Garden Blog

Rośliny dyniowate: jak uprawiać melona, dynię, arbuza

Złote melony, dynie doniczkowe, arbuzy cukrowe - wszystko to są rośliny dyniowate. Wszystkie są spokrewnione, ale każda roślina ma swoje własne sekrety uprawy. Jak uzyskać dobre zbiory, sadzenie i pielęgnacja, techniki rolnicze - aby wszyscy krewni dyniowate żyli i mieli się dobrze.

Tradycyjnie i błędnie uważa się, że dobre arbuzy i melony rosną tylko na południu. I spieszymy się, aby kupić importowane owoce, ale nawet nie kupujemy nasion arbuza i melona. I na próżno! Nowoczesne odmiany i hybrydy mogą być z powodzeniem uprawiane w naszych ogrodach.

Arbuzy, melony i dynie wyhodowane z nasion własnymi rękami nie będą gorsze od tych z południa pod względem smaku. A dietetycy od dawna mówią o zaletach tych owoców. Zawierają dużo karotenu, potasu, fosforu, kwasów organicznych i soli żelaza. Pod wieloma względami nie ustępują one owocom pod względem ich korzystnych właściwości.

Ogólne zasady uprawy dyniowatych z nasion:

Wszystkie dyniowate potrzebują dużo światła i ciepła, wilgoci w glebie i suchego powietrza.

  1. Osobliwością dyniowatych jest to, że są ciepłolubne i potrzebują bezpośredniego światła słonecznego, bez zacienienia.

  2. Temperatura, w której dynia, arbuz i melon najlepiej rozwijają się z nasion, wynosi powyżej +20°C. Aby zapewnić obfite kwitnienie kwiatów żeńskich i zawiązywanie owoców, zalecana temperatura w ciągu dnia wynosi +20°C - +25°C, a w nocy nie mniej niż +18°C - +20°C.

  3. W temperaturze +12°C rozwój dyniowatych znacznie spowalnia, a w temperaturze +10°C i niższej zatrzymuje się całkowicie. W przypadku mrozu melony mogą umrzeć.

  4. System korzeniowy jest silny i dobrze rozwinięty, dlatego dynie, arbuzy i melony z powodzeniem znoszą suszę. Owłosione liście zapobiegają odparowywaniu wilgoci z blaszki liściowej.

  5. Regularne podlewanie jest konieczne, aby zbiory tykwy były obfite, a owoce smaczne i duże.

  6. Należy unikać wysokiej wilgotności powietrza w miejscu uprawy dyniowatych z nasion. Przy wysokiej wilgotności mogą zachorować. Aby utrzymać suche powietrze, należy podlewać u nasady.

  7. Nasiona wysiewa się w jednym miejscu co 4-5 lat. Nie należy wysiewać w tym samym miejscu każdego roku. Słabi poprzednicy arbuzów, melonów i dyni: ogórki, kabaczki, cukinia. Dobre: zioła, zboża, kukurydza, pomidory, rośliny pastewne, ziemniaki, buraki, marchew, pikantne zioła i inne rośliny warzywne.

  8. Melony i dynie dobrze reagują na nawożenie, zwiększając liczbę kwiatów żeńskich, tworzenie jajników, jakość i smak owoców.

  9. Dyniowate można uprawiać od nasion do sadzonek. Jedynie wczesne i średnie dynie oraz wczesne arbuzy i melony najlepiej uprawiać poprzez bezpośredni wysiew nasion do gruntu.

  10. Aby uzyskać duże owoce i więcej jajników, należy uszczypnąć pędy dyni, arbuza i melona. Pierwsza metoda: uszczykiwanie wierzchołków wszystkich pędów z jajnikami do końca sierpnia. Druga metoda polega na uszczypnięciu rośliny nad 4-5 prawdziwymi liśćmi, aby pojawiły się pędy boczne, a następnie usunięciu wierzchołków po pojawieniu się 2-3 jajników na każdym z nich.

Różne dyniowate mają swoje własne cechy wzrostu, rozwoju i pielęgnacji. Przyjrzyjmy się osobliwością technologii rolniczej, wyborowi nasion różnych odmian i uprawie roślin.

Cechy uprawy dyniowatych

Melon z nasion

Każda odmiana może być uprawiana w regionach południowych, a najlepsze odmiany melona w chłodniejszych regionach.

Gleby i światło. Neutralne lub lekko zasadowe gleby uprawne bez stojącej wody są odpowiednie do uprawy melonów. Dobre melony rosną tylko w pełnym słońcu. Nasiona należy wysiewać w glebie nawożonej jesienią.

Przygotowanie nasion melona do siewu. Zanurz nasiona w 1%-2% roztworze soli. Najlepsze nasiona opadną na dno. Opłucz je wodą i potraktuj stymulantami wzrostu.

Wysiew nasion melona. Sadzonki należy wysiewać do pojemników o pojemności 150 ml lub większej. Wysiewać 3-4 nasiona na pojemnik. Sadzonki powinny mieć 25-35 dni przed wysadzeniem na zewnątrz. Sadzonki pojawią się w ciągu 6-10 dni w temperaturze +25°C. Głębokość siewu wynosi 4-7 cm. W ogrodzie nasiona wysiewa się, gdy gleba ogrzeje się do co najmniej +12°C.

