Garden Blog

Technika uprawy sadzonek pomidorów

Pomidory są jedną z najpopularniejszych grup roślin warzywnych. Prawie każdy uprawia je w swoim gospodarstwie. A wszystko dlatego, że pomidor nie jest zbyt wybredny w pielęgnacji: może rosnąć zarówno na otwartym terenie, jak i w szklarni, a nawet na parapecie. Ponadto owoce są bardzo smaczne i soczyste. A pomidory mają cały zestaw składników odżywczych, doskonale nadają się do przetworów i świeżego spożycia.

Co wybrać: otwarta gleba czy szklarnia?

Wybór miejsca do sadzenia będzie zależał od klimatu. W zimnych regionach lepiej sadzić kulturę w szklarni. Ogrodnicy z ciepłych regionów mogą sobie pozwolić na to, aby nie zawracać sobie głowy szklarniami i natychmiast zasiać pomidory w ziemi. Jest jednak jedno ale: owoce dojrzewają nieco później w otwartym terenie. Aby móc cieszyć się pysznymi pomidorami od połowy lata do jesieni, doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie roślin zarówno w szklarni, jak i w ogrodzie.

Uprawa i siew pomidorów

Jeśli nie chcesz ryzykować sadzenia nasion bezpośrednio w glebie (nie oszukujmy się: ta metoda nie zawsze jest skuteczna, bo pogoda może znacznie popsuć plany na zbiory), zawczasu zacznij hodować sadzonki. Aby to zrobić, pod koniec lutego - na początku marca kup nasiona i przygotuj narzędzia.

Ziarna należy przetworzyć przed sadzeniem. Aby to zrobić, należy je umieścić w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Wystarczy 15 minut, aby zdrowe nasiona napęczniały i opadły na dno, a chore wypłynęły. Po sortowaniu próbki jakościowe należy umieścić w wilgotnej szmatce i pozostawić na 5-7 dni, aż pojawią się pierwsze kiełki. Materiał należy okresowo nawilżać, ale ważne jest, aby nie przesadzić. Duża ilość wody może negatywnie wpłynąć na kiełkowanie.

Kiedy na nasionach pojawią się kiełki o długości 3-5 mm, możesz bezpiecznie przystąpić do ich sadzenia. Będziesz potrzebował specjalnych doniczek torfowych lub innych małych pojemników wypełnionych dobrze nawilżoną ziemią. Materiał do sadzenia należy umieścić na głębokości 1-2 cm i posypać ziemią na wierzchu. Następnie musisz przykryć to wszystko folią lub szkłem i pozostawić w ciepłym, jasnym miejscu. Idealną temperaturą do kiełkowania nasion jest temperatura pokojowa (21-22 stopnie). Gdy po 6-8 dniach pojawią się pierwsze kiełki, folię lub szkło można usunąć.

Kolejnym etapem jest pikowanie. Należy go przeprowadzić, gdy roślina ma już 2-3 prawdziwe liście. Sadzonki można sadzić w ziemi, gdy mają 60 dni.

 Pomidory w otwartym terenie

Jeśli planujesz uprawiać pomidory na otwartym terenie, zadbaj o terminowe przygotowanie gruntu. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru, które będzie po słonecznej stronie. Należy go dobrze kopać lub orać, stosować nawozy organiczne i mineralne. W maju, przed sadzeniem sadzonek, procedurę tę należy powtórzyć. Nie zaleca się sadzenia pomidorów w tym samym miejscu przez kilka lat z rzędu. Najlepiej jest umieścić łóżko z pomidorami, gdzie w zeszłym roku rosły ogórki lub rośliny strączkowe.

Uprawa pomidorów w szklarni

Lepiej jest również rozpocząć przygotowywanie szklarni do uprawy pomidorów jesienią. Gleba w szklarni musi być traktowana szarym lub siarkowym dymem. Ma to na celu zabicie wszystkich grzybów, bakterii i pleśni. Niektórzy ogrodnicy usuwają wierzchnią warstwę ziemi, w której żyje większość pasożytów, lub traktują glebę roztworem siarczanu miedzi. Wiosną, gdy sadzonki są gotowe, musisz poluzować ziemię i lekko ją zwilżyć. Następnie możesz rozpocząć wysiadanie. Należy to zrobić w tempie 2 roślin na 1 metr kwadratowy.

Nawożenie pomidorów i pielęgnacja

Pomidory to rośliny lubiące obfite podlewanie. Nie należy jednak robić tego zbyt często. Wystarczy kilka nawilżaczy tygodniowo.

Pomidory będą rosły szybciej, a owoce dojrzeją, jeśli gleba między rzędami będzie luźna. A one, jak większość psiankowatych, lubią być zwinięte w kłębek. Trzy razy w sezonie to program minimum.

Nie zapomnij również o karmieniu. Należy je przeprowadzić:

  •  natychmiast po zbiorze;

  • 10-12 dni po pierwszym karmieniu;

  • 10 dni przed sadzeniem rośliny w szklarni lub na łóżku.

W okresie intensywnego wzrostu pomidory należy przyciąć i związać. Usunięcie nadmiaru liści i podpór pomoże roślinie w pełni przenieść swoją siłę na dojrzewanie owoców. Nie zapomnij o środkach zapobiegawczych. Pomidor to roślina podatna na choroby i łatwo ulegająca inwazjom pasożytów. Dlatego kulturę należy traktować specjalnymi środkami, a chwasty należy usuwać na czas.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące technik rolniczych do uprawy pomidorów na balkonie i w ogrodzie zawsze możesz skontaktować się ze specjalistami firmy Garden Number One. Pomogą w wyborze nasion, doradzą, jak uprawiać pomidory i podpowiedzą, co trzeba zrobić, aby zebrać rekordowe zbiory.

Zdjęcia: Depositphotos 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023