Garden Blog

Robi się zimno, co zrobić z zieloną papryką w ogrodzie?

Wczoraj nic nie zapowiadało kłopotów, a dziś nagle zrobiło się chłodniej? Tak, pogoda to kapryśna dama i nie obchodzi jej, że ktoś jeszcze nie zebrał plonów. Co więc należy zrobić, jeśli nagle zrobiło się zimno, a papryka nadal jest w ogrodzie? Czy można ją usunąć z krzaka? Czy da się ją uratować? Czy warzywa tracą swoje dobroczynne właściwości? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę zbierać niedojrzałą paprykę z krzaka?

Podstawowym zadaniem jest określenie, na jakim etapie dojrzewania znajduje się papryka. Istnieje dojrzałość techniczna. Występuje wtedy, gdy nie można jej nazwać dojrzałą, ale ma już wystarczające właściwości smakowe i nadaje się do spożycia. W ciągu następnych 2-4 tygodni następuje dojrzałość biologiczna - warzywo nabiera swojego naturalnego koloru i jest maksymalnie wypełnione sokiem. Na każdym z tych dwóch etapów można bezpiecznie zerwać paprykę z krzaka, niezależnie od tego, czy jest zielona, czy nie.

Czy muszę usuwać zieloną paprykę z krzaka, jeśli temperatura spadła znacznie poniżej zera? Tak, jest to konieczne, w przeciwnym razie cały plon zostanie utracony. Nierobienie niczego oznacza pozostawienie jej na śmierć. Kolejne pytanie: czy wszystkie papryki dojrzeją, jeśli zbierzesz je na zielono? Nie, nikt nie może zagwarantować, że wszystkie dojrzeją. Co więcej, prawie na pewno nie wszystkie owoce osiągną stan dojrzałości biologicznej. Mogą nie zmienić koloru na żółty, czerwony lub wyglądać idealnie. Często papryka jest mniejsza niż ta, która pozostała na krzaku do końca i rosła w normalnych warunkach, ale smak i ilość składników odżywczych praktycznie nie cierpią.

Najlepiej jest systematycznie monitorować prognozę pogody. Jeśli meteorolodzy przewidują gwałtowne ochłodzenie, najlepiej jest wcześniej usunąć zieloną paprykę, która jest jeszcze w stanie dojrzałości technicznej i nie ryzykować zbiorów.

Opcje dojrzewania zielonej papryki w domu

Zerwaną zieloną paprykę należy rozłożyć w jednej warstwie na powierzchni chronionej przed zimnem, tak aby owoce nie stykały się ze sobą. Oczywiście wymagają one opieki. Systematycznie sprawdzaj paprykę pod kątem uszkodzeń. Ważne jest, aby natychmiast usunąć wszystkie owoce, które wyglądają na bardzo ospałe lub zaczynają gnić. Są one już zepsute i mogą zaszkodzić sąsiadom. Podczas dojrzewania zielonej papryki w domu należy przestrzegać następujących niuansów.

  • zaciemnione pomieszczenie - piwnica;

  • optymalna temperatura wynosi +10 ... + 12 ° C;

  • wysoka wilgotność - 80-85%;

  • okres przydatności do spożycia - do 70-90 dni.

Gdzie przechowywać zieloną paprykę do dojrzewania? Najlepiej używać drewnianych lub plastikowych skrzynek z otworami umożliwiającymi dostęp powietrza. Niektórzy właściciele zawijają każdą paprykę w papier i posypują trocinami. Inni dodatkowo traktują je roztworem siarczanu miedzi. Wśród rzemieślników popularny jest life hack z olejem słonecznikowym, który teoretycznie tworzy dodatkową barierę ochronną. Jeśli posmarujesz nim powierzchnię papryki, możesz przedłużyć jej okres przydatności do spożycia. Przy dużych zbiorach takie działania przynajmniej nie zaszkodzą.

Aby zaczerwienić zieloną paprykę w domu, możesz użyć jednej małej sztuczki. Umieść dojrzałe owoce wśród niedojrzałych. Faktem jest, że dojrzałe warzywa emitują gaz etylenowy. Pod jego wpływem zielona papryka szybciej zmienia kolor na żółty, pomarańczowy, a nawet czerwony.

Co zrobić z zieloną papryką?

W warunkach opisanych powyżej zebrana zielona papryka dojrzeje i nie zepsuje się w ciągu 2-2,5 miesiąca. W tym czasie należy je wykorzystać:

  • stopniowo jeść je świeże;

  • suszyć w specjalnej suszarce lub piekarniku;

  • zamrozić na zimę;

  • robić lecho lub inne skręty.

Najczęstszą opcją jest umieszczenie warzyw w zamrażarce i cieszenie się nimi w okresie zimowo-wiosennym, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby pamiętać, że papryka zachowuje wszystkie swoje najlepsze właściwości po zamrożeniu przez okres do 6 miesięcy. Przed zamrożeniem należy ją przetworzyć - wyciąć rdzeń, usunąć nasiona, pokroić na kawałki i włożyć do małych torebek. Wszystko dla przyszłej wygody!

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023