wynosić około pół metra, między roślinami - 20-30 cm. Nie zapomnij nawozić dołków próchnicą. Po deszczu lub podlewaniu należy poluzować glebę. Nawilżaj rzadko, wlewaj wodę do rowków, które następnie posypuje się ziemią na wierzchu. Nieco wcześniej, a mianowicie 20-25 maja, posadź paprykę do uprawy pod folią lub w szklarni. Jednak w podobnych warunkach szkodniki aktywniej wpływają na sadzonki. Ich najczęstszym przedstawicielem jest mszyca. Walka z nim polega na regularnym wietrzeniu, niezbyt częstym, ale silnym nawilżaniu. Posadź rośliny na tej samej wysokości, na jakiej rosły w pojemniku na sadzonki.

Górny opatrunek papryki uprawianej w otwartym terenie (pod folią i w szklarniach) odbywa się w kilku etapach:

  • 14 dni po posadzeniu. Do karmienia stosować rozcieńczone ptasie odchody (1 część odchodów na 15-20 części wody) lub nawozy mineralne (20 g siarczanu potasu, 10 g saletry amonowej, 15 g superfosfatu na 10 litrów wody). Jedno wiadro wystarcza na 8 dołków;
  • po utworzeniu jajników (mianowicie po 10 dniach) ponownie nakarm paprykę. Skład roztworu jest taki sam jak przy pierwszym karmieniu, ale można użyć bardziej skoncentrowanej wersji;
  • trzecie i, jeśli to konieczne, czwarte karmienie przeprowadza się w czasie formowania się owoców.

Papryka ma delikatne kiełki, więc jest przywiązana do kratki lub kołka. Nie jest przycinana, ale jeśli po zakończeniu sezonu wegetacyjnego na górnych pędach pojawią się pąki i kwiaty, są one odcinane. Przyspieszy to dojrzewanie owoców na dolnych pędach.

Uwaga: materiał siewny, a także wszystko, co niezbędne do pielęgnacji roślin, można kupić w sklepie internetowym Garden Number One. Testujemy żywotność naszych nasion w laboratoriach i na poletkach testowych. Dlatego otrzymasz tylko produkty wysokiej jakości.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023