Garden Blog

Rozmnażanie ziemniaków: jak wybrać materiał do sadzenia i uzyskać doskonałe plony przy minimalnym wysiłku

Rozmnażanie ziemniaków to bardzo niejasne pojęcie dla początkujących ogrodników warzywnych. Wiele osób nadal sadzi te same ziemniaki przez dziesięciolecia, biorąc materiał do sadzenia od sąsiadów, kupując od przypadkowych sprzedawców, a nawet w supermarkecie. Uważa się to za tradycję.

Czy jesteś zmęczony zbieraniem prawie tylu ziemniaków, ile posadziłeś? Masz dość zbierania małych, zgniłych ziemniaków z mnóstwem oczek i plam?

Dlaczego twoje ziemniaki degenerują się, stają się małe, chorują? Czy wkładasz coraz więcej wysiłku w swoje ziemniaki, ale twoje plony są coraz skromniejsze? Czy chcesz wielokrotnie zwiększyć plony, ale zmniejszyć powierzchnię sadzenia i poświęcać mniej czasu i wysiłku na pielęgnację? Nowoczesne technologie hodowli materiału sadzeniowego - można kupić sadzonki wysokiej jakości.

Głównym problemem wielokrotnego sadzenia tych samych ziemniaków jest to, że bulwy gromadzą choroby. Można oczywiście nadal sadzić ziemniaki dla zabawy, nieznanego pochodzenia, z nieprzewidywalnymi rezultatami. Jednak jeśli chcesz uzyskać zaplanowane plony, aby Twój ogród warzywny inspirował Cię sukcesami - wspólnie rozumiemy rozmnażanie ziemniaków, jest to łatwiejsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Co oznacza rozmnażanie ziemniaków - w jaki sposób uzyskuje się wysokiej jakości materiał sadzeniowy

Jak uprawiać ziemniaki pierwszego wschodu? Ziemniaki, w przeciwieństwie do wielu innych roślin, są rozmnażane do sadzenia wegetatywnie - przez bulwy lub ich części oraz rozmnażanie merystemów. Aby zachować najlepsze cechy odmianowe i uwolnić ziemniaki od chorób wirusowych, w celu uzyskania nowoczesnego profesjonalnego materiału do sadzenia, stosuje się rozmnażanie merystemów.

Czym jest rozmnażanie ziemniaka, rozłogi, korzenie, łodyga etiolowana? Czy wiesz o tym? Nie? A chcesz posadzić trochę ziemniaków i zebrać plony jak z całej plantacji? W takim razie do dzieła.

Profesjonalne firmy w wyspecjalizowanych laboratoriach rozmnażają ziemniaki metodą merystemową.

Merystem to specjalna tkanka rośliny, która ma zdolność do intensywnego dzielenia się i tworzenia nowej rośliny. W ziemniakach jest on pobierany z końcówek kiełków na bulwach. Pobiera się bardzo cienką warstwę, kilka mikronów, a komórki umieszcza się w pożywce. W optymalnych warunkach laboratoryjnych merystem zaczyna się aktywnie dzielić i powstaje nowa mała roślina, która tworzy bulwę wielkości dużego grochu. W ten sposób rozpoczyna się rozmnażanie ziemniaka.

Jego celem jest uwolnienie nowej generacji roślin od wirusa i zachowanie właściwości odmiany. I to jest jedyny sposób. W pełni zdrowy materiał sadzeniowy ma wysoki potencjał plonowania. Kolejne sadzonki są rozmnażane wegetatywnie. W przyszłości są sadzone rok po roku, aż do uzyskania bulw, które są kupowane przez ogrodników jako doskonały materiał do sadzenia.

Jakie jest znaczenie pierwszej i drugiej reprodukcji ziemniaków?

Reprodukcja jest etapem rozmnażania. Sekwencyjny proces uprawy materiału nasadzeniowego wygląda następująco:

 • Rok 1 - sadzonka z merystemu rośliny.

 • Rok 2 - pre-elita, tj. pierwsze nasadzenie polowe. Nazywa się to pierwszą reprodukcją polową. I jak na razie nie ma nic wspólnego z 1 reprodukcją w kontekście materiału nasadzeniowego.

 • Rok 3 - super elita, europejskie oznaczenie - S. Tak, tak nazywa się ten etap reprodukcji.

Od tego etapu ziemniaki są już kupowane przez gospodarstwa rolne, rolników i rozsądnych ogrodników do sadzenia. Taki materiał do sadzenia jest uprawiany tylko na specjalnych polach, które znajdują się w znacznej odległości od miejsc, w których ziemniaki są uprawiane na żywność i gospodarstwa amatorskie. Producenci sadzonek są certyfikowani i posiadają specjalne zezwolenia państwowe.

 • Rok 4 - super elita, SE.

 • Rok 5 - elita, E. Ta reprodukcja jest najbardziej popularna do sadzenia.

