Garden Blog

Sałata: przewodnik po rodzajach i odmianach - cechy uprawy

Sałata to botaniczna nazwa rośliny warzywnej, którą powszechnie nazywamy zieleniną. Jednak wiele odmian ma czerwone liście zamiast zielonych i tworzy luźną główkę kapusty. Nasi konsultanci otrzymują wiele pytań o to, jak wybrać nasiona sałaty, które wczesne odmiany wybrać, dlaczego odmiany głowiaste nie tworzą główki? Pomimo faktu, że sałata jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych, uprawiana jest nawet na parapetach okiennych, wybór nasion nowoczesnych odmian często zastanawia nawet doświadczonych ogrodników.

Nasiona sałaty są kupowane częściej niż inne rośliny warzywne, są niedrogie i łatwe w uprawie. Soczyste i delikatne liście są pełne witamin i rosną tak szybko, że pierwsze sałatki można przygotować miesiąc po wykiełkowaniu. Odmiany sałaty głowiastej, takie jak Iceberg, rosną wolniej, ale mogą być doskonale przechowywane w lodówce do nowego roku, a nawet dłużej. Aby uzyskać wczesne zbiory, sałatę można wysiewać w szklarni i uprawiać w domu przez całą zimę jako microgreen, w tym celu istnieją specjalne nasiona na kiełki.

Jedną z zalet tej rośliny jest jej odporność na zimno. Pierwszy wysiew w otwartym terenie przeprowadza się, gdy temperatura w nocy wynosi co najmniej +5-7°C. Nasiona wysiewa się do końca wiosny, a jesienią szybko rosnące odmiany sałat można uprawiać po zebraniu innych warzyw na tych samych grządkach. Dopóki nie będzie mrozu, sałata będzie rosła.

Smak domowej sałatki z własnego ogrodu, chrupiącej, delikatnej, wypełnionej słońcem. Oczywiście można ją kupić w sklepie, ale o wiele przyjemniej jest zebrać własną.

Którą sałatkę kupić do wczesnego wysiewu w ogrodzie, która jest najlepsza do szklarni, a która na parapet? Zastanówmy się nad tym razem.

Główne grupy sałat: charakterystyka, opisy, zalecenia

Istnieje kilka różnych grup, które różnią się kształtem i kolorem liści, rodzajem wzrostu krzewu, czasem dojrzewania i smakiem.

Przyjrzyjmy się teraz charakterystyce każdego typu, abyś mógł wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Rodzaje sałaty do sadzenia w grządkach i pojemnikach

Miłośnicy często określają wszystkie warzywa jako sałaty liściaste - rukiew wodną, popularną rukolę, a nawet musztardę liściastą.

Sałata liściowa

To grupa najwcześniejszych i najpopularniejszych odmian. Tradycyjnie wysiewa się je wiosną w każdym ogrodzie i warzywniku, w szklarniach stacjonarnych i foliowych. Stosuje się je jako wczesną uprawę przed głównymi uprawami, takimi jak ogórki i pomidory, a także jako uprawę zagęszczającą między rzędami truskawek, cukinii czy dyni. Odmiany te rosną szybko. Rozmiar liścia w takich odmianach może być albo mały, na przykład w tak zwanych odmianach dziecięcych, albo duży. A sam liść może być gładki, prawie płaski, lekko falisty, a nawet z bujną falistą krawędzią.

Dorosły krzew tworzy bujną, otwartą rozetę liści na krótkiej łodydze głównej. Liście są stosunkowo cienkie, o łagodnym, neutralnym smaku. Istnieją odmiany pikantne o lekko gorzkim i orzechowym smaku. W naszym katalogu znajduje się ponad 100 odmian sałaty - przeczytaj opisy i recenzje.

Sałata głowiastsa

W tej grupie odmian liście są bardziej mięsiste, soczyste, chrupiące, o oleistym, łagodnym smaku. Potrzebują więcej czasu na wzrost, aby uformować luźną główkę lub gęstą, szeroką rozetę. Niektóre odmiany faktycznie tworzą małą, luźną główkę kapusty, podczas gdy inne po prostu skręcają wewnętrzne liście rozety w małą główkę.

