Garden Blog

Rodzaje pomidorów: determinanty i nieokreślone – różnice, cechy, zalety

Rodzaj wzrostu pomidorów jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru odmian i mieszańców odpowiednich do Twojego ogrodu. Co to są za pomidory determinujące i pomidory nieokreślone? Kiedy widzisz słowa determinant i nieokreślony na opakowaniach nasion pomidora, w opisach odmian i mieszańców, co to oznacza? Terminy te opisują pewne właściwości wzrostu roślin, krzewów pomidorów.

Pomidory determinujące, właściwości i cechy

Po łacinie determinant oznacza ograniczony. Krzewy pomidora typu determinant mają ograniczony wzrost. Oznacza to, że czas i wysokość ich wzrostu są ograniczone. Większość odmian determinujących i mieszańców tego typu ma wczesne okresy dojrzewania. Ich główny okres owocowania jest zwykle krótki – do 3-4 tygodni. Razem dają plony. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wzrost pędu głównego zakończony jest gronem owocowym. Pomidory tego typu dobrze rosną. W życiu codziennym nazywane są krzaczastymi. Uważa się, że wszystkie pomidory determinujące są karłowe. To nie jest prawdą.

Standardowe wczesne pomidory determinujące

Istnieją tak zwane pomidory standardowe – są to niskie krzewy, z grubą, mocną łodygą główną, wieloma pędami bocznymi. Ich wysokość nie przekracza 40 – 50 cm. Istnieją odmiany pomidorów naddeterminowane i hybrydy – super determinujące, prawie nie przekraczają 30 cm. Nadają się do uprawy w pojemnikach i doniczkach na parapetach, tarasach, nawet w ogrodach kwiatowych, są bardzo dekoracyjne. Standardowe pomidory w ogrodzie są uprawiane na otwartym terenie z podwiązywaniem do podpór lub na polach bez podwiązywania. Pomidory tego typu są w pełni zbierane do połowy sierpnia, wierzchołki są usuwane, a na zwolnionej powierzchni można sadzić inne rośliny.

Średnie i wysokie pomidory determinujące

Ten typ pomidora różni się od standardowych pomidorów wyższymi krzewami i nieco dłuższym okresem owocowania. Czasami są one błędnie nazywane pół-determinantami, odnosząc się do ich wzrostu, pomiędzy krótkimi standardowymi determinantami a wysokimi, nieokreślonymi pomidorami. Wysokość pomidorów pół determinujących zależy od odmiany i może wahać się od 80–100 cm do 150 cm. Pomidory wysokie lepiej rosną na podporach. Wybierając nasiona pomidorów, zwróć uwagę na rodzaj (determinanty) i wysokość krzewu każdej odmiany, abyś mógł zaplanować okres owocowania i warunki uprawy (z podwiązywaniem lub bez). W takim razie sadzenie pomidorów będzie dla ciebie radością.

Pomidory nieokreślone, właściwości i cechy

Ta grupa pomidorów różni się od poprzedniej tym, że rośliny są w stanie rosnąć i owocować w dobrych warunkach przez rok lub dłużej. Wysokość krzewów jest praktycznie nieograniczona, ale zwykle – od 200 cm (na otwartym terenie) do 300 cm (w warunkach szklarniowych). W warunkach polskich nieokreślone pomidory można sadzić w szklarni wczesną wiosną, zbierać latem i jesienią – o ile jest wystarczająco dużo ciepła i światła. W otwartym terenie nieokreślone pomidory mają również długi okres owocowania. Uprawa pomidorów tego rodzaju odbywa się przez usuwanie pędów bocznych. Grona owocowe tworzą się na gronie głównym, w szczelinach między liśćmi, nigdy nie w miejscu wzrostu. Istnieją wczesne odmiany i mieszańce, które zaczynają plonować w czerwcu, są średnio wczesne i późne. Wszystkie niezdeterminowane pomidory potrzebują podwiązywania, dlatego w życiu codziennym nazywane są kręconymi pomidorami.

Różnice między pomidorami determinującymi i nieokreślonymi: pytania i odpowiedzi

Terminy dojrzewania pomidorów determinujących i nieokreślonych. Determinanty i nieokreślone mają różne rodzaje wzrostu i formowania gron owocowych, ale w obu grupach występują pomidory wczesne i późne. Małe determinanty i superdeterminanty są uważane za wrażliwe.

Okres owocowania i plon – różnica między pomidorami determinującymi i nieokreślonymi. Pomidory determinujące mają energiczny, ale krótki okres owocowania – kilka tygodni. Nieokreślone – tworzą grona sekwencyjnie, dojrzewają stopniowo, okres owocowania rozciąga się na miesiące.

Kolor, wielkość, smak pomidorów determinowanych i nieokreślonych. Niezależnie od rodzaju wzrostu, pomidory mogą być olbrzymimi pomidorami wołowymi i pomidorami koktajlowymi, o dowolnej barwie, gęstości miąższu i właściwościach smakowych.

Różnice między pomidorami determinującymi i nieokreślonymi podczas uprawy sadzonek. W tych samych warunkach wzrostu u sadzonek pomidorów zdeterminowanych kolano liścienia (od łodygi do liścia liścienia) będzie krótsze niż u nieokreślonych. Sadzonki pomidorów determinujących wyglądają na silniejsze i bardziej krępe. A nieokreślone sadzonki są lekko wydłużone i nieprzytomne. Kupując sadzonki od nieznanych sprzedawców, jeśli chcesz kupić nieokreślone pomidory, bądź ostrożny.

Tworzenie gron owocowych, wydajność

  • Determinanty tworzą pierwsze grono nie wyższy niż 7 prawdziwych liści, z reguły po 4-5 liściach. Jest to również znak, dzięki któremu można odróżnić sadzonki. Jeśli kupiłeś sadzonki, które już kwitną, najprawdopodobniej są to pomidory determinujące. W przyszłości dzieci podają każdy kolejne grono po 1-2 listkach (max 3). W sumie pomidor determinujący może dać do 7 gron (zwykle do 5).
  • Nieokreślone pomidory tworzą pierwszą szczotkę nad liściem 8-9. Każdy kolejny – po 3-4. Pomidor nieokreślony w dobrych warunkach może wyprodukować do 10 lub więcej gron, potencjalnie do 50. Ogólny plon nieokreślonych pomidorów, zwłaszcza w warunkach szklarniowych, znacznie przewyższa pomidory determinanty.

Różnice w pielęgnacji pomidorów determinujących i nieokreślonych

Krzewy są kształtowane na różne sposoby. Nieokreślone formuje się w 1 lub 2 pędy (główny + pęd boczny pod pierwszym gronem), usuwając wszystkie pędy boczne. Pomidory determinujące uprawiają bez pędów bocznych. Nisko rosnące pomidory można uprawiać bez podwiązywania, podtrzymując dolną część pędu, aby rośliny nie opadały. Pomidory nieokreślone rosną tylko z podwiązywaniem.

Teraz rozumiesz, dlaczego nieznana odmiana o niejasnych parametrach wzrostu stanie się problemem w Twoim ogrodzie. Zawsze staraj się dokładnie wiedzieć, do jakiego typu należy odmiana lub hybryda, którą uprawiasz. Nasz sklep z nasionami Garden Number One oferuje szeroki wybór odmian.

Zdjęcia: Depositphotos 

 

Bożena Zielińska


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One