Garden Blog

Przyczyny pełnych kwiatów pomidorów w szklarni i ogrodzie: odciąć lub zostawić

Kwitnienie pomidorów może zaskakiwać. Na szczycie pędu może pojawić się nietypowy kwiat. Nie można go pomylić z klasycznym pięciopłatkowym pąkiem. Natychmiast chcesz zrozumieć, jaki rodzaj owocu wyrośnie z ogromnego podwójnego kwiatu. A może wręcz przeciwnie, zawiera on genetycznie zmodyfikowane organizmy? Najważniejsze jest, aby nie wpadać w panikę, ale zrozumieć i samemu zdecydować, czy usunąć podwójny kwiat z pomidorów.

Co to jest pełny kwiat na pomidorach?

Królewski kwiat na pomidorach jest bardzo łatwy do zauważenia, nawet w fazie pąka. Jest od dwóch do trzech razy większy niż zwykły kwiat, a w rozkwicie przypomina miniaturowy kwiatostan słonecznika.

Charakterystyczne cechy:

  • gruba szypułka;
  • duża liczba płatków i pręcików;
  • asymetria pąków.

Ta cecha nazywana jest fascykulacją pomidora, ale nie bój się tego przerażającego słowa. Jeśli cały krzew wygląda zdrowo i jest tylko jeden nietypowy pączek, wszystko jest w porządku. Takie metamorfozy występują również w naturze.

Kwiaty pełne w pomidorach: przyczyny i co robić

Pojawienie się pełnych kwiatów wiąże się z pięcioma głównymi przyczynami.

  1. Pierwszą i najbardziej prawdopodobną są niekorzystne warunki pogodowe, tj. zmiany temperatury w szklarni lub na zewnątrz. Optymalne temperatury powinny wynosić +24-28°C w ciągu dnia i +17-19°C w nocy.
  2. Drugim powodem fascjacji jest specyfika hodowli. Gdy posadzona odmiana lub hybryda wykazuje tendencję do tworzenia nietypowych pąków.
  3. Trzecim jest obfite dodawanie preparatów zawierających azot, co powoduje, że rośliny stają się tłuste. Ich część naziemna rośnie w niekontrolowany sposób.
  4. Czwarty powód jest podobny do trzeciego i polega na nadmiernym stosowaniu związków stymulujących rozwój roślin.
  5. Piątą i najrzadszą jest choroba wirusowa. Można ją stwierdzić badając krzew. Jeśli pleśń opanowała nie tylko dolne pędy, ale także górne łodygi, lepiej usunąć roślinę z ogrodu.

Uwaga! Choroba wirusowa wpływa nie tylko na kształt owoców, ale także na cały krzew. Jeśli widzisz tylko 1-2 bezkształtne pomidory, jest to powszechna fascjacja.

Kręcone wierzchołki i podwójne kwiaty na pomidorach: do czego to może prowadzić?

Niezwykle duże kwiaty często rodzą takie same owoce. Ich kształt może być nierówny i często nie nadaje się do celów komercyjnych. Takie owoce dojrzewają znacznie dłużej, a duża liczba przegród nie pozwala na wykorzystanie całych pomidorów do konserwacji. Jedyną opcją jest wyciśnięcie z nich soku lub pokrojenie ich na świeżą sałatkę. Oczywiście można również zrobić wspaniałe zdjęcie ekskluzywnego pomidora lub przynieść go na targi jako wyjątkowy eksponat.

Ważne! Pełne kwiaty i produkowane przez nie abstrakcyjne pomidory nie są ani chorobą, ani GMO.

Czy trzeba zrywać kwiaty z pomidorów?

Doświadczeni ogrodnicy natychmiast zauważają obecność podwójnych kwiatostanów na łodydze i często decydują się na usunięcie pąków. Wynika to z faktu, że owoce rosną w nieregularnym kształcie. Nie jest to jednak najważniejsze. Głównym powodem jest ryzyko złamania łodygi z powodu nierównomiernego rozłożenia ciężaru, a proces dojrzewania nietypowego pomidora hamuje rozwój innych pomidorów na krzaku.

Dla niektórych ogrodników obecność oryginalnego owocu na roślinie jest naprawdę interesująca. Śledzą oni rozwój mutanta, wykonując unikalne zdjęcia. Czasami występują różne formy: w kształcie palca, serca, połączonych kulek. Jeśli zdecydowałeś, czy odciąć pierwsze podwójne kwiaty z pomidorów, pozostaje zdecydować, kiedy i jak to zrobić. Lepiej jest odciąć pączek lub nieotwarty kwiat nożyczkami, gdy tylko go zauważysz. Wówczas proste kwiaty w kształcie gwiazdy będą miały czas na zapylenie i wytworzenie doskonałej zalążni.

Pomidor kwitnie pełnymi kwiatami: czy warto zbierać nasiona?

Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie niestandardowych pąków lub zbyt późno zauważysz owoce o nieregularnym kształcie, musisz pomóc roślinie w dodatkowej pielęgnacji. Zastosuj nieco więcej nawozu, aby krzew miał wystarczającą siłę do owocowania. Możesz usunąć inne kwiaty z grona, aby wszystkie składniki odżywcze były kierowane tylko do jednego owocu. Krzew należy podwiązać, aby nie spadł i nie złamał się pod ciężarem. Powinien być regularnie podlewany dla pełnego rozwoju. Nie ma wątpliwości, że można używać tego niesamowitego pomidora do jedzenia. Ale lepiej nie zostawiać go na nasiona, nawet jeśli lubisz duży rozmiar i przyjemny smak mięsistego miąższu. Z dużym prawdopodobieństwem kolejne krzewy będą również podatne na fascjację. Może to negatywnie wpłynąć na przyszłe zbiory.

Które odmiany pomidorów mają pełne kwiaty?

Odmiany pomidorów o pełnych kwiatach są wynikiem prac hodowlanych. W pogoni za pomidorami o dużych owocach eksperci porzucają mięsiste okazy. Odmiany i hybrydy, które obiecują zbiory dużych owoców, są często podatne na tworzenie niestandardowych pąków. Nie bój się zamawiać nasion gatunków o dużych owocach. Możesz monitorować sytuację w warunkach szklarniowych i zewnętrznych, usuwając takie kwiaty w odpowiednim czasie lub pomagając krzewom tworzyć szczególnie duże i nietypowe pomidory.

Zdjęcia: Depositphotos

Andrzej Wójcik


GardenNumberOne © 2023
Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką ochrony prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz ją w każdym momencie wycofać lub ponowić na GardenNumberOne w zakładce Ustawienia plików cookies. Wycofanie jej nie wpływa na legalność uprzedniego przetwarzania. Polityka prywatnosci i Cookies Garden Number One