Garden Blog

Techniki rolnicze uprawy buraków ćwikłowych: sekrety doświadczonych ogrodników

Burak zwyczajny należy do rodzaju buraków z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). Jest uprawiany jako roślina jednoroczna, a korzenie są sadzone z powrotem do gleby w celu wytworzenia nasion. Jeśli łodyga kwiatowa pojawi się w pierwszym roku rozwoju, warzywo to nie nadaje się do jedzenia ani zbierania nasion. Uprawa ta była wykorzystywana już 1-2 tysiące lat p.n.e., stopniowo rozprzestrzeniając się na wszystkich kontynentach. Istnieje kilka odmian buraka ćwikłowego, ale najczęściej stosowaną jest burak stołowy. Ma on intensywny karmazynowo-malinowy kolor i doskonały smak. Jest stosowany w kuchni wielu krajów jako cenny produkt odżywczy zawierający dużą ilość cukrów, białek, kwasów organicznych, witamin, mikro- i makroelementów, błonnika i innych substancji niezbędnych dla zdrowia.

Kupić Nasiona Buraku
  • Zgodność odmiany buraków i jakość nasion jest chroniona Gwarancją.
  • Zarejestruj się na stronie i otrzymuj specjalne warunki i kumulatywne rabaty.

Burak ćwikłowy w ogrodzie: wybór odpowiedniej lokalizacji

Pomimo swojej prostoty i bezpretensjonalności, rolnicza technika uprawy buraka ćwikłowego wciąż ma swoje subtelności:

Wymagania dotyczące jakości gleby. Burak wymaga pożywnej gleby gliniastej, piaszczysto-gliniastej lub czarnoziemu. Jest mało prawdopodobne, aby uzyskać dobre zbiory na obszarach o wysokiej kwasowości z bliskimi wodami gruntowymi.

Dostępność wystarczającego oświetlenia. Nawet lekkie zacienienie spowoduje, że wierzchołki będą się rozciągać, a korzenie będą małe.

Idealnymi poprzednikami są zboża, ogórki, cebula, pomidory, papryka, rośliny strączkowe, ale nie należy wysiewać nasion po ziemniakach, innych rodzajach buraków, kapuście i rzepaku.
Jeśli nie jesteś w stanie prawidłowo przeprowadzić płodozmianu, możesz obsiać obszar odpowiednimi roślinami na nawóz zielony po zbiorach i przeprowadzić płodozmian.

Organizacja siewu

Burak ćwikłowy jest rośliną dość odporną na niskie temperatury - jego nasiona kiełkują w temperaturze +4˚C. Lepiej jednak poczekać na wyższe temperatury rzędu +5-8˚C i dopiero wtedy rozpocząć siew. W tym celu należy zaznaczyć dołki o głębokości 2-3 cm, w których wysiewa się buraki i szczelnie je owija. Aby uniknąć wietrzenia wilgoci, na którą nasiona są bardzo wrażliwe, można zagęścić glebę wałkiem.

Gęstość siewu jest kwestią indywidualnych preferencji. Ktoś woli siać gęsto, aby później go przerzedzić, podczas gdy ktoś od razu tworzy niezbędną odległość między roślinami. Ponadto, jeśli chcesz uzyskać duże rośliny okopowe, pozostaw je w odległości 15-20 cm od siebie. Ale z reguły wygodniej jest używać buraków średniej wielkości, więc nie należy zbytnio przerzedzać nasadzeń.

Nawożenie roślin okopowych: stosowanie podstawowych składników

Na początkowym etapie tworzenia zielonej rozety wymagana jest duża ilość nawozu azotowego, a do rozwoju roślin okopowych dodaje się wapń, magnez, bor, mangan, a także pierwiastki śladowe, których jest bardzo mało w glebie w dostępnej formie. Specjalne nawozy mineralne są używane do uzupełniania rezerw składników odżywczych, ale przydatny jest również dodatek zgniłej materii organicznej.

Pielęgnacja, ochrona i zbiór buraków ćwikłowych

W ostatnich latach ryjkowce stały się prawdziwym problemem dla ogrodników. Mogą one zniszczyć nowo wyhodowane uprawy w ciągu kilku godzin. Aby uniknąć takich kłopotów, przeprowadza się przedsiewne zaprawianie nasion środkami owadobójczymi. Przy właściwej pielęgnacji i odpowiednim odżywianiu rośliny praktycznie nie są narażone na choroby.

Początkowo pielęgnacja upraw polega na spulchnianiu gleby i usuwaniu chwastów. Następnie buraki stają się silniejsze, rosną szerokie liście i nie ma potrzeby wykonywania takich prac. Zbiór odbywa się pod koniec września - na początku października. Buraki stołowe łatwo się wyrywa, następnie oczyszcza się glebę i usuwa wierzchołki bez wpływu na samą roślinę okopową. Warzywo doskonale przechowuje się w piwnicach do następnych zbiorów, ale zaleca się spożywanie go tylko do maja włącznie.

Odmiany buraka ćwikłowego od Garden Number One

Na pierwszy rzut oka buraki stołowe wyglądają prawie tak samo i nie różnią się w żaden sposób. Jest to jednak dalekie od prawdy. Istnieją różne jego odmiany, których nasiona można kupić w sklepie internetowym Garden Number One:

Buraki na barszcz: wyróżniają się jaśniejszym kolorem rośliny okopowej, w której części występują naprzemiennie różowe i ciemne paski;

Bona, Czerwona Kula, okrągły ciemnoczerwony, Detroit itp.: ma ciemnobordowy intensywny kolor, delikatny miąższ, słodki smak;

Opolski, Rywal: wydłużone warzywa korzeniowe. Wiele osób ceni te odmiany za szybsze gotowanie i łatwiejsze użytkowanie.

Nasiona zostały poddane ścisłej kontroli jakości i spełniają europejskie standardy.

Zdjęcia: Depositphotos 

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023