Cykoria sałatowa i sałata rzymska

Sałaty cykorii wyróżniają się w osobnej grupie, ponieważ tworzą wydłużoną, raczej gęstą główkę kapusty. Odmiany te potrzebują jeszcze więcej czasu przed zbiorem, do 3 miesięcy. Czasami ta grupa obejmuje również te odmiany, które tworzą okrągłą, gęstą główkę. Często są one nawet mylone z kapustą pekińską.

Endywia

Sałatki te różnią się od innych grup długimi, ściętymi liśćmi. Tworzą one dużą, potężną rozetę ażurowych liści. Rozeta jest falista, kędzierzawa, bardzo piękna. Kolor liści jest zielony do jasnożółtego, jaśniejszy w środku niż na krawędziach.

Rzeżucha ogrodowa

Ta krewna sałaty ma oryginalny ostry smak i jest bardzo zdrowa. Jej liście są małe, ciemnozielone i doskonale nadają się do kanapek, mięsa, ryb i serów. Po obróbce cieplnej ostre tony znikają i jej można stosować po prostu jako zielony dodatek do zup i dań dodatkowych.

Rukola

Tej popularnej rośliny po prostu nie można przegapić. Chociaż jest to również tylko krewny sałaty. Jest to jedno z najpopularniejszych warzyw liściastych. Istnieje rukola dzika o pikantnym orzechowym smaku, a nawet rukola wewnętrzna do uprawy na parapecie.

Ma bogaty, złożony korzenno-ostry smak. Jest stosowana w sałatkach, dodawana do dań mięsnych, serów, pizzy i makaronów. Razem z bazylią dodaje się ją do sosu pesto.

Jeśli chcesz wyhodować mikrozielone nasiona, wybierz je w specjalnej sekcji katalogu.

Cechy sadzenia i pielęgnacji

Czas dojrzewania

Podobnie jak inne rośliny warzywne, sałatki występują w odmianach wczesnych, średnich i późnych. Najwcześniejsze są liściaste, a najpóźniejsze mają główki. Aby przyspieszyć zbiory, można uprawiać sadzonki, a następnie sadzić je w grządkach i szklarniach. Wczesne odmiany są zwykle sadzone bezpośrednio w otwartym terenie, podczas gdy główki kapusty są sadzone przez sadzonki. Odmiany drobnolistne zbiera się 25-35 dni po wykiełkowaniu, półgłowiaste - 45-55 dni, a głowiaste - 55-65 dni. Zależy to od odmiany - daty zbioru znajdują się w opisach.

Miejsce uprawy

To, jak duża będzie rozeta i jak smaczne będą liście, zależy od miejsca sadzenia. Duże główki z soczystymi, grubymi liśćmi można uzyskać tylko na dobrze nawożonej glebie z dobrym oświetleniem, regularnym podlewaniem i nawożeniem. Nie oznacza to jednak, że roślina w ogóle nie wyrośnie. Da tylko rozetę, ale nie główkę. Kolejną cechą jest to, że sałatka zachowuje swój delikatny smak, gdy okres jej uprawy to krótkie godziny dzienne, słoneczna, ale chłodna pogoda. W upale liście zaczynają gorzknieć. Można tego uniknąć, zacieniając grządkę i regularnie ją podlewając. Jednak w środku lata sałata często zakwita, dlatego siew przeprowadza się wiosną i jesienią.

Na słabych glebach zalecamy sadzenie zwykłych wczesnych odmian liściastych. Do uprawy na balkonach i parapetach lepiej kupić odmiany drobnolistne.

Wszystkie rodzaje sałat dobrze rosną w szklarniach, wystarczy wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają pod względem smaku i czasu zbiorów.

Według opinii, do szklarni można kupić nasiona sałaty dowolnej odmiany. Do uprawy microgreens na parapecie taniej jest kupić duże opakowanie nasion sałaty.

Kolor liści

Można kupić odmiany o różnych kolorach liści - od żółtawo-zielonego do głębokiego szmaragdu, czerwonego, z bordowymi smugami i obwódką, a nawet fioletowego, jak odmiany cykorii. Według opinii, kolor liści nie wpływa bezpośrednio na wzrost i smak.

Sałata jest łatwa w uprawie. Można ją nawet wysiać przed zimą, aby wiosną wykiełkowała wcześniej.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023