Sadzenie melona. Sadzić melon w gniazdach po 3-4 rośliny w każdym dołku. Odległość między gniazdami wynosi 50 cm - 70 cm w rzędzie. Rozstaw rzędów wynosi od 120 cm. Podczas sadzenia należy dodać kompletny nawóz mineralny do miejsca sadzenia.

Pielęgnacja melona. Gdy pojawi się 5-6 prawdziwych liści, usuń najsłabsze rośliny z dołka, pozostawiając 1-2 najsilniejsze. Kilka razy w ciągu sezonu należy zasilać rośliny specjalistycznymi nawozami. Podlewać regularnie, u nasady. Na 2-3 tygodnie przed dojrzewaniem owoców należy zaprzestać podlewania. Melony będą wtedy słodsze.

Arbuz z nasion

Wybierając nasiona arbuza, należy pamiętać, że najsmaczniejsze są odmiany średnio późne i późne, a te najwcześniejsze z pewnością zdążą się wypełnić i dojrzeć niezależnie od pogody. 

Gleba i światło. Arbuzy lubią lekką, piaszczysto-gliniastą glebę, wzbogaconą jesienią kompostem lub próchnicą. I słoneczne miejsca bez najmniejszego cienia.

Przygotowanie nasion arbuza do siewu. W roztworze soli o stężeniu od 3% do 5% najlepsze nasiona opadną na dno. Opłucz je, potraktuj stymulantem i zasiej w ziemi.

Wysiew nasion arbuza. Czas wysiewu nasion do sadzonek określa się w następujący sposób: wiek rośliny na otwartym terenie wynosi 30-35 dni. Sadzonki pojawiają się w ciągu 10 dni. Gdy gleba ogrzeje się do +12°C, można wysiewać w otwartym terenie. Głębokość siewu: 4 cm - 6 cm.

Sadzenie arbuza. W dołkach sadzi się kilka kiełków lub nasion. W ciągu miesiąca należy pozostawić 1-2 najsilniejsze rośliny. Odległość w rzędzie między gniazdami wynosi od 50 cm. Między rzędami: od 150 cm.

Pielęgnacja arbuza. Opatrunek wierzchni przeprowadza się regularnie, podobnie jak w przypadku melona, co 2 tygodnie, począwszy od momentu uformowania 3-4 prawdziwych liści. Aby zapobiec zepsuciu pędów przez wiatr, można posypać je torfem lub inną ściółką. Arbuzy nie lubią, gdy ich liście przewracają się i łamią. Końce pędów należy przycinać zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi melonów.

Pielęgnacja arbuza. Opatrunek wierzchni przeprowadza się regularnie, podobnie jak w przypadku melona, co 2 tygodnie, począwszy od momentu uformowania 3-4 prawdziwych liści. Aby zapobiec zepsuciu pędów przez wiatr, można posypać je torfem lub inną ściółką. Arbuzy nie lubią, gdy ich liście przewracają się i łamią. Końce pędów należy przycinać zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi dyniowatych.

Dynia z nasion

Spośród wszystkich dyniowatych dynia ma jeden z najdłuższych okresów dojrzewania. W przypadku większości odmian od kiełkowania do zbiorów mija 110-120 dni. Istnieją nasiona wczesnych odmian dyni, zwykle o krótkich liściach lub krzaczastych roślinach, z owocami o wadze do 2 kg (porcjowane). Dynie mają zdolność dojrzewania podczas przechowywania i mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej przez kilka miesięcy bez utraty smaku. Istnieje również dynia, której nasiona są uformowane bez twardej skorupy i mogą być spożywane bez obierania - dynia bezłupinowa.

Gleba i światło. Sama dynia jest bezpretensjonalna i może przetrwać na każdej glebie. Jednak aby słodkie owoce rosły i dojrzewały z nasion, potrzebna jest uprawna, lekka, pożywna gleba. Możesz sadzić dynie w lekkim półcieniu, ale najlepsze owoce będą tylko w dobrze oświetlonym, dobrze ogrzanym miejscu.

Przygotowanie nasion dyni do siewu. Wybierz najpełniejsze i największe nasiona, potraktuj je stymulantem przed siewem.

Wysiew pestek dyni. Aby uzyskać duże i dojrzałe owoce oraz obfite zbiory, należy uprawiać sadzonki. Siew zarówno na grządkach, jak i w pojemnikach odbywa się na głębokość 4 cm - 6 cm.

Sadzenie dyni. Sadzonki i nasiona sadzi się w ogrodzie, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej +12°C. Rośliny sadzi się w gniazdach, otwory o średnicy do 50 cm wykonuje się z wyprzedzeniem i wypełnia nawozem. Dynie wielkoowocowe uprawia się z 1 rośliną na gniazdo, dynie twarde i piżmowe z 2-3 roślinami.

Pielęgnacja dyni. Dynie należy regularnie nawozić i podlewać, zwłaszcza w okresie wypełniania się owocami. Podczas odchwaszczania i spulchniania należy lekko spulchniać krzewy.

Dobrej jakości rośliny dyniowate - dynie, arbuzy i tykwy można uprawiać w każdym miejsce w Polsce. Aby to zrobić, wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi uprawy i kupić nasiona odpowiednich odmian.

Zdjęcia: Depositphotos

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023