 • Rok 6 - pierwsza reprodukcja, A. Tak, ta sama, o którą ludzie pytają, co to jest 1 reprodukcja.

 • Rok 7 - druga reprodukcja, B. Jest kupowana przez profesjonalistów i amatorów do sadzenia.

Kolejne reprodukcje nie są już uważane za najlepszy materiał do sadzenia. Jednak są również używane do sadzenia.

 • Rok 8 - trzecia reprodukcja.

To wszystko. Nie ma sensu sadzić następnych. Jaka jest różnica między sadzonkami a ziemniakami spożywczymi, które są używane tylko do jedzenia? W przyszłości ziemniaki gromadzą wiele chorób, a ich potencjał plonowania jest niski. Poświęcisz wiele wysiłku na pielęgnację, leczenie chorób i nadal będziesz otrzymywać bulwy niskiej jakości, będziesz mieć problemy z ich przechowywaniem. A o wysokich walorach smakowych - trzeba będzie w ogóle zapomnieć. Należy zaktualizować odmianę i kupić nowy materiał nasadzeniowy - super elitarny, elitarny lub reprodukcję 1 i 2.

Najbardziej optymalne pod względem ceny i jakości, z najlepszymi plonami i minimalną opieką - super elita i elita. Takie ziemniaki mogą być używane do sadzenia do 4-5 lat. Im niższa reprodukcja, tym gorszy plon i niższa odporność na choroby.

Jak przygotować i sadzić sadzonki

Wybierz odmianę, w naszym sklepie internetowym możesz kupić:

 • Odmiany bardzo wczesne.

 • Odmiany wczesne.

 • Odmiany średnio wczesne.

 • Odmiany późne.

Kiedy sadzić ziemniaki

Gdy ziemia ogrzeje się do +8°C-10°C na głębokości 12-15 cm - można rozpocząć sadzenie. Zwykle jest to początek maja.

Przygotowanie bulw

Miesiąc przed sadzeniem bulwy wyjmuje się z magazynu, układa w jednej warstwie w skrzynkach i umieszcza w ciepłym miejscu do kiełkowania. Jeśli nie miałeś na to czasu, nie jest to krytyczne, ale jest pożądane. Dobrze jest, jeśli pod wpływem światła - bulwy zmieniają kolor na zielony, okresowo obracać je tak, aby stały się zielone ze wszystkich stron. Taki kolor bulwy uzyskują kosztem chlorofilu i soloniny - toksycznej substancji, która chroni roślinę przed chorobami grzybiczymi i bakteryjnymi. Nie zaniedbuj przedsadzeniowego traktowania zaprawami i fungicydami. Będą one chronić bulwy przed patogenami w glebie. Kiedy ziemniaki zaczną kiełkować, rozwiną tak zwane etiolowane łodygi. Bulwy można teraz sadzić.

Jak prawidłowo sadzić ziemniaki

Wzrost bulw rozpoczyna się wraz z pojawieniem się białych etiolowanych kiełków. Rosną one w górę nawet w ciemności, wychodzą na powierzchnię i tworzą nadziemną część rośliny. Rozłogi to pędy boczne, które wyrastają na boki z pędów etiolowanych. To właśnie na nich tworzą się bulwy. Im dłuższe są te pędy, tym więcej rozłogów i ziemniaków się na nich uformuje. Główny system korzeniowy jest gruby i osiąga głębokość do 70 cm. Wiele korzeni zasilających krzewy - wyrasta z połączenia kiełka i bulwy. Dlaczego warto to wszystko wiedzieć? Aby sadzić bulwy tak poprawnie, jak to tylko możliwe. Oczywiście można, jak w przypadku sadzenia przemysłowego, po prostu mechanicznie wrzucić bulwy do otworów. Jeśli jednak masz taką możliwość, postaraj się prawidłowo umieścić bulwy podczas sadzenia. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak najlepiej to zrobić.

Amatorzy tradycyjnie sadzą ziemniaki białymi kiełkami do góry, aby jak najszybciej pojawiły się nad powierzchnią ziemi i utworzyły zielony krzew. Istnieje jednak inna opcja - umieszczenie dużych bulw z kiełkami w dół, a mniejszych - na boki. Wtedy będą musiały okrążyć bulwę i będą rosły dłużej. A korzenie, wręcz przeciwnie, nie będą okrążać bulwy i natychmiast przejdą do warstwy odżywczej gleby, będą się szybciej rozwijać. Dłuższe pędy etiolowane będą produkować odpowiednio więcej rozłogów i bulw.

Głębokość sadzenia

Zaleca się zakopywanie bulw na głębokość 5-15 cm. Jak to rozumieć? Na ciężkich, gęstych glebach należy sadzić na głębokość 5-10 cm. Na lekkich i luźnych - na 10-15 cm.

Kluczem do dobrych zbiorów jest wysokiej jakości materiał do sadzenia. Unikaj kupowania nieznanych ziemniaków od niesprawdzonych sprzedawców, jeśli interesuje Cię efekt końcowy.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One